انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 953 100 1

جهاد

/jahAd/

مترادف جهاد: غزا، غزوه، مقاتل، مجاهدت

برابر پارسی: جنگیدن، ستیز کردن، نبرد

معنی جهاد در لغت نامه دهخدا

جهاد. [ ج َ ] (ع اِ) زمین سخت. (مهذب الاسماء). زمین سخت و هموار و بی گیاه. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). || بارپیلو. (منتهی الارب ). میوه ٔ اراک. (اقرب الموارد).

جهاد. [ ج ِ ] (ع مص ) قصد که بسوی دشمن کنندبحرب. (ربنجنی ). کارزار کردن با دشمنان در راه خدا.(اقرب الموارد) (منتهی الارب ) (مهذب الاسماء). جنگیدن در راه حق. خواندن بسوی دین حق. (از تعریفات ). || (اِ) جنگ دینی. غزو مسلمانان با کافران. (فرهنگ فارسی معین ). بخشایش آنچه در حیطه ٔ توانائی آدمی است از گفتار و کردار. (کشاف اصطلاحات الفنون از ابن اثیر در نهایةاللغة) (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). || علم جهاد، علمی است که در آن از احوال جنگ و چگونگی ترتیب سپاه و بکار بردن سلاح جنگی و امثال اینها بحث میکنند. جهاد یکی از ابواب فقه بشمار میرود که در آن احکام شرعی و مسائل آن گفته میشود و گاه احوال عادی و قواعد حکمی آنرا در کتابهای مستقلی ذکر می کنند و آنرا در ضمن علومی از قبیل علم لشکرکشی (ترتیب عسکر) و علم تجهیزات جنگی (آلات حرب ) مورد بحث قرار میدهند ولی بهتر است که در مبحث جهاد از همه ٔ این مسائل بحث شود. (از کشف الظنون ): نصیحت نمود امت را و جهاد کرد در راه خدا. (تاریخ بیهقی ص 308).
سکندر جهادی و خضر اجتهادی
که خاک درش آب حیوان نماید.
خاقانی.

معنی جهاد به فارسی

جهاد
کوشیدن، کوشش کردن، جنگ کردن درراه دین حق
۱- ( مصدر ) کارزار کردن جنگ کردن . ۲- جنگیدن در راه حق . ۳- ( اسم ) جنگ دینی غزو مسلمانان با کافران .یا جهاد اصغر. کارزار کوچک جدال باکافران مقابل جهاد اکبر. یا جهاد اکبر کارزار بزرگ جدال با نفس ریاضت مقابل جهاد اصغر.
زمین سخت زمین سخت و هموار و بی گیاه یا بار پیلو .
کنایه از مقابله و جنگ کردن با کفار
جهاد اصغر
جهاد اکبر
کنایه از ریاضت فرمودن نفس و مجاهده با او .
پادشاه
کارزار کردن در راه حق

معنی جهاد در فرهنگ معین

جهاد
(جِ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - کارزار کردن . ۲ - جنگیدن در راه حق . ، ~ اصغر جنگ با دشمنان دین خدا. ، ~ اکبر جنگ با نفس و تحمل رنج برای مبارزه با امیال نفسانی .

معنی جهاد در فرهنگ فارسی عمید

جهاد
۱. (فقه) جنگ کردن در راه دین حق.
۲. مبارزه.
۳. [قدیمی] کوشش کردن.
* جهاد اصغر: [مقابلِ جهاد اکبر] (فقه) جنگ در راه دین.
* جهاد اکبر: [مقابلِ جهاد اصغر] (فقه) جهاد یا جنگ با نفس، و ریاضت برای تزکیۀ نفس.

جهاد در دانشنامه اسلامی

جهاد
جهاد بذل جان و مال در راه خدا در جنگ با دشمن اسلام و مسلمانان است.
جِهاد، جنگ مشروع در راه خدا و عنوان یکی از ابواب فقه اسلامی .جِهاد واژه ای عربی است از ریشه جه د به معنای مشقت ، تلاش ، مبالغه در کار، به نهایت چیزی رسیدن و توانایی .
معنای اصطلاحی
مهم ترین مفهوم اصطلاحی این واژه در متون دینی ، همانند کاربرد عام آن ، گونه ای خاص از تلاش است یعنی مبارزه کردن در راه خدا با جان ، مال و دارایی های دیگر خود در نبرد با کافران و باغیان، با هدف گسترش و اعتلای اسلام و برپا داشتن شعائر یا دفاع از آن ..
← معنای دیگر
در احادیث برخی از کارها به مثابه جهاد شمرده شده اند، که ظاهراً برای ارج نهادن به این کارها بوده است ، مانند امر به معروف و نهی از منکر، سخن گفتن به عدالت در برابر سلطان ستمگر، تلاش مرد برای زنده کردن سنّتی نیکو در جامعه ، خوب شوهرداری کردن زن و تلاش مرد برای کسب روزی حلال برای خانواده .
جهاد در قرآن
...
جهاد
جهاد از آموزه های اسلامی، به معنای کوشیدنِ همراه با فداکاری در راه خدا با جان، مال و دیگر داشته های انسانی است. در اصطلاح به جنگ ها و مبارزاتی که با هدف گسترش اسلام و یا دفاع از آن انجام می شود جهاد گویند. به موجب آیات قرآن، کسانی که جان و مالشان را در راه خدا فدا کنند در درگاه الاهی از دیگر مسلمانان برترند و خداوند به آنها مژده بهشت و دستیابی به مقام شهادت داده است. جهاد از ابواب مهم کتب فقهی است. در فرهنگ شیعه، جهاد و شهادت آمیختگی وثیقی با قیام امام حسین(ع) دارند. در دهه های اخیر رفتارهای اسلام هراسی در کنار برخی خشونت های گروه های تندرو دست مایه ای برای هجمه به آموزۀ جهاد بوده است. جهاد بر دو گونه است یا ابتدایی است و یا دفاعی.
«رباط» یا «مرابطه» (مرزبانی) نیز موضوعی مرتبط با جهاد و در برخی موارد ـ بر پایه احادیث ـ از مصادیق آن است.
جِهاد واژه ای عربی از ریشه «ج ه د» به معنای مشقت، تلاش، مبالغه در کار، به نهایت چیزی رسیدن و توانایی است. مهم ترین مفهوم اصطلاحی این واژه در متون دینی، همانند کاربرد عام آن، گونه ای خاص از تلاش است یعنی مبارزه کردن در راه خدا با جان، مال و داراییهای دیگر خود با هدف گسترش اسلام یا دفاع از آن.
جهاد
این صفحه مدخلی از فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام است
بذل جان و مال در راه خدا در جنگ با دشمن اسلام و مسلمانان
جهاد در لغت از «جَهد» به معنای مشقت و زحمت یا از «جُهد» به معنای وسع و طاقت است و در اصطلاح عبارت است از بذل جان و مال در راه خدا در نبرد با کافران و باغیان، یا بذل جان، مال و توان خود در راه اعتلای اسلام و برپا داشتن شعائر آن. عنوان جهاد، بابی مستقل در فقه است که در آن به تفصیل از احکام جهاد سخن رفته است.
جهاد از برترین اعمال و دری از درهای بهشت و از ارکان مهم اسلام است و در قرآن و احادیث برای جهاد و مجاهدان فضایل بسیاری ذکر شده است.
جهاد را به دو قسم ابتدایی و دفاعی تقسیم کرده اند. البته برخی، نام جهاد بر قسم دوم نهادن را مَجاز دانسته و گفته اند: جهاد ثابت در شرع که دارای احکامی ویژه است، همان جهاد ابتدایی است و قسم دوم از اقسام دفاع است.
موضوع اکثر کتاب های فقهی در باب جهاد، جهاد ابتدایی است و از جهاد دفاعی به مناسبت بحث کرده اند.
جهاد ابتدایی در برابر سه گروه واجب است: کافران غیر ذمی (اهل ذمه) اعم از اهل کتاب و غیر اهل کتاب (اهل حرب)؛ کفار ذمی ای که شرایط ذمه را نادیده گرفته اند و باغیان.(باغی)
جهاد با کفار غیرکتابی با هدف دعوت به اسلام انجام می گیرد. آنان تنها دو راه در پیش دارند: پذیرش آیین اسلام یا تن دادن به جنگ. جهاد با کفار کتابی غیرذمّی یا ذمّی ای که پیمان ذمه را نقض کرده باشند برای پذیرش اسلام و یا تن دادن به پیمان ذمه و پرداخت جزیه است. در نتیجه آنان یکی از سه راه را باید برگزینند: گرویدن به اسلام، باقی ماندن بر آیین خود و پرداخت جزیه و یا تن دادن به جنگ.
جهاد
معنی جِهَادٍ: بذل جهد و کوشش در دفع دشمن و بيشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق ميشود-جنگیدن
معنی تُجَاهِدُونَ: که جهاد کنيد
معنی جَاهَدَ: جهاد کرد(کلمه جهاد به معناي بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بيشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق ميشود )
معنی جَاهِدِ: جهاد کن(کلمه جهاد به معناي بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بيشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق ميشود )
معنی جَاهَدُواْ: جهاد کردند(کلمه جهاد به معناي بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بيشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق ميشود )
معنی جَاهِدُواْ: جهاد کنید(کلمه جهاد به معناي بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بيشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق ميشود )
معنی جَاهِدْهُم: با آنان جهاد کن(کلمه جهاد به معناي بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بيشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق ميشود )
معنی يُجَاهِدُ: جهاد مي کند(کلمه جهاد به معناي بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بيشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق ميشود )
معنی يُجَاهِدُواْ: که جهاد کنند(کلمه جهاد به معناي بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بيشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق ميشود )
معنی يُجَاهِدُونَ: جهاد مي کنند(کلمه جهاد به معناي بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بيشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق ميشود )
معنی مُجَاهِدُونَ: جهاد كنندگان(کلمه جهاد به معناي بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بيشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق ميشود و ليکن گاهي به طور مجاز توسعه داده ميشود به طوري که شامل دفع هر چيزي که ممکن است شري به آدمي برساند ميشود )
معنی مُجَاهِدِينَ: جهاد كنندگان(کلمه جهاد به معناي بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بيشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق ميشود و ليکن گاهي به طور مجاز توسعه داده ميشود به طوري که شامل دفع هر چيزي که ممکن است شري به آدمي برساند ميشود )
ریشه کلمه:
جهد (۴۱ بار)
جهاد یکی از موضوعاتی است که در قرآن به آن بسیار اشاره شده و احکامش را بیان نموده است.
جهاد از ماده جهد به معنای مشقت است و در اصطلاح شرع، عبارت است از بذل جان، مال و توان خویش در راه اعتلای کلمه اسلام و اقامه شعائر ایمان. در این مدخل، مطلق جهاد خداپرستان مورد نظر است و درگیریهای خشونت بار، با اهداف غیر الهی در مدخل جنگ بررسی شده است. در این مدخل از واژه «جهاد»، «نفر» و «قتال» و مشتقات آنها و از جمله هایی مانند «لو استطعنا لخرجنا معکم»، «لایطئون موطئا یغیظ الکفار»، «ان الله اشتری من المؤمنین انفسهم...» استفاده شده است.
جهاد ابتدایی، جهادی که با هدف گسترش اسلام از سوی مسلمانان آغاز می شود. کفار، گروهی از اهل کتاب که پرداخت جزیه و زندگی با قوانین حکومت اسلامی را نمی پذیرند و همچنین کسانی که اهل بغی و محاربه اند، سه گروهی دانسته شده اند که در جهاد ابتدایی مورد حمله مسلمانان قرار می گیرند. با این حال برخی فقها و پژوهشگران معتقدند تمامی جنگ های زمان پیامبر و ائمه، دفاعی بوده اند و جهاد ابتدایی، بر اساس قرآن کریم و روایات معصومان، قابل اثبات نیست.
بیشتر عالمان شیعه، سه شرط را برای انجام جهاد ابتدایی ذکر کرده اند؛ حضور معصوم، قدرت کافی مسلمانان برای جهاد، و دعوت کفار به اسلام پیش از آغاز جهاد ابتدایی. برخی از فقهای گذشته و معاصر، از جمله شیخ مفید، سید ابوالقاسم خویی و محمد مؤمن، شرط حضور معصوم برای وجوب جهاد ابتدایی را غیرقابل قبول دانسته اند.
مفسران قرآن کریم، در پاسخ به ادعای تضاد جهاد ابتدایی با گزاره «لا إکراهَ فی الدّین» در قرآن کریم، تصریح کرده اند که از هیچ کدام از آیات جهاد در قرآن، نمی توان برداشت کرد که کافران و مشرکان را باید وادار به اسلام آوردن کرد. برخی دیگر از مفسران معتقدند همه آیات جهاد در قرآن کریم، مشروط و مقید به کمک به مظلومان، مبارزه با اختناق و فراهم شدن زمینه انتخاب آزادانه دین هستند.
اصحاب صفه در راه خدا و در رکاب پیامبر جهاد می کردند و این امر، مانع از مسافرت آنان برای کسب معاش شده بود؛ و هم چنین سبب می شد در سختی و مشقت قرار بگیرند.
اصحاب صُفّه به منظور جهاد در راه خدا، در تنگنا و سختی قرار گرفتند: • «لِلْفُقَرَاء الَّذِینَ أُحصِرُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ لاَ یَسْتَطِیعُونَ ضَرْبًا فِی الأَرْضِ یَحْسَبُهُمُ الْجَاهِلُ أَغْنِیَاء مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُم بِسِیمَاهُمْ لاَ یَسْأَلُونَ النَّاسَ إِلْحَافًا وَمَا تُنفِقُواْ مِنْ خَیْرٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِیمٌ؛ (انفاقِ شما، مخصوصاً باید) برای نیازمندانی باشد که در راه خدا، در تنگنا قرار گرفته اند؛ (و توجه به آیین خدا، آن ها را از وطن های خویش آواره ساخته؛ و شرکت در میدانِ جهاد، به آن ها اجازه نمی دهد تا برای تأمین هزینه زندگی، دست به کسب و تجارتی بزنند؛) نمی توانند مسافرتی کنند (و سرمایه ای به دست آورند؛) و از شدت خویشتن داری، افراد ناآگاه آن ها را بی نیاز می پندارند؛ اما آن ها را از چهره هایشان می شناسی؛ و هرگز با اصرار چیزی از مردم نمی خواهند. (این است مشخصات آن ها!) و هر چیز خوبی در راه خدا انفاق کنید، خداوند از آن آگاه است».
← مراد از حصر
جهاد اصحاب صُفّه، مانع از مسافرت آنان برای کسب معاش شده بود:• «لِلْفُقَرَاء الَّذِینَ أُحصِرُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ لاَ یَسْتَطِیعُونَ ضَرْبًا فِی الأَرْضِ یَحْسَبُهُمُ الْجَاهِلُ أَغْنِیَاء مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُم بِسِیمَاهُمْ لاَ یَسْأَلُونَ النَّاسَ إِلْحَافًا وَمَا تُنفِقُواْ مِنْ خَیْرٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِیمٌ؛ (انفاقِ شما، مخصوصاً باید) برای نیازمندانی باشد که در راه خدا، در تنگنا قرار گرفته اند؛ (و توجه به آیین خدا، آن ها را از وطن های خویش آواره ساخته؛ و شرکت در میدانِ جهاد، به آن ها اجازه نمی دهد تا برای تأمین هزینه زندگی، دست به کسب و تجارتی بزنند؛) نمی توانند مسافرتی کنند (و سرمایه ای به دست آورند؛) و از شدت خویشتن داری، افراد ناآگاه آن ها را بی نیاز می پندارند؛ اما آن ها را از چهره هایشان می شناسی؛ و هرگز با اصرار چیزی از مردم نمی خواهند. (این است مشخصات آن ها!) و هر چیز خوبی در راه خدا انفاق کنید، خداوند از آن آگاه است».
← بیان آیه
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۲۷۳.    
...
جهاد الامام السجاد علیه السلام نام کتابی از سید محمدرضا حسینی جلالی به زبان عربی درباره زندگی امام سجاد (ع) است و توسط دارالحدیث و مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام منتشر گردیده است. «جهاد سیاسی امام سجاد (ع)» ترجمه فارسی این اثر می باشد.
سید محمدرضا حسینی جلالی متخصص در دانش حدیث و رجال در سال ۱۳۶۵ قمری در کربلا به دنیا آمد و در حوزه علمیه کربلا و نجف نزد اساتید به علوم حوزوی پرداخت. وی در سال ۱۴۰۰ قمری به قم هجرت کرد و در آنجا به تحقیق و تدریس فقه، اصول، حدیث و رجال مشغول گردید. حسینی جلالی تا کنون بیش از ۱۱۰ کتاب را تألیف، تحقیق و تصحیح کرده که از این میان، ۶۸ اثر به چاپ رسیده است.
حسینی جلالی در مقدمه جهاد الامام السجاد علیه السلام در مورد انگیزه خود از نگارش این کتاب آورده است:
جهاد الامام السجاد علیه السلام نام کتابی از سید محمدرضا حسینی جلالی به زبان عربی درباره زندگی امام سجاد (ع) است و توسط دارالحدیث و مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام منتشر گردیده است. «جهاد سیاسی امام سجاد (ع)» ترجمه فارسی این اثر می باشد.
سید محمدرضا حسینی جلالی متخصص در دانش حدیث و رجال در سال ۱۳۶۵ قمری در کربلا به دنیا آمد و در حوزه علمیه کربلا و نجف نزد اساتید به علوم حوزوی پرداخت. وی در سال ۱۴۰۰ قمری به قم هجرت کرد و در آنجا به تحقیق و تدریس فقه، اصول، حدیث و رجال مشغول گردید.
حسینی جلالی تا کنون بیش از ۱۱۰ کتاب را تألیف، تحقیق و تصحیح کرده که از این میان، ۶۸ اثر به چاپ رسیده است.
«جهاد الشیعة فی العصر العباسی الأول» از آثار علمی دکتر سمیره مختار اللیثی است که در آن، فعالیت های مجاهدانه شیعیان را از دوره پیامبر(ص) تا پایان دوره اول خلافت عباسی (سال 232ق) بررسی کرده است. این اثر، از نظر استناد و تحلیل قابل توجه است و البته نقدهایی نیز بر آن وارد است که در ترجمه فارسی آن به قلم جناب آقای محمد حاجی تقی تحت عنوان «جهاد شیعه در دوره اول عباسی» به برخی از آن موارد اشاره شده است.
این کتاب از یک مقدمه و پنج بخش به ترتیب ذیل تشکیل شده است: 1- موضع شیعیان نسبت به برپایی دولت عباسی، 2- جهاد شیعه زیدیه و امامیه در عصر منصور، خلیفه عباسی، 3- جنبش های شیعه در عهد خلافت مهدی و هادی، 4- جنبش های شیعه در دوره هارون الرشید و 5- قیام های شیعیان در دوران مأمون و معتصم.
خاتمه کتاب نیز مروری بر عوامل تداوم نهضت های شیعیان در دوران های مختلف است.
درباره روش و محتوای این اثر چند نکته گفتنی است:
1. دکتر احمد شرباصی استاد دانشگاه الأزهر در مقدمه اش تاریخ اسلامی را به اقیانوسی بی کران و دریایی ژرف تشبیه کرده که، دارای امواجی متلاطم و گرداب های متعدد و مسیرهایی متنوع است. وی افزوده که طایفه شیعه از طوایف اسلامی است که تأثیر بزرگی بر جامعه اسلامی داشته و اگر تشیع با محبت آل بیت پاک پیغمبر(ص)، آغاز شد، بعد از آن، مسیر متفاوتی را در طی دوران های تاریخ پیش گرفت. این مسیر متفاوت، بسط و گسترش یافت تا جایی که رجال، متفکران، رهبران، بزرگان، دلاوران، داعیان و مدافعان شیعه، گاهی با سخن و گاهی با تصمیم و عمل (نیزه و شمشیر) ظاهر می شدند.... احمد شرباطی در مقدمه اش بر کتاب چنین می نویسد: «کتر لیثی وقتی تحقیق خود را درباره جهاد شیعه ارائه می دهد- آن گونه که من تصور می کنم- می خواهد در این دریای متلاطم غوطه ور شود و با امواج خردکننده و ژرفای سهمگینش دست و پنجه نرم کند تا از این غواصی طولانی، در حد توان، لؤلؤ و مرجان صید کند و بتواند تصویری یکپارچه از جهاد شیعیانی که جنگیدند و از عقیده و فکر و دیدگاه هایشان دفاع کردند، ارائه دهد»
جهاد النفس وسائل الشیعه ممکن است عنوان برای کتاب های ذیل باشد: • جهاد النفس وسائل الشیعه (افراسیابی)، جهاد النفس وسایل الشیعة اثر شیخ حر عاملی و جلد بیستم کتاب وسایل الشیعه، ترجمه علی افراسیابی• جهاد النفس وسائل الشیعه (صحت)، جهاد النفس وسایل الشیعة اثر شیخ حر عاملی و جلد بیستم کتاب وسایل الشیعه، ترجمه علی صحت
...
جهاد النفس وسایل الشیعة اثر شیخ حر عاملی و جلد بیستم کتاب وسایل الشیعه است که توسط آقای علی افراسیابی به فارسی ترجمه شده است.
از آنجا که این ترجمه برای استفاده عموم آزاد است از ذکر سلسله سند احادیث که مورد اعتنا و توجه خواص است، خودداری گردیده است. احادیث با دقت فراوان اعراب گذاری و به صورت مسلسل شماره گذاری شده است. احادیث در یک طرف و در طرف مقابل دقیقا ترجمه هر یک آورده شده، به گونه ای که به ندرت ترجمه کلمه ای از حدیثی در صفحه بعد جای گرفته است. هیچ یک از احادیث کتاب حذف یا تقطیع نگردیده است و تنها در یک مورد از ذکر حدیثی که در همان باب از یک معصوم دو بار تکرار گردیده است، خودداری شده است. آیاتی که در ضمن احادیث آورده شده با قلمی متمایز مشخص گردیده و نشانی هر آیه در زیر صفحه ذکر شده است. ترجمه کتاب بسیار سلیسل و روان است و کار آن ترجمه در بهار سال ۱۳۸۰ ه. ش به اتمام رسیده است.
«جهاد النفس وسائل الشیعه»، ترجمه علی صحت از جمله ترجمه های گزینشی وسائل الشیعه است.
ترجمه صحت، اگرچه از روانی نسبتا قابل قبولی برخوردار است؛ اما در مقایسه با ترجمه دیگر از این اثر می توان به برخی از اشکالات ترجمه واقف گردید. در اولین بخش کتاب، لزوم مبارزه با نفس، روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم آمده که در آن «الشدید» به شدید و استوار ترجمه شده است: شدید و استوار آن کسی است که بر نفس خویش غلبه کند؛ اما در ترجمه افراسیابی به «توانمند» ترجمه شده است که زیباتر است. سومین روایت از این باب را نیز چنین ترجمه می کند: «همانا تو بر خودت طبیب قرار داده شده ای»؛ حال آن که افراسیابی چنین می نویسد: «تو طبیب خود هستی» که در عین اختصار روان تر است.
ویژگی های کتاب
مترجم، روایاتی را که نیاز به توضیح داشته، در داخل پرانتز ذکر کرده است که به خواننده در تفهیم روایات مدد می رساند؛ به عنوان نمونه امام صادق علیه السّلام فرمود: بار خود را بر خودت حمل کن که دیگری بارت را بر نخواهد داشت. در توضیح این روایت می نویسد: (بر نفس خود مسلط باش و از آن برای نجات و کمال خویش استفاده کن).اگر نویسنده در متن کتاب دخل یا تصرفی کرده باشد، به جهت رعایت امانت، متذکر شده است. وی در روایت پیش از آخر، بخشی از حدیث را به جهت عدم تکرار حذف کرده، می نویسد: چون قسمت اول حدیث در حدیث اول ذکر شد، در این جا آن قسمت حذف گردید.نویسنده، شماره سوره و آیات و توضیحات مختصر را در خود متن در پرانتز متذکر شده است؛ اما توضیحاتی مفصل را در پاورقی متذکر شده است؛ مثلا در باب ۸۶ کتاب که درباره توبه نصوح است، ابتدا به معانی این اصطلاح اشاره و در آخر یکی را بر دیگر معانی ترجیح می دهد.
جهاد اکبر همان جهاد نفس است. از این عنوان به مناسبت در باب جهاد سخن گفته ‏اند.
معنی جهاد اکبر مبارزه با نفس امّاره است.
جهاد اکبر، مقابل جهاد اصغر (جهاد با دشمن بیرونی) عبارت است از ستیز و مخالفت با نفس و خواهشهای آن- که انسان را وادار به مخالفت با خداوند متعال و سرپیچی از دستورهای او می‏کند- به ترک شهوتهای شیطانی و گردن نهادن به دستورهای خداوند متعال و پیراستن نفس از صفات ناشایست و آراستن آن به صفات نیکو.
عنوان یاد شده برگرفته از روایتی از رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله است که به گروهی از اصحاب که از نبرد با دشمن باز می‏گشتند، فرمود: مرحبا به قومی که جهاد اصغر را به انجام رسانده‏اند، و جهاد اکبر بر ایشان باقی است. گفتند: ای پیامبر خدا، جهاد اکبر چیست؟ فرمود جهاد با نفس.
احکام جهاد اکبر
پیروی از نفس امّاره به ترک واجبات و ارتکاب محرمات، حرام و مخالفت با آن به انجام دادن واجبات و اجتناب از محرمات، واجب است.

جهاد اکبر، مقابل جهاد اصغر (جهاد با دشمن بیرونی) عبارت است از ستیز و مخالفت با هوای نفس، یعنی مخالفت با آن دسته از خواهشهای نفس که انسان را وادار به مخالفت با خداوند متعال و سرپیچی از دستورهای او می کند.
هدف از این جهاد ترک شهوت های شیطانی و گردن نهادن به دستورهای خداوند متعال و پیراستن نفس از صفات ناشایست و آراستن آن به صفات نیکو است.
عنوان یاد شده برگرفته از روایتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله است که به گروهی از اصحاب که از نبرد با دشمن بازمی گشتند، فرمود: مرحبا به قومی که جهاد اصغر را به انجام رسانده اند و جهاد اکبر برایشان باقی است. گفتند: ای پیامبر خدا، جهاد اکبر چیست؟ فرمود: جهاد با نفس.
جهاد بر سه گونه است: 1- جنگ و مجاهده برای راندن و دفع دشمن آشکار. 2- جهاد با شیطان و اهریمن. 3- جهاد در مجاهده با نفس.
«جهاد» به معنای بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بیشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق می شود و لیکن گاهی در معنای دشمن توسعه داده می شود تا جائی که هر چیزی که توقع شر از او می رود را شامل می شود مانند شیطان که آدمی را گمراه می سازد و نفس اماره که به بدیها امر می کند و امثال اینها. در نتیجه جهاد شامل مخالفت با نفس در خواسته هایش و خودداری از اطاعت شیطان در وسوسه هایش می شود و رسول خدا (ص) مخالفت با نفس را « جهاد اکبر » نامیده است.
علمای اخلاق برای نفس (احساسات و غرائز و عواطف آدمی) سه مرحله قائلند که در قرآن مجید به آنها اشاره شده است.
1.نفس مطمئنه مرحله ای است که پس از تصفیه و تهذیب و تربیت کامل، انسان به مرحله ای می رسد که غرائز سرکش در برابر او رام می شوند و سپر می اندازند، و توانایی پیکار با عقل و ایمان در خود نمی بینند چرا که عقل و ایمان آن قدر نیرومند شده اند که غرائز نفسانی در برابر آن توانایی چندانی ندارد. این همان مرحله آرامش و سکینه است، آرامش که بر اقیانوسهای بزرگ حکومت می کند، اقیانوسهایی که حتی در برابر سخت ترین طوفانها چین و شکن بر صورت خودنمایان نمی سازند. این مقام انبیاء و اولیا و پیروان راستین آنها است، آنهایی که در مکتب مردان خدا درس ایمان و تقوا آموختند و سالها به تهذیب نفس پرداخته و جهاد اکبر را به مرحله نهایی رسانده اند.آیات پایانی سوره فجر این موضوع را مطرح می کند:
جهاد اکبر یا مبارزه با نفس ، اثر امام خمینی (ره)، به زبان فارسی است.
کتاب، دارای باب بندی و فصل بندی خاصی نیست، بلکه مباحثی ارزشمند در ذیل عناوینی کلی، با زبانی ساده بیان شده است. مباحث مزبور، تقریر بیانات و رهنمودهای امام خمینی (ره) در نجف اشرف است که توسط سید حمید روحانی تقریر و تنظیم گردیده است.
درباره محتوا و ویژگی های این اثر، توجه به نکات زیر مفید است:
در پانوشت ها منابع روایات همراه با ترجمه فارسی و متن کامل روایت، همچنین تکمیل آیاتی که در متن آمده همراه با ترجمه و آدرس آیات و توضیحات مفید دیگری آورده شده است.
کتاب در قطع رقعی با جلد شمیز، در 71 صفحه به چاپ رسیده و فاقد فهرست است و عناوین بحث ها در داخل کروشه آمده است.
در جنگ های زمان پیامبر صلی الله علیه و آله عده ای به جنگ نمی رفتند و از فرمان خدا و پیامبرش تخلف می کردند، قرآن کریم در مورد آنان می فرماید که آنها بعد از دیدن پیروزی مسلمانان آرزوی بودن با آن ها می کردند.
متخلفان از جهاد، آرزومند همراهی با مجاهدان پس از مشاهده آثار پیروزی آنان هستند.و ان منکم لمن لیبطئن... ؛ و لئن اصبکم فضل من الله لیقولن... یلیتنی کنت معهم فافوز فوزا عظیما.در میان شما افرادی (منافق) هستند که هم خودشان سستند و هم دیگران را سست می نمایند....؛و اگر غنیمتی به شما برسد، درست مثل اینکه هرگز میان شما و آنها مودت و دوستی نبوده، می گویند: ای کاش ما هم با آنها بودیم و به رستگاری و پیروزی بزرگی نائل می شدیم!
نساء/سوره۴، آیه۷۲.    
 ۱. ↑ نساء/سوره۴، آیه۷۲.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۲۵۰، برگرفته از مقاله «آرزوهای متخلفان از جهاد»    
...
آیات جهاد، آیات مربوط به موضوع جهاد و جنگ در راه خدا را می گویند.
آیات جهاد، آن دسته آیاتی است که به موضوع جهاد و جنگ در راه خدا می پردازد. جهاد در فرهنگ قرآن از اهمیت زیادی برخوردار است واز همین رو، در آیات کریمه به گونه های مختلف از آن یاد شده است.
برخی آیات جهاد
برخی آیات جهاد عبارتند از:۱. (و ما لکم لا تقاتلون فی سبیل الله و المستضعفین من الرجال و النساء و الولدان الذین یقولون ربنا اخرجنا من هذه القریة الظالم اهلها و اجعل لنا من لدنک ولیا و اجعل لنا من لدنک نصیرا)؛ «چرا در راه خدا و در راه مردان و زنان و کودکانی که (به دست ستمگران) تضعیف شده اند پیکار نمی کنید، همان افراد (ستمدیده ای) که می گویند خدایا ما را از این شهر ( مکه ) که اهلش ستمگرند بیرون ببر و برای ما از طرف خود سرپرست قرار بده، و از برای ما از طرف خود یار و یاوری تعیین فرما».
نساء/سوره۴، آیه۷۵.    
 ۱. ↑ نساء/سوره۴، آیه۷۵.    
...
آیه 39 سوره حج/ 22 را «آیه اذن جهاد» نام نهاده اند. برخی آن را آیه اذن فی القتال و برخی آیه جهاد نامیده اند؛ زیرا مسلمانان پس از تحمل آزار و شکنجه ها و تحمیل جنگ بر آنان، برای نخستین بار با نزول این آیه در مدینه اجازه یافتند با مشرکان بجنگند:
«أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَی نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ»
در شأن نزول این آیه آورده اند که مسلمانان همواره در مکه مورد آزار مشرکان قرار می گرفتند و بارها مجروح و کتک خورده، نزد پیامبر صلی الله علیه و آله شکایت می بردند و حضرت، آن ها را به صبر دعوت کرده، می فرمود: هنوز به جنگ مأمور نشده ام تا این که به مدینه هجرت کرد و برای نخستین بار این آیه فرود آمد و اجازه جنگ صادر شد.
آیه جهاد به آیه ادعایی مدعیان نسخ تلاوت اطلاق می شود.
مدعیان نسخ تلاوت معتقدند آیاتی در قرآن وجود داشته که اکنون حذف شده است؛ یکی از آن ها جمله "ان جاهدوا کما جاهدتم اول مرة" است که به آن "آیه جهاد" گفته می شود. استناد این گروه، کلام عمر بن خطاب است که به عبدالرحمان بن عوف گفت: آیا به یاد نمی آوری که آیه "ان جاهدوا کما جاهدتم اول مرة" در میان آیات نازله بود ولی ما این آیه را نمی یابیم؟ عبدالرحمان گفت: این آیه، از قرآن برداشته شده است.
نقد ادعای مدعیان نسخ تلاوت
در نقد این ادعا گفته شده است: مدعیان نظارت بر جمع آوری قرآن، چطور این آیه را نیاوردند؟! چرا این آیه باید نسخ شود؟ مگر معنای خاصی داشته است؟ مگر آیه دیگری در زمینه حکم جهاد در قرآن نیست؟ همه این ها بیانگر این است که این متن، از قرآن نبوده است.
عاملی، جعفر مرتضی، حقایقی مهم پیرامون قرآن کریم، ص۲۸۷.
آیات منسوخ التلاوة.
اذن پیامبر یا امام در ترک جهاد لازم است.
در آیه ۴۳ سوره توبه، پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) مورد سؤال واقع شده که چرا به برخی اجازه سرپیچی از جهاد داده است:«عَفَا اللّهُ عَنکَ لِمَ اَذِنتَ لَهُم حَتّی یَتَبَیَّنَ لَکَ الَّذینَ صَدَقوا و تَعلَمَ الکذِبین».
← توجیهات در باب عتاب مذکور
برخی با استدلال به آیه ۱۰۳ توبه در زمان حضور، اذن امام را در پرداخت و تفریق زکات لازم دانسته اند؛ پس در زمان حضور معصوم ، شخص نمی تواند بدون اذن او زکاتش را بپردازد. عامل نیز که وظیفه دریافت و تفریق زکات را به عهده دارد نمی تواند بدون اذن امام، زکات را در موارد تعیین شده تقسیم کند. حال اگر امام به صورت مطلق به او اذن تفریق و تقسیم داده، عامل می تواند سهم خود را نیز از آن بردارد.
امام سجاد (علیه السّلام)، با وجود مریضی و ناتوانی، در روز عاشورا عزم بر جهاد کرد، اما امام حسین (علیه السّلام) مانع شدند تا نسل خاندان پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم)، از بین نرود.
علی بن الحسین (زین العابدین (علیه السّلام)) (از خیمه) بیرون آمد. او مریض بود و قادر بر حمل شمشیرش نبود. ام کلثوم پشت سر او فریاد زد: ای فرزند، برگرد. او گفت: ای عمه، رهایم کن تا در رکاب پسر رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) بجنگم (و او را یاری کنم). حسین بن علی (علیه السّلام) فرمود: ای ام کلثوم، او را بازدار و به خیمه برگردان، (چرا که) نباید زمین از نسل خاندان محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) خالی باشد. (فضیل بن زبیر در گزارشی آورده است: «با وجودی که علی بن الحسین (علیه السّلام) مریض بود، به میدان رفت و جنگید و مجروح شد و خدا (بلای جنگ و مرگ را) از او دفع کرد.» ؛ اما چون این گزارش را تنها فضیل آورده است. به نظر می رسد که او به سبب همنام بودن امام سجاد (علیه السّلام) با حضرت علی اکبر، جریان مبارزه حضرت علی اکبر را با جریان امام سجاد (علیه السّلام)، خلط کرده است.)
جهاد یک قانون عمومی در عالم آفرینش است و همه موجودات زنده اعم از نباتات و حیوانات به وسیله جهاد موانع را از سر راه خود بر می دارند تا بتوانند به کمالات مطلق خویش برسند. جهاد تنها به معنی جنگ و نبرد مسلحانه نیست، بلکه هر نوع تلاش و کوششی که برای پیش برد اهداف مقدس الهی انجام گیرد را شامل می شود. فرارکننده از میدان جهاد، خدای خود را به خشم آورده و خود را هلاک نموده است.
جهاد یک قانون عمومی در عالم آفرینش است و همه موجودات زنده اعم از نباتات و حیوانات به وسیله جهاد موانع را از سر راه خود بر می دارند تا بتوانند به کمالات مطلق خویش برسند؛ به عنوان مثال، درختی که در زمین کاشته می شود دارای ریشه هایی است که برای به دست آوردن نیرو و غذا به طور دایم در حال فعالیت می باشد و اگر روزی این فعالیت و کوشش را ترک کند، ادامه حیات و زندگی برای او غیر ممکن است. به همین دلیل هنگامی که ریشه درخت در اعماق زمین با موانعی برخورد کند، اگر بتواند به طور جدی وارد مبارزه می شود و موانع را سوراخ کرده و از آن جا می گذرد. عجیب این است که گاهی ریشه های لطیف همانند مته های فولادی با موانع به نبرد بر می خیزند و اگر این توانایی را نداشته باشند، راه خود را کج می کنند و در مسیری دیگر به حرکت ادامه می دهند.همچنین در وجود ما نیز در تمام شبانه روز و حتی در ساعاتی که در خواب هستیم نبرد عجیبی میان گلبول های سفید خون و دشمنان مهاجم وجود دارد که اگر این جهاد برای ساعتی خاموش گردد و مدافعان کشور تن از پیکار دست بکشند، انواع میکروب های موذی در دستگاه های مختلف بدن رخنه کرده و سلامت آدمی را به مخاطره می اندازند.شبیه همین مطلب در میان جوامع انسانی و اقوام و ملل مختلف وجود دارد. آنانی که همیشه در حال جهاد و مراقبت به سر می برند همواره زنده و پیروزند، اما کسانی که به فکر خوش گذرانی و ادامه زندگی فردی هستند دیر یا زود از بین می روند و ملتی زنده و مجاهد جای آنها را خواهد گرفت. رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) می فرماید: «فَمَن تَرَکَ الجهادَ اَلبسهُ اللهُ ذُلاً و فقراً فی معیشتِهِ و محقاً فی دینِهِ انَّ اللهَ اعزَّ امتی بسنابک خیلها و مراکز رماحِها؛ کسی که جهاد را ترک کند خداوند بر اندامش لباس ذلت می پوشاند و فقر و احتیاج را بر زندگی و تاریکی را بر دین او مستولی می کند. خداوند پیروان مرا به وسیله سم اسبان که به میدان جهاد پیش می روند و به وسیله پیکان ها و نیزه ها عزت می بخشد.»همچنین در روایت دیگری از پیامبر بزرگ اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) آمده است: «اغزوا تُورِثُوا ابنائکُم مَجداً؛ جهاد کنید تا مجد و عظمت را برای فرزندانتان ارث بگذارید!»امیر مؤمنان علی (علیه السّلام) نیز در این باره می فرماید: «فانّ الجهادَ بابٌ مِن ابوابِ الجنهِ فتحَهُ اللهُ لخاصهِ اولیائهِ و هو لباسُ التقوی و دِرعُ اللهِ الحصینهُ و جنتُهُ الوثیقَهُ فَمَن ترکَهُ رغبهً عنه البسَهُ اللهُ ثوبَ الذُّل و شملَهُ البلاءُ ودّیثَ بالصغارِ و القماءهِ؛ جهاد دری از درهای بهشت است که خداوند آن را به روی دوستان خاص خود گشوده است. جهاد لباس پرفضیلت (تقوا) است. جهاد زره نفوذ ناپذیر الهی است. جهاد سپر محکم پروردگار است. آن کسی که جهاد را ترک گوید، خداوند بر اندام او لباس ذلت و بلا می پوشاند و او را در مقابل دیدگاه مردم خوار و ذلیل می کند.»
مفهوم شناسی
باید توجه داشت که جهاد تنها به معنی جنگ و نبرد مسلحانه نیست، بلکه هر نوع تلاش و کوششی که برای پیش برد اهداف مقدس الهی انجام گیرد را شامل می شود. به این ترتیب علاوه بر نبردهای دفاعی و گاهی تهاجمی، مبارزات علمی و منطقی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی را نیز در بر می گیرد.
جهاد از نظر اسلام
جهاد از دیدگاه اسلام دارای اقسام گوناگون است که عبارتند از:
← جهاد ابتدایی
...


جهاد در دانشنامه ویکی پدیا

جهاد
جِهاد یکی از مفاهیم دین اسلام است.
واژه «جهاد» از ریشه «ج-ه-د» به معنی کوشش و مبارزه و فعالیت است. جهاد برعکس آنچه که امروزه توسط سیاست مداران مطرح می شود تنها به معنی جنگ و خون ریزی نیست. بلکه در اصل به معنی کوشش و مبارزه می تواند در عرصه های گوناگون باشد. جهاد، مصادیق دیگری چون جهاد اصغر، جهاد مالی و جهاد زبانی دارد. برخی از عبادات نیز همسنگ جهاد دانسته شده اند. متصدی امر جهاد، حکومت دینی است. بزرگ ترین جهاد «جهاد با نفس» است که با نام (جهاد اکبر) شناخته می شود و تلاش در راه دفاع از دین اسلام یا گسترش قلمرو اسلام، جهاد کوچک (جهاد اصغر) نام دارد.
جهاد یکی از فروع دین و از واجبات اسلامی است. کلمهٔ جهاد حدود ۱۰۸ بار در قرآن آمده است.
جهاد، از مفاهیم دین اسلام و می تواند به موارد زیر نیز اشاره کند:
جهاد دانشگاهی، یک سازمان فرهنگی پژوهشی در ایران
جهاد سازندگی، نهادی انقلابی در ایران
جهاد ابتدایی، یکی از انواع جهاد
جهاد اسلامی
وزارت جهاد کشاورزی ایران
نبرد جهاد، نبردی در زمان جنگ جهانی اول بین عشایر عرب خوزستان و قوای انگلیس
جهاد باتلرین، نام یک دوره تاریخی
جهاد اسلامی فلسطین
جهاد اسلامی مصر
وزارت جهاد سازندگی
جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش
جهاد (میناب)، روستایی از توابع بخش سندرک شهرستان میناب در استان هرمزگان ایران است.
جهاد ابتدایی یا جهاد تهاجمی یکی از انواع جهاد نزد مسلمانان است که بر خلاف جهاد دفاعی انگیزه آن طرد موانع دعوت غیر مسلمانان به اسلام، یا دفع خطر حمله آنان است، بدون این که از سوی آنها حمله ای صورت گیرد در صورتی که بیم حمله آنها به وطن اسلامی یا به مسلمان ها وجود داشته باشد یا موانع تبلغ دین اسلام توسط حکومت ها قرار داده شده باشد. از شرایط جهاد ابتدایی این است که ابتدا دین اسلام را معرفی و به آن دعوت کنند و دلایل و براهین و معجزات لازمه را ارائه دهند که مصداق این در قرآن عبارت قد تبین الرشد من الغی می باشد. در کتاب اصول کافى، ج 1، ص 335، از على ابن ابی طالب در این باره نقل شده است که: «پیامبر مرا روانه یمن کرد و فرمود: یا على! اگر کسى را دعوت به اسلام نکرده‏ اى با او نجنگ؛ به خدا قسم اگر خدا یک تن را به دست تو هدایت پیدا کند، بهتر از چیزهایى است که خورشید بر آن طلوع و غروب مى‏کند».جنگ هایی در زمان پیامبر اسلام محمد و چهار خلیفه و امامان شیعه و بنی امیه نیز صورت گرفت است که باعث کسترش قلمروی اسلامی شده است. ایران یکی از کشوری های است که به وسیله ی جهاد ابتدایی فتح شده است.
درباره این که آیا این جهاد در نبود پیامبر اسلام و یا امامان معصوم جایز است، اختلافاتی وجود دارد. برخی می گویند که تا زمان ظهور حضرت موعود و دستور مستقیم او نمی توان جهاد ابتدایی کرد. برخی از محققان اسلامی نیز معتقدند که در دین اسلام جهادی به نام جهاد ابتدائی وجود ندارد.
جهاد احمد جبرئیل(۱۹۶۱ میلادی، دمشق، سوریه) از اعضای جبهه خلق برای آزادی فلسطین – فرماندهی کل در لبنان و فرزند بزرگ احمد جبرئیل است که در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۱ (برابر با ۲۰ می ۲۰۰۲) در بیروت ترور شد.
جهاد اسلامی ممکن است در یکی از این معانی به کار رود:
مفهوم «جهاد» در اسلام
سازمان اسلام گرای مصری به رهبری ایمن الظواهری: «جهاد اسلامی مصر»
شاخه فلسطینی جهاد اسلامی: «جهاد اسلامی فلسطین»
سازمانی که در دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ برای اخراج آمریکایی ها از لبنان فعالیت می کرد و مسئولیت چندین بمب گذاری و آدم ربایی را برعهده گرفت: سازمان جهاد اسلامی
جهاد اسلامی مصر (به عربی: الجهاد الإسلامی المصری) یا الجهاد سازمان اسلام گرای سیاسی و نظامی مصری است که در دهه ۱۹۷۰ بنیان گذاری شد. این سازمان به دلیل اتحاد با القاعده و طالبان تحت تحریم شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد و فعالیت آن در بسیاری از کشورها از جمله فدراسیون روسیه ممنوع است.
ترور انور سادات در ۲۶ اکتبر ۱۹۸۱ توسط خالد اسلامبولی از اعضای این سازمان انجام شد و جهاد اسلامی فلسطین نیز در ابتدا به عنوان شاخه ای از این سازمان ایجاد شده و فعالیت می کرد.
هدف اصلی جهاد اسلامی براندازی حکومت مصر و برقراری یک حکومت دینی در این کشور است. ایمن الظواهری که از سال ۱۹۹۱ رهبر این سازمان است، در ژوئن ۲۰۰۱ ادغام رسمی این سازمان با متحد دیرینه اش القاعده به رهبری اسامه بن لادن و تشکیل سازمانی جدید به نام قاعدة الجهاد را اعلام کرد.
جهاد الباعور (عربی: جهاد الباعور‎؛ زادهٔ ۲۷ ژوئن ۱۹۸۷(1987-06-27)) یک بازیکن فوتبال اهل سوریه است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال الوحده عربستان سعودی، الجیش سوریه، باشگاه الفیصلی (امان)، و تیم ملی فوتبال سوریه اشاره کرد.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال سوریه بازی کرده است.
جهاد الحسین (عربی: جهاد الحسین‎؛ زادهٔ ۳۰ ژوئیهٔ ۱۹۸۲(1982-07-30)) یک ورزشکار اهل سوریه است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه ورزشی القادسیه کویت، باشگاه فوتبال الکرامه سوریه، باشگاه ورزشی الکویت، باشگاه فوتبال نجران عربستان سعودی، باشگاه ورزشی الکویت، باشگاه فوتبال دبی، باشگاه فوتبال التعاون عربستان سعودی، و تیم ملی فوتبال سوریه اشاره کرد.
وی همچنین در تیم های ملی فوتبال سوریه ۱۷ ژانویه ۲۰۱۱ بازی کرده است.
جهاد الزوید (انگلیسی: Jehad Al-Zowayed؛ زادهٔ ۱۱ ژانویهٔ ۱۹۸۹(1989-01-11)) یک ورزشکار اهل عربستان سعودی است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال هجر عربستان سعودی، باشگاه فوتبال الفتح عربستان سعودی، و باشگاه فوتبال الفیصلی عربستان سعودی اشاره کرد.
جهاد باتلرین یا جهاد باتلری (به انگلیسی: Butlerian Jihad) نام یک دوره تاریخی و وقایع وابسته به آن در جهان داستانهای علمی-تخیلی تلماسه اثر فرانک هربرت است.
کتابی نیز با این عنوان نوشته شده.
«جهاد برای عشق» (انگلیسی: A Jihad for Love) (نام دیگر مستند: به نام خدا- انگلیسی: In the Name of Allah) فیلم مستندی است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. این فیلم به موضوع دگرباشی در اسلام می پردازد.
جهاد جریشه (عربی: جهاد زغلول جريشة‎؛ زادهٔ ۲۹ فوریهٔ ۱۹۷۶(1976-02-29)) داور فوتبال اهل مصر است.
وی از سال ۲۰۰۸ وارد فهرست فیفا شده است.
جهاد دانشگاهی یک نهاد فرهنگی، پژوهشی، آموزشی در ایران است.
در ۱۶ مرداد ۱۳۵۹ ستاد عالی انقلاب فرهنگی، جهاد دانشگاهی را در راستای اهداف انقلاب فرهنگی ایران تأسیس نمود. با تبدیل ستاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه جهاد دانشگاهی در ۱۱ آذر ۱۳۶۵ بازنگری و تصویب شد. در این اساسنامه بر فعالیت های فرهنگی و تحقیقاتی به منظور اسلامی شدن دانشگاه ها تأکید شده است. همچنین در ۲۲ آبان ۱۳۶۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی، جهاد دانشگاهی را به عنوان پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی، خدماتی کشور معرفی کرد. علاوه بر این انجام فعالیت های علمی و فرهنگی هم بر عهده این نهاد می باشد. در ۱۴ آبان۱۳۷۰ اساسنامه جدیدی به تصویب نهایی شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و جایگزین اساسنامه قبلی شد.
جهاد دانشگاهی در راستای اهداف و وظایف خود در سال ۱۳۷۲ اقدام به تأسیس مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی به عنوان یک مؤسسه غیرانتفاعی از نوع دوم نمود. این مؤسسه شعبه های خود را در اهواز، اصفهان، رشت، همدان، کاشمر، اردکان، اشکذر و یزد راه اندازی کرد که از این میان، سه مؤسسهٔ وابسته در استان های خوزستان، یزد و اصفهان به ترتیب به مؤسسهٔ آموزش عالی مستقل دارای هیئت امنای اختصاصی تبدیل شده و در کرمانشاه نیز مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کرمانشاه تأسیس شد. در این میان مؤسسهٔ آموزش عالی جهاد دانشگاهی در تهران پس از ارتقای کیفی و کمی، به دانشگاه علم و فرهنگ ارتقاء یافت. در سال ۱۳۹۲سه شعبهٔ این مؤسسه در استان یزد نیز در قالب دانشگاه غیردولتی غیرانتفاعی علم و هنر ارتقا یافتند.
تاریخچه: همزمان با تأسیس جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۵۹، جهاد دانشگاهی واحد خوارزمی (تربیت معلم) نیز به عنوان یکی از باسابقه ترین واحدهای این نهاد انقلابی، فعالیت خود را در تهران آغاز کرد و با رویکردی فرهنگی و علمی، تلاش های جدی ای را در راستای تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها بنیان نهاد. جهاد دانشگاهی واحد تربیت معلم از سال ۱۳۵۹ تاکنون فعالیت های خود را در عرصه های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و کارآفرینی تداوم و توسعه داده است. پس از تشکیل جهاددانشگاهی واحد استان البرز که واحد خوارزمی هسته اولیه آن را تشکیل می داد فعالیت های واحد در ۴ حوزه معاونت پژوهشی، فرهنگی، آموزشی و پشتیبانی، دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف در استان البرز و یک مرکز آموزش عالی علمی کاربردی و همچنین شعبه سازمان همیاری اشتغال دانش آموختگان گسترش یافته است. هم اکنون فعالیت های واحد استان البرز در شعب تهران و کرج متمرکز گردیده و بعضاً طرح هایی در سطح ملی نیز طراحی و اجرا می شود. www.jalborz.ir
معاونت آموزشی: با هدف توسعه و گسترش آموزش های رسمی (علمی – کاربردی) و غیررسمی (آموزش های آزاد کوتاه مدت) فعالیت خود را از مرداد ماه سال ۱۳۹۱ در زمینه تعریف، تدوین و برگزاری دوره های آموزشی در سه سطح آموزش های بلند مدت علمی – کاربردی و آموزش های کوتاه مدت عمومی و تخصصی در رشته های علوم پزشکی، فنی _ مهندسی، کامپیوتر،آموزش زبان در کرج، دوره های هنری، مدیریت و حسابداری و … را با همکاری نیروهای متخصص آغاز نمود. www.alborzjde.ir
معاونت پژوهشی :معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز از سال ۱۳۸۰ با کسب موافقت اصولی گروه پژوهشی علوم شناختی به طور رسمی شروع به کار نموده است. متعاقباً گروه های بعدی درحوزه علوم انسانی آغاز به کار نموده اند. به طوری که هم اکنون پژوهشگران حوزه علوم انسانی این واحد در گروه های علوم شناختی، آسیب شناسی اجتماعی، برنامه ریزی و توسعه شهری، مرکز خدمات تخصصی توسعه و مرکز خدمات تخصصی GIS فعالیت می نمایند.
این گروه ها و مراکز خدمات تخصصی با بهره گیری از توانمندی های پژوهشگران متخصص و زبده، پژوهش هایی درحیطه پژوهش های بنیادی، توسعه ای وکاربردی و با همکاری سازمان ها و ارگان های اجرایی به اتمام رسانیده اند که در بخش های بعدی به برخی از آنها اشاره خواهد شد. نتایج این طرح ها به صورت گزارش طرح، کتاب و مقاله علمی – پژوهشی در اختیار صاحب نظران و دانشگاهیان قرار دارد.
مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کرمانشاه مؤسسه ای غیرانتفاعی در شهر کرمانشاه است که از طریق آزمون سراسری دانشگاه ها دانشجو جذب می کند و تابع قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. این مؤسسه که به سازمان جهاد دانشگاهی تعلق دارد، در سال ۱۳۸۴ تأسیس شد و در حال حاضر بیش از ۴٬۰۰۰ دانشجو در ۲۱ رشته در آن مشغول به تحصیل هستند.
تأسیس رشته کارشناسی ناپیوسته مترجمی زبان برای اولین بار در کشور توسط این مؤسسه به وزارت علوم پیشنهاد شد که با تهیه سرفصل و تصویب آن، این رشته در سال ۱۳۸۵ در این مرکز دانشگاهی دایر گردید. همچنین رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی پیوسته برای اولین بار در غرب کشور با پذیرش ۵۷ دانشجو از طریق آزمون سراسری سال ۸۸ در این مرکز دایر شده است. در حال حاضر هشت گروه آموزشی زبان، کامپیوتر، عمران، معماری و حقوق در این مؤسسه فعالیت دارند و در سال ۸۹ سه رشته دیگر از جمله کارشناسی پیوسته تکنولوژی گیاهان معطر و دارویی به رشته های این مؤسسه افزوده شده است.
جهاد سازندگی نهادی انقلابی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ به فرمان روح الله خمینی برای رسیدگی به مناطق محروم و دورافتاده ایران تأسیس شد.
اندیشه تأسیس جهاد سازندگی، نخستین بار، با عنوان طرح اعزام گروه های ۱۰ نفره دانشجوئی به مناطق محروم و با پیشنهاد یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران، مطرح شد. سپس، طرح موضوع به رهبر انقلاب ایران خمینی داده شد و او در ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ فرمان تشکیل جهاد را صادر کرد. افرادی همچون بهشتی از حامیان این حرکت مردمی و دانشجویی بود.
بعدها و پس از یک دوره آغازین، جهاد سازندگی به وزارتخانه ای در دولت تبدیل شد و سرانجام با ادغام در وزارت کشاورزی، نام وزارت جهاد کشاورزی را بخود گرفت و منحل شد.
جهاد سبز، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان مهران در استان ایلام ایران است.
جهاد عشقی یا جهاد رومئو، جهادی است که در آن پسران جوان و مردان مسلمان برای جذب دختران غیرمسلمان و مسلمان کردن آنها وانمود می کنند که عاشق زن یا دختر هدف خود شده اند. در حالی که مواردی از این نوع جهاد در کشورهایی مانند بریتانیا گزارش شده است، این عنوان بیشتر معطوف به جامعه هند است که با نگرانی نهادهای هندو، سیک، و مسیحی در آن کشور مواجه شده است. نهادهای اسلامی در ایالت کرالا این اتهام را رد کرده اند. مقامات هند در سال ۲۰۰۹ این اتهامات را به صورت جدی در ایالت های کرالا و کارناتاکا بررسی کردند ولی هیچ گونه شواهدی مبنی بر فعالیت برنامه ریزی شده در این تحقیقات بدست نیامد. در ژانویه ۲۰۱۲ پلیس کرالا اعلام کرد که جهاد عشقی هیچ مبنایی ندارد و در عوض علیه تارنمای هندوجاگروتی برای نفرت پراکنی دینی و نشر دروغ شکایت کرد. جنجال های ناشی از این پرونده در سطح بین المللی مورد توجه قرار گرفت.
ایستگاه متروی میدان جهاد یکی از ایستگاه های خط ۳ متروی تهران است که در خیابان ولیعصر نرسیده خیابان دکتر فاطمی ابتدای خیابان شهید صدر قرار دارد.
این ایستگاه در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ به بهره برداری رسیده است دارای ۳۹۰۰ متر مربع فضای سرپوشیده و ۱۰۰ متر مربعاست. این ایستگاه در منطقه ۶ شهرداری تهران واقع شده و به محلاتی چون یوسف آباد، بهجت آباد، تخت طاووس و ... دسترسی دارد. این ایستگاه به خط ۷ بی آرتی تهران دسترسی مستقیم دارد.
تازه آباد جهاد، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ساری در استان مازندران ایران.
دهستان جهاد نام دهستانی در بخش حمیدیه شهرستان اهواز، استان خوزستان در ایران است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۷۵۶ نفر (۱۱۴۱ خانوار) بوده است.
ساختمان قدیمی جهاد مربوط به دوره پهلوی اول است و در زاهدان، خیابان مصطفی خمینی، حد فاصل خیابان کامبوزیا و کفعمی، روبروی دبستان طالقانی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۶۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
محوطه بند جهاد مربوط به سده های متاخر دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان سرباز، بخش پیشین، دهستان جکیگور، ۲۰ کیلومتری جاده دهستان جکیگور به نیکشهر، واقع در ضلع شمالی پل و بند جهاد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۰۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
نبرد جهاد، نبردی در زمان جنگ جهانی اول پس از فتوای مراجع نجف و کربلا علیه قوای انگلیس است. این نبرد بین عشایر عرب خوزستان و قوای انگلیس که از جنوب وارد ایران شده بودند در ۲۰ کیلومتری غرب اهواز روی داد.
در سال ۱۲۹۴ بین مردم عرب خوزستان و انگلیس جنگی رخ داد که این جنگ در دو مرحله صورت گرفت مرحله اول جنگ مردم عرب خوزستان با اسلحه سرد بود که منجر به شکست انگلیس شد. در مرحله دوم انگلیس با اسلحه گرم سنگین روبروی مردم عرب خوزستان قرار گرفت اما اسلحه مردم عرب تغیری نکرد وبا همان اسلحه های سرد با انگلیس روبرو شدند که منجر به کشته شدن صدها نفر از مردم عرب شد، مزار این کشته شده گان در ۱۰ کیلومتری اهواز _ سوسنگرد (المنیور) قرار دارد. از معروفترین شخصیتهای این جنگ حاج سبهان و همچنین عاصی الشرهان که از شیوخ بنی طرف می باشند. این جنگ به جنگ جهاد مشهور است. در جریان جنگ جهانی اول علمای نجف که مرجع تقلید عالم تشیع بودند به منظور جلوگیری از تهاجم انگلیس به کشورهای اسلامی و تجهیز قوای مسلمان فتوای جهاد علیه قوای مهاجم را صادر کردند.
پس از ابلاغ فتوا عشایر عرب خوزستان فارس منجمله دشت آزادگان از مناطق سوسنگرد، بستان، حمیدیه، هویزه و روستاهای اطراف به سوی اهواز به حرکت درآمدند و پس از تقریباً ۵۰ کیلومتر پیاده روی در دشتی بین اهواز و حمیدیه برابر قشون انگلیس صف آرایی کردند. بسیاری از طوایف دشت آزادگان در این جنگ حضور داشتند. نیروهای انگلیس از چندین لشکر مجهز به توپخانه و سلاح سنگین تشکیل شده بودند و «ویلسون» یکی از قوای انگلیسی با همکاری شخصی بنام «کوکی» به شعیبه و بصره و خرمشهر به اهواز آمد و در آنجا متمرکز شد. ویلسون، نخست نامه ای به عشایر منطقه دشت آزادگان نوشته، و اعلام کرد که قشون انگلیس هیچگونه دشمنی با آنها ندارند لذا آنان نیز به نوبه خود اجازه دهند لشکریان بریتانیا به راه خود ادامه دهند. عشایر خوزستانی در اهواز با رد پیشنهاد انگلیس به ویلسون نوشتند که به هیچ وجه اجازه عبور به قوای انگلیس را نخواهد داد و برای جنگ با لشکریان ویلسون به خط اول جبهه آمدند. سلاح عشایر مناطق در این جنگ «تفنگ»، «فاله»، «چماق قیری» (مگوار) نیزه و شمشیر بوده است.
نیروهای انگلیس پس از دریافت پاسخ عشایر از اهواز به طرف تپه های منیور در غرب اهواز به حرکت درآمدند و برای جنگ با عشایر آماده شدند. عشایر با سردادن شعارهای اسلامی خود را برای شهادت آماده ساخته بودند. با توجه به برتری ارتش انگلیس و عدم امکانات جنگی عشایر، به افراد تحت فرماندهی خویش دستور دادند که با یورش شبانه خود به انگیسیها اجازه استفاده از توپخانه و سلاح سنگین را ندهند.
در این زمان نیروهای عثمانی به کمک نیروهای خوزستان آمدند. در این نبرد یاری بین عشایر عرب و ترک مشهود بود. سید «طاهر هاشمی آل مهدی» بزرگ عشیره سادات آل مهدی، آخرین رزمنده دفاع عشایر عرب خوزستان در برابر قوای انگلیسی بود که تیرماه سال ۱۳۸۹ در سن ۱۱۲ سالگی بر اثر کهولت سن، دارفانی را وداع گفت. در اهواز بارها سالگرد این جنگ مورد تقدیر قرار می گیرد و در نود و پنجمین مراسم سالگرد آن با حضور ۴۰ خبرگزاری داخلی و خارجی جهت پوشش خبری این مراسم و انعکاس آن دعوت به عمل آمده بود.
تجمع بزرگ عشایر عرب خوزستان در محل یادمان عشایر عرب خوزستان در ۱۵ کیلومتری غرب اهواز پشت روستای گمبوعه با حضور علما، مسئولین کشوری و استانی و عشایر خوزستان برگزار شد. در این مراسم امام جمعه اهواز گفت مردم خوزستان با انگلیسی ها را در سه محور غرب، شمال اهواز و شهرستان شادگان شرکت داشتند و اظهار داشت: درگیری اول در حد فاصل اهواز و حمیدیه با شرکت طوایف بنی طرف، سواری، بنی سالم، سواعد و ... رخ داد که حماسه المنیور را رقم زد. محور دوم درگیری در شمال اهواز به فرماندهی سید عنایهآلبوشوکه و با حضور طوایف زرگان، باوی، حمیدی، نواصر، سلامات و در یک عملیات پارتیزانی به انفجار لوله های نفت شرکت انگلیسی منتهی شد و سومین محور عملیات در منطقه شادگان توسط طوایف بنی کعب و دیگر عشایر فهیم منطقه به فرماندهی سیدجابر آلبوشوکه و الوان کعبی علیه نیروهای اشغالگر انجام شد.
این واقعه در تاریخ خوزستان به واقعه جهاد معروف است. مقبره کشتگان این نبرد هنوز در روستایی در غرب اهواز وجود دارد که به مقبره الجهاد معروف است.
کارگاه جهاد، روستایی از توابع بخش ریگان شهرستان بم در استان کرمان ایران است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های جهاد

این نوشتار یا بخش نیازمند ویکی سازی است. لطفاً با توجه به راهنمای ویرایش و شیوه نامه آن را ویکی سازی کنید و در پایان این الگو را بردارید.
• جهاد، دری است از درهای بهشت که خدا به روی گزیده دوستان خود گشوده است، و جامه تقوی است، که بر تن آنان پوشیده است. زره استوار الهی است که آسیب نبیند، و سپر محکم اوست که تیر در آن ننشیند. هر که جهاد را واگذارد و ناخوشایند داند، خدا جامه خواری بر تن او پوشاند، و فوج بلا بر سرش کشاندو در زبونی و فرومایگی بماند. دل او در پرده‏های راهی نهان، و حقّ از او روی گردان. به خواری محکوم و از عدالت محروم.
• من شبان و روزان، آشکارا و نهان ، شما را به رزم این مردم تیره روان خواندم و گفتم: با آنان بستیزید، پیش از آنکه بر شما حمله برند، و بگریزید. به خدا سوگند با مردمی در آستانه خانه‏شان نکوشیدند، جز که جامه خواری بر آنان پوشیدند. امّا هیچ یک از شما خود را برای جهاد آماده نساخت و از خوارمایگی، هر کس کار را به گردن دیگری انداخت، تا آنکه از هر سو بر شما تاخت آوردند و شهرها را یکی پس از دیگری از دستتان برون کردند.
• شگفتا به خدا که هماهنگی این مردم در باطل خویش، و پراکندگی شما در حقّ خود، دل را می‏میراند، و اندوه را تازه می‏گرداند. زشت بادید و از اندوه برون نیایید که آماج تیر بلایید، بر شما غارت می‏برند و ننگی ندارید . با شما پیکار می‏کنند و به جنگی دست نمی‏گشایید. خدا را نافرمانی می‏کنند و خشنودی می‏نمایید. اگر در تابستان شما را بخوانم، گویید هوا سخت گرم است، مهلتی ده تا گرما کمتر شود. اگر در زمستان فرمان دهم، گویید سخت سرد است، فرصتی ده تا سرما از بلاد ما به در شود. شما که از گرما و سرما چنین می‏گریزید، با شمشیر آخته کجا می‏ستیزید؟
• جاهِدوا فی سَبیلِ اللّه‏ بَأَیدیکُم فَإِن لَم تَقدِروا فَجاهِدوا بِأَلسِنَتِکُم فَإِن لَم تَقدِروا فَجاهِدوا بِقُلوبِکُم
• در راه خدا با دستهای خود جهاد کنید، اگر نتوانستید با زبانهای خود و اگر باز هم نتوانستید با قلب خود جهاد کنید. حدیث از علی ،بحارالأنوار، ج۱۰۰، ص۴۹، ح۲۳
• أَفضَلُ الجِهادِ مَن أَصبَحَ لایَهُمُّ بِظُلمِ أَحَدٍ؛
• برترین جهاد آن است که انسان روز خود را آغاز کند در حالی که در اندیشه ستم کردن به احدی نباشد. حضرت محمد بن عبدالله،محاسن، ج۱، ص۲۹۲، ح۱۴۴۹
• با هوا و هوس خود جهاد کن، بر خشمت مسلّط شو و با عادتهای بد خود مخالفت کن تا نفست پاکیزه شود، عقلت به کمال برسد و از پاداش پروردگارت بهره کامل ببری. حدیث علی غررالحکم، ج۳، ص۳۶۵، ح۴۷۶۰
• لا فَضیلَةَ کالجِهادِ ، ولا جِهادَ کمُجاهَدَةِ اَلهَوی
• فضیلتی چون جهاد نیست ، و جهادی چون مبارزه با هوای نفس نیست. اما باقر تحف العقول، ص ۲۸۶
• وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ (عنکبوت ۲۹/۶۹)
• یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ارْکَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّکُمْ وَافْعَلُوا الْخَیْرَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ، وَجَاهِدُوا فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ........."(حج (۲۲)/۷۸-۷۷)
• «إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ الَّذینَ هاجَرُوا وَ جاهَدُوا فی سَبیلِ اللّهِ أُولئِکَ یَرْجُونَ رَحْمَتَ اللّهِ وَ اللّهُ غَفُورٌ رَحیمٌ.» (بقره، ۲۱۸) آنان که بگرویدند و آنان که هجرت کردند و جهاد کردند در راه خدای، ایشان امید می دارند رحمت خدای و خدای آمرزگار و بخشاینده است.
• «وَ الَّذینَ آمَنُوا وَ هاجَرُوا وَ جاهَدُوا فی سَبیلِ اللّهِ وَ الَّذینَ آوَوْا وَ نَصَرُوا أُولئِکَ هُمُ الْمُوءْمِنُونَ حَقًّا لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ رِزْقٌ کَریمٌ.» (انفال، ۷۴) و آنان که بگرویدند و هجرت کردند و جهاد کردند در راه خدای و آنان که پناه دادند و یاری کردند، ایشان مؤمنان اند بدرستی، ایشان را بود آمرزش و روزی با کرامت
• «وَ الَّذینَ آمَنُوا مِنْ بَعْدُ وَ هاجَرُوا وَ جاهَدُوا مَعَکُمْ فَأُولئِکَ مِنْکُمْ... .) (انفال، ۷۵) و آنان که ایمان آوردند از آن پس و هجرت کردند و جهاد کردند با شما، ایشان از شمااند...
• «أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تُتْرَکُوا وَ لَمّا یَعْلَمِ اللّهُ الَّذینَ جاهَدُوا مِنْکُمْ وَ لَمْ یَتَّخِذُوا مِنْ دُونِ اللّهِ وَ لا رَسُولِهِ وَ لاَ الْمُوءْمِنینَ وَلیجَةً وَ اللّهُ خَبیرٌ بِما تَعْمَلُونَ.» (توبه، ۱۶) آیا پندارید رها کنند شما را و ندانسته خدای آنان که جهاد کنند از شما و نگرفته باشند از جز خدای و نه رسولش و نه مؤمنان دوستی و خدای داناست بر آنچه می کنید.
• «یا أَیُّهَا النَّبِیُّ جاهِدِ الْکُفّارَ وَ الْمُنافِقینَ وَ اغْلُظْ عَلَیْهِمْ وَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ بِئْسَ الْمَصیرُ.» (توبه، ۷۳) ای پیغمبر! جهاد کن با کافران و منافقان و درشتی کن برایشان، و جای ایشان دوزخ است و بدجای است آن.

جهاد در جدول کلمات

به فرمایش امام محمد باقر(ع) هیچ فضیلتی به قدر جهاد ارزش معنوی ندارد و هیچ جهادی مانند مجاهده در راه غلبه بر•••• نیست
هوای نفس

معنی جهاد به انگلیسی

jehad (اسم)
جهاد

معنی کلمه جهاد به عربی

حملة صليبية

جهاد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی جهاد

مهیا ١٥:٣٠ - ١٣٩٥/١٠/١٤
تلاش و کوشش در راه خدا - نام یک قهرمان بزرگ خیلی بزرگ.
|

محمد رضا ٠٤:٤٣ - ١٣٩٧/١١/١١
جنگ ، نبرد ، کارزار ، ستیز
|

شهریار آریابد ١٣:٣٧ - ١٣٩٧/١٢/١٩
در پهلوی " ارتیک " درنسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
ارتیک بزرگ = جهاد اکبر
ارتیک کوچک = جهاد اصغر
ارتیک راه خدا = جهاد فی سبیل ا...
|

الهه آتش نفس ١٠:٠٦ - ١٣٩٨/٠٣/٢٨
الهه آتش نفس ( سبا ) : تشریح کلمه ی � جهاد � به سبک سبا : ( ج ، ه ، ا ، د )

از سال 1388 به عنوان فعالیتی در حوزه ی خلاقیت و سرگرمی ، شروع به تشریح کلمات بر اساس تک ، تک ، حروف آن کلمه یا عبارت نمودم و نام آن را � سبک سبا � گذاشتم ( با هدف : انجام یک سرگرمی خلاقانه ، یادگیری و یادآوری بهتر کلمات و مفاهیم ، بیان جامع اما خلاصه ی مطالب مرتبط با یک کلمه و مفهوم )

• ج :

 جوشش محبت و علاقه به کارهای خالصانه و خدا پسندانه ( در راه خدا و برای خدا بدون چشمداشت به پاداش های مادی و دنیوی )

 جلوگیری از نفوذ دشمن ( نفوذ نظامی ، فرهنگی و یا حتی نفوذ اثرات منفی بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله )

 جلوه ای از بروز انسانیت ( از خود گذشتن و نیازها ، آرامش و راحتی فرد دیگری را بر خویشتن ، مقدم داشتن )

• ه :

 هدایتگری و روشنگری ( نظیر جهاد فرهنگی در حین نذر کتاب برای ارتقاء دانائی جامعه )

 هستی بخشی ( نظیر جهاد سلامتی در حین نذر خون در ایام ماه های محرم ، رمضان ، پنج شنبه ی آخر سال و غیره و یا اقدامات جهادی جامعه ی پزشکی برای نجات دادن افراد بیمار و معلول از بیماری و معلولیت )

 هویت بخشی به نیاز های تعالی نفس و خود شکوفائی در انسان در حین انجام کارهای جهادی و داوطلبانه )


• ا :

 انجام کارهای داوطلبانه در حوزه ی سازندگی ، فرهنگی ، درمانی ، علمی / آموزشی و غیره

 ایثار و فداکاری در راه خدا و برای مردم

 آتش به اختیار بودن ( در بسیاری از موارد کارهای جهادی ، فرد بر اساس یک ندا و انگیزه ی درونی قوی برای ایجاد تغییرات مثبت و بدون فشار بیرونی ، کارهای داوطلبانه را در زمان مقتضی انجام می دهد )

 ایجاد حرکت و جوشش های عمومی برای تغییرات الهی و مثبت در جامعه ( بر اساس قوانین الهی ، خداوند همواره یاری گر حق و کوبنده ی باطل است )

• د :

 دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا ( اصل تولی و تبری در فروع دین اسلام )

 دستاوردهای خداپسندانه بدست آوردن برای ایجاد تغییرات مثبت در جامعه ( به طور مثال : کسب دستاورد عمران و آبادانی کشور ، ارتقاء سطح سلامت ، ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه و غیره )
|

پیشنهاد شما درباره معنی جهادنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جهاد در راه خدا   • جهاد کشاورزی تهران   • جهاد در اسلام   • انواع جهاد   • جهاد چیست   • سایت وزارت جهاد کشاورزی   • سازمان جهاد کشاورزی اصفهان   • جهاد کشاورزی فارس   • معنی جهاد   • مفهوم جهاد   • تعریف جهاد   • معرفی جهاد   • جهاد یعنی چی   • جهاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جهاد
کلمه : جهاد
اشتباه تایپی : [ihn
آوا : jahAd
نقش : اسم
عکس جهاد : در گوگل


آیا معنی جهاد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )