انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1095 100 1

جیوه

/jive/

مترادف جیوه: زیبق، سیماب

معنی جیوه در لغت نامه دهخدا

جیوه. [ جی وَ / وِ ] (اِ) ژیوه. سیماب. زیبق. فرار. آبک. معرب پهلوی زیوندک (زنده ). فلزی است بصورت مایعی بسیار سنگین ،وزن مخصوص آن 13/6، سیمین فام و درخشان (بهمین مناسبت آنرا سیماب گویند). در 38/9 منجمد شود و در 357 درجه بجوش آید. ابوالارواح. (فرهنگ فارسی معین ). سیماب را گویند، سرد و تر است در دویم شپش و کنه را بکشد، جرب و حکه را نافع باشد. تصعید آن به این طریق کنند که بستانند سیماب را و با نیم وزن آن قلعی داخل کنندو به وزن هر دو زاج سوخته و به وزن زاج خشت پخته و به وزن مجموع تلک بریان کرده که آلوچه ٔ کوهی باشد و همه را در صلایه انداخته با آب ترنج و آن میوه ایست معروف بسایند تا نیک سائیده شود بعد از آن در دیگی نو که بگل اندوده باشند کرده سر آنرا محکم ببندند و آهسته آهسته آتش کنند تا بریان شود و همچنین هفت نوبت با آب ترنج بسایند و در دیگ کنند و بریان سازند بعد از آن در شیشه ای که بگل علکت اندوده باشد، کنند و آتش نرم نرم میکرده باشند تا تصعید کند و همچنین سه مرتبه تصعید کنند تا آنکه مانند دانه ٔ مروارید سفید گردد وآن سم قاتل است و بکارهای دیگر نیز آید. (برهان ).

معنی جیوه به فارسی

جیوه
( اسم ) فلزیست بصورت مایعی بسیار سنگین وزن مخصوص آن ۱۳/۶ سیمین فام و درخشان ( بهمین مناسبت آنرا سیماب گویند ) . در۳۸/۹- منجمد شود و در ۳۵۷ درجه بجوش آید ابوالارواح .
[ گویش مازنی ] /jive/ جان – حیات – زندگی
[ گویش مازنی ] /jivaye denyaa/

معنی جیوه در فرهنگ معین

جیوه
(وِ) [ معر. ] (اِ.) سیماب ، فلزی است نقره ای رنگ که از مادة معدنی شنجرف به دست می آید و گاهی به طور خالص در طبیعت وجود دارد. وزن مخصوصش ۶/۱۳ است که در دمای ۳۵۷ درجه به جوش می آید و در تقریباً ۴٠ زیر صفر درجه منجمد می گردد.

معنی جیوه در فرهنگ فارسی عمید

جیوه
عنصری نقره ای رنگ که در حرارت متعارفی مایع می شود و در ۴۰ درجه زیر صفر منجمد می گردد. در ساختن بارومتر و برای جیوه دادن آیینه به کار می رود. از مادۀ معدنی سرخ رنگی به نام شنجرف به دست می آید. هرگاه شنجرف را حرارت بدهند جیوه به صورت بخار از آن خارج می شود و آن را در ظرف های مخصوص سرد می کنند و بعد جمع آوری می کنند. گاهی هم به حالت خالص در طبیعت پیدا می شود، سیماب، آبک، زیبق، مرکور.

جیوه در دانشنامه اسلامی

جیوه
جیوه از فلزات است و از آن در باب طهارت و خمس نام برده اند.
جیوه فلزی نقره ای رنگ و مایع می باشد.
احکام جیوه
جیوه از معادن و محکوم به احکام آن همچون وجوب اخراج خمس آن است. در نجس شدن ملاقات کننده نجاست صرف مایع بودن آن کافی نیست؛ بلکه باید ملاقات کننده قابلیت تأثر و انفعال را نیز داشته باشد. از این رو، مایعی همچون جیوه با ریختن در ظرف نجس خشک نجس نمی شود.

جیوه در دانشنامه ویکی پدیا

جیوه
جیوه، ژیوه یا سیماب نام یک عنصر شیمیایی با نماد Hg و عدد اتمی ۸۰ است. جیوه در زبان فارسی به معنی زنده و در زبان های دیگر نیز با نام های نقرهٔ زنده یا hydrargyrum هم شناخته می شود. در یونانی "hydr" به معنی آب و "argyros" به معنی نقره است. جیوه یک عنصر سنگین بلوک دی است و تنها فلزی است که در شرایط استاندارد دما و فشار مایع است. عنصر دیگری که در این شرایط مایع باشد، برم است. فلزهای دیگر مانند سزیم، فرانسیم، گالیم و روبیدیم در دمایی بالاتر از شرایط استاندارد ذوب می شوند. دمای ذوب −۳۸٫۸۳ °C و نقطهٔ جوش ۳۵۶٫۷۳ °C . جیوه نیز از این قرار است .نبو
رسوب های جیوه در سراسر زمین پیدا می شود، اما بیشتر به صورت شنگرف (سولفیدهای جیوه) این رنگدانهٔ قرمز شنگرفی بیشتر از راه کاهش شنگرف بدست می آید. شنگرف بسیار سمّی است به ویژه اگر گرد و غبار آن بوییده یا خورده شود. راه دیگر مسمویت جیوه قرار گرفتن در برابر ترکیب های حل شدنی جیوه در آب است مانند کلرید جیوه(II) یا متیل جیوه، تنفس بخار جیوه یا خوردن خوراک های دریایی آلوده به جیوه.
جیوه در دماسنج، فشارسنج (بارومتر، مانومتر)، فشارسنج خون، کلید جیوه ای، شیرهای شناور و دیگر ابزارها. البته به دلیل زهرآگین بودن این عنصر، تلاش شده تا از فشارسنج های خون و دماسنج های جیوه ای در بیمارستان ها پرهیز شود و به جای آن از ابزارهای الکلی، آلیاژهای اوتکتیک مانند گالینستان، ابزارهای الکترونیکی یا با پایهٔ ترمیستور بهره برده شود. اما همچنان کاربرد جیوه در زمینهٔ پژوهش و ساخت مواد آمالگام دندانی برای پرکردن دندانها پابرجا است. جیوه کاربرد نوری هم دارد: اگر جریان الکتریسیته از بخار جیوهٔ درون یک لولهٔ فسفری گذرانده شود، موج های کوتاه فرابنفش پدید می آید در اثر این موج ها فسفر به درخشش می افتد و نور مرئی تولید می شود (مانند لامپ مهتابی).
واژهٔ جیوِه، زیوَه یا ژیوَه در پارسی میانه به صورت ژیوگ بوده است که از فعل زیویدن (شکل دیگری از زیستن) ساخته شده است و به معنای زنده است. در زبانهای دیگر هم این عنصر به نام نقره زنده خوانده می شود. در اشعار فارسی هم به جنبه زنده بودن جیوه اشاره زیادی شده است.
عکس جیوه
جیوه (I) کلرید (به انگلیسی: Mercury(I) chloride) با فرمول شیمیایی Hg۲Cl۲ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۴۷۲٫۰۹ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است.ClCl
Dimercury dichloride
Mercurous chlorideCalomel
ClCl
جیوه (II) اکسید یا اکسید جیوه یا اکسید مرکوریک یک اکسید با فرمول HgO است. این ماده قرمز یا نارنجی رنگ و در دمای اتاق جامد است.InChI=Hg.O NKey: UKWHYYKOEPRTIC-UHFFFAOYSA-N Y
Mercury(II) oxide
Mercuric oxideجیوه(II) اکسید
InChI=Hg.O NKey: UKWHYYKOEPRTIC-UHFFFAOYSA-N Y
جیوه(II) نیترات (به انگلیسی: Mercury(II) nitrate) با فرمول شیمیایی Hg(NO۳)۲ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۳۲۴٫۷ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای بی رنگ یا پودر سفید است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
Mercury dinitrateMercury(II) nitrate
Mercuric nitrate
جیوه سرخ یا قرمز ماده ای ساختگی با ترکیبی نامشخص است که کلاهبرداران متعددی، عمدتاً روسی، مدعی کاربرد آن در ساخت بمب هسته ای شده اند. نمونه های بدست آمده از دلالان این ماده چیزی بجز رنگ و خاکستر نبوده است. در دهه نود میلادی ارزش هر کیلوگرم از این ماده ۵۰۰ هزار دلار برآورد شده است.
ویکی پدیای انگلیسی
در دهه نود در منطقه اورال، یک شرکت روسی در نامه ای به بوریس یلتسین، رییس جمهور آن زمان خواستار اجازه فروش جیوه سرخ برای جبران بخشی از گرفتاری های مالی روسیه شد و اجازه فروش ۹ تن از آن در ۳ سال پذیرفته شد.
تا کنون ترکیب مشخصی برای جیوه سرخ ارائه نشده است. نمونه ای که در سال ۲۰۰۴ بوسیله پلیس آلمان بدست آمد شامل ۱۰٪ وزنی پلوتونیوم، ۶۱٪ جیوه، ۱۱٪ آنتیموان، ۶٪ اکسیژن، ۲٪ ید و ۱/۶ ٪ گالیوم بود. فرمول پیشنهادی Hg۶Sb۲O۸ به همراه مقداری جیوه خالص بود. نمونه دیگری در سال ۱۹۹۸ بدست آمد که غیرپرتوزا، و ترکیب آب و یدید جیوه بود. در سال ۲۰۰۳ نیز نمونه دیگری در زاگرب پیدا شد که بدون آنتیموان و تنها جیوه بود و ازینرو فرمول دیگر پیشنهادی Hg۲Sb۲O۷ را رد کرد.
جیوه سولفید (به انگلیسی: Mercury sulfide) با فرمول شیمیایی HgS یک ترکیب شیمیایی که از دو عنصر "گوگرد" و "جیوه" تشکیل شده است که دارای جرم مولی 232.66 g/mol می باشد.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
Mercury sulfide
شنگرفشنگرفی
آب انبار سروش جیوه مربوط به دوره پهلوی است و در شهرستان یزد، بخش مرکزی، بلوار باهنر، کوچه ولی عصر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۷۴۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
آمیدوکلرید جیوه (به انگلیسی: Mercuric amidochloride) با فرمول شیمیایی ClH۲HgN یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۳۰۳۲۵۵۳ است. که جرم مولی آن ۲۵۲٫۰۶۵ g/mol می باشد.ClN
mercuric azanide chloride
mercuric amidochloridemercury(II) amide chloridemercury(II) amidochlorideammoniated mercury
ClN
عنصر جیوه به طور طبیعی از هفت ایزوتوپ پایدار تشکیل شده است که در میان این ایزوتوپ ها ۲۰۲Hg با فراوانی طبیعی (۲۹٫۸۶٪) فراوان ترین ایزوتوپ پایدار است. در میان ایزوتوپ های پرتوزای این عنصر نیز ایزوتوپ ۱۹۴Hg با نیمه عمر ۴۴۴ سال پایدارترین ایوتوپ پرتوزای رادیواکتیو جیوه است.
برمید جیوه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
برمید جیوه (I)
برمید جیوه (II)
ترکیبات آلی جیوه یا ترکیبات اورگانومرکوری(به انگلیسی: Organomercury Compounds) دسته ای از ترکیبات آلی هستند که در آن حداقل یک پیوند کووالانسی کربن-جیوه وجود داشته باشد.این ترکیبات در برابر هوا و رطوبت مقاوم می باشند اما در معرض نور دچار تجزیه می شوند.این ترکیبات سمی می باشند و به عنوان ضد قارچ و حشره کش کاربرد دارند.
بیماری میناماتا
تلورید جیوه (به انگلیسی: Mercury telluride) با فرمول شیمیایی HgTe یک ترکیب شیمیایی است که جرم مولی آن 329.18 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای مکعبی سیاه است.=
Mercuric telluride mercury(II) telluride
=
InChI=1S/Hg.Te
دی متیل جیوه (به انگلیسی: Dimethylmercury) با فرمول شیمیایی HgC2H6 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم 11645 است. که جرم مولی آن 230.66 g mol−1 می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی رنگ است.CC
Dimethylmercury
Dimethyl mercury
CC
سلنید جیوه (به انگلیسی: Mercury selenide) با فرمول شیمیایی HgSe یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۲۷۹٫۵۵ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سیاه و خاکستری است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
Mercury selenide
سولفات جیوه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
سولفات جیوه (I)
سولفات جیوه (II)
فلوئورید جیوه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فلوئورید جیوه (I)
فلوئورید جیوه (II)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جیوه در دانشنامه آزاد پارسی

جیوِه (mercury)
جیوِه
(یا: نقره مایع، سیماب) عنصری فلزی، به رنگ خاکستری نقره ای، سنگین، با نماد Hg، برگرفته از واژه ای لاتینی به معنای عطارد، با عدد اتمی۱ ۸۰، و جرم اتمی نسبی۲ ۲۰۰.۵۹. مایعی متحرک و چگال، با نقطه ذوب پایین (۳۸.۸۷- درجۀ سانتی گراد) است. منبع عمدۀ آن سنگ معدن شنگرف۳، (سولفور جیوه، HgS) است و گاهی نیز به صورت فلز آزاد۴ در طبیعت یافت می شود.کاربردها. آلیاژهای جیوه با فلزات دیگر را ملغمه (آمالگام۵) می نامند. در دندانپزشکی، نوعی ملغمۀ جیوه ـ نقره۶ را برای پر کردن حفره ای دندان به کار می برند. جیوه در صنعت نیز کاربردهای بسیار دارد، از آن جمله است تهیۀ داروها و مواد شیمیایی، لامپ های بخار جیوه، یکسوکننده های قوس۷، سوئیچ های کنترل توان. از جیوه همچنین برای ساختن فشارسنج ها و دماسنج های مختلف ازجمله فشارسنج هوا و دماسنج طبی استفاده می شود.
خطرات. جیوه سمّی انباشتی است که ممکن است زنجیرۀ مواد غذایی را آلوده کند و باعث ناراحتی های روده ای و کلیوی شود. همچنین، باعث نقض زاد و ولد در انسان می شود. سازمان جهانی بهداشت۸ حد مجاز جیوه را حدود۰.۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم بافت ماهیچه ای اعلام کرده است. در ژانویه ۱۹۹۸، اداره حفاظت از محیط زیست ایالات متحده۹ بیشترین مقدار مجاز این عنصر را۰.۱ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، برابر یک پنجم مقدار مجاز سازمان بهداشت جهانی، اعلام کرد. صنایعی که ترکیبات آلی جیوه، مانند دی متیل جیوه۱۰، را در دریا تخلیه می کنند، مسبب عمدۀ آلودگی سمی جیوه در نیمۀ آخر قرن ۲۰ بوده اند. از ۱۹۵۳ تا ۱۹۷۵، براثر تخلیۀ فاضلاب های حاوی ترکیبات آلی جیوه، در خلیج میناماتا۱۱ و انباشت آن ها در بدن ماهی ها و حلزون های صدف دار، ۶۴۸هزار نفر از مردم دهکدۀ میناتامای ژاپن مسموم شدند که وضع ۱۱۵ نفر از آن ها وخیم شد.
تاریخچه. این عنصر را هندی ها و چینی های باستان کشف کردند. همچنین، در مقبره های مصر، با قدمت ۳۵۰۰ سال نیز یافت می شود. جیوه را کیمیاگران به نام خدای حرکت سریع۱۲ و به سبب سیّالیت اش نام گذاری کردند.
کاربرد. در معدن کاری جیوه با طلا ملغمه تشکیل می دهد، لذا در معادن طلا و برای استخراج طلا از رسوبات کم ارزش۱۳ آن به کار می رود. هرسال حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن جیوه در حوضه رودخانۀ آمازون مصرف می شود. در ۱۹۹۰، غلظت جیوه در ماهیان خوراکی نزدیک محل های معدن کاری دَه برابر بیشتر از مقدار مجازی بود که سازمان بهداشت جهانی برای انسان توصیه کرده است.atomic numberrelative atomic masscinnabarfree metalamalgamsilver mercury amalgamarc rectifiersWorld Health OrganizationUS Environmental Protection AgencydimethylmercuryMinamata Bayfast-moving godlow-grade

جیوه در جدول کلمات

جیوه
ابک
جیوه و سیماب
ابک
جیوه کیمیاگران
ابک

معنی جیوه به انگلیسی

mercury (اسم)
تیر ، پیک ، پیغام بر ، عطارد ، جیوه ، سیماب ، دزد ماهر ، یکی از خدایان یونان قدیم
quicksilver (اسم)
جیوه ، سیماب

معنی کلمه جیوه به عربی

جیوه
زيبق
زيبقي

جیوه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ناصر ١٧:١٨ - ١٣٩٧/١٢/٠٩
مرکور
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جیوه در جدول   • جیوه قرمز   • قیمت جیوه   • خرید جیوه   • انواع جیوه   • معنی جیوه   • کاربرد های جیوه   • فروش جیوه   • مفهوم جیوه   • تعریف جیوه   • معرفی جیوه   • جیوه چیست   • جیوه یعنی چی   • جیوه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جیوه
کلمه : جیوه
اشتباه تایپی : [d,i
آوا : jive
نقش : اسم
عکس جیوه : در گوگل


آیا معنی جیوه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )