انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1047 100 1

جنگ ایران و عراق

جنگ ایران و عراق در دانشنامه ویکی پدیا

جنگ ایران و عراق
عکس جنگ ایران و عراق
در طول جنگ ایران و عراق مجموعاً ۱۷ قطعنامه صادر شد (مقایسه شود با جنگ عراق و کویت که در طول ۸ ماه ۱۳ قطعنامه صادر شد) که ۴ قطعنامه جنبه اجرایی و بقیه صرفاً صادر شد.
عباس هدایتی (۱۳۷۴)، شورای امنیت و جنگ تحمیلی، تهران: موسسه چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه
شش روز بعد از شروع جنگ توسط عراق، اولین قطعنامه شورای امنیت به شماره ۴۷۹ با نام «بررسی وضعیت میان ایران و عراق» صادر شد. در این قطعنامه به وجود تهدید علیه صلح، نقض صلح و وقوع تجاوز و نقض تمامیت ارضی ایران اشاره نشده بود. این قطعنامه صرفاً خودداری از توسل بیشتر به زور را از دو طرف خواستار بود.
بعد از گذشت یک سال و نیم (سپتامبر ۱۹۸۰ تا ژوئیه ۱۹۸۲) از تصویب قطعنامه اول، در حالیکه نیروهای ایرانی در حال انجام عملیات های موفقیت آمیزی بودند که در نهایت منجر به آزادسازی خرمشهر شد، دومین قطعنامه شورای امنیت به پیشنهاد اردن به تصویب رسید. در مقدمه این قطعنامه شورا نگرانی خود را از طولانی شدن درگیری بین دو کشور و کشته شدن انسان های بی گناه آسیب رسیدن به امکان و تأسیسات و در خطر بودن صلح و امنیت جهانی ابراز کرد و خواستار آتش بس سریع و عقب نشینی نیروهای دو طرف به مرزهای بین المللی شد. اعزام نیروهای حافظ صلح و ناظران سازمان ملل به منطقه نیز از دیگر مفاد این قطعنامه بود.
در ۱۲ مهر ۱۳۶۱ شورای امنیت قطعنامه ۵۲۲ را صادر کرد. در فاصله بین قطعنامه ۵۱۴ و ۵۲۲ نیروهای ایران دو عملیات بزرگ را اجرا کردند. نخستین عملیات به نام رمضان، دو روز پس از تصویب قطعنامه۵۱۴ و دومین آن با نام مسلم بن عقیل در تاریخ ۹ مهر سال ۱۳۶۱ به اجرا در آمدند. ویژگی این عملیات ها عبور از مرزها و تسلط ایران بر بخشی از خاک عراق بود. شورای امنیت در قطعنامه ۵۲۲ ضمن تکرار برخی از بندهای قطعنامه های پیشین مجدداً بدون آنکه عراق را متجاوز بنامد خواهان عقب نشینی نیروهای دو طرف شد.
آشوری ها در جنگ ایران و عراق اشاره به مشارکت آشوری های ایران در جنگ ایران و عراق می باشد. جوانانی از اقلیت های قومی ـ مذهبی کشور نیز در کنار مسلمان در خطوط مقدم جبهه های نبرد جنگیدند و در این جنگ کشته، جانباز، یا به اسارت گرفته شدند.
ارمنی ها در جنگ ایران و عراق
آشوری ها
ایرانیان آشوری
روبرت لازار به سال ۱۳۴۵ خورشیدی در تهران متولد شد. پس از ناتمام ماندن تحصیلات مدرسه، به خدمت سربازی اعزام شده و دوران آموزشی را به مدت یک ماه و نیم در لشکر ۸۴ لرستان گذراند. با پایان دوره آموزشی، وی به جبهه غرب منتقل شد و در مناطقی همچون سومار و مهران به پاسداری از کشورش پرداخت. وی در روزهای آخر خدمت سربازی کشته شد.
بنا به روایت برادرش، آخرین بار وی در منطقه عملیاتی «میمک» مستقر بود. فرمانده «روبرت لازار» به برادرش گفته بود:
«به «روبرت» بگویید: بیش از چند روز به پایان خدمتش باقی نمانده و لازم نیست، اینجا بماند و می تواند به پشت خط بازگردد، لیکن وی نپذیرفت.»
ارمنی ها در جنگ ایران و عراق اشاره به مشارکت ارمنی های ایران در جنگ ایران و عراق می باشد.
جوانانی از اقلیت های قومی ـ مذهبی کشور نیز در کنار مسلمانان در خطوط مقدم جبهه های نبرد جنگیدند و در این جنگ کشته، جانباز، یا به اسارت گرفته شدند.
در ادیان و مکاتب مختلف، کشته شدن برای میهن و دین دارای منزلت والایی است و در دین مسیحیت، کسی را که در راه پاسداری باورهای مسیحیت جان می بازد شهید می نامند. واژهٔ لاتینی شهید مارتیر (Martyr) است که به صورت مارتیروس (Martiros) از زبان یونانی وارد زبان ارمنی شده و از گذشته های دور در نام گذاری فرزندان پسر به کار رفته است. امروزه نیز نام «مارتیروس» و نام خانوادگی «مارتیروسیان» در میان ارمنیان فراوان است.
معادل دیگر واژهٔ شهید در زبان ارمنی ناهاتاک (Nahatak) است که از دو جز (ناه)-(ناخ) به معنی پیش و نخست و (تاک) به معنی دو و تک ترکیب شده و با رابط الف به هم پیوسته است؛ بنابراین، ناهاتاک در لغت به معنی پیشتاز و پیش آهنگ است.
استان کرمانشاه در جنگ ایران و عراق یکی از مناطق محوری جنگ بود. طی این جنگ که طولانی ترین جنگ متعارف در قرن بیستم و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود و به صورت رسمی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) آغاز شد و در ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ (۲۰ اوت ۱۹۸۸) به پایان رسید، استان کرمانشاه از روز اول تا آخر درگیر جنگ زمینی و هوایی بود و حتی پیش و پس از این تاریخ نیز هدف حملات نیروهای متخاصم و صحنهٔ درگیری این نیروها بود. جنگ ایران عراق در این استان آغاز و در این استان نیز به پایان رسید.نبو
تاریخ کرمانشاه
در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۳۵۸ یک گروه از ارتش عراق به شهر قصرشیرین حمله کردند. در روز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ هم زمان با حمله به دیگر نقاط مرزی ایران، حمله به استان کرمانشاه هم با حمله به شهرهای قصر شیرین، اسلام آباد غرب و کرمانشاه آغاز شد.
در عملیات های هوایی نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران">ارتش عراق در روز ۷ آبان ماه ۱۳۶۵، شهرهای کرمانشاه و اسلام آباد غرب زیر آتش بمب، راکت و مسلسل هواپیماهای عراقی قرار گرفتند که در نتیجهٔ این حملات ۱۲۰ نفر کشته و ۵۸۰ نفر مجروح شدند.
پس از شروع و پایان جنگ ایران و عراق در سال ۱۹۸۰ سیاست خارجی پاکستان نقش پیچیده ای در حل و فصل جنگ ایران و عراق ایفا کرده است.
به گفته کارشناسان امنیت ملی، نقش پاکستان در جنگ ایران و عراق، بیشتر در حفظ تعادل، حساس بود. در طول جنگ، پاکستان خود را «به شدت بی طرف» عنوان کرد اما به دنبال کشت روابط دوستانه با ایران بود. رئیس جمهور ژنرال ضیاء الحق در یک سفر رسمی در اواسط سال ۱۹۸۰ به انگلستان، چنین محاسبه کرد که درگیری ایران و عراق در نهایت در «بن بست نظامی» به خواهد رسید.
ارتش پاکستان اقدامی برای تغییر رژیم به صورت مخفیانه را توسط فرمانده ارتش ژنرال ضیاء الحق و رئیس ستاد نیروی دریایی، دریاسالار محمد شریف آغاز نمود که باعث حکومت نظامی در سراسر کشور در سال ۱۹۷۹ شد. در سال ۱۹۸۰، انقلاب ایران که به رهبری آیت الله خمینی به وجود آمد، یک واکنش قوی در سراسر جهان اسلام را برانگیخت. این انقلاب موجب به وجود آمدن انقلاب هایی در جهان عرب، و همچنین باعث نگرانی رئیس جمهور ژنرال ضیاء الحق شد. با توجه به انقلاب در ایران، دولت تحت فرمان ضیاء الحق فرصتی نادر را برای تغییرات سیاسی در پاکستان و روابط خود با ایران را بدست آوردند تا بتوانند روابط خود با ایران را از نو بسازند. در واکنش به این انقلاب، وزیر امور خارجه پاکستان، آقا شاهی(en) بلافاصله در سفری رسمی به تهران با همتای ایرانی خود، کریم سنجابی در تاریخ ۱۰ مارس ۱۹۷۹ ملاقات می کند. در این ملاقات هر دو ابراز اطمینان کردند که ایران و پاکستان با هم می توانند آینده ای روشن تری در منطقه داشته باشند. روز بعد، آقا شاهی برای گفتگو نزد آیت الله روح الله خمینی رفت، که در آن تحولات منطقه مورد بحث قرار گرفت. در ۱۱ آوریل سال ۱۹۷۹، ضیاء اعلام کرد که، "خمینی نمادی از قیام اسلامی است». در برابر سخن ضیاء الحق، آیت الله خمینی نیز در نامه ای اعلام کرد: «رابطه داشتن با پاکستان بر اساس اسلام است». در سال ۱۹۸۱، پاکستان که توسط رئیس جمهور ضیاء الحق اداره می شد، یکی از متحدان نزدیک ایالات متحده بود، و تحت حوزه نفوذ آن قرار داشت.
در سال ۱۹۸۰ رئیس جمهور عراق، صدام حسین به ایران حمله کرد. پاکستان بلافاصله نیروهای نظامی خود را برای حفاظت از خلیج فارس در برابر تهدید ایران و حدود ۴۰٬۰۰۰ پرسنل نظامی در عربستان سعودی را برای تأمین امنیت و اهداف آموزشی قرار داد. بنا به گزارش ها، پاکستان نیز شروع به عرضه سلاح های متعارف به ایران و همسایگان حامی جهاد افغانستان البته در جناح های مختلف کرد.
بین سالهای ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۶، دولت وقت آفریقای جنوبی مقدار قابل توجهی از مهمات عراق را برآورده می کرد. آفریقای جنوبی این کمکها را مخفیانه و از طریق بندر عقبه اردن انجام می داد. آفریقای جنوبی این مهمات را از طریق نفتکش هایی که نیمی از آن نفت بود و نیمی مهمات بود به عقبه می رساند. نفت کش های آفریقای جنوبی بعد از این تخلیه بار، به طرف بندر الحمدی کویت روانه می شدند و از این بندر نفت خام دریافت و به کشورشان بازمی گشتند. ایران در اکتبر ۱۹۸۷ موفق شد توسط موشکهای کرم ابریشم این پایانهٔ نفتی را منهدم کند و صادرات نفت عراق را از این اسکله متوقف سازد. بعد از آنکه عربستان سعودی خط لولهٔ جدیدی از شهر الزبیر عراق به شهر ینبع در ۳۵۰ کیلومتری ریاض احداث کرد، نفت کش های آفریقای جنوبی بارگیری نفت را از این بندر واقع در سواحل دریای سرخ ادامه می دادند.
اردن بخشی از نیروهای نظامی خود را برای کمک به عراق اعزام کرد. همچنین اولین گلوله تانک توسط ملک حسین پادشاه اردن در کنار صدام و در روز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ به سمت ایران شلیک شد.
روابط ایالات متحده آمریکا و عراق در جنگ ایران و عراق
کمک های آمریکا به عراق در جنگ با ایران به مجموعه کمک های اطلاعاتی و نظامی گفته می شود که ایالات متحده آمریکا در جهت جلوگیری از صدور انقلاب ۱۳۵۷ و شکست نخوردن صدام حسین در مقابل جمهوری اسلامی ایران به وی اعطا کرده بود. این کمک ها از سال ۱۹۸۰ شروع شده بود. این کمکها غالباً شامل اطلاعات محرمانه از درون مرزهای ایران را بوده تا کمک های مستقیم تسلیحاتی و فروش تکنولوژی های پیشرفتهٔ نظامی. این کمکها شامل اطلاعات ماهواره ای و تسلیحاتی به عراق در طول جنگ بود، و در مقاطعی حتی با وجود اطلاع آمریکا از قصد عراق برای استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه نیروهای ایرانی انجام گرفت. بسیاری از ایرانیان بر این باورند که آمریکا نقشی «محرک» و «تشویق کننده» در حمله صدام به ایران و آغاز جنگ داشته است. در نهایت در آخرین سال جنگ، نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس به منظور حفاظت از منافع خود و کشورهای دیگر عملاً به نفع عراق وارد جنگ شد.
وزارت دفاع آمریکا اطلاعات و مشخصات دیپلمات های ایرانی و برنامه های تدوین شده برای حمله به ایران، با ذکر نقاط حساس برای بمباران نقاط مختلف ایران را به طور دائم دراختیار دولت عراق قرار می داد.
نوامبر ۱۹۸۳ آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که «دولت آمریکا هر آنچه لازم، و از نظر قانون موجه، است را انجام می دهد تا عراق در جنگ با ایران مغلوب نشود».
به گفته وبسایت نشریه فارین پالیسی (سیاست خارجی) چاپ واشینگتن، آمریکا در جریان جنگ ایران و عراق با وجود اطلاع از تصمیم عراق برای استفاده از سلاح های شیمیایی، کمک های اطلاعاتی در اختیار عراق گذاشت. این کمکها پس از پیش بینی پیروزی هایی استراتژیک ایران در جبهه های نبرد و برای جلوگیری از پیروزی ایران در اختیار عراق گذاشته شد.
خبرگزاری آمریکایی یونایتدپرس پس از دستگیری صدام در گزارشی نوشت "این حقیقت نیز اکنون آشکار شده است که برنامه های شیمیایی و میکروبی صدام در دههٔ ۸۰ میلادی بدون حمایت آمریکا ممکن نبوده است.
در این گزارش پیتر گالبری، یکی از کارمندان وقت کمیتهٔ روابط خارجی سنا می گوید که «حقیقت این است که هر گاه عراق قوانین بین المللی را نقض می کرد و از سلاح های کشتار جمعی استفاده می کرد بیش از پیش کمک ها و حمایت های مالی و سیاسی از آمریکا دریافت می کرد» و می افزاید: «قطعاً ما بر رفتار صدام تأثیر داشتیم زیرا او را به این باور رسانده بودیم که بسیار مهم است که به علت قتل هایی که داخل کشور خود انجام می دهد، تحت تعقیب قرار نگیرد.»"
آمریکا در سال ۱۹۸۴، ۴۸ فروند هلیکوپتر نظامی بل ۲۱۴اس تی تحویل داد. در حالیکه کارخانه تولیدکننده این هلیکوپتر متعلق به ایران بوده و این هلیکوپتر به سفارش محمدرضا پهلوی و به طور انحصاری برای ایران سفارش داده شده بود. با پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ دولت وقت آمریکا این کارخانه را مصادره کرد.
شرکت علمی American Type Culture Collection یک بار در ۱۹۸۶ مجموعه ای از عوامل بیماری زا شامل سه گونه سیاه زخم، ۵ نوع سم بوتولینیوم و سه گونه بروسلا به دانشگاه بغداد فروخت. درخواست عراق برای این عوامل بیماری زا بار دیگر در ۱۹۸۸ به دلیل خصومت دوطرف با ایران پذیرفته شد و این بار ۱۱ گونه از این عوامل از جمله ۴ نوع سیاه زخم به این کشور ارسال شد. نهایتاً در ۱۹۸۹ آمریکا فروش سیاه زخم و عوامل بیماری زای دیگر را به عراق، ایران، لیبی و سوریه ممنوع کرد.
ارائه اطلاعات ماهواره ای و الکترونیکی از آرایش نیروهای ایرانی و مواضع آن ها و مشاوره جهت تحکیم آرایش نظامی نیروهای عراقی
آمریکا از سال ۱۹۷۲ تا اواسط جنگ ایران و عراق در بغداد صرفاً یک دفتر حفاظت منافع با ۱۴ دیپلمات داشت. در نوامبر ۱۹۸۴ آمریکا رسماً سفارتی در عراق گشود. بدین ترتیب بعد از گذشت ۱۷ سال از قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور، این دو کشور مجدداً شروع به برقراری مناسبات سیاسی نمودند.
کنث تیمرمان، کارشناس مسایل سیاسی ایران در همین زمینه می نویسد:
برژینسکی اجازه داد صدام در حمله به ایران چراغ سبزی را برای خود تصور کند، چرا که چراغ واضح قرمزی در کار نبود. اما اینکه حمله عراق به ایران را نتیجه نقشه و برنامه ریزی آمریکا بدانیم اصلاً صحیح نیست. صدام دلایل خودش را برای حمله به کشور ایران داشت، و همان دلایل برای این اقدامش کفایت می کرد.
روابط ایران و سوریه در جنگ ایران و عراق به پشتیبانی های لجستیکی سوریه از ایران در خلال جنگ ایران و عراق اشاره دارد. در این زمان سوریه قصد داشت ضمن پشتیبانی از ایران، نظر بدبینانه کشورهای عرب منطقه خاورمیانه را از ایران ملایم تر سازد و خصومت ها را نیز کمتر کند. همچنین رقابت بعث عراق">حزب بعث سوریه با حزب بعث عراق نیز دلیل دیگر به شمار می رود. رئیس جمهور وقت سوریه حافظ اسد در سال ۱۹۸۲ و در طی جنگ ایران و عراق به پشتیبانی از ایران پرداخت. به این صورت که یک خط لوله اصلی نفت عراق به مدیترانه با ظرفیت انتقال روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نقت را مسدود کرد تا باعث کاهش درآمد دولت صدام حسین شود. در پی این اقدام سوریه، عراق نیز در اقدامی تلافی جویانه کمکهای مالی و نظامی خود را به مخالفان حضور نظامیان سوری در لبنان بیشتر کرد. همچنین سوریه در سال ۱۹۸۶ اقدام به فروش و تحویل چندین موشک اسکاد-ب کرده که این موشک ها توسط سپاه پاسداران در سالهای ۱۹۸۶ الی ۱۹۸۸ استفاده شدند.
روابط ایران و سوریه
در زمان جنگ ایران و عراق سوریه به دلیل اختلاف نظرهای شدیدی که با حکومت صدام حسین داشت همواره از ایران پشتیبانی و حمایت می کرد و ایران نیز در عوض امتیازهای تجاری و اقتصادی قابل توجهی به سوریه اعطا می کرد که از آن جمله می توان به صادرات یک میلیارد دلار نفت خام رایگان به سوریه (در مقابل مسدود کردن مسیر صادرات نفت عراق از خاک سوریه) اشاره کرد. سوریه نیز در عوض اجازه استقرار نیروی سپاه پاسداران در خاک خود و نزدیکی مرز لبنان را صادر کرد تا از این طریق حزب الله لبنان مستقیماً از جانب ایران اشاره شود.
سوریه، حمایت از جمهوری اسلامی ایران را باعث تقویت بنیه روحی و نظامی خود در برابر اسرائیل و مسائل داخلی لبنان و مبارزه علیه حضور بیگانه در این کشور می دانست. مهمترین کمک سوریه در جنگ، حمایت های سیاسی آن ها از ایران بود، چرا که موضع گیریهای سوریه در کنفرانس کشورهای عربی مانع از شکل گیری جبهه متحد کشورهای عرب علیه جمهوری اسلامی ایران شد. این در حالی بود که صدام تلاش داشت تا جنگ با ایران را جنگ عرب – عجم جلوه دهد. سوریه هیئتی از افسران سوری را به کشورهای بلوک شرق فرستاد تا تسلیحاتی را از این کشورها خریداری کند. این تسلیحات مستقیماً در اختیار ایران قرار گرفت تا تحریم های تسلیحاتی ایران دور زده شود. این کشور بخشی از فرودگاه بین المللی دمشق را به جمهوری اسلامی ایران اختصاص داد. دمشق حتی به حسن تهرانی مقدم و تیم ۵۰ نفره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آموزش موشک داد. این آموزش ها اولین جرقه های دانش موشک بومی در ایران بود. از آنجایی که تیم ایرانی به دستور مستقیم حافظ اسد رئیس جمهور وقت سوریه در مهمترین پادگان موشکی این کشور استقرار یافته بود، تیم ایرانی از هر فرصتی برای آموزش بهره می برد به نحوی که اعضا بدون اینکه کسی مانع آن ها شود، به زاغه های مهمات، انبارهای موشکی و . .. سرکشی می کردند تا از نحوه نگهداری موشک ها هم آگاه شوند.
دمشق برای حمایت کامل از ایران، اطلاعات پایگاه های نظامیِ نیروهای عراقی و همچنین سلاح های روسی که عراق از آن ها استفاده می کرد را به تهران داد و همین اطلاعات نقش بسیار مهمی در پیروزی های ایران در مقابل تهاجم صدام داشت.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جنگ ایران و عراق در دانشنامه آزاد پارسی

جنگ ایران و عراق (۱۳۵۹ـ۱۳۶۷ش )
از بزرگ ترین و طولانی ترین جنگ های ایران . پس از آن که صدام حسین ، رئیس جمهور عراق در ۲۶ شهریور ۱۳۵۹ رسماً قرارداد مرزی ۱۹۷۵ معروف به قرارداد الجزایر را که بین دو کشور ایران و عراق به امضا رسیده بود، یکجانبه لغو کرد، در ۳۱ شهریور همان سال هجوم سراسری خود به خاک جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرد. در هفته های اول جنگ ، عراق چند شهر ایران ازجمله خرمشهر را اشغال کرد اما در برخی شهرها به ویژه آبادان با مقاومت سرسختانه ای مواجه شد و لذا اهداف ارتش عراق در جبهه های جنوب و غرب ناقص ماند و استراتژی آن ، به «جنگ بلندمدت و فرسایشی» تبدیل گشت . پس از تجاوز عراق، چندین بار هیئت های صلح و میانجی گران بین المللی برای استقرار آتش بس به دو کشور سفر کردند، اما ایران به سبب این که آن ها تنها به پذیرش آتش بس ، بدون خروج اشغالگران از سرزمین های اشغالی تأکید می کردند، تنها راه چاره را در اقدام نظامی می دید؛ به گونه ای که در چهار عملیات گسترده در جنوب ، محاصره آبادان ، اهواز، شوش و دزفول را شکستند و شهرهای بستان و خرمشهر را آزاد کردند و در بسیاری از نقاط خوزستان به مرز رسیدند (خرداد ۱۳۶۱). اولین نبرد بزرگ در این استراتژی ، عملیات رمضان در شرق بصره بود که با وجود موفقیت های اولیه به اهداف خود نرسید. مهم ترین عملیات بعدی خیبر بود که قابلیت های قوای مسلح جمهوری اسلامی را آشکار ساخت . پس از آن عملیات عظیم والفجر ۸ و فتح بندر نفتی فاو پیش آمد که سرانجام منجر به تصویب قطعنامۀ ۵۹۸ شورای امنیت گردید. تصویب آن در هنگامی بود که برتری در جنگ با ایران بود. لذا عراق بلافاصله آن را پذیرفت اما ایران پذیرش آن را به توافق بر سر روش اجرای آن مشروط کرد، و جنگ را ادامه داد و میدان اصلی جنگ را که تا کربلای ۵ جبهۀ جنوبی بود، به جبهۀ شمالی منتقل کرد. عراق نیز با گسترش جنگ در خلیج فارس و بمباران نفتکش ها و پایانه های نفتی ، نیروهای فرامنطقه ای را به خلیج فارس کشاند و جنگ شهرها را شدت بخشید. در ۱۲ تیر ۱۳۶۷، امریکا هواپیمای مسافری ایران را با ۲۹۰ مسافر در خلیج فارس سرنگون کرد. همچنین خبرهایی مبنی بر بمباران شیمیایی شهرهای بزرگ ایران می رسید، لذا پس از سقوط فاو، در ۲۷ تیر ۱۳۶۷، ایران موافقت خود را با پذیرش قطعنامۀ ۵۹۸ اعلام کرد. اما عراق در حمله به کرمانشاه ، مجاهدین خلق را که مقیم عراق بودند، به کار گرفت. سرانجام عراق در ۱۵ مرداد ۱۳۶۷ تن به آتش بس داد و در ۲۹ همان ماه رسماً آتش بس برقرار گردید و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل بین نیروهای ایران و عراق مستقر شدند. در این جنگ هشت ساله، عراق از کمک های مالی و نظامی و سیاسی گستردۀ برخی کشورهای عربی و نیز حمایت های جهانی به ویژه کشورهای غربی بهره مند بود و از سلاح های شیمیایی و کشتار جمعی در سطحی بسیار وسیع استفاده می کرد که نمونه ای از آن بمباران شیمیایی حلبچه بود که منجر به کشته شدن هزاران نفر گردید. بمباران شهرها حتی بمباران هواپیماهای غیرنظامی نیز ازجمله شیوه هایی بود که رژیم عراق برخلاف همه کنوانسیون های بین المللی در استفاده از آن ها محدودیتی برای خود قائل نبود. سازمان ملل متحد عراق را متجاوز و آغازکننده جنگ اعلام کرد و رشادت و ایثار و جانبازی جوانان ایران اسلامی در دفاع از میهن سرانجام به پیروزی رسید.

نقل قول های جنگ ایران و عراق

جنگ ایران و عراق یک درگیری نظامی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق از سپتامبر ۱۹۸۰ تا آگوست ۱۹۸۸ بود که طولانی ترین نبرد کلاسیک در قرن بیستم و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام شد.
• «زمانی که خمینی در سال ۱۹۷۹ به قدرت رسید، تصور می کرد همه رهبران مشابه شاه ایران هستند و چون شاه را به سادگی از قدرت خلع کرده، می تواند اقدامی مشابه را در هر نقطه دیگری از جمله عراق پیاده کند.» -> صدام حسین
• «فرض کنید یک روز پسر همسایه، فرزند شما را کتک می زند. روز بعد، پسر همسایه، گاوهای شما را اذیت می کند. سپس فرزند همسایه با اخلال در سیستم آبیاری به مزرعه شما آسیب می زند. اگر این حوادث رخ دهد سرانجام شما به همسایه خود نزدیک می شوید و شرح این وقایع را به او می گویید و می خواهید از کارش دست بکشد. معمولاً اعلام هشدار یا نزدیک شدن به همسایه کافی است تا این رفتارها متوقف شود... اما در مورد ایران این روش کارساز واقع نشد. ایران، ناقض قرارداد الجزایر (۱۹۷۵) در ارتباط با این آبراهه (اروندرود) بود ...» دومین جلسه بازجویی از صدام حسین، روز هشتم فوریه ۲۰۰۴ در یک بازداشت گاه نظامی در فرودگاه بین المللی بغداد -> صدام حسین
• «ایران، پیش ازجنگ، «۵۴۰ مورد تجاوز» به خاک عراق صورت داد که ۲۴۹ مورد از این تجاوزات شامل رخنه یا حملات هوایی به خاک عراق بوده است.» -> صدام حسین
• «ملّتِ ایران تسلیم را نمی پذیرند، حتّی اگر دشمن همهٔ خاکش را تسخیر کند و همهٔ مردمانش را بکشد.» «یادنامهٔ شهید دکتر مصطفی چمران» ص 179 -> مصطفی چمران
• «صدّام حسین تهدید می کند؟ کسانی را که از مرگ نمی ترسند و به شهادتِ در راهِ خدا عشق می ورزند.» «یادنامهٔ شهید دکتر مصطفی چمران» ص 119 -> مصطفی چمران
• «جنگ ما جنگ عقیده است، و جغرافیا و مرز نمی شناسد» صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص۸۷ -> سید روح الله خمینی
• «ما افتخار می کنیم که اَبَرقدرت ها و نوکرانِ پستِ آن ها، اسلام و انقلابِ ما را بکوبند و با آن دشمنی کنند؛ ما به حقانیّتِ خود مطمئن می شویم. راستی اگر ملک حسین و ملک حسن و ملک خالد و شیخ نشین ها و صدّامِ یزیدی از انقلابِ ما دفاع می کردند، می بایستی در اصالتِ خود شک کنیم.» «یادنامهٔ شهید دکتر مصطفی چمران» ص 119 -> مصطفی چمران
• «جایی که دیگر مرگ و زندگی مطرح نیست، زنده ماندن مهم نیست، شهید شدن مهم نیست، مسئله شرف و رسالت و تعّهد و مسئولیّت است؛ آنجا که اقتضاء می کند آدمی کشته شود ولی زنده به دشمن نیفتد، شرف و افتخار سربازی ایجاب می کند که همهٔ بود-و-نبودها و همهٔ هستی را فراموش کند.» «یادنامهٔ شهید دکتر مصطفی چمران» ص 122 -> مصطفی چمران
• «روزهای سخت اوایل مهرماه سال ۱۳۵۹ را از یاد نمی برم؛ روزهایی که مردم خرمشهر خیابان به خیابان ایستادند و مقاومت کردند و خانه به خانه جنگید تا از سراسر ایران برای دفاع، به خرمشهر بیایند... امروز ۲۵ سال از آن روزها می گذرد. اکنون خرمشهر زنده است اما هنوز زخم را در سیمای شهر می توانیم ببینیم، بنابراین باید برای این شهر بیشتر فداکاری کرد. تا رسیدن به خرمشهر خرم و آبادان آباد، فاصله داریم..» مسجد جامع خرمشهر، ۱۳۹۲/۱۰/۲۶ -> حسن روحانی
• «عراق به هیچ وجه قصدِ جنگ با ایران را در خارجِ از چارچوبِ دفاع از حاکمیّت و حقوقِ مشروعِ خویش ندارد ... دولتِ عراق صمیمانه امیدوار است که دولتِ ایران وضعیّتِ جدید را بپذیرد و با درایت و منطق عمل کند.» ۲۱ سپاتمبر ۱۹۸۰، UNSCOR,supplement for July,August,September 1980,pp.113-114(S/14191) -> سعدون حمادی
• «طبق اطلاعاتی که به ما رسیده آمریکا و یک کشور دیگر درصدد تقویت نیروی هوایی عراق برآمده اند. اما هیچ کمکی صدام را نجات نخواهد داد.» روزنامه جمهوری اسلامی، ۲۸ مرداد ۱۳۶۱، صفحهٔ ۱۲ -> میرحسین موسوی
• «صدام زمانی خواب سلطه بر خلیج فارس را می دید، که با نیروی رزمندگان مؤمن، این خواب درست از آب درنیامد.» روزنامه جمهوری اسلامی، ۲۸ مرداد ۱۳۶۱، صفحهٔ ۱۲ -> میرحسین موسوی
• «به هر حال تیز پروازان دلیر نیروی هوایی و رزمندگان مؤمن ما، هرلحظه حاضرند دست این رژیم آمریکایی را بشکنند.» روزنامه جمهوری اسلامی، ۲۸ مرداد ۱۳۶۱، صفحهٔ ۱۲ -> میرحسین موسوی
• «صدام البته از هر جنایتی که از دستش بر بیاید خودداری نمی کند و نکرده است و از اول جنگ هم هر زور و قدرتی که داشته پای کار برده است، لاف هایی که می زند لاف های بیهوده ای است، زیرا او درصدد است که امنیت خلیج فارس را مورد تهدید قرار دهد، در مقابل این مسئله نه تنها کشورما، بلکه همه کشورهای منطقه خلیج فارس خواهند ایستاد .» اطلاعات، ۲۷ مرداد ۱۳۶۱، صفحهٔ ۴ -> میرحسین موسوی
• «سرنوشت واقعی این جنگ را رزمندگان مسلمان ما با خون خودشان تعیین خواهند کرد و دولت به تبع ملت در این زمینه گامی به عقب برنخواهد داشت.» اطلاعات، ۳۱ مرداد ۱۳۶۱، صفحهٔ ۳ -> میرحسین موسوی
• «با سقوط صدام جبهه مبارزه با صهیونیسم یک عمق استراتژیک پیدا خواهد کرد و اسرائیل باید آرزوی خودش را که در میان کشورها به عنوان پایگاه استعمار عامل امپریالیسم باشد از دست بدهد .» اطلاعات، ۱۴ مرداد ۱۳۶۱، صفحه ۴ -> میرحسین موسوی
• «هنگام شروع جنگ ذخایر ارزی ما در مقابل عراق که ۳۶ میلیارد دلار ذخیره ارزی داشت بسیار اندک بود و به خاطر نبودن مکانیزمی که مصرف را با درآمد ارزی ما متعادل کند و همچنین عدم فروش نفت به حد کافی در حالت بدی قرار گرفتیم ... مکانیسمی را پیشنهاد کردیم تا تعادلی بین درآمدهای ارزی و مصارف ما باشد؛ بنابراین باید دقت کرد تا این مقادیر محدود ارزی در جایی مناسب خرج شود.» اطلاعات، ۳۱ مرداد ۱۳۶۱، صفحهٔ ۳ -> میرحسین موسوی
• «شهیدی که بر خاک می خفت

ارتباط محتوایی با جنگ ایران و عراق

جنگ ایران و عراق را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جنگ ایران و عراق   • مفهوم جنگ ایران و عراق   • تعریف جنگ ایران و عراق   • معرفی جنگ ایران و عراق   • جنگ ایران و عراق چیست   • جنگ ایران و عراق یعنی چی   • جنگ ایران و عراق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنگ ایران و عراق
کلمه : جنگ ایران و عراق
اشتباه تایپی : [k' hdvhk , uvhr
عکس جنگ ایران و عراق : در گوگل


آیا معنی جنگ ایران و عراق مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )