برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1269 100 1

جهان اسلام

جهان اسلام در دانشنامه اسلامی

جهان اسلام
جهان اسلام ، منطقه ای مشتمل بر مجموعه فضای پیوسته از کشور مغرب در افریقای شمالی تا قاره هند">شبه قاره هند و آسیای مرکزی و از قزاقستان تا مشرق افریقا و چند قسمت ناپیوسته در جنوب و جنوب شرقی آسیا و اروپا و حوزه های کوچک مسلمان نشین جهان می باشد. این مقاله درباره این حوزه فرهنگ و تمدنی است ، و شامل چهار قسمت واژه شناسی ؛ حدود و وسعت از آغاز تا دوره معاصر؛ ویژگی های طبیعی (چهره طبیعی ، آب و هوا و طبقه بندی اقلیمی و پیامدهای ویژگی های طبیعی )؛ ویژگی های انسانی ـ اقتصادی (جمعیت و خصوصیات آن ، نژاد و زبان ، ترکیب مذهبی ، توزیع جمعیت شهری روستایی ، اقتصاد و توسعه انسانی ) است .
نام گذاری و ناحیه بندی این واحد عظیم ، از آغاز تشکیل نخستین جامعه اسلامی در مدینه و در طول انتشار و گسترش تدریجی اسلام ، با هر نوع محتوای سیاسی حاکم بر این فرآیند، با کاربرد اصطلاحات و ترکیبات همگونی ، به ویژه از سوی جغرافی دانان ، همراه بوده است .
← معنای جهان
الگوی گسترش تاریخی اسلام برحسب ویژگی های طبیعی ، به صورت صفحات گسترده و به هم پیوسته بوده و جز در سرزمین هایی که پیروان ادیان مختلف ، به صورت مستقل ، در درون کشورهای اسلامی می زیسته اند، گسستگی جغرافیایی در آن راه نداشته است تداوم این روند موجب شده است تا جهان اسلام ، اکنون نیز به صورت پیوسته ، نواری از کشورها را در بر گیرد که از افریقای غربی تا جنوب شرقی آسیا قرار دارند با این حال ، پراکندگی کنونی مسلمانان در کشورهای غربی و دیگر کشورهای غیراسلامی ــ که بنابه دلایل اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی بر اثر مهاجرت یا فعالیت های تبلیغی در حوزه های فرهنگی ـ تمدنی دیگر صورت گرفته ــ موجب شکل گیری اجتماعات مجزا خارج از حوزه جغرافیایی جهان اسلام شده است .
← در زمان پیامبر
چهره طبیعی جهان اسلام زیربنای تشکل چشم اندازهای فرهنگی است تجزیه و تحلیل این چهره ، اساس دریافت سرشت واحد بزرگ فرهنگی ـ تمدنی جهان اسلام و زیرمجموعه های کوچک تر آن است گستره طبیعی این واحد بزرگ ، با توجه به اصول جغرافیایی ، در چارچوب شکل گیری همواری ها و ناهمواری ها، اقلیم و منابع آب و پوشش گیاهی و خاک ، قابل بررسی است از این رو، ویژگی های طبیعی جهان اسلام به قرار زیر است :
← چهره طبیعی
...
...


جهان اسلام در دانشنامه ویکی پدیا

جهان اسلام
جهان اسلام اصطلاحی است برای سرزمین هایی که بیشتر مردم آن پیرو دین اسلام باشند. پیروان اسلام بیش از یک میلیارد نفر تخمین زده می شوند که پیرو آیین محمد فرزند عبدالله (پیامبر مسلمانان) از مردمان حجاز و آیینی با قدمت بیش از ۱۴۰۰ سال(سال قمری) هستند. مسلمانان جهان در اعتقاد به پیامبری محمد بن عبدالله به عنوان آخرین پیامبر آسمانی(خاتم الانبیاء)، قرآن (کتاب مقدس اسلام)، قبله و بسیاری از احکام شریعت اسلام، اشتراک عقیده دارند. بیشتر کشورهای اسلامی در خاورمیانه، آسیای میانه، شمال آفریقا، و جنوب شرقی آسیا هستند. اندونزی پرجمعیت ترین کشور اسلامی است. همهٔ کشورهای اسلامی در سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی عضویت دارند.
اسلام
آمار اسلام
هنر اسلامی
تاریخ اسلام
اسلام هراسی
سازمان همکاری اسلامی
جهان اسلام دربرگیرنده مناطق زیر است:
عکس جهان اسلام
اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام یا FUIW (به انگلیسی: Federation of the universities of the Islamic world) سازمانی است جهانی که به آیسسکو وابسته است.
وبگاه رسمی اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام
هدف این سازمان پشتیبانی از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشورهای اسلامی و برقرار ارتباط میان آنهاست.
طب اسلامی یا پزشکی اسلامی یکی از شناخته ترین جنبه های تاریخ اسلام در جهان و یکی از شاخه های علم است که مسلمانان در آن پی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جهان اسلام

جهان اسلام در جدول کلمات

از شهرهای استان گیلان که دارای لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام است
لاهیجان

جهان اسلام را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جهان اسلام   • مفهوم جهان اسلام   • تعریف جهان اسلام   • معرفی جهان اسلام   • جهان اسلام چیست   • جهان اسلام یعنی چی   • جهان اسلام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جهان اسلام
کلمه : جهان اسلام
اشتباه تایپی : [ihk hsghl
عکس جهان اسلام : در گوگل

آیا معنی جهان اسلام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )