برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1150 100 1

جنگ تروآ

جنگ تروآ در دانشنامه ویکی پدیا

جنگ تروآ
جنگ تروا (به انگلیسی: Trojan War) (سدهٔ ۱۲ یا ۱۳ یا ۱۴ پیش از میلاد) یکی از بزرگترین جنگ ها در اسطوره شناسی یونان است. نبرد بین مردم آخایی و کوچ نشین های یونانی تروآ از این روی رخ داد که پاریس فرزند پریام شاه تروآ که مهمان منلائوس شاه اسپارت بود هلن همسر وی را ربود و با خود به تروآ برد.
Wood، Michael. In Search of the Trojan War. Berkeley: University of California Press، 1998 (paperback، ISBN 0-520-21599-0); London: BBC Books، 1985 (ISBN 0-563-20161-4).
مهمترین منابع مربوط به این جنگ اثر منظوم هومر ایلیاد در سده ۹ پیش از میلاد و آثار نویسندگان رمی ویرژیل و اووید و استاتیوس هستند. بخش های دیگر داستان امروز تنها در نمایش های بازمانده از یونان باستان به صورت ناقص یافت می شود. همچنین پی آمدهای این جنگ ۱۰ ساله هم بخش مهمی از ادبیات کلاسیک را به خود اختصاص داده اند.
از دیدگاه تاریخی در این که آیا این جنگ به واقع رخ داده یا نه شک های فراوانی وارد است.
در میان ایزد بانوان هرا و آفرودیت و آتنا، سر یک سیب طلایی که نوشته بود: «تقدیم به زیباترین ایزد بانو»، اختلاف افتاد. آنها از زئوس ایزدایزدان طلب داوری کردند. امّا زئوس دخالت نکرد و پاریس را به داوری برگزید. هرا به پاریس وعدهٔ حکمرانی بر کلّ آسیا را داد و آفرودیت وعدهٔ هلن اسپارتی، زیباترین زن جهان و آتنا، پیروزی تروا. پاریس آفرودیت را برگزید و همین باعث شد تا در نبرد تروا هرا و آتنا به پشتیبانی از یونانیان بر ضد تروجانها برخیزند.
عکس جنگ تروآ
«جنگ تروآ» (انگلیسی: Trojan War) فیلمی در ژانر کمدی رمانتیک است که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد.
۲۶ سپتامبر ۱۹۹۷ (۱۹۹۷-09-۲۶)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جنگ تروآ در دانشنامه آزاد پارسی

جنگ تِروآ (Troy War)
اسب چوبین تِروآ
شهر تاریخی تروآ یا ایلیون۱ در حوالی شمال شرقی تنگۀ داردانل در آسیای صغیر، محل جنگ های تروآ بوده است. پاریس، پسر پریام۲ (آخرین شاه تروآ)، هلن۳ زیباترین زن یونان و همسر منلائوس۴، شاه اسپارت، را می رباید و به تروآ می برد. بدین ترتیب آتش جنگ تروآ بر افروخته می شود. یونانی ها دَه سال شهر را محاصره می کنند، اما کاری از پیش نمی برند. سرانجام، اسبی چوبین و میان تهی می سازند. جنگجویان درون آن پنهان شده وارد شهر می شوند و با این نیرنگ، تروآ را تصرف می کنند.
IlionPeriamHélèneMénèlas

ارتباط محتوایی با جنگ تروآ

جنگ تروآ را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
یکی از بزرگترین جنگ‌ها در اسطوره‌شناسی یونان است.
نبرد بین مردم آخایی و کوچ‌نشین‌های یونانی تروآ بوده که پاریس فرزند پریام شاه تروآ که مهمان منلائوس شاه اسپارت بود هلن همسر وی را ربوده و با خود به تروآ برد.
منلائوس وقتی خبردار شد، به دیدن برادرش آگاممنون رفت و از او خواست از کلّ یونان هزار کشتی گرد آورد و به تروآ حمله کند. آگاممنون پذیرفت و هزار کشتی در ساحل تروا نشست و ده سال این شهر در محاصره قرار می گیرد.
در پایان به پیشنهاد اودیسه، یونانیان اسبی غول پیکر که سی جنگاور در آن بودند را در پشت دروازه گذاشته و ظاهراً ترک جنگ کردند و مردم تروآ به گمان اینکه این هدیه خدایان است را به درون شهر آورده و در نیمه شب این سی جنگاور دروازه را باز کرده و یونانیان که مخفی شده بودند به درون شهر حمله کرده و بسیاری را کشته و مردم را به بردگی گرفتند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جنگ تروآ   • مفهوم جنگ تروآ   • تعریف جنگ تروآ   • معرفی جنگ تروآ   • جنگ تروآ چیست   • جنگ تروآ یعنی چی   • جنگ تروآ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنگ تروآ
کلمه : جنگ تروآ
اشتباه تایپی : [k' jv,H
عکس جنگ تروآ : در گوگل

آیا معنی جنگ تروآ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )