انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1053 100 1

جنگ جهانی دوم

معنی جنگ جهانی دوم به فارسی

جنگ بین المللی دوم جنگ جهانگیر دوم . این جنگ از ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ م . طول کشید . طرفین متخاصم عبارت بودند از : ۱ - متفقین شامل لهستان انگلیس فرانسه که بعدها روسیه ممالک متحده آمریکا و چین نیز بکمک آنها وارد جنگ شدند ۲ - محور که مرکب بود از: آلمان ایتالیا و ژاپن و در درجه دوم هنگری رومانی بلغارستان و غیره .این جنگ بدو دوره تقسیم میشود : دوره اول از سپتامبر ۱۹۳۹ شروع و باخر سال ۱۹۴۲ ختم میگردد و آن دوره پیروزیهای دول محور است . دوره دوم از ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۵ طول کشیده . دراین دوره متفقین زمینهای از دست را مجددا بتصرف در آوردند و عاقبت دشمن را مجبور بتسلیم بلا شرط کردند .

جنگ جهانی دوم در دانشنامه اسلامی

جنگ جهانی دوم
جنگ جهانی دوم ، دومین جنگ فراگیر (شهریور ۱۳۱۸ـ ۱۳۲۴/ سپتامبر ۱۹۳۹ـ اوت ۱۹۴۵) که علاوه بر اروپا، در بخش های گسترده ای از قاره آسیا و افریقا تأثیرات مخرب عمده ای برجای گذاشت و کشورهای اسلامی ، از جمله ایران ، را درگیر خود ساخت .
← اشتباهات عهدنامه ورسای
تا زمانی که هیتلر، از طریق تجدیدنظر در عهدنامه ورسای ، سرزمین های متعلق به آلمان را مطالبه می کرد، کشورهای غربی به خصوص انگلیس ، به سیاست ترضیه خاطر و تسکین وی ادامه دادند، اما اشغال پراگ ، پایتخت لهستان ، به دست ارتش آلمان برای متفقین تحمل پذیر نبود. اتحاد جماهیر شوروی ، که به قدرت مقاومت دولت های غربی در برابر آلمان اطمینان نداشت ، ترجیح داد به آلمان نزدیک شود. پیمان عدم تعرض آلمان و شوروی در ۳۱ مرداد ۱۳۱۸/ ۲۳ اوت ۱۹۳۹، نگرانی هیتلر را از جنگ در دو جبهه زدود. در ۹ شهریور ۱۳۱۸/ اول سپتامبر ۱۹۳۹، ارتش آلمان به لهستان حمله برد و در ۳ سپتامبر انگلیس و فرانسه به رایش آلمان اعلام جنگ کردند. لهستان در کمتر از یک ماه از ارتش های آلمان و شوروی شکست خورد و زمینه برای حمله به دیگر مناطق فراهم آمد. در آغاز، آلمان و متحدانش در تمام جبهه های مغرب و مشرق اروپا و خاورمیانه و خاور دور به پیروزی های گسترده ای دست یافتند. پیروزی های اولیه و نیز هراس از خطر احتمالی جنگ شوروی با متحدین و کسب ثروت های کشاورزی و صنعتی بخش اروپایی شوروی که برای آلمان در جنگ طولانی اش با متفقین ضروری بود سبب شد که هیتلر به اتحاد جماهیر شوروی حمله کند و در آن جا به پیروزی های چشم گیری نایل شود.
اولین نشانه های شکست متحدین
از پاییز ۱۹۴۲/ ۱۳۲۱ ش ، اوضاع تغییر کرد و اولین نشانه های شکست متحدین پدیدار شد. اشغال سرزمین های شوروی باعث اتحاد متفقین با این کشور شد و زمینه را برای تصرف سرزمین های از دست رفته فراهم نمود. در اواخر نوامبر ۱۹۴۲/ آبان ۱۳۲۱، ارتش سرخ شوروی در جبهه های مشرق ، ضدحمله گسترده خود را در حوضه ولگا در شمال و استالینگراد در جنوب آغاز کرد و تا ۲ فوریه ۱۹۴۳/ ۱۳ بهمن ۱۳۲۱، کلیه قوای آلمان را سرکوب نمود. ارتش سرخ شوروی ، به رغم مقاومت های سرسختانه قوای آلمانی در سایر نقاط شوروی ، به پیش روی ادامه داد و توانست همه سرزمین های تصرف شده را پس بگیرد. بدین ترتیب در اوایل ۱۹۴۳/ ۱۳۲۱ ش ، دولت های محور، ابتکار عمل را در کلیه جبهه ها از دست داده بودند. پس از گردهمایی سران انگلیس و امریکا و شوروی در اجلاس تهران (۷ـ۱۰ آذر ۱۳۲۲/ ۲۸ نوامبر ـ اول دسامبر ۱۹۴۳)، امریکا و انگلیس مشغول تدارک حمله ای شدند که بزرگ ترین عملیات نظامی جنگ جهانی دوم به شمار می رفت . روس ها نیز در بهار ۱۹۴۴/ ۱۳۲۳ ش ، هم زمان با حمله نیروهای مشترک امریکا و انگلیس در شمال نورماندی، تهاجم بزرگ خود را در حوضه دنیپر آغاز کردند و از آن جا به رومانی و بلغارستان و سپس آلمان حمله ور شدند. در جبهه غرب ، سپاه مشترک امریکا و انگلیس پس از پس گرفتن پاریس در ۲۵ اوت / ۳ شهریور، به سوی مرزهای آلمان پیش روی کرد و به این ترتیب ، از فوریه ۱۹۴۵/ بهمن ۱۳۲۳ از مشرق و مغرب به خاک آلمان هجوم بردند.
خودکشی هیتلر
...
جنگ جهانی دوم در جهان اسلام ، در سالهای آغاز جنگ ، قدرتهای اروپایی ، به سبب نیاز به مواد خام و بازار فروش و داشتن رقابتهای سیاسی و اقتصادی با یکدیگر، بر بیش تر مناطق جهان اسلام سیطره داشتند.
هلند در جنوب شرق آسیا، شوروی در آسیای مرکزی ، بریتانیا در هند و مالایا و افریقای شرقی و غربی ، فرانسه در افریقای شمالی و غربی و خاورمیانه ، و آلمان و ایتالیا در بخشهای کوچکی از قاره افریقا حکمرانی می کردند. این امر خود زمینه ساز کشیده شدن دامنه جنگ به کشورهای اسلامی شد؛ به ویژه آنکه سیاست طرفداری گروههای مختلف سیاسی این کشورها از قدرتهای درگیر جنگ ، به شکل گیری اتحادیه ها و سپس موضع گیریهای متفاوت انجامید.مثلاً، در عراق، رشید عالی گیلانی ، نخست وزیر وقت ، طرفدار سیاستهای آلمان بود، در حالی که واحدهای نظامی کوچک در مناطق گوناگون عراق مطیع و سرسپرده متفقین بودند. در مصر، علی ماهر، نخست وزیر وقت ، با طرفداری از متحدین سیاستی بر ضد دولتهای متفق در پیش گرفت و جمعیت جوانان مسلمان و حزب سوسیالیست اسلامی را، که از گروههای فعال سیاسی بودند، با خود همراه نمود. در سوریه، حزب خلقِ این کشور، که نفوذ گسترده ای در سیاستهای کشور داشت ، هماهنگ با سیاستهای متحدین حرکت کرد. در الجزایر، شماری از ملی گرایان در طرفداری از حکومت ویشی فرانسه فعالیت داشتند. در بین مناطق گوناگون جهان اسلام ، خاورمیانه و افریقای شمالی و شرقی و تا اندازه ای هند و اندونزی مستقیماً در معرض جنگ قرار گرفتند.در خاورمیانه در زمان شروع جنگ ، اوضاع تقریباً به نفع دولتهای محور بود. مصر پایگاه نیروهای آلمانی به شمار می رفت ؛ سوریه و لبنان تحت قیمومت حکومت ویشی فرانسه بودند؛ در عراق ، با کودتای رشیدعالی گیلانی ، حکومتی طرفدار آلمان روی کار آمده بود و در ایران ، اگر چه رضا شاه بی طرفی خود را اعلام کرده بود، احساسات شدیدی در میان دولتمردان ایرانی به نفع آلمانها وجود داشت . انگلیس برای خاتمه دادن به این وضع، در بهار ۱۳۲۰ ش / ۱۹۴۱ نیروهای مقیم مصر را به همراه نیروهای فرانسه آزاد به سوریه و لبنان فرستاد و پس از جنگی شدید با قوای ویشی فرانسه ، این دو کشور را تسخیر کرد. در عراق ، حکومت در قبال جنگ سیاست دوگانه ای داشت ؛ رشید عالی گیلانی سیاست طرفداری از آلمان را دنبال می کرد، در حالی که نایب السلطنه (شاهزاده عبداللّه ) و نوری سعید (وزیر خارجه ) از متفقین حمایت می کردند. به هنگام جنگ بین نیروهای رشیدعالی و قوای تحت حاکمیت بریتانیا، که از سوریه عازم عراق شده بودند، آلمان و ایتالیا از حمایت دولت عراق دست کشیدند و هم زمان با پیروزی متفقین در سایر نقاط ، نیروهای رشیدعالی متحمل شکست سنگینی شدند. در پی شکست رشیدعالی ، بریتانیا در ۹ خرداد ۱۳۲۰/ ۳۰ مه ۱۹۴۱ حکومت جدیدی را به ریاست شاهزاده عبداللّه و نخست وزیری نوری سعید در عراق تشکیل داد و تا ۱۳۲۳ ش /۱۹۴۴ بر آن جا نفوذ نظامی داشت.
تلفات جهان اسلام
به طور کلی ، جهان اسلام در این جنگ ، در مقایسه با جنگ جهانی اول ، فعالانه درگیر نشد. با وجود این ، نزاع نیروهای طرفین خسارات فراوانی بر ساکنان مناطق درگیر وارد نمود. در لیبی، به ویژه در برقه ، مردم بی دفاع شاهد عملیات نظامی نیروهای ایتالیایی و آلمانی و متفقین در تخریب منابع انسانی و غیرانسانی بودند. نیروهای ژاپنی در آذر ۱۳۲۰/ دسامبر ۱۹۴۱ شبه جزیره مالی و در اواخر ۱۳۲۰ ش / اوایل ۱۹۴۲ اندونزی را کاملاً اشغال کردند و برای اجرای سیاستهای خود تلفات جانی و خسارات مالی بسیاری به ساکنان آنجا وارد نمودند. قوای فرانسوی و امریکایی در آبان ۱۳۲۱/ نوامبر ۱۹۴۲ الجزایر را به طور کامل اشغال کردند. در روسیه ، استالین جمعیت کثیری از ترکهای کریمه و قبایل قفقاز را، به اتهام همکاری با دولتهای محور، تبعید کرد. به همین دلیل ، در طول جنگ بسیاری از غیرنظامیان مسلمان بر اثر قحطی و گرسنگی تلف شدند. تنها در الجزایر، بیش از یک میلیون نفر (یعنی ۱۱۰ جمعیت آن ) در جنگ با فرانسه جان سپردند، به طوری که درصد کشته شدگان آن با درصد قربانیان کشور روسیه تقریباً برابری می کرد. ساکنان برقه (از مناطق اصلی جنگ ) حتی پس از بیش از نیم قرن از پایان جنگ ، در معرض مشکلات ناشی از میدانهای مینِ به جای مانده از آن دوره هستند. اهم پیامدهای اقتصادی و سیاسی گسترده جنگ جهانی دوم در کشورهای جهان اسلام به این شرح است :
بحران اقتصادی
جنگ و بحران اقتصادی در بیش تر مناطق جهان اسلام ، دو روی یک سکه بودند. در واقع ، حیات اقتصادی بسیاری از کشورهای اسلامی در دست قدرتهای استعماری بود و به ویژه ، نیازهای عمده و ضروری آنها را کشورهای درگیر جنگ تأمین می کردند. شروع جنگ هم موجب اختلال در روابط تجاری و هم زمینه ساز بروز بحرانهای درونی شد. بسته شدن راههای آبی ، از یک سو صدور مواد خام را ناممکن یا دشوار کرده بود و از سوی دیگر، به علت افزایش قیمتهای بین المللی ، واردات کالاهای ضروری ، جوامع اسلامی را با مشکل و از نظر هزینه با تورم چشمگیری مواجه کرد، به طوری که در فاصله ۱۳۱۸ تا ۱۳۲۸ ش / ۱۹۳۹ـ۱۹۴۹ میزان تورم در مصر ۳ برابر، در ایران ۵ر۷ برابر، در ترکیه ۵ر۳ برابر و در الجزایر ۵ر۵ برابر افزایش یافت . همراه با کاهش صادرات ، کِشت محصولات اساسی ، مانند پنبه و گندم و ذرت، به شدت کاهش یافت ؛ مثلاً در مصر کشت این محصولات به ترتیب تا حدود ۵۰%، ۴۰% و ۱۶% کاهش داشت . در نتیجه ، ارزش این محصولات در داخل کشور چنان بالا رفت که قدرت خرید طبقات کم درآمد شهری بسیار محدود شد و دامنه فقر گسترش یافت . در حالی که بخش کشاورزی شدیداً تحت فشار بود، در بیش تر کشورهای اسلامی ، به انگیزه تلاش برای تولید کالاهای جانشینِ کالاهای وارداتی ، شهرها گسترش یافتند. از پیامدهای این امر، ملی شدن سرمایه های داخلی ، رشد صنایع شهری و در نتیجه گسترش پدیده شهرنشینی بود. رشد سرمایه شهری در بیش تر کشورهای اسلامی با کاهش شدید سرمایه گذاری در بخش کشاورزی همراه بود. در مصر تا قبل از جنگ ، سرمایه های ملی در اختیار شرکتهای محدودی بود. در دوره جنگ ، تعداد این شرکتها تا حدود دو برابر افزایش یافت که پیامد آن افزایش چشمگیر تعداد مقاطعه کاران و کارگران شهری در صنایع بود. در ایران ، سوریه و الجزایر نیز پدیده مشابهی رخ داد. با وجود این ، در مرحله مقدماتی توسعه صنعتی ، مخاطرات بسیاری وجود داشت و بنابراین در بیش تر کشورهای اسلامی ، تغییرات اندکی در الگوی کلی اقتصادِ سرمایه ایجاد شد. رشد پدیده شهرنشینی در جوامع اسلامی ، برجسته تر شدن هویتهای شهری را ــ که عموماً با زبان ملی گرایی بیان می شد ــ در پی آورد و متعاقباً به ایجاد جنبشهای استقلال طلب انجامید.
شکل گیری سیاست عربی
...
در دوره جنگ جهانی دوم، ایران با مشکلات فزاینده اقتصادی، از سرگرفته شدن مباحث و فعالیت های سیاسی و آغاز دوباره فشارهای سیاسی خارجی روبه رو بود. ایران همانند جنگ جهانی اول مشکلات عظیم اقتصادی را تجربه کرد و در زندگی روزمره مردم جابجایی و تغییراتی پدید آمد. اشغال ایران به وسیله ارتش های بیگانه سبب کمبود ارزاق عمومی و صعود سرسام آور بهای کالاهای مصرفی شد که با شدت بیشتری سراسر ایران را در بر می گرفت.
با شروع جنگ جهانی دوم در ۱۱شهریور ۱۳۱۸ش. محمود جم نخست وزیر ایران با صدور اطلاعیه ای رسما تصمیم دولت ایران را مبنی بر این که در این جنگ بی طرف است را اعلام کرد، اما با حمله آلمان به شوروی، تمام محاسبات بی طرفی ایران را برهم زد، زیرا جنگ به مرزهای ایران نزدیک می شد و سرزمین ایران را به صورت حلقه ارتباطی مهمی میان شوروی و انگلیس درآورد. دولت انگلیس و فرانسه به علت پیشرفت های آلمان و به خطر افتادن منافع غرب در خاورمیانه تصمیم گرفتند به حمایت شوروی بشتابند و انگلیس و شوروی وارد خاک ایران شدند.
جنگ جهانی دوم و اوضاع ایران
در دوره جنگ جهانی دوم، ایران با مشکلات فزاینده اقتصادی، از سرگرفته شدن مباحث و فعالیت های سیاسی و آغاز دوباره فشارهای سیاسی خارجی روبه رو بود. ایران همانند جنگ جهانی اول مشکلات عظیم اقتصادی را تجربه کرد و در زندگی روزمره مردم جابجایی و تغییراتی پدید آمد. از نظر سیاسی، شاه جوان محمدرضا شاه، تنها یکی از چند بازیگر عمده سیاسی بود و مجموعه ای از روزنامه ها، حزب های سیاسی و سازمان تازه تاسیس، اتحادیه های کارگری، بازیگران دیگر صحنه سیاسی را تشکیل می دادند. اینها همه در جَوی صورت می گرفت که ایران در اشغال متفقین بود. نیروهای شوروی در شمال و نیروهای انگلیسی در جنوب و مشاوران آمریکایی در خدمت دولت و ارتش ایران، در تهران بودند و ایران به صورت خط تدارکاتی شوروی در آمده بود. این تحولات در اوضاع داخلی و بین الملی ایران در طی جنگ جهانی دوم زمینه را برای جنبش های بعدی ۱۳۲۴ - ۱۳۲۵ و ۱۳۳۰ - ۱۳۳۲ش. آماده ساخت.
جنگ جهانی دوم و مشکلات ایران
اشغال ایران به وسیله ارتش های بیگانه سبب کمبود ارزاق عمومی و صعود سرسام آور بهای کالاهای مصرفی شد که با شدت بیشتری سراسر ایران را در بر می گرفت. همه ۱۵میلیون جمعیت کشور در جنگ جهانی دوم با مشکلات عظیمی روبه رو بودند. ایران صحنه مداخله نیروهای متفقین و خط تدارکاتی آذوقه و مهمات به شوری شد. متفقین قول داده بودند، برای مردم ایران تا حد امکان مشکلی به وجود نیاورند، اما بخش های کلیدی اقتصادی، کشاورزی، صنعت و خدمات بازرگانی خارجی، بودجه دولت و سطح زندگی، بر اثر اشغال شدیدا آسیب دید. بخش های معدودی مثل پرورش اسب و گوسفند رشد نسبی داشتند، زیرا فشار حکومت رضاشاهی، از ایلات و اسکان اجباری آنها برداشته شد و همین امر موجب شد، جمعیت ایلات و عشایر بیشتر شود و از یک میلیون در سال ۱۳۱۰ به ۲ میلیون در سال ۱۳۲۰ افزایش یابد. کاهش تولید محصولات غذایی از یک سو و تقاضای ارتشهای اشغالگر خارجی از سوی دیگر برای مواد غذایی، به قحطی شدیدی در اکثر مناطق ایران خاصه آذربایجان و سواحل دریای خزر منتهی گردید.
صنایع ایران
...
با پیش روی آلمان در خاک لهستان جنگ جهانی دوم شروع شد، دولت ایران به نخست وزیری محمود جم بیانیه اعلام بی طرفی ایران را در شهریور ۱۳۱۸ش. به اطلاع عموم رساند: «در این موقع که متاسفانه دایره جنگ در اروپا مشتعل گردیده است، دولت شاهنشاهی ایران به موجب این بیانیه تصمیم خود را به اطلاع می رساند که در این کارزار بی طرف مانده و بی طرفی خود را محفوظ خواهد داشت».
رضاشاه چندی بعد با تمایلات آلمان دوستی خود، احمد متین دفتری را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد، متین دفتری تحصیل کرده آلمان بود و چندی نیز در سفارتخانه آن کشور کار کرده بود. وی در تیرماه ۱۳۱۹ برکنار و علی منصور را که به محافظه کاری شهره بود به جای او منصوب شد. رضاخان تهدیداتی را که به مرزهای ایران نزدیک می شد، حس کرد. بدین جهت با اتکا به ارتش صد بیست هزار نفری –که یکی از مدرنترین و مجهزترین ارتش های آن زمان بود _ به اقدامات پیش گیرانه ای دست زد، پخش نشریات تبلیغاتی آلمانی در ایران ممنوع شد و فعالیت های آلمان های مقیم ایران تحت نظارت دقیق درآمد. در اول تیرماه ۱۳۲۰ (۲۲ ژوئن ۱۹۴۱) با پیشروی آلمان در خاک شوروی شکست های سنگین ارتش سرخ دور تازه ای در مناسبات جنگ آغاز شد که شوروی را با انگلیس در یک جبهه قرار می داد. هدف آلمان از حمله به شوروی تصرف مسکو، لنینگراد، کیف، و چاه های نفت قفقاز بود که با درهم شکستن نیروهای انگلیسی در مصر، با ارتش اعزامی به روسیه در ایران تلاقی می کرد و هر دو ارتش به هندوستان حمله می کردند، با تصرف ذخایر نفتی خاورمیانه و منابع نفتی هند دولت انگلیس را به زانو در می آوررد.
مسائل حمله آلمان به شوروی
حمله آلمان به شوروی مسائل ویژه ای را برای متفقین و به خصوص انگلیس بوجود آورد که از جمله باید ارسال کمک های دول متفقین به اتحاد شوروی از طریق خطوط ارتباطی ایران و حفظ و حراست از منابع نفتی ایران و جلوگیری از تصرف میدان های نفتی توسط آلمان ها و بلاخره حفظ و حراست از هندوستان نام برد. برای رسانیدن کمک های نظامی مورد نیاز به شوروی، متفقین احتیاج به راهی کوتاه داشتند؛ البته راه های استراتژیک دیگری برای کمک رسانی وجود داشت؛ ولی ایران انتخاب اول متفقین بود؛ چرا که از میان راه های موجود ایران تنها راهی بود که در تمام چهار فصل می توانست، مورد استفاده قرار بگیرد و ثانیا از حملات هوایی آلمان مصون باشد و در خطر حمله زیر دریایی های آلمانی نیز قرار نداشته باشد، خط آهن سراسری ایران نیز قادر بود، مهمات و لوازم جنگی را به سهولت به مرزهای شوروی برساند.
کودتا در عراق
همزمان با وزارت علی منصور کودتای در عراق توسط "رشید عالی گیلانی" به وقوع پیوست، نائب السلطنه عراق گریخت. انگلیس به این بهانه وارد بصره شد و بغداد را تصرف کرد، رشید عالی گیلانی به ایران گریخت و در خواست پناهندگی کرد، این اتفاق دست آویز کافی به متفقین برای حمله به ایران داد. انگلیس به سوریه و لبنان حمله کرد. دولت شوروی و انگلیس در یاداشتی مشترک به ایران خواستار اخراج اتباع آلمانی از ایران شدند، دولت منصور معتقد بود رفتار اتباع خارجی در ایران شدیدا تحت کنترل و مراقبت است این در حالی بود که خبرگذاری های متفقین مدام از تشکیل ستون پنجم آلمان در ایران و افغانستان سخن می گفتند و از حمله قریب الوقوع آنها به هند و قفقاز داد سخن می دادند. برای انگلیسی ها خطر آلمان نازی یا شوروی یکسان بود؛ اما نمی توانست از منابع نفتی ایران و عراق چشم بپوشد با از دست دادن این منابع انگلیس مجبور به خرید چهار ملیون بشکه نفت از آمریکا می شد که به این مبلغ بهای سنگن خرید دویست و پنجاه نفت کش جدید اضافه می شد، هزینه که بیست درصد قدرت انگلیس را در جنگ کم می کرد. در ۱۱ ژوئیه ۱۹۴۱ (۲۰ تیر ۱۳۲۰) شورای هیت وزیران انگلیس از روسای ستاد مشترک نیروی زمینی و هوایی و دریای انگلیس درخواست اقدام نظامی علیه ایران کردند؛ لرد ویول نائب السلطنه هندوستان هم به لزوم برخورد جدی با ایران و حتی تغییر حکومت در ایران را تاکید کرد. انگلیس در ۶ مرداد ۱۳۲۰ بار دیگر اخطاری برای دولت منصور فرستاد و خواستار اخراج فوری اتباع آلمان از ایران که تعداد آن را ۲۵۰۰ نفر تخمین زده بودند شد؛ اما دولت منصور که بعد از حمله آلمان به شوروی سر کار آمده و در سیاست خود متناسب با جنگ تغییر آنچنانی نداده بود، بحران پیش آمده را جدی نگرفت و اخراج اتباع آلمان را مخالف با اصل بی طرفی دانست! رضاخان بوی خطر را حس کرده بود. وی در مراسم فارغ التحصیلی افسران در اردوگاه اقدسیه در ۲۸ مرداد ۱۳۲۰ از حوادث قریب الوقوع سخن گفت. در سحرگاه سوم شهریور ۱۳۲۰ بولارد و اسمیروف وزیر مختاران انگلیس و شوروی به منزل شخصی نخست وزیر رفتند و در دو یاداشت جداگانه به اطلاع جناب نخست وزیر رسانند که چون دولت شاهنشاهی ایران به تذکرات دوستانه دول متفق توجه کافی نکرده و سهل انگاری نموده است، نیروهای مسلح دو کشور طبق دستور ستادهای خود وارد خاک ایران شده اند و در حال پیش روی هستند. خبر اشغال به شاه رسانیده شد، منصور به مجلس رفت و اوضاع را برای نمایندگان تشریح کرد و حاضر به مذاکره با هیچ یک نمایندگان حتی اسفندیاری رئیس مجلس نشد و به سعدآباد رفت. ساعت سه و نیم بعد از ظهر سوم شهریور خبر اشغال نظامی ایران به اطلاع عموم رسید که باعث تشنج در شهرها شد. حملات هوایی شوروی و انگلیس به تبریز، میانه، اردبیل، رضاییه، خوی، اهر، میاندواب، مهاباد، رشت، حسن کیاده، اهواز، بندر پهلوی، جلفا، قره الضیاء ادامه داشت؛ نیروهای متوریزه ارتش انگلیس خانقین، قصر شیرین، آبادان و بندر شاپور را تصرف کردند و نیروی دریایی شوروی در کرانه دریایی خزر و نیروی دریایی انگلیس در بندر شاهپور و بندر خرمشهر نیروی های خود را پیاده کرده بودند. در همان روز لشگر پیاده دوم مرکز به اطراف تهران رفتند تا برای عملیات احتیاطی آماده باشند، ستاد جنگ تشکیل شد، در همان روزهای اول تمام نیروی دریایی جنوب و لشگرهای تبریز، رضاییه، گیلان، مشهد، اردبیل و کرمانشاه متلاشی شده بود و عملا کشور بدون پشتیبانی ارتش مانده بود. روز چهارم شهریور هئیت دولت با ریاست رضاشاه تشکیل شد و او از استعفای و کناره گیری خود سخن گفت در روز پنجم علی منصور استعفا کرد. هئیت دولت محمدعلی فروغی را پیشنهاد کردند؛ ولی رضاخان "وثوق الدوله" را ترجیح می داد؛ زیرا فروغی بعد از غائله کشف حجاب در مشهد و شفاعت از پدر دامادش ـ اسدی ـ مغضوب دربار واقع شده بود، به هر ترتیب هیئت دولت شاه را قانع کردند که فروغی به دربار بیاید. دولت فروغی موضع ترک مقاومت ایران را طی نامه ای به اطلاع اسمیرنوف سفیر کبیر دولت شوروی و بولارد وزیر مختار انگلیس به امضای سهیلی وزیر خارجه رساند. فرماندار نظامی به کسبه و اصناف اخطار کرد، مغازه های خود را باز کنند؛ ولی کاری از پیش نبرد؛ زیرا رادیوهای بیگانه بویژه انگلیس با بیان مطالب تحریک آمیز به آشفتگی شهرها دامن می زدند. روز نهم شهریور دولت مجبور شد که حکومت نظامی اعلام کند.
مفاد قراداد ایران با انگلیس
...

جنگ جهانی دوم در دانشنامه ویکی پدیا

جنگ جهانی دوم
جنگ جهانی دوم، جنگی فراگیر بین اول سپتامبر ۱۹۳۹ تا دوم سپتامبر ۱۹۴۵ بود. البته درگیری های مرتبط با این جنگ از چند سال پیش از آن آغاز شده بودند. این جنگ بسیاری از کشورهای جهان از جمله تمامی ابرقدرت های روز را درگیر خود کرد تا جایی که دو دسته از کشورهای مختلف با تشکیل اتحادهای نظامی به نام های متّحدین و متّفقین در مقابل یکدیگر صف آرایی کردند. این جنگ گسترده ترین جنگ جهانی تاریخ بشر بود که در آن بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از قریب به سی کشور مختلف به صورت مستقیم در آن جنگیدند. در طول این جنگ که حالت یک جنگ تمام عیار به خود گرفته بود، کشورهای مختلف تمامی توان اقتصادی، صنعتی و علمی خود را صرف جنگ کردند تا حدی که تفاوتی بین منابع نظامی و غیرنظامی در آن نبود. این جنگ همچنین باعث کشتار جمعی غیرنظامیان و بمباران های راهبردی نابودکننده گسترده علیه مقاصد صنعتی و مراکز تمرکز مردم (که به مرگ بیش یک میلیون نفر از جمله در حملات اتمی به دو شهر ژاپنی انجامید) شد. در طول جنگ جهانی دوم ۵۰ تا ۸۵ میلیون نفر کشته شدند که این آمار خونین ترین درگیری انسان در طول تاریخ بشریت است.
سقوط آلمان نازی
سقوط امپراتوری ژاپن و امپراتوری ایتالیا
تأسیس سازمان ملل متحد
تبدیل اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی و ایالات متحده آمریکا به دو ابرقدرت
آغاز جنگ سرد و بسیاری دیگر.
و نیروهای محور
اگر چه ژاپن تهاجم خود به جمهوری چین را از سال ۱۹۳۷ آغاز کرد اما عموماً حملهٔ آلمان نازی به نیمه غربی لهستان در اول سپتامبر سال ۱۹۳۹ که به اعلام جنگ فرانسه و بریتانیا به این کشور انجامید، تاریخ شروع جنگ جهانی دوم خوانده می شود. در طول جنگ آلمان نازی موفق شد با تشکیل اتحاد نظامی تحت عنوان قوای محور با ایتالیا و ژاپن، از طریق اعمال قوه قهریه یا انعقاد پیمان ضمیمه، بخش عمده ای از قاره اروپا را تحت کنترل خود درآورد. آلمان بعد از ضمیمه مرکز اروپا اتریش چکسلواکی مجارستان و سپس با حمله نظامی به شمال اروپا اسکاندیناوی و غرب اروپا فرانسه را اشغال و انگلستان را محاصره دریایی و جنگ هوایی نمود. آلمان در شرق بر طبق قرارداد مولوتف-ریبنتروپ در اوت ۱۹۳۹ آلمان نازی و شوروی توافق کردند کشورهای اروپای شرقی شامل لهستان، فنلاند، رومانی و کشورهای حوزه دریای بالتیک را بین خود تقسیم کنند. اما بعدها در ژوئن ۱۹۴۱ آلمان و متحدانش حمله گسترده ای را تحت عنوان عملیات بارباروسا علیه شوروی آغاز کردند که به بزرگترین صحنه نبرد تاریخ بشریت تبدیل شد. این نبرد که بخش عظیمی از توان نیروهای محور را صرف خود کرد با راهبرد زمین سوخته شوروی به یک جنگ فرسایشی تبدیل شد که با از بین بردن قسمت قابل توجهی از نیروی نظامی مهاجمان، ورق را در نبرد به کلی به ضرر آلمان و متحدانش برگرداند. در پی این مسئله در سال ۱۹۴۲ متحدین شمال آفریقا را از دست دادند؛ روند این شکست ها در سال ۱۹۴۳ با غلبه کمرشکن شوروی در جناح شرق اروپا دو نبرد استالینگراد و کورسک بر آلمانی و حملهٔ موفقیت آمیز متفقین غربی به جناح جنوب اروپا ایتالیا (که به تسلیم شدن ایتالیا انجامید) و در سال ۱۹۴۴ به جناح غرب اروپا فرانسه ادامه یافت. از سوی دیگر ایالات متحده که با حمله ژاپن به پرل هاربر هاوایی وارد جنگ شده بود، در جبههٔ اقیانوس آرام آسیا به موفقیت هایی دست یافت که این روند ابتکار عمل را از ژاپن گرفت و وارد جنگ اروپا در فرانسه هم شد. با استفاده از این فرصت شوروی که تمامی اراضی از دست رفته خود را پس گرفته بود، تهاجمی همه جانبه را علیه سرزمین آلمان و متحدانش آغاز کرد.
جنگ در اروپا در ۸ می ۱۹۴۵ با سقوط برلین به دست سربازان ارتش سرخ شوروی و تسلیم بی قید و شرط آلمان و در ژاپن که حاضر به تسلیم نبود، در ۱۵ اوت ۱۹۴۵ پس از دو حمله اتمی مرگبار و ویران کننده به دو شهر هیروشیما و ناکازاکی توسط ارتش ایالت متحده پایان یافت تا پیروزی کامل نصیب متفقین شود. پس از جنگ دادگاهی در نورمبرگ برگزار شد که در آن 22 مقام آلمانی محاکمه شدند که بدنام ترین آنها هیتلر بود .نتیجهٔ نهایی جنگ جهانی دوم پیروزی متفقین بود اما پیامدهای این جنگ تغییرات بسیاری در پی داشت که از آن جمله می توان تشکیل سازمان ملل متحد برای جلوگیری از مناقشات بین کشورها را نام برد که قدرت های پیروز در جنگ شامل ایالات متحده آمریکا و بریتانیا و فرانسه و شوروی و چین به پنج عضو دائم شورای امنیت آن تبدیل شدند. دو کشور ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به عنوان ابرقدرت های نو ظهور پس از جنگ در مقابل یکدیگر قرار گرفتند که از آن با عنوان جنگ سرد یاد می شود که برای ۴۶ سال ادامه یافت. بسیاری از کشورهای آسیب دیده در جنگ به خصوص در اروپا با کنار گذاشتن دشمنی ها در سایه بازسازی اقتصادی و صنعتی بهبود روابطشان با یکدیگر و ایجاد هویتی واحد را در پیش گرفتند.
عکس جنگ جهانی دوم
تاریخ جنگ جهانی دوم مجموعه کتابی شش جلدی حاوی شرح وقایع جنگ جهانی دوم از دیدگاه وینستون چرچیل است که وقایع آن را از سال پایان جنگ اول جهانی تا ژوئیه ۱۹۴۵ در بر می گیرد.
چرچیل
از رهبران کشورهای عمده درگیر در جنگ دوم (هیتلر، موسولینی، استالین و روزولت) تنها چرچیل کتابی تاریخی منتشر کرده است. برخلاف خبرنگاران که تنها از مسایل علنی مطلع می شدند، چرچیل در اموری مانند مذاکرات محرمانه و طراحی های عملیات نظامی شرکت داشته است و به جزئیات مسایل و رویدادها وقوف داشته است؛ علاوه بر این، او به گزارشهای سازمانهای اطلاعاتی بریتانیا و خصوصاً نتایج عملیات اولترا که در مکالمات سری ارتش آلمان رخنه کرده بود دسترسی داشته و می توانسته تصویری روشنتر از وقایع جنگی و انگیزه های رهبران کشورها به دست بدهد. چرچیل از شروع جنگ، قصد داشته که کتابی تاریخی درباره آن بنویسد و از این رو به صورت هفتگی گزارشهایی از خلاصه وقایع تهیه می کرده و در منزلش این گزارشها را نگهداری می کرده است. برخی معتقدند نگارش کتاب تنها به دست چرچیل انجام نشده و در حقیقت کتاب نتیجه کار گروهی از محققان هست که زیر نظر چرچیل و با استفاده از نوشته ها و یادداشتهای او این کتاب را ایجاد کرده اند. در مقابل برخی نیز اعتقاد دارند که موشکافی و حساسیت چرچیل اجازه چنین کاری را نمی داده و بیشتر همکارانش، تنها در تهیه اسناد و مدارک مورد استفاده به او یاری رسانده اند.
اولین چاپ این مجموعه کتاب به صورت مجموعه شش جلدی بوده است. جلد اول با عنوان طوفان نزدیک می شود، ۱۹۴۸، حاوی مطالبیست که چرچیل در دهه ۳۰ نوشته بود و قصد داشت در کتابی درباره اتفاقات پس از ۱۹۱۹ چاپ کند. این کتاب در برگیرنده دیدگاههای انتقادی او درباره سیاست مماشات دولتهای بالدوین و چمبرلین می باشد. عنوان جلد دوم عالی ترین ساعت آنها، ۱۹۴۹، (به انگلیسی Their finest hours) از سخنرانی مشهور ۱۸ ژوئن ۱۹۴۰ چرچیل هست: "باشد که چنان به وظایف و مسولیتهای خود عمل کنیم که اگر امپراطوری بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع هزار سال هم بر پا بمانند، همگان بگویند که این عالی ترین ساعت آن ها بوده است." این جلد شامل شرح پیشرویهای آلمان در غرب و دوران سخت پس از سقوط فرانسه می باشد که با مقاومت بریتانیا و انصراف آلمان از عملیات شیر دریایی پایان می باید.
جلد سوم، اتحاد بزرگ، (سال انتشار ۱۹۵۰)، شامل شرح گسترش جنگ از اروپا به بقیه جهان، از جمله حمله آلمان به شوروی و ورود آمریکا به جنگ در سال ۱۹۴۱ می باشد.
آخرالزمان، جنگ جهانی دوم (به فرانسوی: Apocalypse, la 2e Guerre mondiale) مستندی ۶ قسمتی پیرامون جنگ جهانی دوم است که شروع تا پایان آن را بررسی می کند. این مجموعه بدیع با استفاده از فیلم های واقعی که در جریان این جنگ توسط خبرنگاران، فیلمبردارن، سربازان . یا شهروندان گرفته شده ساخته شده است و رویدادهای مهم جنگ را با استفاده از تصاویر نشان می دهد.این فیلم ها که همه ترمیم و رنگی شده اند تجربه ای جدید از فضای جنگ را به مخاطب می دهد. این مستند بخشی از مجموعه آخرالزمان است که به وقایع مهم تاریخ اروپا می پردازد.
رز گولند، کودکی انگلیسی است که در آغاز جنگ یک سال دارد و در تمام طول جنگ تصاویری از زندگی او دیده می شود تا در آخرین سکانس بعد از انفجار آخرین بمب، یک ساله در ابتدای جنگ، در طی جنگ به تصویر کشیده شد و تا آخرین پلان که نوشته «پایان» را روی یک بمب می بینیم.
آگوست فون کاگنک ، یک سرباز ساده ارتش آلمان نازی ، فرمانده تانک که در طول فیلم به مادرش نامه می نویسد.
گاستون سیرک : یک زندانی فرانسوی در زندان اشتالاگ آلمان
این فیلم مستند که به کارگردانی ایزابل کلارک و دانیل کستل ساخته شده است برای اولین بار از اوت ۲۰۰۹ روی آنتن تلویزیون ها رفت و پس از آن در ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۹ به صورت DVD و Blu-ray منتشر شد. این مجموعه دارای چندین فصل است: آخرالزمان، جنگ جهانی اول ، آخرالزمان، هیتلر، آخرالزمان، استالین و آخرالزمان، وردون که در ۲۱ فوریه ۲۰۱۶ به مناسب صدمین سالگرد آغاز نبرد وردن رونمایی شد.
این مستند از شش قسمت ۵۲ دقیقه ای تشکیل شده است:
آخرالزمان سریالی است که بررسی بازیگران شاخص جنگ جهانی دوم می پردازد .
ایتالیا کشوری است در جنوب اروپا با آب وهوایی معتدل، مدیترانه ای و حاره ای که جنوب آن دریای مدیترانه قرار دارد و در غرب و شرق آن نیز توسط دریای مدیترانه احاطه گشته. از شمال شرقی و شمال با کشورهای اسلوونی، اتریش و سوئیس و از شمال غربی با فرانسه همسایه است.
ایتالیا دارای سامانهٔ هدفمندی برای تجهیز سپاه خود نبود. یک بار با اسلحه کالیبر ۶٫۵ میلمتری و یک بار با کالیبر ۷٫۳ میلی متری که بعداً دوباره با کالیبر قدیمی مجهز شد. این کار باعث سردر گمی سربازان ایتالیایی شد.
نوآوری ها در ارتش ایتالیا نزدیک به صفر بود. گرچه از خیلی کشورها در آن زمان پیشرفته تر بود اما با ورود آمریکا به جنگ باید سلاحی بهتری می داشتند.
نبود نیروی زرهی خوب. گرچه تانک های نسبتاً خوبی داشتند اما کالیبر توپ های این تانک ها پایین بود و نمی توانستند با تانک های آمریکایی همچون شرمن درگیر شوند و آن ها را از بین ببرند.
نیروی هوایی ایتالیا قابل قبول بود اما کوچک بود و توان عملیاتی بالایی نداشت.
تربیت نکردن نیروهای ماهری همچون نیروهای ورماخت آلمان و نداشتن قدرت فکر بالا و مارشال های کارآمد.
موسولینی آن گونه که باید حس میهن پرستانه را برای ایتالیایی ها زنده نکرده بود. مقایسه:
ایتالیا که کشوری با حکومت پادشاهی مشروطه بود پس از جنگ جهانی اول که از اتریش شکست خورده بود و این شکست تا به امروز از بدترین خاطرات مردم ایتالیا به شمار می رود؛ خسارات عمده ای دیده بود و از آنجایی که ایتالیا منبعی فسیلی جز زغال سنگ نداشت، برای آبادانی خود دست به استعمار کشورهای جنوبی خود یعنی کشورهای آفریقایی زد.
با نخست وزیری بنیتو موسولینی این کار شتاب بیشتری یافت. موسولینی رهبر ایتالیای فاشیست طی دوران جنگ جهانی دوم بود. موسولینی شعارهای فاشیستی می داد و یاد از دوران حکومت مقدس روم می کرد و مردم کشورش را به یاد شکوه آن دوران می انداخت و به آنان نوید پیشرفت و ایتالیایی قدرتمند می داد. با به قدرت رسیدن موسولینی پادشاه ایتالیا امانوئل عملاً از قدرت برکنار شده بود و هیچ کاری از دستش برنمی آمد.
موسولینی با تفکر فاشیستی دست به ایجاد سپاهی بهتر از جنگ جهانی اول زد و در لباس های ارتش سعی بر این بود که از پوشش هایی استفاده کنند که نشانه هایی از دوران باستان و گذشته داشته باشد. لیکن ارتش با سرعت کمی در حال تجهیز شدن بود.
استان کرمانشاه در جنگ جهانی دوم یکی از مناطق ایران بود که صحنۀ درگیری میان نیروهای درگیر در جنگ بود. این استان توسط نیروهای متفقین و به طور مشخص نیروهای نظامی انگلستان و آمریکا اشغال شد.نبو
تاریخ کرمانشاه
نیروهای انگلستان و روسیه در روز ۳ شهریور ۱۳۲۰ علی رغم اعلام بی طرفی ایران، از جنوب، شمال و غرب وارد این کشور شدند. سپاه غرب (متشکل از لشکر ۱۲ کرمانشاه و لشکر ۵ سنندج، به فرماندهی سرلشکر حسن مقدم مراغه ای) تنها نیروی ارتش ایران بود که با ۳۰ هزار نیرو در برابر نیروهای انگلستان مقاومت کرده و ۴۸ ساعت با نیروهای انگلیسی جنگید. حسن مقدم مراغه ای که پیشتر اخبار و اطلاعاتی در رابطه با حملۀ وقوع انگلیسی ها دربافت کرده بود، منطقۀ تحت فرماندهی خود را به ۵ ناحیه تقسیم و به شرح زیر به یکان های تابعۀ سپاه غرب واگذار کرد:
در روز ۶ شهریور ۱۳۲۰ نیروهای انگلستان از شهر خانقین عراق و مرز قصر شیرین وارد استان کرمانشاه شدند و شهر قصر شیرین را به اشغال خود درآوردند. پس از اشغال قصر شیرین، نیروهای انگلستان به سمت نفتشهر و تأسیات نفتی این شهر حرکت کردند و پس از اشغال آن شهر، به سوی گیلانغرب حرکت کردند. در گیلانغرب ارتش ایران با ۲ هزار نفر سرباز در برابر انگلستان دست به مقاومت زد، اما نیروی هوایی ارتش بریتانیا وارد کارزار شده و مقاومت نیروهای ایرانی را در هم شکست. با تصرف گیلانغرب، نیروهای انگلستان به سوی سرپل ذهاب حرکت کرد و علی رغم مقاومت نیروهای ارتش ایران، این شهر نیز در مدتی کوتاه به تسخیر نیروهای انگلیسی درآمد. در اسلام آباد غرب نیز نیروهای ایرانی که می کوشیدند با ایجاد انفجار در جاده و مسدود ساختن آن با قطع درختان حاشیۀ راه حرکت نیروهای انگلستان را کند کنند، کاری از پیش نبردند. نیروهای انگلیس در بامداد روز ۲۸ اوت ۱۹۴۱ وارد حومۀ کرمانشاه شده و در محل روستای زیبری مقاومت پادگان ارتش ایران در این روستا را درهم شکسته و اسلام آّباد غرب را فتح کردند. فتح کرند برای انگلیسی ها در روز بعد، ۲۹ اوت انجام پذیرفت.
استرالیا در جنگ جهانی دوم یکی از اعضای کشورهای متفقین بود. استرالیا پس از مدت کوتاهی از حمله آلمان به لهستان و اشغال لهستان، علیه آلمان اعلام جنگ کرد. تا پایان جنگ، تقریباً یک میلیون استرالیایی جنگیدند که اغلب در جبهه های اروپا، شمال آفریقا و جنوب غرب اقیانوس آرام خدمت کردند. در این جنگ استرالیا علی رغم دوری از مناطق اصلی جنگ، مورد حمله قرار گرفت و این اولین حمله به استرالیا پس از استعمار این کشور بود. در طول جنگ جهانی دوم ۲۷٬۰۷۳ استرالیایی جان خود را از دست دادند و ۲۳٬۴۷۷ نفر نیز مجروح شدند.
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگیری شوروی با آلمان این بی طرفی ناپایدار بود. ارتش متفقین به بهانهٔ حضور کارشناسان آلمانی در ایران این کشور را اشغال کرد.
اشغال جنوب ایران توسط بریتانیا
پشتیبانی:
۴۰ کشته نظامی سقوط ۳ جنگنده ۲۲ کشته نظامی ۵۰ مجروح نظامی انهدام ۱ تانک
۸۰۰~ کشته نظامی ۲۰۰~ کشته غیرنظامی و چند مجروح نظامی و غیرنظامی غرق ۲ ناوچه خسارت دیدن ۴ ناوچه سقوط ۶ جنگنده
با وجود اعلام بی طرفی از جانب بلژیک و مستعمرات آن، این کشور در ۱۰ می ۱۹۴۰ توسط آلمان نازی اشغال شد. بعد از ۱۸ روز مقاومت، نیروهای بلژیکی به منطقهٔ کوچکی در شمال شرق این کشور رانده شدند و مجبور به تسلیم گشتند. تصمیم ترک مخاصمه توسط لئوپولد سوم پادشاه وقت بلژیک و بدون مشورت با دولت وی امضا شد. اشغال بلژیک تا سال ۱۹۴۴ ادامه داشت.
با وجود تسلیم شدن دولت مرکزی، بسیاری از بلژیکی ها موفق به فرار به انگلستان شدند و در آنجا یک دولت و ارتش در تبعید به حمایت از متفقین تشکیل دادند. کنگو که آن زمان مستعمره بلژیک بود، پس از اشغال بلژیک همچنان به دولت در تبعید بلژیک مستقر در لندن وفادار ماند و نقش مهمی را در تأمین نیروی انسانی و مواد اولیه برای متفقین ایفا کرد.
پس از اشغال بلژیک، بسیاری از بلژیکی ها به نیروهای مقاومت پیوستند اگرچه برخی نیز به همکاری با آلمان ها پرداختند. بیشتر خاک بلژیک بین سپتامبر تا اکتبر ۱۹۴۴ به دست متفقین آزاد شد. اگرچه برخی قسمت های شرقی تا ابتدای سال ۱۹۴۵ در اشغال آلمانی ها باقی ماند. در این جنگ حدود ۸۸٬۰۰۰ بلژیکی کشته شدند.
در جریان جنگ جهانی دوم و درگیری های نیروی هوایی آلمان نازی برای اشغال کشور شوروی و بازپس گیری آن توسط ارتش شوروی شهر تالین، استونی چندین بار مورد حمله و بمب باران هر دو طرف قرار گرفت.
اولین حمله در ژوئن تا آگوست ۱۹۴۱ توسط آلمان رخ داد که بخشی عملیات بارباروسا بود، دومین بمب باران توسط نیروی هوایی شوروی پس از اشغال استونی توسط آلمان از مه تا سپتامبر ۱۹۴۲ و همچنین سال ۱۹۴۳ انجام شد.
بزرگترین بمب باران این شهر در سال ۱۹۴۴ در ارتباط با نبرد ناروا رخ داد که ۷۵۷ نفر از مردم توسط بمب باران های ارتش شوروی کشته شدند، ۵۸۶ نفر از کشته شدگان افراد غیرنظامی و ۷۵ اسیر جنگی بوده است، نتایج این حمله ۶۹۶ زخمی و بی سرپناه شدن ۲۵٬۰۰۰ نفر به دلیل تخریب و آتش سوزی شهر بوده است. این حمله به بمب باران مارس نیز شناخته میشود.
بمباران استراتژیک در جنگ جهانی دوم کارزار هوایی هر یک از دول درگیر در جنگ جهانی دوم با یک هدف قابل تشخیص استراتژیک است. این از جمله بمباران راه آهن، بندرها، شهرها (مناطق غیرنظامی) و مناطق صنعتی در اراضی دشمن را در بر می گیرد. استراتژی نظریه قدرت هوایی است که پیروزی های بزرگ را می توان با حمله به زیرساخت های صنعتی و سیاسی دشمن به دست آورد، تا صرفاً حمله به اهداف نظامی.
330,000: 1945 US Strategic Bombing Survey;
363,000: (not including post-war radiation sickness); John Keegan The Second World War (1989);
374,000: R. J. Rummel, including 337,000 Democide;
435,000: Paul Johnson Modern Times (1983)
500,000: (Harper Collins Atlas of the Second World War)
Strategic bombing during World War II ویکی انگلیسی
در جریان جنگ جهانی دوم و درگیری های نیروی هوایی آلمان نازی برای اشغال کشور شوروی و بازپس گیری آن توسط ارتش شوروی شهر تالین، استونی چندین بار مورد حمله و بمب باران هر دو طرف قرار گرفت.
Bombing of Tallinn in March 1944 دانشنامه استونیکا
Tallinn tules. Dokumente ja materjale Tallinna pommitamisest 9./10. märtsil 1944. Koostanud Jüri Kivimäe ja Lea Kõiv. Tallinna Linnaarhiivi Toimetised Nr.2. Tallinn 1997 ISBN 9985901495
Jaan Tamm: "60 aastat märtsipommitamisest. 50 aastat Haagi konventsioonist" Kultuur ja Elu, 1/2004
"Galerii: Tallinnas meenutati märtsipommitamise ohvreid" Postimees, 9. märts 2010
اولین حمله در ژوئن تا آگوست ۱۹۴۱ توسط آلمان رخ داد که بخشی عملیات بارباروسا بود، دومین بمب باران توسط نیروی هوایی شوروی پس از اشغال استونی توسط آلمان از مه تا سپتامبر ۱۹۴۲ و همچنین سال ۱۹۴۳ انجام شد.
بزرگترین بمب باران این شهر در سال ۱۹۴۴ در ارتباط با نبرد ناروا رخ داد که ۷۵۷ نفر از مردم توسط بمب باران های ارتش شوروی کشته شدند، ۵۸۶ نفر از کشته شدگان افراد غیرنظامی و ۷۵ اسیر جنگی بوده است، نتایج این حمله ۶۹۶ زخمی و بی سرپناه شدن ۲۵٬۰۰۰ نفر به دلیل تخریب و آتش سوزی شهر بوده است. این حمله به بمب باران مارس نیز شناخته میشود.
بمباران درسدن حمله ای به شهر درسدن، مرکز ایالت زاکسن آلمان بود که در واپسین ماه های جنگ جهانی دوم در جبهه اروپا به وقوع پیوست. در چهار یورش بین ۱۳ تا ۱۵ فوریه ۱۹۴۵، ۷۲۲ بمب افکن نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا و ۵۲۷ بمب افکن نیروهای هوایی ایالات متحده بیش از ۳٫۹۰۰ تن بمب انفجاری قوی و بمب های آتش زا (بمب های بشکه ای و فسفری) را بر این شهر فرو ریختند. طوفان آتش ناشی از آن پانزده مایل مربع (۳۹ کیلومتر مربع) از مرکز شهر را نابود کرد. بین ۲۲٬۰۰۰ تا ۲۵٬۰۰۰ نفر کشته شدند. البته این اولین شهری نبود که به این شیوه بمباران شد بلکه قبل از آن شهرهای دیگر از جمله هامبورگ و چندین شهر دیگر به این گونه مورد بمباران قرار گرفتند. در این بمباران هدف این بود که با بمب های فسفری شهر را به آتش بکشند و مردم را زنده زنده بسوزانند.
درسدن
بله، رسم روزگار چنین است
پس از جنگ، بحث در خصوص موجه بودن یا نبودن حملات باعث شده بمباران یکی از موضوعات اخلاقی بود که بسیار محل مباحثه بود. این حادثه پس از آن بسیار مورد بحث و اختلاف نظر بوده است.
در این بمباران شهر تاریخی درسدن که پایتخت ایالت زاکسن آلمان و معروف به «فلورانس بر کرانه الب» بود بکلی ویران شد و شمار زیادی از مردم غیرنظامی در آن کشته شدند. شمار کشتگان غیرنظامی بین ۱۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ تخمین زده شده است، البته بسیاری از جمله کرت وانه گت که از نزدیک شاهد بمباران درسدن بوده آمار کشته ها رادر کتاب سلاخ خانه شماره پنج ۱۳۴۰۰۰ نفر ذکر کرده است. یک گزارش نیروی هوای آمریکا در سال ۱۹۵۳ از عملیات به عنوان بمباران توجیه شدهٔ یک هدف نظامی و صنعتی، که ۱۱۰ کارخانه و ۵۰۰۰۰ کارگر را در پشتیبانی از اقدامات نظامی آلمان در خود جای داده بود، توجیه کرد. برخلاف این، پژوهشگران متعدد این گونه استدلال کرده اند که زیرساختهای مخابراتی، پلها و مناطق وسیع صنعتی خارج از شهر هیچ یک به طور کامل هدف قرار نگرفتند این طور استدلال شده که درسدن یک مرکز مهم تاریخی و فرهنگی و بدون اهمیت نظامی یا با اهمیت نظامی کم بود، و حملات بمباران مناطق بدون هیچ فرقی بین نظامی بودن یا نبودن آنها و بی هیچ تناسبی با اهداف نظامی بود. تا نسخه ۱۹۵۸ دانشنامه بریتانیکا هیچ ارجاعی به بمباران درسدن در مدخل مربوط به این شهر نکرده بود. (بسیاری از این اجساد بر اثر دمای بسیار بالای آتش سوزی در حالی جان دادند که لباسهایشان سالم باقی مانده اما اعضای بدنشان بر اثر حرارت غیرمستقیم سوخته و به خاکستر تبدیل شده است، این حالت برای گروهی پیش آمد که در پناهگاه ها قرار داشتند.)
شهر درسدن با سابقه تاریخی خود عمدتاً شامل ساختمان های زیبایی بود که با سبک های معماری گوتیک و باروک ساخته شده بودند و به منظور جلوگیری از آسیب این بناها و حفظ فضای سنتی شهر اکثر کارخانه ها در حومه شهر ساخته می شدند. بخش عظیمی از این بناهای زیبای تاریخی درسدن بر اثر بمباران متفقین نابود شدند. در مناطق مرکزی شهر حدود ۷۰۰ آپارتمان، تعداد زیادی مغازه و واحدهای مسکونی بطور کامل نابود گردید.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جنگ جهانی دوم در دانشنامه آزاد پارسی

جنگ جهانی دوم (World War II)
جنگ میان آلمان، ایتالیا و ژاپن و متحدان آن ها (قدرت های محور۱) از یک سو، و بریتانیا، کشورهای مشترک المنافع۲ بریتانیا، فرانسه، امریکا، شوروی و چین (متفقین۳) از سوی دیگر. تخمین می زنند در این جنگ ۵۵میلیون نفر کشته شده باشند. علل جنگ جهانی دوم را باید در وقایعی که بعد از جنگ جهانی اوّل روی داد جست وجو نمود. از آن جمله اند: حملۀ ایتالیا به حبشه، دخالت در جنگ داخلی اسپانیا، توسعه طلبی آلمان نازی که تجزیۀ چکسلوواکی، الحاق اتریش، حمله به سودت چکسلوواکی را به دنبال داشت، بی تحرکی و بی تفاوتی دو کشور اروپایی ـ فرانسه و انگلیس ـ در قبال توسعه طلبی آلمان نازی۴، و در آسیا حملۀ ژاپن به منچوری. در ۳۱ اوت ۱۹۳۹ ایستگاه رادیویی آلمان هدف حملۀ سربازان لهستانی قرار گرفت. این تجاوز لهستان، بهانۀ لازم برای حملۀ هیتلر به این کشور را فراهم کرد. با نخستین حمله (در اول سپتامبر) در خطوط نیروهای لهستانی شکاف ایجاد شد. این نخستین بار بود که اروپا شاهد حملات برق آسا۵ بود. در توافقی پنهانی طی پیمان رینتروپ ـ مولوتوف۶، سپاهیان شوروی وارد خاک لهستان شدند و این کشور تقسیم شد. دورۀ شش ماهۀ پس از فروپاشی لهستان را اغلب جنگ ساختگی می نامند. نیروی اعزامی بریتانیا۷ به کمک ارتش فرانسه فرستاده شد. پس از تجزیۀ لهستان، شوروی در ۳۰ نوامبر ۱۹۳۹ به فنلاند حمله کرد. اما فنلاندی ها پیش از تسلیم شدن، گوشمالی سختی به روس ها دادند. آلمان در ۹ آوریل ۱۹۴۰ دانمارک و نروژ را هم زمان هدف حملات برق آسا قرار داد. کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ و هلند اهداف بعدی حملات برق آسا در ۱۰ مه بودند. نیروی زرهی آلمان از پشت به خط ماژینو۸ حمله کرد. در نتیجه لشکر های شمال فرانسه و نیروی اعزامی بریتانیا از بقیۀ نیروهای متفقین در جبهۀ غرب جدا شدند. در ژوئن ۱۹۴۰، لشکر های متفقین محاصره شدند و راهبردهای دفاعی فرانسه درهم شکست. باقی ماندۀ لشکر ها به ساحل دریای مانش۹ عقب نشینی و در ۲۶ مه از طریق دونکرک۱۰ سواحل را ترک کردند. با تزلزل فرانسه، ایتالیا در ۱۰ ژوئن از جنوب به این کشور حمله کرد و در ۱۴ ژوئن آلمانی ها وارد پاریس شدند. دولت فرانسه در ۲۲ ژوئن با آلمانی ها پیمان آتش بس امضا کرد و کشور به منطقه ای اشغالی در شمال و رژیم ویشی۱۱ در جنوب تقسیم شد. با سقوط فرانسه، بریتانیا در وضع خطرناکی قرار گرفت. تسلیم شدن فرانسه مشکلات دیگری نیز ایجاد کرد، که از جملۀ آن ها تسلط آلمان ها بر تمامی بنادر غرب اروپا بود. از دسامبر ۱۹۴۰ تا اوت ۱۹۴۱، موسولینی۱۲، با اطمینان از پیروزی نیروهای محور در جنگ، در ژوئن ۱۹۴۰ به بریتانیا و فرانسه اعلام جنگ کرد. ایتالیایی ها، به رهبری رودلفو گراتسیانی۱۳، تهاجم وسیعی را از لیبی و مصر آغاز کردند. آرچیبالد ویول۱۴، فرمانده بریتانیایی در ۹ دسامبر دست به ضدحمله زد و ایتالیایی ها را از مصر و سیرنائیکا۱۵ بیرون راند. این در حالی بود که ایتالیائی ها با نیروهای آلمانی سپاه افریقا۱۶ به فرماندهی فیلد مارشال رومل۱۷ و نیروی هوایی آلمان در سیسیل تقویت می شدند. نیروهای محور طی ۱۹۴۱ و اوایل ۱۹۴۲ به رهبری رومل، طُبرُق۱۸ را بازپس گرفتند و پیش از توقف در اَلعَلَمَین۱۹ از مرز مصر گذشتند. در ژوئن ۱۹۴۱، حمله به شوروی در ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱ آغاز شد. شکست در اشغال مسکو ناکارایی نقشۀ حمله را نشان داد و آلمان را درگیر نبردی سخت و طولانی در جبهۀ شرق۲۰ کرد. شکست بارباروسا را شاید بتوان ازجمله مهم ترین عوامل شکست نهایی آلمان دانست. در اواخر ۱۹۴۱ جنگی که تا آن هنگام بیشتر اروپایی بود، به جنگ جهانی تبدیل شد. ژاپن پس از ورود به اتحاد محور، در سپتامبر ۱۹۴۰، با رضایت دولت ویشی، هندوچینِ فرانسه را اشغال کرد. منشور آتلانتیک۲۱ در اوت ۱۹۴۱ به امضای چرچیل۲۲ نخست وزیر انگلستان، و روزولت۲۳ رئیس جمهور امریکا رسید. ژاپنی ها که ورود امریکا به جنگ را اجتناب ناپذیر می دانستند، در ۷ دسامبر ۱۹۴۱ پرل هاربور۲۴ را بمباران کردند. اواخر ۱۹۴۱ و اوایل ۱۹۴۲ حملات برق آسایی از سوی ژاپنی ها در اقیانوس آرام به وقوع پیوست. شکست های انگلیس در خاور دور۲۵ بسیار سنگین بود و نیروی دریایی انگلیس در دریای مدیترانه نیز شکست های بیشتری خورد. زمستان سخت ۱۹۴۱ـ۱۹۴۲ در شوروی موجب تحولات فاجعه بار بسیاری برای نیروهای آلمانی شد. نبرد مشهور استالینگراد۲۶ در اوت ۱۹۴۲ آغاز شد. این در حالی بود که نیروهایشان استالینگراد را کاملاً تحت محاصرۀ خود درآورده و به سوی حوزه های نفتی مایکوپ۲۷ در حال پیشروی بودند. ژنرال مونتگمری۲۸ فرمانده لشکر هشتم ارتش بریتانیا، در ۴ نوامبر ۱۹۴۲، در العلمین بر نیروهای ژنرال رومل۲۹ پیروز شد و پس از آن به سوی لیبی پیشروی کرد. نیروهای امریکایی در ۸ نوامبر در شمال افریقای فرانسه پیاده شدند که موجب شد آلمان ها فرانسۀ به ظاهر مستقلِ ویشی را اشغال کنند. لشکرهای متفقین در تونس به ژنرال رومل رسیدند. هیتلر سعی کرد با فرستادن لشکری به فرماندهی فون آرنیم۳۰ و با کمک رومل در تونس۳۱، شکست را موقتاً به تعویق اندازد، اما لشکر محور در افریقای شمالی شکست خورد و در مه ۱۹۴۳ تسلیم شد. در ۱۹۴۲ـ۱۹۴۳، در اقیانوس آرام، ژاپن به رغم شکست در دریا، به پیروزی خود اطمینان داشت و به پیشروی ادامه می داد. اشغال جزایر اِلئوسین۳۲ ضربۀ سختی به روحیۀ نیروهای امریکایی وارد کرد. با این حال، نیروهای امریکا در فوریۀ ۱۹۴۳ جزیرۀ گوادال کانال را به تصرّف خود درآوردند و از آن جا متفقین شروع به پاکسازی بقیۀ جزایر سلیمان۳۳ کردند. سربازان شوروی در ۱۹ نوامبر ۱۹۴۲ به ضدحمله برای آزادکردن استالینگراد دست زدند که در ۳۱ ژانویه ۱۹۴۳ آن شهر را بازپس گرفتند. به رغم بهبود موقعیت متفقین بر روی زمین، در دریا زیردریایی های آلمانی هنوز تلفات سنگینی بر ناوگان دریایی متفقین وارد می کردند. هواپیماهای امریکایی بسیاری برای محافظت از کشتی ها تدارک دیده شد. این هواپیماهای محافظ دوربرد نتیجه را تغییر داد. متفقین در ۱۰ ژوئیه ۱۹۴۳ به فرماندهی ژنرال پاتون۳۴ و ژنرال مونتگمری، به سیسیل حمله ای گسترده کردند. در ۲۲ ژوئیه سربازان امریکایی برای تصرف پالرمو۳۵ به سوی شمال غرب شروع به پیشروی کردند. بریتانیایی ها نیز به سوی شمال و سمت مسینا۳۶ پیشروی کردند. ورود متفقین سبب سرنگونی دولت فاشیست موسولینی شد. او کناره گیری کرد و دو روز بعد دستگیر و اعدام شد. با حضور نیروهای امریکا، جنگ به نفع متفقین ادامه داشت. نیروهای امریکایی پس از تصرف ماریاناس۳۷، حملات هوایی علیه جزایر و نیز خاک ژاپن را آغاز کردند. ژنرال مک آرتور۳۸ برای بازپس گرفتن جزایر در ۲۰ اکتبر رهبری یک نیروی بزرگ امریکایی را برعهده گرفت و در نبرد خلیج لیته۳۹ در دسامبر ۱۹۴۴ جزیرۀ لیته را تصرف کرد. در پایان نوامبر ۱۹۴۳ نخستین نشست چرچیل، روزولت و استالین، رهبران نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم، در تهران برگزار شد. موضوع اصلی در این کنفرانس هماهنگ کردن استراتژی متفقین در اروپای غربی و شرقی بود. استالین در مقام رهبر فاتح جنگ در این نشست شرکت داشت؛ مقادیر زیادی از کمک های تسلیحاتی امریکا از طریق مورمانسک۴۰ و خلیج فارس به شوروی ارسال شد. استالین روابط خود را با دولت تبعیدی لهستان در لندن مستحکم تر کرد و در تهران نیز همچون گذشته تأکید کرد که مرز شوروی ـ لهستان پس از جنگ باید همان مرز پس از شکست لهستان در ۱۹۳۹ باشد. پس از این نشست، آیزنهاور۴۱ از دریای مدیترانه۴۲ فراخوانده شد و به او دستور دادند به هماهنگ کردن ستاد عالی فرماندهی نیروی اعزامی متفقین۴۳ بپردازد. یکی از موضوع های مهم مباحث نظامی در کنفرانس کِبِک۴۴ چگونگی بهترین شیوۀ کمک به ارتش ملی گرای چین در مقابل ژاپنی ها بود. با توجه به حملات مکرر متفقین، موج شکست ها، گرسنگی و بی نظمی ژاپنی ها را گیج و سردرگم کرده بود. بنابراین در دسامبر ۱۹۴۴ به پشت رودخانه چیندوین۴۵ عقب نشینی کردند و ۵۳هزار کشته برجای گذاشتند. در ژوئن ۱۹۴۴ متفقین آمادۀ شروع عملیات اُوِرلورد۴۶ بودند. با برتری هوایی در فرانسه و ایجاد اختلال در خطوط ارتباطی آلمان، زمینه برای فرود نخستین هواپیماها در ۶ ژوئن ۱۹۴۴ در نورماندی۴۷ فراهم شد و متفقین به آلمان حمله کردند. لشکرهای پنجم و هفتم پانتسر۴۸ آلمان در اوت ۱۹۴۴ در گذرگاه فالِز۴۹ نابود شدند و سربازان باقی ماندۀ آلمان به سن۵۰ گریختند. در همین حال، لشکر هفتم امریکا در جنوب فرانسه فرود آمده بود تا در شمال به نیروهای متفقین بپیوندد. این موج سبب برانگیخته شدن قیام سراسری در فرانسه شد و آلمانی ها دریافتند که دیگر قادر به حفظ فرانسه نیستند و ژنرال شولیتز۵۱، فرماندۀ آنان، در ۲۵ اوت شهر را تسلیم لشکر زرهی فرانسۀ آزاد به فرماندهی ژنرال لوکلر۵۲ کرد. نیروهای متفقین مستقر در فرانسه وارد بلژیک شدند تا یورش نهایی خود را به آلمان آغاز کنند. نیروهای امریکایی سواسون۵۳ و وردن۵۴ را تصرف کردند و اندکی بعد ژنرال پاتون۵۵ در دامنه های نانسی۵۶ بود. نیروی زرهی مونتگمری نیز در عرض چند روز به سمت شمال پیشروی کرد. در همین حال، نیروهای امریکایی از لوکزامبورگ۵۷ گذشتند و سرانجام در ۱۰ سپتامبر وارد آلمان شدند. در حالی که آلمان ها به شدت درگیر مقاومت در برابر پیشروی های متفقین در غرب و جنوب اروپا بودند، نیروهای تازه نفس شوروی در تابستان ۱۹۴۴ دست به حمله زدند. لشکرهای آلمان عقب نشینی را آغاز کردند. استالین به مارشال رکاسوفسکی۵۸ فرمان داد نیروهای شوروی وارد لهستان شوند. لهستانی ها تسلیم شدند و آن گاه رِکاسوفسکی به سهولت ورشو۵۹ را تصرف کرد. در ژانویۀ ۱۹۴۵ هیتلر از صدور فرمان تخلیه نیروها از لهستان خودداری کرد و لشکرهای آلمان تحت فشار شدید تا پایان جنگ در آن جا نگه داشته شدند. نیروهای شوروی در اوت ۱۹۴۴ وارد رومانی شدند. رومانی در همان ماه تسلیم شد و آلمان ها را از دسترسی به حوزه های نفتی مهم کشور محروم کرد. این در حالی بود که بریتانیایی ها از جنوب وارد یونان شدند و در ۱۴ اکتبر آتن را آزاد کردند. نیروهای بریتانیا دو روز بعد رسیدند و بین احزاب رقیب کمونیست و سلطنت طلب صلح برقرار کردند. در همین حال، چریک های یوگسلاو به رهبری تیتو۶۰ در ۲۰ اکتبر با پشتیبانی نیروهای شوروی بلگراد۶۱ را تصرف کردند و نیروهای شوروی رهسپار تهاجم به مجارستان شدند. چرچیل، روزولت، و استالین، رهبران متفقین، از ۵ تا ۱۲ فوریه ۱۹۴۵ در یالتا، با یکدیگر ملاقات کردند تا نقشۀ شکست نهایی آلمان را تکمیل کنند. در این ملاقات «حوزه های نفوذ» پایه گذاری شد که اروپا را برای ۴۵ سال آینده تقسیم می کرد. در آغاز ۱۹۴۵ شوروی در سه جبهۀ مهم دست به حملۀ نهایی زد. لشکرهای شوروی در ۱۳ آوریل وین۶۲ را تصرف کردند و نیروی جنوبی با پیشروی امریکا به سوی الب۶۳ در ۲۵ آوریل به آن ها پیوست. پیش از آخرین پیشروی از غرب به سوی آلمان، در ۲۲ فوریه ۱۹۴۵ این کشور به شدت بمباران شد. نیروهای متفقین در ۷ مارس کلن۶۴ را تصرف کردند و قوای امریکا همان روز نیروهای آلمان را در غرب راین در محاصره قرار دادند. لشکر سوم امریکایی به سرعت پیشروی کرد و لشکرهای آلمان را در حوضۀ زار۶۵ و پالاتینا۶۶ به دام انداخت، و راه را برای حمله به جنوب و مرکز آلمان گشود. سرانجام، متفقین برای نبرد نهایی جهت تصرف برلین به هم پیوستند. هیتلر فرمان داد آخرین مقاومت ها در حومۀ برلین صورت گیرد، در هفتۀ پایانی آوریل هیملر۶۷ سعی کرد با قدرت های غربی دربارۀ تسلیم شدن مذاکره کند، اما تلاش هایش بی نتیجه ماند. در ایتالیا، بولونیا و میلان سقوط کردند، و سراسر شمال ایتالیا یا در کنترل نیروهای منظم متفقین بود، یا در اختیار چریک های ایتالیایی. چریک ها در آوریل ۱۹۴۵ موسولینی را دستگیر و اعدام کردند. در ۳۰ آوریل، در شرایطی که نیروهای شوروی نزدیک می شدند، هیتلر خودکشی کرد. پرچم شوروی روز بعد در رایشستاگ۶۸ برافراشته شد. ژنرال کارل وایدلینگ۶۹ در ۲ مه برلین را تصرف کرد و آدمیرال دونتیس، جانشین هیتلر در مقام رهبر، برای مذاکره دربارۀ تسلیم نهایی و بی قید و شرط آلمان تعیین شد. همۀ نیروهای آلمانی در نیمه شب ۸ـ۹ مه خود را تسلیم کردند. ژاپن طی اواخر ۱۹۴۴ پیروزی هایی در چین داشت. نیروهای امریکا به سمت شمال تا مرزهای بیرونی جزایر ژاپن پیشروی کردند؛ در همین حال، نیروهای بریتانیا به برمه رسیده بودند، و باقی ماندۀ ارتش ژاپن یا نابود شدند یا در ۲ مه به دست نیروهای بریتانیایی اسیر شدند. تا ماه مه شکست ژاپن قطعی شد و متفقین به منظور پایان دادن سریع جنگ، نخستین بمب اتمی را در ۶ اوت ۱۹۴۵ بر روی شهر هیروشیما و دومین بمب را در ۹ اوت بر روی شهر ناگازاکی افکندند که موجب ویرانی این شهرها شد. در آخرین لحظات، شوروی فرصت را مغتنم شمرد، و در ۸ اوت به ژاپن اعلان جنگ داد و به منچوری حمله کرد. دولت ژاپن در ۱۰ اوت شرایط متفقین را پذیرفت و در ۱۲ سپتامبر ۱۹۴۵ جنگ جهانی دوم رسماً پایان یافت.جنگ جهانی دوم در ایران. در ۱۹۴۱ وضع متفقین یأس آور و تنها راه کمک رسانی به شوروی، ایران بود. متفقین برای نقض بی طرفی ایران بهانه جویی کردند و حضور عده ای از آلمانی ها در ایران را دستاویز اخطار و سپس حمله به این سرزمین و اشغال آن قرار دادند. در سوم شهریور ۱۳۲۰ش نیروهای انگلیسی از جنوب و غرب و نیروهای شوروی از شمال به داخل ایران هجوم آوردند. دولت منصور استعفا کرد و محمدعلی فروغی نخست وزیر شد و دولت جدید به ارتش دستور ترک مقاومت داد. رضاشاه ناچار از سلطنت کناره گرفت و پسرش (محمدرضا شاه) جانشین او شد. شاه مستعفی به افریقای جنوبی تبعید گردید. در بهمن همان سال دولت های متجاوز تعهد کردند که تمامیت ارضی ایران را محترم شمارند و طی شش ماه پس از پایان جنگ نیروهای خود را از کشور خارج کنند. ایران به آلمان و ژاپن اعلان جنگ داد (۱۹۴۳) و کنفرانس تهران با شرکت چرچیل، استالین و روزولت برگزار شد. کمک های ایران برای متفقین حیاتی بود. متفقین نهایت استفاده را از امکانات ایران بردند و لطمات شدید به ملت و کشور ایران وارد آوردند و اگرچه ایران را به مناسبت نقش سرنوشت سازش در جنگ «پل پیروزی» لقب دادند، عوارض و عواقب حضور آن ها بسیار خطرناک بود و حتی تمامیت ارضی کشور را در معرض مخاطره قرار داد. تجزیۀ موقت آذربایجان یکی از آسیب های جدی بود که بر پیکر ایران وارد آمد. قحط و غلا و بیماری های واگیردار اکثریت مردم را دچار فقر و فاقه کرد و آثار تورم افسارگسیختۀ ناشی از اشغال کشور مدت های مدید در اقتصاد ایران باقی ماند.the CommonwealthAlliesNazi GermanyBlitzkrieg warfareRibbentrop-MolotovBritish Expeditionary Force (BEF)Maginot LineChannel CoastDunkirkVichyMussoliniRudolfo GrazianiArchibld WavellCyrenaicaAfrika KorpsField Marshal RommelTobrukEl AlameinEastern FrontAtlantic CharterChurchillRooseveltPearl HarborFar EastStalingradMaikopMontgomeryRommelvon ArnimTunisiaAleutian IslandsSolomon IslandsGeneral PattonPalermoMessinaMariansMac ArthurLeyte GulfMurmanskEisenhowerThe MediterraneanSupreme Headquarters Allied Expeditionary Forces (SHAEF)Québec ConfrenceChindwinOperation OverlordNormandyPanzerFalaiseSeineGeneral CholitzGeneral LeclercSoissonsPattonNancyLuxembourgMarshal RokossovskyWarsawTitoBelgradeViennaElbeCologneSaar BasinPalatinateHimmlerReichstagKarl Weidling

ارتباط محتوایی با جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جنگ جهانی دوم در ایران   • بازی جنگ جهانی دوم   • جنگ جهانی اول در ایران   • جنگ جهانی اول pdf   • ژاپن در جنگ جهانی دوم   • متحدین جنگ جهانی دوم   • جنگ جهانی دوم از فراز آسمان   • تعداد کشته شدگان جنگ ایران و عراق   • معنی جنگ جهانی دوم   • مفهوم جنگ جهانی دوم   • تعریف جنگ جهانی دوم   • معرفی جنگ جهانی دوم   • جنگ جهانی دوم چیست   • جنگ جهانی دوم یعنی چی   • جنگ جهانی دوم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنگ جهانی دوم
کلمه : جنگ جهانی دوم
اشتباه تایپی : [k' [ihkd n,l
عکس جنگ جهانی دوم : در گوگل


آیا معنی جنگ جهانی دوم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )