انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1024 100 1

جنگ جهانی اول

معنی جنگ جهانی اول به فارسی

جنگ جهانی اول
جنگ بین المللی اول جنگ جهانگیر اول . این جنگ از ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ م . طول کشید . درین جنگ طرفین متخاصم عبارت بودند از : متحدین مرکب از دول اروپای مرکزی یعنی آلمان اتریش و هنگری که بعد ها ترکیه و بلغارستان نیز بدانها پیوستند و متفقین شامل فرانسه بریتانیا روسیه بلژیک صربستان و ژاپن و سپس ایتالیا رومانی و ممالک متحده آمریکا یونان پرتغال و چند کشور دیگر بیاری آنان وارد جنگ شدند . بهانه این جنگ کشته شدن آرشیدوک ولیعهد اتریش فرانسوا فردیناند در شهر سرایو و بدست یک دانشجو بود . این جنگ موجب مغلوبیت متحدین شد .

جنگ جهانی اول در دانشنامه اسلامی

جنگ جهانی اول
جنگ جهانی اول، نیز معروف به جنگ بزرگ (اوت ۱۹۱۴ ـ نوامبر ۱۹۱۸/ ماه رمضان ۱۳۳۲ ـ صفر ۱۳۳۷)، نخستین جنگ جهانی که سراسر قاره اروپا، روسیه ، منطقه خاورمیانه ، بخش هایی از افریقا، امریکا و خاور دور را فرا گرفت و ۲۶ کشور، از جمله ایران ، در آن درگیر شدند.مقاله حاضر، شامل این بخش هاست :۱) درآمد۲) در جهان اسلام ۳) در ایران
گسترش نفوذ دو قدرت استعمارگر روسیه و انگلستان ، ایران را که در افروختن و گسترش جنگ سهمی نداشت به یکی از میدان های کارزار تبدیل کرد و موجودیت و استقلال آن را به خطر انداخت .
← دو منطقه تحت نفوذ
...

جنگ جهانی اول در دانشنامه ویکی پدیا

جنگ جهانی اول
جنگ جهانی اول (که با نام های جنگ بزرگ و جنگ برای پایان همهٔ جنگ ها نیز شناخته می شود) جنگی جهانی بود که از ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴ تا ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ رخ داد و در پی آن، بدون زمینهٔ جدی کشمکش، سربازان بسیاری برای جنگ تجهیز شدند و مناطق زیادی از جهان درگیر جنگ گشتند. تلفات جنگ جهانی اول تا آن زمان در تاریخ بی سابقه بود. از سلاح های شیمیایی برای نخستین بار در این جنگ استفاده شد. برای نخستین بار، به گونه ای انبوه مناطق غیرنظامی بمباران هوایی شدند و نیز برای نخستین بار در این سده کشتار غیرنظامیان در ابعادی گسترده رخ داد. این جنگ به خاطر شیوهٔ جنگ خاکریزی به ویژه در جبهه غرب آن نیز شناخته شده است.
پایان امپراتوری های آلمان، عثمانی اتریش-مجارستان و روسیه
تأسیس کشورهای جدید در اروپا و خاورمیانه
واگذاری مستعمرات آلمان، عثمانی و اتریش-مجارستان به دیگر قدرت ها
تأسیس جامعه ملل.
روسیه فرانسه صربستان مونته نگرو بلژیک ژاپن ایتالیا پرتغال (۱۹۱۶–۱۸) رومانی (۱۹۱۶–۱۸) پادشاهی حجاز (۱۹۱۶–۱۸) ایالات متحده آمریکا (۱۹۱۷–۱۸) یونان (۱۹۱۷–۱۸) تایلند (۱۹۱۷–۱۸)
۸٬۸۴۱٬۵۴۱ ۸٬۶۶۰٬۰۰۰ ۵٬۶۱۵٬۱۴۰ ۴٬۷۴۳٬۸۲۶ ۱٬۲۳۴٬۰۰۰ ۸۰۰٬۰۰۰ ۷۰۷٬۳۴۳ ۳۸۰٬۰۰۰ ۲۵۰٬۰۰۰ ۵۰٬۰۰۰کل: ۴۲٬۹۵۹٬۸۵۰
۷٬۸۰۰٬۰۰۰ ۲٬۹۹۸٬۳۲۱ ۱٬۲۰۰٬۰۰۰کل: ۲۵٬۲۴۸٬۳۲۱
عکس جنگ جهانی اول
«جنگ جهانی» (انگلیسی: The Great War (2007 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.
جلو، نام منطقه ای کوهستانی در جنوب دریاچه وان در ناحیهٔ حکاری ترکیه است که تا پیش از جنگ اول جهانی محل زندگی طایفه ای از قوم آشوری در عثمانی بود. بدنبال هم پیمان شدن آشوری ها با روسیه در جنگ و رخ دادن نسل کشی آشوری ها در عثمانی، جمعیت بزرگی از آشوری ها به ایران فرار کردند. بدنبال روس ها و جلوها، لشکریان عثمانی و دسته های مسلح کرد هم پیمان ایشان به غرب آذربایجان ایران آمدند و خاک ایران صحنه جنگ این نیروهای متخاصم شد. جنگ دامنه دار دولت ها در خاک ایران و مسلح نمودن گروهای قومی و دینی طرفدارشان زمینه ساز تلفات غیرعادی ایرانیان (اعم از آذری، کرد، ارمنی و آشوری) در غرب آذربایجان شد، (آشوری ها خواهان همکاری سمیتکو جهت تصرف تبریز بودند. مخالفت سمیتقو و کشتن مارشیمون)، توسط اسماعیل آقا سمیتقو، باعث کینه توزی آشوری ها و مرگ بخش بزرگی از ایرانیان شده و باز هنگام غلبه جلوها بر عثمانیان و کردها، تعداد بسیار زیادی از ایرانیان کشته شدند. سمیتقو به بهانهٔ کشته شدن برادرش جعفر آقا در روستاهای پیرامون ارومیه که برخی شیعه نشین و برخی آسوری و حتی روستاهایی که کردنشین بودند، با حمایت و پشتیبانی عثمانیان قتل و غارت می کرد. جلوها هم با پشتیبانی روسها، انگلیسی ها و فرانسویان تشکیلات نظامی به وجود آورده بودند و افراد محلی را غارت و کشتار می نمودند. بعضی از نویسندگان از جمله علی خامنه ای، این وقایع را توطئه خارجیان برای جدا نمودن این ناحیه از ایران و تبدیل آن به یک کشور مسیحی می دانند. ایران با وجود بی طرفی، در جنگ اول جهانی، حدود یک چهارم کل جمعیت خود را در درگیری ها، قحطی و همه گیری بیماری ها از دست داد، اما اوضاع در شمال ایران، مخصوصاً آذربایجان غربی از همه جا بدتر بود.
اشغال ایران در جنگ جهانی اول
نسل کشی ارمنیان
کشتار شوشی
اسماعیل آقا سیمیتقو
نسل کشی آشوری ها
پاکسازی قومی
قحطی بزرگ ایران (۱۲۹۸–۱۲۹۶)
اگرچه در اوایل ۱۹۰۰ تنش میان ملی گرایان ارمنی و روسیه بالا گرفت، اما به واسطهٔ آغاز جنگ جهانی اول و نسل کشی ارمنی ها در عثمانی، این تنش تحت شعاع قرار گرفت. دولت روسیه به عنوان دشمن عثمانی، به طور طبیعی متحد ملی گرایان ارمنی تلقی می شد. روس ها در حدود سال ۱۹۱۴–۱۹۱۵ میلادی اقدام به تأسیس دولتی از مناطق تازه اشغالی از عثمانی در اطراف دریاچه وان کردند که بعدتر به ارمنستان غربی معروف گشت. ارمنیان در خلال جنگ از روسیه حمایت می کردند که منجر به آزار عثمانی شد. وضعیت آشوریان مسیحی نیز که در شمال غرب ایران در جایی که نیروی های روس ها در حال جنگ با آخرین بقایای عثمانی بودند می زیستند با دشواری هایی روبرو شد. شهر مرزی ارومیه، دارای جمعیت بزرگی از آشوریان نسطوری بود که توسط نیروهای روسی که با عثمانی می جنگیدند محافظت می شد، علاوه بر این عده، به تشویق مسیونرهای مذهبی فرانسوی و آمریکایی در ارومیه، جمعیت بزرگی از آسوری های استان های شرقی عثمانی هم به ایران و ناحیه آذربایجان غربی پناه آورده بودند که جمعیت این عده بالغ بر پنجاه هزار نفر بود، ایرانیان هم با ورود این عده هیچ مخالفتی نکردند و حتی برای کمک به این عده که در وضع بد اقتصادی بودند اعانه ملی منتشر نمودند.
در نوامبر ۱۹۱۵ پس از خروج ارتش روسیه زیر حملات نیروهای تُرکان عثمانی و کُردها از شمال آذربایجان، ارمنیان و آشوریان منطقه از آنجای گریختند. عده ای در سرما و برف مُردند و آن عده که جان سالم به دربردند، به ارومیه پناه بردند که در آنجای نیز پس محاصره، نزدیک به پنج هزار مسیحی توسط ترکان عثمانی و کردها کشته شدند. این کشتار تا بازستانی کنترل این منطقه در ژوئن ۱۹۱۹ توسط دولت مرکزی ایران ادامه یافت.
انقلاب روسیه، آشوری ها را بی پشتیبان رها کرد؛ از آن پس باید به تنهایی با ترک های عثمانی، عرب ها و کردان می جنگیدند. با وجود اینکه آشوری ها دسته های مسلح قابل توجهی داشتند، اما باز به حمایت یک قدرت بزرگ برای مقاومت در برابر قوای منظم ترک و غیر منظم کرد نیاز داشتند. با توجه به اینکه ارتش آسوری جناح شمالی ارتش ترک را جدا تهدید می کرد و عثمانی ها با انگلیسی ها در میانرودان و جنوب ایران درگیر بودند، انگلیس نقش حامی آسوری ها را بر عهده گرفت. انگلیس ها برای اینکه آسوری ها را وارد بازی خود کنند، آماده بودند تا وعده حمایت از یک دولت مستقل آسوری را بدهند .مارشیمون اشایی می نویسد " دولت بریتانیا از طریق کاپیتان جورج اف. گریسی (Captain George F. Gracey)، که تحت فرمان اینتلیجنت سرویس عمل می کردو مخصوص به این وعده از وان، پایگاهش، آمده بود تا آسوری ها را تشویق کند تا مقاومت خود را ضد ترک ها سازماندهی کنند، در همایشی که در دسامبر ۱۹۱۷ یا اوایل ژانویه ۱۹۱۸ برگزار شد، هزینه های تجهیز سربازان آسوری و حقوق آن ها را بر عهده گرفت و حمایت بعدی از ملت آشوری را تعهد نمود.ص۱۳۰
استان کرمانشاه در جنگ جهانی اول یکی از مناطق ایران بود که صحنهٔ درگیری میان نیروهای درگیر در جنگ بود. این استان هم از سوی نیروهای متفقین (بریتانیا و روسیه) و هم از سوی نیروهای متحدین (آلمان و عثمانی) مورد حمله و اشغال واقع شد. در طول این جنگ کرمانشاه مقصد مهاجرت گروهی از نمایندگان مجلس شورای ملی و محل تأسیس دولت موقت مهاجرین قرار گرفت.نبو
تاریخ کرمانشاه
علیرغم اعلام بی طرفی ایران در جنگ جهانی اول، نیروهای درگیر در جنگ از شمال، جنوب و غرب وارد ایران شدند. استان کرمانشاه نیز به سبب قرارگیری در مرز ایران و امپراتوری عثمانی مورد حملهٔ نیروهای عثمانی قرار گرفت.
در زمان آغاز این جنگ، هنوز در ایران ارتش منظم مدرن تشکیل نشده بود و بنابراین از ایل ها و عشایر کرد به عنوان نیروی حافظ مرز و امنیت کشور استفاده می شد. در استان کرمانشاه و به ویژه در غرب استان، ایل های کلهر، گوران، سنجابی، قلخانی، احمدوند، لک و… به عنوان نیروهای دفاعی ایران به کار گرفته شدند. در شهریور ماه سال ۱۲۹۴ خورشیدی (سپتامبر ۱۹۱۶ میلادی) رؤسای عشایر کرمانشاه در ماهیدشت جمع شده و برای مبارزه با نیروهای مهاجم عثمانی توافق کردند. در نتیجهٔ این توافق تلگرافی تنظیم و خطاب به احمدشاه قاجار مخابره شد.
عثمانی
آلمان
اشغال ایران در جنگ جهانی اول (که با نام های جبهه ایران یا نقض بی طرفی ایران در جنگ جهانی اول نیز شناخته می شود) تعدادی از درگیری ها در منطقه آذربایجان ایران و غرب ایران بین نیروهای بریتانیا، امپراتوری روسیه، و درگیری نیروهای ارمنی و آشوری با نیروهای امپراتوری عثمانی گفته می شود که در دسامبر ۱۹۱۴ آغاز و با امضای قرارداد مودروس در ۳۰ اکتبر ۱۹۱۸به پایان رسید. این درگیری ها بخشی از جنگ جهانی اول در خاورمیانه محسوب می شود. حضور نیروهای روس در ایران با انقلاب روسیه در ۲۳ام فوریه ۱۹۱۷ پایان یافت. هنگامی که نیروهای قزاق روس با واحدهای ارمنی و نیروهای متحد که نیروی دانستر نام نهاده شد جایگزین شدند.
ایران در زمان شروع جنگ رسماً اعلام بی طرفی نموده بود. با این حال در عمل نیروهای ایران توسط قدرت های مرکز و نیروهای متفقین جنگ جهانی اول تحت تأثیر شرایط از یکی از طرفین طرفداری می کردند. منافع غربی در ایران بر مبنای منابع قابل توجه نفت و موقعیت سوق الجیشی ایران که مابین افغانستان و نیروهای متخاصم عثمانی، روس، و بریتانیا قرار داشت. ایران آن زمان با قرارداد سن پترزبورگ، ۱۹۰۷ میلادی به منطقه تحت نفوظ شمال و منطقه تحت نفوذ جنوب تقسیم شده بود. این شرایط تحت پوشش دهه ها سیاست مشهور به بازی بزرگ بین روسیه و بریتانیا حاصل شده بود. این قرار داد همچنین مناطق تحت نفوذ در تبت، افغانستان، و ایران را تعیین نموده بود تا وزنه تعادلی در برابر نفوذ آلمان ها را فراهم آورد.
جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ و در شرایطی آغاز شد که احمدشاه قاجار در ایران حکومت می کرد. شاه ایران که به تازگی تاج گذاری کرده بود و ۱۸ ساله بود، قدرت کمی داشت. مجلس شورای ملی تعطیل بود و انتخابات مجلس سوم با مخالفت روسیه و بریتانیا به تعویق افتاده بود. پس از شروع جنگ، در ایران نظرات متفاوتی پیرامون موضع گیری که باید کشور اتخاذ کند وجود داشت. احمدشاه ۳ روز پس از آغاز جنگ یعنی در ۱۲ ذی حجه ۱۳۳۲ ق./۱ نوامبر ۱۹۱۴ م. بی طرفی ایران را در این جنگ اعلان نمود و مستوفی الممالک که هوادار بی طرفی ایران در جنگ بود به نخست وزیری رسید.
اشغال تبریز در جنگ جهانی اول به اشغال و دست به دست شدن شهر تبریز در شمالغرب ایران در جریان جنگ جهانی اول توسط نیروهای عثمانی و روسیه گفته می شود.
آندرانیک
شعاع السلطنه
در تاریخ ۲۸ آذر ۱۲۹۰ خورشیدی، ارتش روسیه تزاری با یورش به تبریز، این شهر را به اشغال خود درآورد. حدود سه سال بعد، یعنی در ۶ مرداد ۱۲۹۳ (۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴) جنگ جهانی اول آغاز شد. ایران سه روز پس از آغاز جنگ بی طرفی خود را در این جنگ اعلام کرد. در ۱۱ آبان ۱۲۹۳ خورشیدی (۲ نوامبر ۱۹۱۴) روسیه تزاری علیه امپراتوری عثمانی اعلان جنگ کرد. روسیه در حالی که در زمان آغاز جنگ حدود ۱۰٬۰۰۰ نیرو در خاک ایران داشت، بدون توجه به اعتراض های ایران اقدام به گسیل نیروهای بیشتری به ایران کرد به طوری که تا اواخر سال ۱۹۱۴ حدود ۷۰٬۰۰۰ نیرویش بخش عظیمی از شمال غربی خاک ایران را تا سرحد مرز عثمانی اشغال کردند.
از ۷ دی تا ۱۱ دی ۱۲۹۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۱۴ تا ۲ ژانویه ۱۹۱۵)، امپراتوری عثمانی نیروهایش را وارد خاک ایران کرد و پس از درگیری با نیروهای روس، آن ها را عقب راندند. هم زمان نبرد ساری قمیش درمنطقه قفقاز بین نیروهای روسی و عثمانی در جریان بود. با عقب نشینی روس ها تا نزدیکی جلفا، شهر تبریز به تصرف عثمانی درآمد.
با ورود نیروهای کمکی از روسیه، این بار نیروهای روس دست به حمله علیه نیروهای عثمانی زدند و پس از شکست عثمانی ها در جنوب جلفا، در ۹ بهمن (۱۵ ژانویه) کنترل تبریز را به دست گرفتند. نیروهای روسی با پیشروی به سمت غرب رضاییه را در بهار تصرف کردند و تا دریاچه وان در داخل خاک عثمانی پیشروی کردند. هم زمان نیروهای روسی وارد مرکز ایران شدند و از قزوین به کرج و تهران آمدند.
آمریکا رسماً از ۶ آوریل ۱۹۱۷ تا پایان جنگ جهانی اول در این جنگ حضور داشت. پیش از این نیز آمریکا از حامیان اصلی انگلیس و سایر متفقین بود. آمریکا ۴ میلیون نظامی و ۱۱۰ هزار کشته در این جنگ داد.
نبو
جنگ جهانی اول (از ماه اوت ۱۹۱۴ تا نوامبر ۱۹۱۸) هم زمان با حکومت احمد شاه قاجار بود و دولت مشروطهٔ ایران ضعیف ترین دوران خود را می گذراند. جنگ جهانی اول در زمانی آغاز شد که ایران از جوانب گوناگون اوضاعی آشفته، نابسامان، بغرنج و متزلزل داشت. بحران فزایندهٔ اقتصادی، وضعیت ناپایدار سیاسی و مداخلات مهارگسیختهٔ قدرت های خارجی، ایران را تا آستانهٔ یک دولت ورشکسته و وابسته پیش برده بود.
فتحعلی شاهمحمدشاهناصرالدین شاهمظفرالدین شاهمحمدعلی شاه
۱۱۷۵–۱۱۶۱ ۱۲۱۳–۱۱۷۶ ۱۲۲۶–۱۲۱۳ ۱۲۷۵–۱۲۲۶ ۱۲۸۵–۱۲۷۵ ۱۲۸۸–۱۲۸۵
در ۱۴ اکتبر ۱۹۱۵ پادشاهی بلغارستان به سود قدرت های مرکز وارد جنگ جهانی اول شد و به پادشاهی صربستان اعلام جنگ کرد. این کشور تا ۳۰ سپتامبر ۱۹۱۸ که دولت های درگیر پیمان متارکه تسالونیکا را امضا کردند در این جنگ ماند.
پس از جنگ های بالکان در سال های ۱۹۱۲/‍۱۹۱۳، بلغارستان خود را کشوری ایزوله در میان همسایگانی ستیزه جو و بی پشتیبانی هیچ قدرت بزرگ جهانی ای می دید. با آغاز جنگ یکم جهانی، این کشور که هنوز دچار گرفتاری های اقتصادی و اجتماعی درگیری پیشین بود اعلام بی طرفی کرد. ولی موقعیت ژئوپلیتیک و بدنه نظامی مناسبش سبب شد تا هر دو جبههٔ متخاصم بکوشند تا بلغارستان را به سود خود به جنگ بکشانند. سرانجام قدرت های مرکز شامل امپراتوری آلمان و اتریش-مجارستان توانستند بلغارها را راضی کنند که به سود آنان وارد جنگ شوند. پیوستن بلغارستان به قدرت های مرکز نویدبخش سقوط صربستان باشد و نیز با ارتباط زمینی ای که این ارتباط پدید می آورد رساندن کمک های آلمان ها به امپراتوری عثمانی را نیز تضمین می کرد.
حضور بلغارستان با حرکت های سریعش در ۱۹۱۵ و ۱۹۱۶ پیروزی هایی را به همراه آورد. ولی سپس این کشور درگیر جنگ فرسایشی در جبهه های شمال و جنوب شد که سبب تضعیف اقتصادش گردید. روحیه و سلامت جسمی سربازان بلغار رو به سستی نهاد. در پی پیشروی متفقین و بروز شورش در میان ارتش، بلغارستان به ناچار قرارداد متارکه را در ۱۹۱۸ پذیرفت. در پی آن تزار فردیناند یکم به عنوان مسئول این فاجعهٔ ملی و به سود پسرش بوریس سوم کناره گیری کرد. سپس در پی پیمان نوی-سور-سن در ۱۹۱۹، بلغارستان ناچار به بازگرداندن سرزمین های اشغالی، واگذاری بخشی از خاک پرداخت غرامت جنگی سنگینی گردید.
Wikipedia contributors, "Bulgaria during World War I," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Bulgaria_during_World_War_I&oldid=773962047 (accessed June 5, 2017 ).
دلایل شروع جنگ جهانی اول کماکان بحث برانگیز است و سوالات بسیاری در این زمینه مطرح شده است. این جنگ در اواخر ماه ژوئیه سال ۱۹۱۴ میلادی در منطقه بالکان آغاز شد و در ماه نوامبر سال ۱۹۱۸ پایان یافت. ۱۷ میلیون کشته و ۲۰ میلیون زخمی از مهمترین عواقب این جنگ بود.
مهمترین مسئله، برای تحلیل این رویداد؛ بررسی زمینه های و ریشه های پیدایش این جنگ است. این گونه تحلیل ها سعی می کنند به این سؤال پاسخ دهند که: چطور دو اتحاد رقیب و قدرتمند -یعنی آلمان و امپراتوری اتریش-مجارستان در یک طرف و در طرف دیگر روسیه، فرانسه، صربستان و بریتانیای کبیر -در مقابل یکدیگر قرار گرفتند؛ و به آغاز جنگ در ۱۹۱۴ میلادی منجر شد. از جمله مهمترین مواردی که در تحلیل بلند مدت از این رویداد به آن اشاره می شود از این قبیل است: منازعات سیاسی، ارضی و اقتصادی بین کشورها، رشد نظامی گری، مجموعه ای پیچیده از اتحادها و توافقات بین المللی، امپریالیسم، رشد ناسیونالیسم و همچنین خلاء قدرتی که در نتیجه افول امپراتوری عثمانی ایجاد شده بود. از دیگر موارد مهمی که در تحلیل بلند مدت و بررسی ریشه های پیدایش این رویداد می توان به آن اشاره کرد از این قرار است: منازعات مرزی و سرزمینی حل نشده، شکستن ساختار موازنه قدرت در اروپا، چند پاره شدن و تفکیک قوای حاکمیتی، مسابقه تسلیحاتی از که دهه ها قبل شروع شده بود. تحلیل های سطحی، {به بررسی ریشه ها و زمینه های پیدایش این رویداد کاری ندارند بلکه} تمرکز این گونه از تحلیل ها؛ بررسی وقایع و اتفاقاتی است که درون آن رویداد رخ داده است. از جمله تصمیم های مهم سیاستمداران و ژنرال های نظامی را اندکی قبل از شروع واقعه بررسی می کند. جرقه این جنگ، با حادثه ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند و همسرش، در ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴ میلادی؛ زده شد. قاتل گاوریلو پرنسیپ یک ملی گرای صرب و یوگسلاو بود و در گروه جوانان بوسنی عضویت داشت. بحران زمانی فوران کرد که منازعهٔ بین دو کشور اتریش-مجارستان و صربستان به دیگر کشورها سرایت کرد و کشورهای روسیه، فرانسه، آلمان و در نهایت بلژیک و بریتانیا نیز درگیر این بحران شدند. از دیگر موارد مهم در تشدید بحران می توان به برداشت های نادرست دیپلماتیک از اهداف دیگر کشورها اشاره نمود. (به طور مثال آلمان معتقد بود که بریتانیا بی طرف خواهد ماند و وارد این درگیری نخواهد شد)
بحران، ریشه در یک سلسله از درگیری های دیپلماتیک داشت که ده ها سال قبل از ۱۹۱۴ آغاز شده بود. این منازعات دیپلماتیک بین قدرت های بزرگ جهانی و استعماری شکل گرفت (ایتالیا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، اتریش-مجارستان و روسیه) این منازعات عمومی که ده ها سال به طول انجامید؛ باعث شد توازن قدرت در اروپا دستخوش تغییر شود و شروع این تغییرات از سال ۱۸۶۷ آغاز شده بود.
ژاپن از سال ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۷ در جنگ جهانی اول شرکت داشت. این کشور به نیروهای اتفاق سه گانه که شامل بریتانیا، فرانسه و روسیه می شد پیوست و نقشی اساسی در تأمین امنیت خطوط دریایی اقیانوس آرام و اقیانوس هند، در برابر نیروی دریایی آلمان داشت. از لحاظ سیاسی، این فرصتی بود برای ژاپن تا قلمرو نفوذ خود را در چین گسترش داده و در جغرافیای سیاسی بعد از جنگ به منزله یک قدرت بزرگ به رسمیت شناخته شود.
پارینه سنگی ۳۵٬۰۰۰–۱۴٬۰۰۰ ق.م.
دوره جومون ۱۴٬۰۰۰–۴۰۰ ق.م.
دوره یایویی ۴۰۰ ق.م. – ۲۵۰ م
دوره کوفون ۲۵۰–۵۳۸
دوره آسوکا ۵۳۸–۷۱۰
دوره نارا ۷۱۰–۷۹۴
دوره هی آن ۷۹۴–۱۱۸۵
دوره کاماکورا۱۱۸۵–۱۳۳۳
تجدید حیات کن مو۱۳۳۳–۱۳۳۶
در ۷ اوت ۱۹۱۴، ژاپن از دولت بریتانیا درخواستی رسمی دریافت کرد که برای انهدام نیروی دریایی مهاجم آلمان در آب های چین و اطراف آن وارد عمل شود. در روز ۱۴ اوت، ژاپن اولتیماتومی برای آلمان فرستاد که بی پاسخ ماند. ژاپن در ۲۳ اوت سال ۱۹۱۴ به طور رسمی به امپراتوری آلمان اعلام جنگ داد. ایالات متحده آمریکا نیز در ۶ آوریل ۱۹۱۷ وارد جنگ جهانی اول شد. آمریکا و ژاپن با وجود روابط تیره ای که بر سر چین و کنترل اقیانوس آرام داشتند، در این جنگ در یک جبهه قرار گرفتند.
جنگ جهانی اول که از ژوئیه ۱۹۱۴ تا نوامبر ۱۹۱۸ به طول انجامید، بزرگترین جنگی بود که تا آن زمان به وقوع پیوسته بود. در هر سوی جنگ، متحدان زیادی قرار داشتند و موقعیت جغرافیایی و ناحیه های امپریالیستی آن ها به معنای این بود که در تمام مناطق جنگی، در سراسر اروپا، و نیز در جاهای دیری مانند شمال آفریقا و خاورمیانه جنگ برقرار است. نبرد، درگیری کوچکتری است که میان دو نیروی متخاصم نظامی رخ می دهد و غالباً بخشی از جنگ را تشکیل می دهد. این فهرستی ناکامل از نبردهای جنگ جهانی اول، به ترتیب زمان است. تاریخ هر نبرد بر مبنای تاریخ آغاز آن دانسته شده است.
۲۱. نبرد هیل ۶۰ (گالیپولی)
۲۱. نبرد اسکیمیتار هیل (نبرد یوسوفچوک تپه)چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جنگ جهانی اول در دانشنامه آزاد پارسی

جنگ جهانی اول (World War I)
حمله روسیه در جنگ میان دولت های اروپای مرکزی (آلمان، اتریش ـ مجارستان، و متحدانشان) به نام متحدین از یک طرف، و متفقین یعنی اتفاق مثلث (بریتانیا، فرانسه، و روسیه) و متحدانشان ازجمله امریکا از طرف دیگر (۱۹۱۴ـ۱۹۱۸). در این جنگ حدود ۱۰میلیون تن کشته و دو برابر این تعداد زخمی شدند. جنگ جهانی اول در جبهه های شرقی و غربی اروپا، در خاورمیانه و افریقا، و در دریا جریان داشت. اسباب عمدۀ جنگ عبارت بود از ۱. ملی گرایی و موانع بازرگانی ناشی از رقابت بر سر بازارها و مستعمرات در سطح جهان. ۲. نظامی گری و توسعه طلبی آلمان. مبتنی بر ترس عمیق آلمان از «خطر روسیه». قتل مهین دوک فرانتس فردیناند۱ ولیعهد اتریش در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ در سارایوو مرکز بوسنی به دست دانشجویی بوسنیایی با نام گاوریلو پرینسیپه۲، با پشتیبانی سازمان ملی گرای صرب «دست سیاه۳»، بهانۀ لازم را برای شروع جنگ فراهم آورد. درپی آن، اتریش به صربستان ابتدا اتمام حجت (۲۳ ژوئیه ۱۹۱۴) و سپس اعلان جنگ داد (۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴). با حملۀ نیروهای اتریشی به بلگراد جنگ در گرفت و چون روسیه قوای خود را بسیج کرد آلمان به روسیه و سپس به فرانسه اعلان جنگ داد و به کشور بی طرف بلژیک هجوم برد (۴ اوت) و به دنبال آن بریتانیا به آلمان اعلان جنگ داد. بدین سان آتش جنگ در جبهه های مختلف اروپا و سپس آسیا و نقاط دیگر شعله ور شد.سال ۱۹۱۴. در این سال در جبهۀ غربی، آلمانی ها در بلژیک به سرعت پیش رفتند و در ۲۰ اوت بروکسل را گرفتند و آنگاه پیشروی خود را ادامه دادند و با عقب راندن فرانسویان و نیروهای اعزامی بریتانیا به چند کیلومتری پاریس رسیدند (۶ سپتامبر). اما متفقین در مارن۴ به ضد حمله پرداختند و آلمانی ها را به عقب راندند و پاریس را از خطر سقوط نجات دادند. سپس در ۱۳ سپتامبر به مواضع آلمانی ها در اِن۵ حمله کردند. پس از کشاکش ها و نبردهایی چند رفته رفته خطوط دفاعی طرفین میان رَنس۶ و کوه های آلپ تثبیت شد و طرفین در سنگرها استقرار یافتند و کشمکش به جنگ های خندقی منحصر شد. در جبهۀ شرقی روسیه حملۀ سنگینی را به پروس شرقی آغاز کرد، نیروهای آلمان عقب نشینی کردند و نگرانی شدیدی در برلین حکمفرما شد. اما پس از انتصاب پاول فون هیندنبورگ۷ به فرماندهی کل قوای آلمان در جبهۀ شرقی، و انتخاب اریش فون لودندورف۸ به سمت ریاست ستاد او با تغییر آرایش نیروهای آلمانی در نبرد تاننبرگ۹ در ۳۰ اوت سپاه دوم روسیه به کلی نابود و سپاه اول روسیه به آن سوی مرز عقب رانده شد. در دریاها با توجه به برتری نیروی دریایی بریتانیا، برتری با متفقین بود. در ۲۲ اوت ژاپن به دول مرکزی یا متحدین اعلان جنگ داد. در نوامبر آلمانی ها از پایگاه خود در چینگ دائو۱۰ در چین بیرون رانده شدند و سربازان استرالیایی و نیوزیلندی مستعمرات آلمان در اقیانوس آرام را تصرف کردند. در افریقا از میان مستعمرات آلمان توگولند۱۱ در ۲۷ اوت و کامرون در ۲۷ سپتامبر به دست متفقین افتاد. در نوامبر ۱۹۱۴ دولت عثمانی به صف متحدین یعنی آلمان و اتریش پیوست و بدین سان دامنۀ جنگ تا آسیای غربی و حدود ایران گسترش یافت.
سال ۱۹۱۵. در این سال جنگ در جبهۀ غربی بیشتر به صورت جنگ سنگری بود و با حملۀ آلمانی ها در فلاندر، نخستین بار گاز سمی کلر در جنگ به کار رفت. در ۱۹۱۵ کانون اصلی جنگ از جبهۀ غربی به جبهۀ شرقی انتقال یافت؛ نیروهای آلمانی در خاک لهستان پیش رفتند و روس ها را از لهستان بیرون راندند (اوت ۱۹۱۵). با ورود ترکیۀ عثمانی به جنگ راه های ارسال تدارکات از سوی متفقین به روسیه قطع گردید و صربستان بیش از پیش در انزوا قرار گرفت. متفقین برای ایجاد ارتباط با روس ها از راه دریا به تنگه های داردانل و بوسفور و سپس به شبه جزیرۀ گالیپولی در ترکیه یورش بردند، ولی پس از نبردهایی سخت و طاقت فرسا کاری از پیش نبردند و گالیپولی را تخلیه کردند. در این سال همچنین نیروهای آلمان و اتریش و بلغارستان به صربستان حمله و این سرزمین را اشغال کردند. متفقین به درخواست یونان که خود را از ناحیۀ متحدین در خطر می دید ۱۵۰هزار سرباز را به سالونیک فرستادند (سپتامبر ۱۹۱۵). در ۱۹۱۵ همچنین ایتالیا به متفقین پیوست و حملاتی را به مواضع اتریشی ها به راه انداخت که حاصل چندانی نداشت. در خاورمیانه نیروهای بریتانیایی اعزامی از هند بصره را گرفتند (نوامبر ۱۹۱۴) و سپس به سوی بغداد پیشروی کردند و کوتُ العِماره۱۲ را گرفتند (۲۹ ژوئیۀ ۱۹۱۵) و تا تیسفون۱۳ پیش رفتند (۲۲ نوامبر ۱۹۱۵)، ولی در این جا پس از نبردی سنگین با سپاهیان عثمانی وادار به عقب نشینی به کوت العماره شدند (دسامبر ۱۹۱۵) و در آن جا به محاصرۀ ترکان در آمدند و در ۲۹ آوریل ۱۹۱۶ تسلیم شدند.
سال ۱۹۱۶. در آغاز این سال آلمانی ها با یورش به دژ فرانسویان در وردن۱۴ نبردی را آغاز کردند که به شدیدترین و هولناک ترین نبرد جنگ جهانی اول تا این زمان مبدّل شد و به رغم تلفات بسیار سنگین طرفین حاصلی برای آلمانی ها نداشت و وردن همچنان در دست فرانسویان ماند. نبرد سوم۱۵ (از اول ژوئیه تا ۱۸ نوامبر ۱۹۱۶) در جبهۀ غربی نیز نبردی بسیار خونین بود که با حملۀ متفقین آغاز گردید و در آن متفقین، به بهای دادن بیش از ۱میلیون کشته و زخمی، تنها ۱۳ کیلومتر پیشروی کردند. تلفات آلمانی ها در این نبرد دست کمی از تلفات متفقین نداشت. از ویژگی های نبرد سوم به میدان آوردن تانک ها برای نخستین بار در جنگ بود. رومانی با دلگرمی از پیشروی روسیه در بوکووینا۱۶، در ۲۷ اوت به اتریش اعلان جنگ داد و به ترانسیلوانی یورش برد. اما نیروهای متحدین، به مقابله با ارتش رومانی برخاستند و آن را متوقف و سپس منهزم و در خاک رومانی پیشروی کردند و بخارست در ۵ دسامبر به دست آلمانی ها افتاد. در جبهۀ بالکان حملات متفقین یونان را از خطر نفوذ دشمن در امان داشت و بلغارها را به تخلیۀ موناستیر۱۷ وادار کرد (۱۹ نوامبر). حملات نیروهای روسیه از قفقاز به آناتولی۱۸ به سقوط ارزروم۱۹ (۱۶ فوریه)، طرابزون (طرابوزان)۲۰ (۱۸ مارس) و ارزنگان (ارزنجان)۲۱ (۲۵ ژوئیه) انجامید. اعراب حجاز به رهبری حسین بن علی، شریف مکه، در ۱۹۱۶ بر ضد ترکان عثمانی شوریدند و مکه و جده را گرفتند و مدینه را به محاصره درآوردند. این شورش به تحریک و کمک تی ای لارنس۲۲ بریتانیایی به سرعت تا دمشق گسترش یافت و در خطوط تدارکاتی ترکان اختلال ایجاد کرد. حملۀ سپاهیان عثمانی به مصر (اوت ۱۹۱۶) نیز به شکست انجامید. نبرد دریایی عمدۀ این سال نبرد ژوتلند۲۳ میان ناوگان های بریتانیا و آلمان بود که به پیروزی قطعی هیچ یک از طرفین نیانجامید، ولی موجب توقف ناوگان آلمان در پایگاه های خود در باقی مدت جنگ شد.
سال ۱۹۱۷. در جبهۀ غربی آلمانی ها به خط دفاعی هیندنبورگ عقب نشستند و متفقین حملۀ گسترده ای را به این خط آغاز کردند. حملۀ فرانسه به نبرد دوم و فاجعه آمیز اِن انجامید (۱۶ آوریل تا ۲۰ مه) که در آن هر دو طرف تلفاتی سنگین دادند و درپی آن شورش هایی در ارتش فرانسه به وقوع پیوست. در فلاندر، بریتانیایی ها در تهاجمی گسترده به مسین۲۴ خطوط دشمن را درهم شکستند. اما تهاجم بعدی، نبرد سوم ایپر (ژوئیه تا نوامبر) دستاوردی اندک برای متفقین داشت. در جبهۀ شرقی با درگیرشدن روسیه در انقلاب و جنگ داخلی و به قدرت رسیدن بلشویک ها در نوامبر ۱۹۱۷ آتش جنگ در جبهۀ شرقی فرو نشست و در دسامبر ۱۹۱۷ مذاکرات صلح میان دولت جدید روسیه و آلمان آغاز شد که به امضای پیمان برست ـ لیتوفسک۲۵ در ۳ مارس ۱۹۱۸ انجامید. در جبهۀ ایتالیا در حالی که نبرد تا اکتبر ۱۹۱۷ روی هم رفته به نفع ایتالیایی ها جریان داشت آلمانی ها و اتریشی ها ایتالیایی ها را در کاپورِتّو۲۶ شکست دادند (۲۴ اکتبر). در یونان پس از کش وقوس های فراوان شاه کنستانتین۲۷ که به متحدین یا دول مرکزی متمایل بود از پادشاهی به نفع پسرش اَلکساندر کناره گرفت و یونان در کنار متفقین وارد جنگ شد. در بین النهرین نیز متفقین کوت العماره را در ۲۴ فوریه و بغداد را در ۱۱ مارس گرفتند. در فلسطین، غزه و بیت المقدس به دست سپاهیان بریتانیایی افتاد. در ۱۹۱۷ همچنین درپی غرق چند کشتی امریکا توسط زیردریایی های آلمان، امریکا رسماً وارد جنگ شد و به آلمان اعلان جنگ داد (۶ آوریل).
سال ۱۹۱۸. در این سال تهاجم بهاری آلمان در ۲۱ مارس با حمله ای گسترده به سپاه پنجم بریتانیا آغاز شد و بریتانیایی ها را به عقب نشینی واداشت. آلمانی ها با ادامۀ حملاتشان به مارن به نزدیکی پاریس رسیدند و فرانسویان همۀ آنچه را که از ۱۹۱۴ به دست آورده بودند از دست دادند. اما بعد از ورود نیروهای امریکایی به خاک اروپا، رفته رفته ورق برگشت و متفقین بر اوضاع چیره شدند و شروع به عقب راندن آلمانی ها در همۀ جبهه ها کردند. درپی پیشروی گستردۀ متفقین، متحدان آلمان به زانو در آمدند و اتریش ـ مجارستان در ۴ نوامبر قرارداد آتش بس یا متارکۀ جنگ جداگانه ای با متفقین به امضا رساند. در بالکان حملۀ متفقین مقاومت بلغارها را درهم شکست و قرارداد آتش بس در ۳۰ سپتامبر به امضا رسید. در خاورمیانه نیروهای ژنرال آلبنی در ۲۱ فوریه اریحا۲۸ را گرفتند. دمشق در ۳۰ سپتامبر سقوط کرد، فرانسویان در ۷ اکتبر بیروت را گرفتند و حلب۲۹ در ۲۰ اکتبر به دست متفقین افتاد. در این ضمن، قوای ژنرال سر ویلیام مارشال۳۰ در امتداد دجله۳۱ پیش رفتند و قوای عثمانی در موصل۳۲ را به تسلیم واداشتند. قرارداد آتش بس در ۳۰ اکتبر به امضا رسید و قسطنطنیه (استانبول) در اول نوامبر به دست متفقین افتاد. در آلمان، با شکست های پی در پی نیروهای آلمانی ناخرسندی عمومی بالا گرفت و به آشوب ها و شورش هایی در سراسر کشور انجامید و دولتی جدید برای مذاکره با متفقین روی کار آمد. در آخر اکتبر مذاکرات متارکۀ جنگ آغاز شد. در ۹ نوامبر قیصر ویلهلم دوم کناره گیری کرد و سرانجام در ۵ صبح ۱۱ نوامبر قرارداد متارکۀ جنگ میان آلمان و متفقین به امضا رسید. طی چند سال بعد، شرایط صلح در مذاکرات و پیمان های جداگانه ای با هر یک از دول مرکزی منعقد و مخاصمات رسماً اعلام شد.
جنگ جهانی اول در ایران. دولت ایران با آغاز جنگ، بی درنگ بی طرفی خود را اعلام کرد. اما دولت های درگیر جنگ این بی طرفی را به هیچ گرفتند و از هرسو به خاک ایران حمله ور شدند. روس و انگلیس در یک طرف و دولت عثمانی، به یاری آلمان، در طرف دیگر بود. آلمان از نظر ایرانیان دولتی استعمارگر نبود و ایرانیان از این که می دیدند آلمان با روس و انگلیس ـ یعنی دو دشمن واقعی آن ها ـ وارد جنگ شده بود شادمان بودند و پیروزی آلمان را به یک معنی پیروزی خود می دانستند. یک سال پس از آغاز جنگ، کشتی های انگلیسی بوشهر را تصرف کردند. سه تن از سران دلیر تنگستان از این واقعه آگاه شدند و تصمیم گرفتند در مقابل نیروی بیگانه بایستند. عشایر قشقایی و کازرونی هم به مقابله با انگلیس ها پرداختند. در این میان یک آلمانی به نام واسْموس هم که عشایر ایران را به خوبی می شناخت به آن ها پیوست. نیروهای تنگستانی و تفنگچی های قشقایی با سپاهیان انگلیس به نبرد پرداختند. در شمال و غرب ایران هم لشکریان روسیه تزاری با نیروهای عثمانی که تا همدان به پیش آمده بودند به جنگ پرداختند. با انقلاب ۱۹۱۷ در روسیه، نیروهای روسی خاک ایران را ترک کردند و با پایان جنگ در ۱۹۱۸ لشکریان عثمانی نیز از ایران خارج شدند، اما نیروهای انگلیسی تا ۱۹۲۱ همچنان در ایران باقی ماندند.Gavrilo Princip (Prinzip) Black Hand Marne Aisne Reims Paul von Hindenburg Erich von Falkenhayn Tannenberg Qingdao Togoland Kut al-Imara Ctesiphon Verdun Somme Bukovina Monastir Anatolia Erzurum Trebizond Erzingan Jutland Messine Brest-Litovsk Caporetto Constantine Jericho Aleppo Sir William Marshall Tigris Masul

ارتباط محتوایی با جنگ جهانی اول

جنگ جهانی اول را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی ١١:٤٩ - ١٣٩٨/٠٤/١٠
جنگ جهانی اول (که با نام‌های جنگ بزرگ و جنگ برای پایان همهٔ جنگ‌ها نیز شناخته می‌شود) جنگی جهانی بود که از ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴ تا ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ رخ داد و در پی آن، بدون زمینهٔ جدی کشمکش، سربازان بسیاری برای جنگ تجهیز شدند و مناطق زیادی از جهان درگیر جنگ گشتند. تلفات جنگ جهانی اول تا آن زمان در تاریخ بی‌سابقه بود. از سلاح‌های شیمیایی برای نخستین بار در این جنگ استفاده شد. برای نخستین بار، به گونه‌ای انبوه مناطق غیرنظامی بمباران هوایی شدند و نیز برای نخستین بار در این سده کشتار غیرنظامیان در ابعادی گسترده رخ داد. این جنگ بین متحدین و متفقین صورت گرفت و ده میلیون کشته به جا گذاشت. این جنگ در زمان ریاست جمهوری آمریکا وودرو ویلسون و پادشاهی احمدشاه قاچار اتفاق افتاد .
ایران در ابن جنگ بی طرفی اعلام کرد ولیکن متخاصمین از شمال و جنوب به ایران یورش آوردند.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جنگ جهانی دوم در ایران   • جنگ جهانی دوم از فراز آسمان   • جنگ جهانی اول pdf   • ژاپن در جنگ جهانی دوم   • جنگ جهانی سوم   • معاهده ورسای   • بازی جنگ جهانی اول   • سلاح های جنگ جهانی اول   • معنی جنگ جهانی اول   • مفهوم جنگ جهانی اول   • تعریف جنگ جهانی اول   • معرفی جنگ جهانی اول   • جنگ جهانی اول چیست   • جنگ جهانی اول یعنی چی   • جنگ جهانی اول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنگ جهانی اول
کلمه : جنگ جهانی اول
اشتباه تایپی : [k' [ihkd h,g
عکس جنگ جهانی اول : در گوگل


آیا معنی جنگ جهانی اول مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )