برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1292 100 1

جوع

/ju'/

مترادف جوع: گرسنگی، مجاعت، مجاعه

متضاد جوع: سیری

برابر پارسی: گرسنگی

معنی جوع در لغت نامه دهخدا

جوع. [ ج َ ] (ع مص ) گرسنه گردانیدن. مَجاعة. || تشنه گردیدن و مشتاق شدن : جاع الیه ؛ تشنه گردید و مشتاق شد. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد).

جوع. [ ج ُوْ وَ ] (ع ص ) ج ِ جائع. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). رجوع به جائع شود.

جوع. (ع مص ) گرسنه شدن. (ترجمان علامه جرجانی ترتیب عادل ) (تاج المصادر بیهقی ). || (اِمص ) گرسنگی. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد).
- جوع البَقَر ؛ نوعی از جوع. رجوع به این ماده در ردیف خود شود.
- جوع الکلب ؛ نوعی از جوع. رجوع بدین کلمه شود.
- جوع المغشی ؛ نوعی از جوع. رجوع بهمین کلمه شود.
- امثال :
مرده از جوع به که زنده بقرض .
؟

معنی جوع به فارسی

جوع
گرسنگی
( اسم ) گرسنگی . یا جوع بقر ( گاو ) .
جمع جائع
( اسم ) بیماریی که در شخص پدید آید و وی هر چه بخورد همچنان گرسنه بماند : ( ( پس بپهلو گشت آن شب تا سحر آن خر بیچاره از جوع البقر . ) )
یا جوع بقری آنستکه شکم سیر ولی اعضائ گرسنه باشد .
قسمی جوع و آن آنستکه آدمی از فرط گرسنگی نتواند شکم خود را نگاهدارد و اگر خوراک باو دیر رسد او را غشی دست دهد و نیروی طبیعی او زایل گردد .
( اسم ) بیماریی است که چون برکسی عارض شود حرص او برماکولات دم بدم زیاده گردد و هرگز سیر نشود
آنستکه اعضائ سیر و معده گرسنه باشد .
( اسم ) بیماریی است که چون بر عارض شود حرص او بر ماکولات دم بدم زیاده گردد و هرگز سیر نشود جوع کلبی : ( ( گفت : رنجش چیست ? زخمی خورده است ? گفت : جوع الکلب زارش کرده است . ) ) ( مثنوی )

معنی جوع در فرهنگ معین

جوع
[ ع . ] (اِ.) گرسنگی .

معنی جوع در فرهنگ فارسی عمید

جوع
گرسنگی.
=جوع الکلب
بیماری ای که در اثر ضایعۀ مغزی، مرض قند، یا پسیکوز پیدا می شود و بیمار اشتهای بیش از حد داشته و هرچه غذا می خورد باز احساس گرسنگی می کند، جوع البقر.

جوع در دانشنامه اسلامی

جوع
جوع ، اصطلاحی در عرفان و اخلاق عرفانی ، به معنای گرسنگی اختیاری . است.
جوع در لغت در حالت مصدری به معنای گرسنه شدن و در حالت اسم مصدری به معنای گرسنگی است . و تَجوَّعَ یعنی خود را به عمد گرسنه نگاه داشت . گفته اند که جوع نخستین مرتبه از مراتب شش گانه نیاز انسان به غذاست .
واژه جوع در قرآن
واژه جوع چند بار در قرآن کریم آمده که یکی دو مورد آن معنای درخور توجه دارد. در آیه ۷ سوره غاشیه و ۱۱۲سوره نحل ، جوع به مثابه تنبیه و عذاب ناسپاسان است که در دنیا یا آخرت بدان دچار می شوند. و در آیه ۱۵۵ سوره بقره ، جوع ، در کنار خوف و نقص در اموال و انفس ، به منزله نوعی امتحان و ابتلا است. فضل بن حسن طبرسی ، ذیل این آیه ، حقیقت جوع را شهوت غالب برای طعام دانسته و گفته است که علت جوع ، در بافت این آیه ، اشتغال اصحاب پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم به جهاد در راه خدا و بازماندن ایشان از امر معاش بوده است . همچنین گفته اند که مقصود از جوع در این آیه ، قحطی یا روزه ماه رمضان است . ابن عباس نیز، بر اساس فحوای آیه ، میان جوع و صبر رابطه برقرار کرده است . با در نظر گرفتن این نکات می توان گفت که جوع در این آیه ، نزدیک ترین معنا را به جوع مصطلح نزد عرفا دارد.
جوع در روایات شیعه وسنی
در احادیث شیعه و سنّی ، جوع در اغلب موارد معنای مثبت یا ممدوحی ندارد و تلویحاً به صبر بر گرسنگی توصیه شده است ، زیرا هرکس در دنیا گرسنه تر باشد در قیامت سیر تر خواهد بود و بالعکس . گرچه در اینجا سخن از گرسنگی عمدی و اختیاری نیست بلکه حالت انفعالی محرومیت از غذا مورد نظر است ، اما در روایتی آمده است که حضرت عیسی علیه السلام فرمود گرسنگی نان خورش من است و این سخن به معنای مورد نظر صوفیان از جوع نزدیک است . امام علی علیه السلام نیز در خطبه یکصد وشصتم نهج البلاغه ، هنگامی که از زهد انبیا سخن می گوید، به حضرت موسی و داوود و عیسی و پیامبر اکرم علیهم السلام و گرسنگی ایشان اشاره می کند. سخن امام در این خطبه به گونه ای است که متضمن هر دو معنای اختیاری و غیراختیاری از گرسنگی است .
جوع از نظر صوفیان
...
جوع
این صفحه مدخلی از دانشنامه جهان اسلام است
جوع ، اصطل ...

جوع در دانشنامه آزاد پارسی

نوعی اختلال در خوردن. در این حالت، فرد مقادیر فراوانی غذا را در مدت کوتاهی می خورد (حرص زدن۱)، ولی به دنبال آن دچار افسردگی می شود و خود را سرزنش می کند. این اصطلاح غالباً به معنای پرخوری عصبی۲ است. در این اختلال هیجانی، فرد پس از غذاخوردن خود را وادار به استفراغ می کند و با خوردن قرص های مسهل دچار اسهال می شود. این حالت ممکن است مرحلۀ مزمن بی اشتهایی عصبی۳ باشد.
bingebulimia nervosaanorexia nervosa

ارتباط محتوایی با جوع

جوع در جدول کلمات

معنی جوع به انگلیسی

esurience (اسم)
از ، حرص ، پر خوری ، جوع ، گرسنگی ، ولع

جوع را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی قناد
گرسنگی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان بیماری جوع   • بیماری اشکان اشتیاق   • بیماری جوع چیست   • بیماری جذام   • مرض جوع   • معنی جوع   • مفهوم جوع   • تعریف جوع   • معرفی جوع   • جوع یعنی چی   • جوع یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جوع
کلمه : جوع
اشتباه تایپی : [,u
آوا : ju'
نقش : اسم
عکس جوع : در گوگل

آیا معنی جوع مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )