انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1091 100 1

جوشن کبیر

معنی جوشن کبیر در لغت نامه دهخدا

جوشن کبیر. [ ج َ ش َ ن ِ ک َ ](اِخ ) نام دعایی است معروف که بشبهای قدر خوانند:
بخصم من که ز کوچک دلی ظفر دیدم
همین بس است ببر جوشن کبیر مرا.
میرزا عبدالغنی (از آنندراج ).
و رجوع به ماده ٔ قبل شود.

معنی جوشن کبیر به فارسی

جوشن کبیر
نام دعایی است معروف که بشبهای قدر خوانند .

جوشن کبیر در دانشنامه اسلامی

جوشن کبیر
جوشن کبیر، دعایی منقول از پیامبر اکرم(ص) در ۱۰۰ بند، حاوی ۱۰۰۱ نام و صفت خداوند است. این دعا را جبرئیل به پیامبر اسلام(ص) آموزش داده است. امروزه این دعا در ایران معمولا یکی از بخش های ثابت مراسم شب های قدر در ماه رمضان است. عده ای نیز به سفارش روایات، این دعا را بر روی کفن خود می نویسند.
امام سجاد(ع) از امام حسین(ع)، و او از امام علی(ع) و او نیز از پیامبر اکرم(ص) نقل کرده اند که در یکی از جنگ ها، پیامبر(ص) زرهی سنگین پوشیده بود و آن زره جسمش را اذیت می کرد. جبرئیل نازل شد و ضمن رساندن سلام خدا بر پیامبر(ص) گفت: «این زره را از بدنت بیرون بیاور و به جای آن این دعا را بخوان که برای تو و امت تو امان است». علت نام گذاری این دعا به جوشن کبیر (به معنای زره بزرگ) نیز همین است.البته این ماجرا در منابع تاریخی نقل نشده است.
دعای جوشن کبیر را کفعمی در المصباح و البلد الامین نقل کرده است.
جوشن کبیر، دعایی منقول از پیامبر اکرم صلی اللّه علیه و آله وسلم در یکصد بند، حاوی هزار و یک نام و صفت خدای متعال است.
در کتابهای حدیثی شیعه دو دعا با نامهای جوشن کبیر و جوشن صغیر وارد شده است .دعای جوشن کبیر را، که کفعمی در المصباح و البلدالامین نقل کرده است ، امام سجاد علیه السلام از پدر خود امام حسین علیه السلام و ایشان از امام علی علیه السلام و ایشان نیز از پیامبر اکرم نقل کرده اند.
شان نزول دعای جوشن کبیر
بنا بر این روایت ، در یکی از غزوات که پیامبر زرهی سنگین پوشیده بودند و آن زره جسم ایشان را اذیت می کرد، جبرئیل نازل شد و ضمن اعلام سلام خدا بر پیامبر ، خواندن این دعا را به جای پوشیدن آن زره به پیامبر توصیه کرد و گفت که این دعا امان پیامبر و امت اوست
فضیلت دعای جوشن کبیر
بنابراین روایت ، هرکس این دعا را هنگام خروج از خانه اش بخواند خدا او را حفظ می کند و ثواب بسیار به او می دهد و هرکس آن را بر کفنش بنویسد از عذاب ( قبر ) مصون می ماند و هرکس آن را اول ماه مبارک رمضان بخواند خدا به او درک فضیلت شب قدر را روزی می دهد و نیز هرکس آن را سه بار در این ماه بخواند، در طول زندگی اش در امان خدا قرار می گیرد
← نوشتن بر کفن
...
این صفحه مدخلی از دانشنامه جهان اسلام است
دعایی منقول از پیامبر اکرم صلی اللّه علیه و آله و سلم در یکصد بند، حاوی هزار و یک نام و صفت خدای متعال . در کتابهای حدیثی شیعه دو دعا با نامهای جوشن کبیر و جوشن صغیر وارد شده است .
دعای جوشن کبیر را که کفعمی در المصباح و البلدالامین نقل کرده است ، امام سجاد علیه السلام از پدر خود امام حسین علیه السلام و ایشان از امام علی علیه السلام و ایشان نیز از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل کرده اند. بنابراین روایت ، در یکی از غزوات که پیامبر زرهی سنگین پوشیده بودند و آن زره جسم ایشان را اذیت می کرد، جبرئیل نازل شد و ضمن اعلام سلام خدا بر پیامبر، خواندن این دعا را به جای پوشیدن آن زره به پیامبر توصیه کرد و گفت : که این دعا امان پیامبر و امت اوست .
بنابراین روایت ، هر کس این دعا را هنگام خروج از خانه اش بخواند خدا او را حفظ می کند و ثواب بسیار به او می دهد و هر کس آن را بر کفنش بنویسد از عذاب مصون می ماند و هر کس آن را اول ماه مبارک رمضان بخواند خدا به او درک فضیلت شب قدر را روزی می دهد و نیز هر کس آن را سه بار در این ماه بخواند، در طول زندگی اش در امان خدا قرار می گیرد.
در ادامه حدیثی که کفعمی بنابر آن ، این دعا را از پیامبر نقل کرده ، آمده که امام حسین علیه السلام فرموده است . پدرم امام علی علیه السلام من را به حفظ کردن و بزرگداشت این دعا و نوشتن آن بر کفن او و تعلیم آن به نزدیکان و ترغیب آنان به خواندن این دعا سفارش کردند ولذا در کتاب های فقهی شیعه به استحباب نوشتن این دعا بر کفن اشاره شده است ). البته ابن طاووس تمام مطالب مربوط به نزول جبرئیل و اعطای این دعا به پیامبر و ثواب خواندن و نوشتن آن بر کفن را درباره دعای جوشن صغیر نقل کرده و بدین سبب این اختلاف به کتاب های فقهی (مثلاً نجفی ، همانجا) نیز راه یافته و مجلسی برای رفع اختلاف گفته که این سخنان از افزوده های ابوطالب ابن رجب در حاشیه کتاب ابن طاووس بوده است و ناسخان آن را به داخل متن برده اند.
عالمان شیعه به استحباب خواندن این دعا در شبهای قدر نیز اشاره کرده اند؛ از این رو، خواندن این دعا در شبهای قدر بین شیعیان رواج دارد.
این دعا یکصد بند دارد و هر بند حاوی ده «اسم » از اسمای خداست ، به جز بند 55 که یازده اسم خدا در آن آمده است ؛ بنابراین در مجموع این دعا حاوی هزار و یک «اسم » خدای متعال است .
در این دعا، بیشتر نام های خدا و تعبیرات دیگر از قرآن گرفته شده است و آنها به گونه ای در کنار یکدیگر قرار گرفته اند که علاوه بر موزون و مسجع بودن ، در بیشتر موارد اسما و صفات از لحاظ حروف پایانی نیز یک شکل و مشابه اند. (رجوع کنید به همان ، ص 247ـ260)

جوشن کبیر در دانشنامه ویکی پدیا

جوشن کبیر
دعای جوشَن کبیر دعایی است برای شیعیان که در آن خدا به نام ها و صفات گوناگون که در آیات و روایات اسلامی آمده است خوانده می شود. از دیدگاه شیعیان، «جوشن کبیر» توسط جبرئیل به محمد آموخته شده و خواندنش، از اعمال مخصوص شب های قدر محسوب می شود.نبو
«جوشن» لغتی عربی و به معنی «لباس جنگ» یا «زره» است. دلیل به کار رفتن کلمه «جوشن» در نام دعا، این است که در یکی از غزوه های محمد، او زرهی سنگین بر تن داشت. سنگینی آن زره، محمد را آزرده کرده بود. در این جنگ، جبرییل پیغامی از طرف خدا برای محمد آورد و به او گفت: محمد، خداوند به تو سلام می رساند و می گوید: این زره را از تن در آور؛ این دعا را بخوان که این تو و امت تو را از خطرها و حوادث بد، حفظ می کند. همچنین دلیل به کار رفتن کلمه «کبیر» می تواند دو معنی داشته باشد؛ اول آن که این کلمه به طولانی بودن این دعا اشاره دارد و دوم آن که این کلمه به بزرگی و سنگین بودن زره محمد اشاره دارد.
«جوشن کبیر» شامل ۱۰۰ فراز یا بخش است که هر فراز، شامل ۱۰ نام از نام های خداوند است (به جز فراز ۵۵ که شامل ۱۱ نام است). در نتیجه این دعا، شامل ۱۰۰۱ نام از نام های خداوند است.
تعداد زیادی از نام ها، تعابیر و اصطلاحات به کار رفته در این دعا، برگرفته از قرآن هستند. در هر فراز، کلمات به کار رفته حالت موزون و آهنگین دارند؛ چیزی که بسیار شبیه به آرایهٔ ادبی سجع در ادبیات فارسی است. به عنوان نمونه، در فراز اول، کلمات «رحیم»، «کریم»، «مقیم»، «عظیم»، «قدیم»، «علیم»، «حکیم» و «حلیم» به کار رفته اند که به علت مشابه بودن حروف پایانی، به این فراز حالت آهنگ گونه داده اند.
عکس جوشن کبیر


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جوشن کبیر

جوشن کبیر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دعای جوشن کبیر بدون ترجمه   • دعای جوشن کبیر فرهمند   • خواص دعای جوشن کبیر   • دعای جوشن صغیر   • متن عربی دعای جوشن کبیر   • دعای جوشن کبیر صوتی   • دعای جوشن کبیر pdf   • دانلود متن دعای جوشن کبیر   • معنی جوشن کبیر   • مفهوم جوشن کبیر   • تعریف جوشن کبیر   • معرفی جوشن کبیر   • جوشن کبیر چیست   • جوشن کبیر یعنی چی   • جوشن کبیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جوشن کبیر
کلمه : جوشن کبیر
اشتباه تایپی : [,ak ;fdv
عکس جوشن کبیر : در گوگل


آیا معنی جوشن کبیر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )