انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1001 100 1

جهاد سازندگی

جهاد سازندگی در دانشنامه اسلامی

جهاد سازندگی
جهاد سازندگی، نهادی انقلابی در ایران برای سرعت بخشی به سازندگی کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی می باشد.
پس از گذشت حدود چهار ماه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، امام خمینی در ۲۶ خرداد ۱۳۵۸، ضرورت تشکیل جهاد سازندگی را به منظور آبادانی روستاها اعلام کرد. در پی این پیام ، جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد تشکیل شد. در ۲۷ شهریور ۱۳۵۸، اساسنامه جهاد به تصویب هیئت وزیران رسید. طبق اساسنامه ، هدف از تشکیلِ جهاد سازندگی ، بسیج امکانات و استعدادهای مردم و دولت برای همکاری در امور تهیه و اجرای سریع طرحهای سازندگی باتوجه و تأکید بر نیازهای روستاها و نقاط دورافتاده مملکت اعلام گردید. بر اساس اساسنامه ، شورای عالی جهاد مسئولیت بررسی برنامه ها و طرحهای پیشنهادی ، تصویب طرحهای مناسب و جلب همکاری مردم برای اجرای طرحها را برعهده داشت . این وظایف را شوراهای جهاد سازندگی استان و شهرستان ، در سطح محدودتری ، به عهده داشتند. در اواخر ۱۳۵۸ ش ، پس از استعفای دولت موقت ، جهاد سازندگی تحت نظر شورای انقلاب در آمد و به صورت نظام شورایی اداره شد.
زمینه فعالیت جهاد
زمینه فعالیت جهاد سازندگی در سالهای نخست آن ، به عمران ، خدمات رسانی و آموزشهای فنی منحصر بود، ولی بنا به ضرورت و مقتضیات جامعه ، مسئولیتهای جهاد، دائماً در حال تغییر و تحول بود و رسیدگی به اموری چون امور فرهنگی ، بهداشت و اشتغال را نیز برعهده گرفت
وزارت جهاد و اهداف جدید
جهاد سازندگی تا ۱۳۶۲ ش نهادی دولتی محسوب نمی شد، اما انجام کارهای زیربنایی و تولیدی ، اهتمام به مشارکت در سیاست گذاریهای کشور و مهم تر از همه تلاشهای بی وقفه آن سبب شد تا به وزارتخانه تبدیل شود. بدین منظور، مجلس شورای اسلامی در آذر ۱۳۶۲ لایحه تشکیل وزارت جهاد سازندگی را تصویب کرد. وزارت جهاد سازندگی از ۱۳۶۳ ش عهده دار وظایف جدیدی شد، از جمله نظارت و سرپرستی سازمان امور عشایر در ۱۳۶۳ ش ، صنایع روستایی و دستی در ۱۳۶۴ ش ، شرکت سهامی شیر در ۱۳۶۵ ش و شیلات و فرش در ۱۳۶۶ ش . حرکت به سوی خودکفایی کشور از طریق توسعه کشاورزی ، از اهداف اصلی وزارتخانه محسوب می شد.تشکیلات جهاد سازندگی پس از دولتی شدن ، گسترش یافت و سیاستهای آن متمرکزتر گردید. برای پرهیز از تداخل وظایف آن با وزارت کشاورزی و سایر وزارتخانه ها، تفکیک وظایفی صورت گرفت . بر این اساس در مهر ۱۳۶۹، مسئولیت دو بخش گسترده امور دام و منابع طبیعی به وظایف جهاد سازندگی افزوده شد و در مقابل از برخی وظایف کوچک در زمینه های مختلف کاسته شد که نتیجه آن تغییر سیاستهای عمران روستایی به سمت امور دام و منابع طبیعی بود. تغییر سیاستهای جهاد متأثر از عواملی چون افزایش عرضه نیروی کار و کاهش توان اشتغال زایی در روستا بود. دو سال پس از تشکیل وزارت جهاد سازندگی ، لایحه مقررات مالی ، اداری و استخدامی آن به تصویب مجلس رسید.
فعالیت جهاد در جنگ تحمیلی
...
جهاد سازندگی
این صفحه مدخلی از فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی است
پس از گذشت حدود چهار ماه از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی در پیامی به تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۵۸ ضرورت تشکیل جهاد سازندگی را به منظور آبادانی روستاها اعلام کرد. در پی این پیام، جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد همان سال با دو هدف اصلی تشکیل شد: رفع محرومیت از روستاها و تأمین درآمد کافی و ایجاد اشتغال در روستاها و رشد و شکوفایی کشاورزی. (ایروانی، ۱۸۴؛ صحیفه ی امام، ج۸، ۱۷۹ ـ ۱۸۰)
در ۲۷ شهریور ۱۳۵۸ اساسنامه ی جهاد با سه ماده ی هدف، روش و وظایف به تصویب هیئت وزیران رسید. طبق اساسنامه، هدف از تشکیل جهاد سازندگی، بسیج امکانات و استعدادهای مردم و دولت برای همکاری در تهیه و اجرای سریع طرح های سازندگی، تنظیم روش کار، مشارکت افراد و گروه ها و سازمان های داوطلب با بکارگیری مقررات ساده بود. وظایف آن نیز تأکید بر رشد ابعاد معنوی و توسعه ی مادی، تهیه و تصویب طرح های لازم برای پیشبرد کار و همکاری با ادارات در اجرای طرح ها تعیین شد.(ایروانی، صص ۱۸۵ ـ ۱۸۶)
بر طبق اساسنامه، اعضای شورای عالی جهاد عبارت اند از: نخست وزیر یا نماینده ی دولت، نماینده ی امام، نماینده ی شورای انقلاب، شش تن از وزرا به انتخاب نخست وزیر، چهار نماینده ی منتخب شورای هماهنگی هر استان و دو تن از علما به پیشنهاد نخست وزیر و تصویب شورای انقلاب انتخاب می شوند. مسئولیت شورا، بررسی و تهیه ی برنامه ها و طرح های سازندگی، تصویب طرح های مناسب و جلب همکاری مردم برای اجرای طرح های جهاد سازندگی بود. این وظایف را شوراهای جهاد سازندگی استان و شهرستان در سطح محدودتری به عهده داشتند. (همان، ۱۸۹ ـ ۱۹۰)
در اواخر ۱۳۵۸ ش پس از استعفای دولت موقت، جهاد سازندگی به عنوان نهادی انقلابی زیر نظر شورای انقلاب درآمد. مقارن آن شهید بهشتی وارد تشکیلات جهاد سازندگی شد و سرپرستی این نهاد انقلابی را برعهده گرفت (دولت های ایران، ۴۵۱) و همراه نماینده ی رهبری، سه تن را برای عضویت در شورای مرکزی انتخاب کردند. بدین ترتیب جهاد سازندگی در دوره ی نخست فعالیت، به صورت نظام شورایی اداره شد و هر یک از اعضای آن در رأس حوزه ای قرار داشتند که شامل نمایندگی امام، روابط عمومی، امور استان ها و هماهنگی کمیته ها بود. در ۱۳۶۰ ش اعضای شورای مرکزی به پنج تن افزایش یافت. (همان، ۱۹۱ ـ ۱۹۲)
فعالیت جهاد سازندگی در سال های نخست آن به عمران، خدمت رسانی و آموزش های فنی منحصر بود؛ ولی بنا به ضرورت و مقتضیات جامعه، مسئولیت های جهاد، دائماً در حال تغییر و تحول بود و رسیدگی به اموری چون امور فرهنگی، بهداشت و اشتغال را نیز عهده دار شد.
تشکیل «کمیته ی فرهنگی جهاد» به موازات سایر فعالیت های سازندگی، تعلیم و تربیت روستاییان را مدنظر قرار داد. این کمیته در کنار کمیته های کشاورزی و عمران از ارکان اصلی جهاد محسوب می شود که بیشتر فعالیت های آن سوادآموزی، آموزش مبانی عقیدتی، تشکیل کتابخانه های روستایی، تشکیل شوراهای اسلامی، برگزاری مراسم مذهبی، حل اختلافات روستاییان، تهیه و توزیع نشریه ی جهاد روستا، تهیه و توزیع انواع فیلم، نوار، پوستر و سایر نرم افزارهای آموزشی بود. (میرزایی، ۱۱۴)
جهاد سازندگی تا سال ۱۳۶۲ش نهادی دولتی نبود ولی انجام کارهای زیربنایی و تولیدی، اهتمام به مشارکت در سیاست گذاری های کشور و مهم تر از همه تلاش های بی وقفه ی آن سبب شد تا در رده ی ارگان های دولتی قرار گیرد. بدین منظور مجلس شورای اسلامی، در آذر ۱۳۶۲ لایحه ی تشکیل وزارت جهاد سازندگی را از تصویب گذراند، (ایروانی، ص ۱۹۵) وزارت جهاد سازندگی از ۱۳۶۳ش عهده دار وظایف جدیدی شد از جمله: نظارت و سرپرستی سازمان امور عشایر در سال ۱۳۶۳ ش، صنایع روستایی و دستی در ۱۳۶۴ ش، شرکت سهامی شیر در ۱۳۶۵ ش و شیلات و فرش در ۱۳۶۶ش. (خزاعی، ص۷۳)
"گنجینه معارف شیعه امامیه"، از آقای حاج میرزا محمد باقر کمره ای که ترجمه ی فارسی بر کتاب کنز الفوائد علامه کراجکی متوفای 449ق است، می باشد.
آقای کمره ای علاوه بر ترجمه، تعلیقات و پاورقی هایی نیز در سال 1402ق بر این کتاب ارزشمند دارند. اصل کتاب کنز الفوائد دارای دو جلد می باشد؛ اما آقای کمره ای این دو جلد را در یک مجلد، که نام آن را هم گنجینه گذاشته اند، تنظیم و ترجمه نموده اند و در پایان کتاب خود، کتاب دیگری از علامه را افزوده اند که در کتاب کنز الفوائد موجود نمی باشد، تحت عنوان «التعجب»، که کتابی است در دفاع از موضوع امامت در مقابل اهل سنت نگاشته شده است. در این کتاب مؤلف تناقضات و اغلاط عجیب و غریبی را که در عقاید اهل سنت درباره این مسأله رخ داده یادآور شده و به ابطال و ردّ آنان پرداخته است.
مترجم در جای دیگری در مقدمه می گوید: این کتاب به زبان عربی که در آن تاریخ زبان علمی جامعه اسلامی بوده است، تألیف شده و برای پارسی زبان هایی که با زبان علمی عربی آشنائی ندارند، سودی نداشت و توفیقی به دست آمد که آن را به زبان پارسی ساده ترجمه کردم و کوشیدم برای همه قابل فهم باشد و بهره ده برای همه افراد اندیشمند.
این کتاب از روی تنها نسخه ای که ده ها سال پیش به دست ناشری رسیده، چاپ سنگی شده و در کاغذ و نوشتن بسیار صرفه جویی گردیده و صورت خوبی نداشته است.
نسخه کتاب مخلوط بوده و مصحح کوشای آن تا هر چه تلاش کرده، باز هم تعهد صحت آن را نکرده، بلکه اعتراف دارد موارد شبهه ای در کتاب باقیمانده که در آینده به توان تصحیح کرد، این کتاب برای بار دوم چاپ افست شده و همان نسخه یکم بی کم و زیاد تکثیر شده، برای تصحیح جلد اول کتاب به نسخه نوشته، در دهه هفتم تاریخ اسلامی که نشانه آن در کتابخانه آستانه حضرت رضا(ع) به دست آمد مراجعه کردم، البته با زحمت بسیار و فرصت اندک و مقابله ای شد و آن نسخه هم خود مغلوط بود و با این که صدها سال در کتابخانه مبارکه بوده است به یک تصحیح علمی عرضه نشده بود و در جزء یکم مقداری هم افتاده داشت و استفاده اندکی به دست آمد. با این همه کوشیدم ترجمه پارسی کامل و رسا باشد.
نهادگرائی و جهاد سازندگی تألیف محمدجواد ایروانی، نتایج پژوهش نهادگرایی است که به جهت فراهم کردن زمینه استفاده آن به طور کامل و با هدف استفاده جهادگران، علاقه ‏مندان و محققین منتشر شده است.
کتاب مشتمل بر مقدمه ناشر، مقدمه نویسنده و دوازده فصل است.
این اثر به شیوه علمی با ذکر واژه شناسی، مفاهیم، تعاریف و تاریخچه موضوعات با استناد به منابع علمی و یا تحقیقات میدانی نگارش شده است.
نویسنده در پیشگفتار کتاب با اشاره به این که بعد از گذشت بیست سال از عمر نهادهای انقلابی برای اکثر صاحب نظران و مجریان کشور ماهیت اعجازآفرین آن ها غیرقابل انکار است، جهاد سازندگی را از جمله مصادیق مثال زدنی این عرصه دانسته است. سپس متذکر شده که اگرچه پیش‏فرض هاى اولیه این پژوهش برمبناى نظریات موجود نهادگرایى بنا نهاده شد اما در این مطالعه به تفاوت هاى اساسى و بنیادى بین‏ آنچه در نظریات رایج نهادى غربى مطرح است و نتایج حاصل از این پژوهش پی بردیم که در فصل پایانى به آن ها اشاره مى‏ شود.
در فصل اول کتاب مباحثی چون ضرورت انجام پژوهش، اهداف پژوهش و ساختار کلی کتاب تحت عنوان کلیات مطرح شده است. در این فصل در ذیل عنوان نگرشی به نهادگرایی چنین می خوانیم: «در تحقیق حاضر به دنبال تبیین میزان نهادگرایى در جهاد سازندگی هستیم تا ضمن توجه به نتایج سایر تحقیقاتى که راجع به ویژگى‏هاى نهادى انجام شده است، اولاً تعاریف عملیاتى و متناسب با جامعه اسلامى از ویژگى‏هاى نهاد ارائه شود، ثانیاً ویژگى‏هاى خاص نهاد در جامعه اسلامى شناسایی شود و ثالثاً مابه‏ازاى خارجى براى ویژگى‏هاى نهاد را جستجو کنیم».
نویسنده در بخش دیگری از این فصل با اشاره به برخی آثار خارجی مرتبط با موضوع، بر این نکته تأکید می کند که در داخل کشور، تحقیقات و مطالعات مستقیمى در این موضوع انجام نگرفته است؛ لیکن در نزدیکى با موضوع می توان از «مدیریت بسیجى» و «سنجش گرایش روستائیان به جهاد سازندگی» پژوهش پروفسور رفیع پور، «مطالعه و بررسى فرهنگ سازمانى وزارت جهاد سازندگی» پژوهش مهدى مرتضوى و مجموعه مقالات و سخنرانى‏هاى اولین کنگره بزرگ نهادگرهاى انقلاب اسلامى نام برد.

جهاد سازندگی در دانشنامه ویکی پدیا

جهاد سازندگی
جهاد سازندگی نهادی انقلابی بود، که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ به فرمان روح الله خمینی با شعار رسیدگی به مناطق محروم و دورافتاده در ایران تأسیس شد و در تاریخ ۷ آذر ۱۳۶۲ به وزارت جهاد سازندگی تغییر نام داد و به وزارتخانه ای در دولت جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد. در پی ادغام با وزارت کشاورزی، در دی ماه ۱۳۷۹ فعالیت خود را تحت عنوان وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد و هم اکنون نیز یکی از وزارتخانه های دولت بشمار می آید.
اندیشه تأسیس جهاد سازندگی، نخستین بار، با عنوان طرح اعزام گروه های ۱۰ نفره دانشجویی به مناطق محروم و با پیشنهاد یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران، مطرح شد. سپس، طرح موضوع به رهبر وقت جمهوری اسلامی؛ سید روح الله خمینی داده شد و او در ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ فرمان تشکیل جهاد سازندگی را صادر کرد. افرادی همچون سید محمد بهشتی از حامیان نخست تشکیل این نهاد بودند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به ضرورت انجام اقدامات وسیع و سریع در راستای محرومیت زدائی و افزایش تولیدات کشاورزی و توسعه و عمران روستاها با وجود ارگان های رسمی دولتی، جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد ماه ۱۳۵۸ با فرمان رهبر انقلاب اسلامی سید روح الله خمینی به منظور فراهم آوردن نهضتی همه جانبه برای مبارزه با فقر و محرومیت بجا مانده از رژیم گذشته و توسعه و عمران روستائی به وجود آمد. هدف اصلی خمینی لغو سیستم تقسیم اراضی و احیای سیستم یکپارچگی اراضی حتی تحت مالکیت مستقیم دولت بود ولی همانطور که خودش در سخنرانی ۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷ گفت این طرح ممکن است ۲۰ سال طول بکشد تا عملی شود در حالیکه ۴۰ سال از انقلاب گذشته و هنوز احیاء نشده است گویا مقاومت شدید کشاورزان و نبود برنامه منسجم و پیگیر دلیل عدم موفقیت طرح مذکور بوده است.
ایده ابتدایی تشکیل نهادی دانشجویی برای اداره مناطق بحرانی محروم و دورافتاده از جمله کردستان، سیستان و بلوچستان، گنبد و ترکمن صحرا، مسجد سلیمان و خوزستان و چهارمحال و بختیاری و هدایت امور سیاسی و فرهنگی و فعالیت های انقلابی و مردمی این مناطق با استفاده از امکانات ارتش در جلسه جمعی از دانشجویان دانشگاه های پلی تکنیک، صنعتی آریامهر، دانشگاه تهران، دانشگاه ملی و دانشگاه علم و صنعت ایران با سید روح الله خمینی مطرح شد و او علی رغم میل دانشجویان، آن ها را به نخست وزیر وقت مهدی بازرگان ارجاع داد. در جلسه ای که با حضور این دانشجویان به همراه بعضی استادان دانشگاه، با نخست وزیر برگزار شد، اولین نماینده این گروه دانشجویی محمدتقی امانپور انتخاب گردید که رابط این گروه دانشجویی با نخست وزیری بود. بنا بر خاطرات این دانشجویان، بازرگان ابتدا با هرگونه همکاری و مشارکت دانشجویان در حل بحران های کشور مخالفت کرد، اما با اصرار و استدلال های دانشجویان بالاخره رضایت داد که آنان در مناطق بحران زدهٔ مرزی فعال شوند. اولین گروه های اعزامی تا تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۵۷ اعزام شده و به مدت ۳ ماه در این مناطق فعالیت کردند. این گروه ها شامل:
عکس جهاد سازندگی
وزارت جهاد سازندگی از وزارتخانه های دولت جمهوری اسلامی ایران بود، که در سال ۱۳۶۲ تأسیس شد و در پی ادغام با وزارت کشاورزی در سال ۱۳۷۹ منحل گردید و امروزه همچنان فعالیت خود را در قالب وزارت جهاد کشاورزی ادامه می دهد.
کمیته فرهنگی
کمیته عمران و فنی
کمیته کشاورزی
کمیته بهداشت و درمان
کمیته پشتیبانی مناطق جنگی
کمیته صنایع
پیشینه شکل گیری نهاد جهاد کشاورزی به ۴ ماه پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ بازمی گردد، که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ با فرمان روح الله خمینی؛ رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران، با هدف تأمین نیازهای اولیه به روستاها، آغاز به کار کرد. هدف اصلی خمینی (و اصلی ترین دلیل انقلاب) لغو برنامه ی تقسیم اراضی و احیای سیستم یکپارچگی اراضی حتی تحت مالکیت مستقیم دولت بود ولی همانطور که خودش در سخن رانی ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ گفت این طرح ممکن است ۲۰ سال طول بکشد تا احیاء شود در حالی که ۴۰ سال از انقلاب گذشته و هنوز احیاء نشده است، گویا مقاومت شدید کشاورزان و نبود برنامه منسجم و پی گیر دلیل عدم موفقیت طرح مذکور بوده است.
نهاد جهاد سازندگی در روز ۷ آذر ۱۳۶۲ طی طرحی در ۳ فصل شامل: اهداف، وظایف و مقررات عمومی در ۱۱ ماده و ۵ تبصره با تأیید مجلس شورای اسلامی به وزارتخانه جهاد سازندگی تبدیل شد. این طرح ۱۰ روز بعد به تأیید شورای نگهبان رسید. وزارت جهاد سازندگی به کمیته های مختلف با شرح وظایف مختلف تقسیم شد، که مهم ترین آن ها عبارتند از:
وزیران جهاد سازندگی که در فاصله سالهای ۱۳۶۲ تا ۱۳۷۹ صدارت این وزارتخانه را برعهده داشتند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جهاد سازندگی در دانشنامه آزاد پارسی

نهادی انقلابی در ایران. امام خمینی (ره) در ۲۶ خرداد ۱۳۵۸، چهار ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ضرورت تشکیل این نهاد را به منظور آبادانی روستاها اعلام کرد و در ۲۷ خرداد جهاد سازندگی تشکیل شد. هدف از تشکیل این نهاد بسیج امکانات و استعدادهای مردم و دولت برای همکاری در امور تهیه و اجرای سریع طرح های سازندگی با توجه و تأکید بر نیازهای روستاها و نقاط دورافتادۀ مملکت اعلام شد. جهاد سازندگی تا ۱۳۶۲ نهادی دولتی محسوب نمی شد، اما انجام کارهای زیربنایی و تولیدی، اهتمام به مشارکت در سیاست گذاری های کشور مهم تر از همه تلاش های بی وقفه آن سبب شد تا به وزارتخانه تبدیل شود. حرکت به سوی خودکفایی کشور از طریق توسعۀ کشاورزی از اهداف اصلی وزارتخانه محسوب می شد. جهاد در دوران جنگ عراق با ایران، برای جمع آوری، ارسال و توزیع کمک های مردمی به جبهه ها «ستاد پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی استان و شهرستان» را تشکیل داد. ازجمله وظایف آن پشتیبانی امور مهندسی جبهه و بازسازی و نوسازی مناطق جنگ زده بود. طراحی و ساخت طولانی ترین پل شناور جهان، پل خیبر، به طول ۱۴کیلومتر بین جزایر مجنون و ساحل هور از شاخص ترین کارهای جهاد سازندگی به شمار می رود. جهاد سازندگی پس از پایان جنگ به بازسازی مناطق جنگ زده پرداخت. برخی دستاوردهای مهم این نهاد در دوران فعالیتش عبارت اند از دستیابی به خودکفایی و بی نیازی از واردات در بخش دام و طیور، بهره گیری از روش های مناسب صید در بخش شیلات؛ اجرای بیش از ۲۰۰۰ طرح راه سازی، ساخت مدرسه، جایگاه سوخت، چاه کشاورزی و برق رسانی و احداث جایگاه های توزیع سوخت در بخش عشایر، و مدیریت و احیا و غنی سازی جنگ های کشور. فعالیت دو وزارتخانۀ جهاد سازندگی و کشاورزی، به موازات هم در بخش عمران روستایی و کشاورزی، ناهماهنگی هایی را در بخش کشاورزی به وجود آورد؛ از این رو، دو وزارتخانه در ۱۳۷۹ در هم ادغام شدند و وزارت جهاد کشاورزی، جایگزین دو وزارت کشاورزی و جهاد سازندگی شد.

جهاد سازندگی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی جهاد سازندگینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جهاد سازندگی   • مفهوم جهاد سازندگی   • تعریف جهاد سازندگی   • معرفی جهاد سازندگی   • جهاد سازندگی چیست   • جهاد سازندگی یعنی چی   • جهاد سازندگی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جهاد سازندگی
کلمه : جهاد سازندگی
اشتباه تایپی : [ihn shckn'd
عکس جهاد سازندگی : در گوگل


آیا معنی جهاد سازندگی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )