انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 922 100 1

معنی جنگ سرد به فارسی

جنگ سرد
[cold war] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] وضعیت خصمانۀ حاد میان دو ابرقدرت، همراه با مسابقۀ تسلیحاتی و برخورد دیپلماتی و جنگ روانی و انواع اقدامات خصمانه که به عملیات آشکار و مستقیم نظامی بین آنها منجر نشود

جنگ سرد در دانشنامه ویکی پدیا

جنگ سرد
جنگ سرد اصطلاحی است که به دوره ای از تنشها، کشمکشها و رقابت ها در روابط ایالات متحده، شوروی و هم پیمانان آنها در طول دهه های ۱۹۴۰ تا ۱۹۹۰ اطلاق می شود. در طول این دوره رقابت میان این دو ابرقدرت در عرصه های گوناگون مانند اتحاد نظامی، ایدئولوژی، روانشناسی، جاسوسی، ورزش، تجهیزات نظامی، صنعت و توسعه فناوری ادامه داشت. این رقابت ها پیامدهایی مانند مسابقات فضایی، پرداخت هزینه های گزاف دفاعی، مسابقات جنگ افزار هسته ای و تعدادی جنگ های غیرمستقیم به دنبال داشت.
گرچه در طول جنگ سرد هرگز درگیری نظامی مستقیمی میان نیروهای ایالات متحده و شوروی به وجود نیامد اما گسترش قدرت نظامی، کشمکش های سیاسی و درگیری های مهم بین کشورهای پیرو و هم پیمانان این ابرقدرت ها از پیامدهای آن به شمار می روند. هر چند ایالات متحده و شوروی در طول جنگ جهانی دوم و در مقابل آلمان نازی متحد بودند، اما حتی پیش از پایان جنگ نیز بر سر چگونگی دوباره سازی جهان پس از جنگ با هم اختلاف داشتند.
پس از جنگ در حالی که آمریکا در تلاش بود تا کمونیسم را در جهان محدود کند گستره جنگ سرد به بسیاری از نقاط جهان به ویژه اروپای غربی، خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا کشیده شد. در این دوره جهان با بحران های مکرر مانند ساخت دیوار برلین (۱۹۸۹-۱۹۶۱)، جنگ کره (۱۹۵۰-۱۹۵۳)، جنگ ویتنام (۱۹۵۹-۱۹۷۵)، بحران موشکی کوبا (۱۹۶۲) و جنگ شوروی در افغانستان (۱۹۷۹-۱۹۸۸) روبه رو شد که هر لحظه امکان یک جنگ جهانی را ایجاد می کرد اما در نهایت این اتفاق رخ نداد. یکی از دلایل مهم دوری هر دو طرف از ایجاد یک جنگ مستقیم دسترسی آنها به جنگ افزار هسته ای و ترس از استفاده طرف مقابل از این سلاح ها بود.
سرانجام در پایان دهه ۱۹۸۰ و با دیدارهای مقام های بلندپایه که به وسیله آخرین رهبر شوروی میخائیل گورباچف ترتیب داده شد و برنامه های اصلاحی گورباچف جنگ سرد پایان یافت.
جنگ سرد با سقوط کمونیسم و فروپاشی و تجزیه اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به پایان رسید.
جنگ سرد (به لهستانی: "Zimna wojna ") نام یک فیلم درام لهستانی به کارگردانی پاوو پاولیکوفسکی محصول ۲۰۱۸ است. این فیلم برای رقابت در کسب نخل طلا هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن انتخاب شد.
«جنگ سرد» (انگلیسی: Cold War (film)) یک فیلم در سبک اکشن و مهیج است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به اندی لاو، بایرون من، جویس چنگ، و مایکل وونگ اشاره کرد.
جنگ سرد دوم که نیز با نام جنگ سرد جدید و جنگ سرد ۲.۰ شناخته می شود، اشاره به تجدید تنش وضعیت سیاسی و نظامی بین قدرت های جغرافیای سیاسی است که در یک جبهه آن روسیه یا چین قرار دارد در حالی که رهبری جبهه دیگر با ایالات متحده آمریکا و یا ناتو می باشد. این تنش ها شبیه به تنش های دوره جنگ سرد است که در آن بلوک غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا در برابر بلوک شرق به رهبری اتحاد جماهیر شوروی که اکنون به روسیه تبدیل شده، قرار داشتند.
جنگ سرد عرب (عربی: الحرب العربية الباردة‎) به مجموعه ای از کشمکش ها در جهان عرب گفته می شود که بین جمهوری های جدید تحت رهبری جمال عبدالناصر مصر با ایده ملی گرایی عربی، سوسیالیسم عرب و پان عربیسم از یکطرف و پادشاهی های سنت گرا به رهبری ملک فیصل شاه عربستان سعودی جریان داشت. دوره این جنگ سرد پس از انقلاب مصر در سال ۱۹۵۲ و ظهور قدرت عبدالناصر آغاز شد و تا سال ۱۹۷۰، زمانی که او درگذشت ادامه یافت، هرچند برخی معتقدند تا زمان فروپاشی بلوک شوروی ادامه پیدا کرد. علی رغم اینکه جنگ سرد عرب هم زمان با جنگ سرد جهانی و تحت تأثیر آن بود اما جنگ سرد اعراب نبردی بین رژیمهای مارکسیست لنینیست و رژیمهای سرمایه داری نبود. دو طرف این جنگ کشورهای ناسیونالیست عرب بودند، رژیمهای عربی با جهت گیری شبه سوسیالیستی در مقابل رژیمهای پادشاهی سنتی، با اقتصاد شبه فئودالی یا سرمایه داری. رهبری دول ناسیونالیست عربی در این دوره مصر بود، که با همراهی و در رقابت با سوریه (که به جای مصر از جمهوری متحده عربی از ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۱ استفاده می شد) عمل می کردند. رهبری دول محافظه کار را عربستان سعودی با اردن (و در ابتدا عراق) در دست داشتند. اگرچه دول عربی در این دوره غیر متحد بودند ولی در عمل جمهوریهای ناسیونالیست (به استثناء لبنان)، (گرچه در داخل کشور خود احزاب کمونیستی را بیرحمانه سرکوب می کردند، اما) متحد اتحاد شوروی بودند، در حالیکه دول محافظه کار از کمکهای نظامی ایالات متحده برخوردار بودند. اصطلاح جنگ سرد عرب بوسیله دانشمندان سیاسی آمریکایی و محقق خاورمیانه ای مالکوم اچ کر در کتابش در سال ۱۹۶۵و درسایر انتشارات بعدی اش عنوان شد.
جاسوس جنگ سرد (انگلیسی: The Spy Who Came in from the Cold) فیلمی در سبک جاسوسی به کارگردانی مارتین ریت است که در سال ۱۹۶۵ منتشر شد. این فیلم در سال ۱۹۶۶ میلادی از سوی آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) به عنوان بهترین فیلم بریتانیایی برگزیده شد.
عملیات فلش پوینت: بحران های جنگ سرد یک بازی ویدیویی تیراندازی است که توسط شرکت کدمسترز در سال ۲۰۰۱ به بازار ارائه شد. سری جدیدتر این بازی به نام عملیات فلش پوینت:برخاستن اژدها در سال ۲۰۰۹ وارد بازار شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جنگ سرد

معنی جنگ سرد به انگلیسی

cold war (اسم)
جنگ سرد ، جنگ تبلیغاتی ومطبوعاتی

جنگ سرد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی جنگ سردنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فرهاد سليمان‌نژاد > unfalsifable
زهرايعقوبيان > Stay away
رویا لطفی > Exposure therapy
ب. الف. بزرگمهر > ابلاغ
Reza > طهارت گرفتن
مهدی > take down
مظاهر هستم از لرستان > قزات
مهسا > مهسا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جنگ سرد ایران و عربستان   • جنگ سرد pdf   • مقاله در مورد جنگ سرد   • جنگ سرد جدید   • کتاب جنگ سرد   • سریال جنگ سرد   • مقاله جنگ سرد   • جنگ سرد دوم   • معنی جنگ سرد   • مفهوم جنگ سرد   • تعریف جنگ سرد   • معرفی جنگ سرد   • جنگ سرد چیست   • جنگ سرد یعنی چی   • جنگ سرد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنگ سرد
کلمه : جنگ سرد
اشتباه تایپی : [k' svn
عکس جنگ سرد : در گوگل


آیا معنی جنگ سرد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )