انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1059 100 1

حاکمیت قانون

حاکمیت قانون در دانشنامه ویکی پدیا

حاکمیت قانون
حاکمیت قانون در منازعات مسلحانه
حاکمیت قانون در منازعات مسلحانه (انگلیسی: Rule of Law in Armed Conflicts Project)؛ (پروژه RULAC) یک ابتکار عمل آکادمی بین المللی قانون بشردوستانه و حقوق بشر ژنو است تا از کاربرد و اجرای قانون بین المللی منازعات مسلحانه حمایت کند.
حقوق بین الملل بشر دوستانه
حقوق بین الملل حقوق بشر
قانون جنایی بین المللی
قانون پناهندگی
پروژه حاکمیت قانون در منازعات مسلحانه بر مبنای اطلاعات و تجزیه و تحلیلهای جهان صورت گرفته که هدفش ارزیابی و پیاده کردن این قانون در کشورهای درگیر منازعه مسلحانه است.
این پروژه در نهایت تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد و احزاب مشمول کنوانسیون ژنو و همچنین سرزمین های درگیر مبارزه مسلحانه چه درگیر منازعه مسلحانه باشند یا نباشند را زیر پوشش خود می گیرد، در واقع، برخی از قوانین بین المللی بایستی در زمان صلح یا مربوط به شرایطی که در وضعیت پس از جنگ هستند اجرا شود، خصوصاً آن دسته قوانینی که مربوط به سرکوب جنایات بین المللی است. علاوه بر این، قوانین مربوط به مبارزه با تروریسم که منجمله باید توسط این وبسایت پوشش داده شود، بایستی به دولت هایی که لزوماً در وضعیت منازعه مسلحانه نیستند قابل پیاده کردن باشد. این وب سایت به سه قسمت تقسیم شده است. صفحه اصلی توضیح مختصری از قانون قابل اجرا ارائه می دهد و به مسائل اصلی قانونی در این زمینه می پردازد، به عنوان مثال، صلاحیت قانونی درگیری ها یا کاربرد حقوق بین الملل به گروه های مسلح غیردولتی. این وب سایت بعد از این برای هر کشوری متون و اسناد مربوط را درچارچوب قانون ملی و بین المللی (قوانین ملی و قوانین کیس های پیشین، قطعنامه های سازمان های بین دولتی، معاهدات و غیره) ارائه می دهد. در نهایت، وبسایت یک تحلیل قانونی ارائه می دهد که از یک طرف، منازعه تحت قانون بین المللی بشردوستانه را تعریف می کند و از سوی دیگر، قانون قابل اجرا را تعیین می کند. این بخش وب سایت، قطعاً ظریف ترین ترمهای قانونی و سیاسی را دربر می گیرد، که مشخصا به پروژه RULAC ربط دارد. پروژه RULAC باید اثبات کند که یک منبع موثق اطلاعاتی برای مقامات دولتی، روزنامه نگاران و به طور گسترده برای هر آن کس که علاقه مند به احترام گذاشتن به قانون در حین جنگ است می باشد.
ابتدا کنوانسیون ژنو درسه بند تجدید نظر، گسترش و جایگزین گردید تا اینکه در سال ۱۹۴۹ بند چهارم کنوانسیون ژنو اضافه شد.
بنیاد ماکس پلانک برای صلح بین المللی و حاکمیت قانون به آلمانی: Max-Planck-Stiftung für Internationalen Frieden und Rechtsstaatlichkeit و عنوان اختصاری: MPFPR یک مؤسسهٔ عام المنفعه است. این مؤسسه به مشاورهٔ حقوقی و برگزاری دوره های کارآموزی و آموزش ضمن خدمت در مناطق جنگی و مورد منازعه و در کشورهایی که در مرحلهٔ گذار به سر می برند، می پردازد. این بنیاد به صورت صددرصد به انجمن ماکس پلانک آلمان وابسته بوده و مقرّ آن نیز در شهر هایدلبرگ آلمان است.
صفحهٔ اینترنتی بنیاد ماکس پلانک برای صلح بین المللی و حاکمیت قانون به زبان آلمانی
صفحهٔ اینترنتی بنیاد ماکس پلانک برای صلح بین المللی و حاکمیت قانون به زبان انگلیسی
صفحهٔ اینترنتی پژوهشگاه ماکس پلانک برای حقوق عمومی خارجی و حقوق بین الملل به زبان آلمانی
صفحهٔ اینترنتی پژوهشگاه ماکس پلانک برای حقوق عمومی خارجی و حقوق بین الملل به زبان انگلیسی
وظایف اصلی این بنیاد حمایت از صلح و حاکمیت قانون و حقوق بشر است. همچنین این بنیاد حمایت از درک متقابل فرهنگهای حقوقیِ آن سوی مرزها را وظیفهٔ خود می داند. دیگر وظیفهٔ اساسی این بنیاد عبارت است از پژوهش در حوزه های حقوق بین الملل و حقوق عمومی تطبیقی. از میان اصول اساسی منشور حرفه ای این بنیاد می توان از اصل «علمی بودن»، اصل «بی طرفی سیاسی»، و اصل «استقلال» نام برد. هم اکنون این بنیاد در حال اجرای پروژه های متعدد در زمینهٔ مشاوره و دوره های کارآموزی و آموزش ضمن خدمت برای کشورهای افغانستان، یمن، قرقیزستان، میانمار، سومالی، سودان، سودان جنوبی و توگو است. در این پروژه ها نه تنها این بنیاد با نهادهای دولتی همکاری می کند، بلکه با جامعهٔ مدنی این کشورها نیز ارتباط تنگاتنگی دارد.
این بنیاد به دولتها کمک می کند تا بتوانند ساختارهای حاکمیت قانون خود را توسعه دهند و سپس این ساختارهای توسعه یافته را به صورت عملیاتی به کار بندند. برای نیل به این هدف، برای مثال، به مجالس مؤسسان قانون اساسی، وزارتخانه ها، پارلمان ها و دادگاه های عالی مشاوره داده می شود. این بنیاد در کنار حمایت از نهادهای دولتی از سازمانهای مردم نهاد و دیگر کنشگران مستقل از حکومت ها نیز حمایت می کند. عمدتاً فعالیت های مشاوره ای این بنیاد با پروژه های کارآموزی و آموزش های ضمن خدمتش مرتبط است. این بنیاد برای ارائهٔ مشاوره های کارآمد، از منظر روش شناختی، از ابزار حقوق تطبیقی بسیار بهره می گیرد. کارشناسان این بنیاد می توانند با تحلیل مدلها و رویه های رایج برای حل یک مسئله در سایر کشورها به کنشگران کشور مشاوره پذیر آگاهیهای لازم را انتقال دهند تا خود آنان بتوانند برای مسائل مشابه راه حل بیابند. این بنیاد علاوه بر حمایت از توسعه و اجرایی کردن ساختارهای بومیِ حاکمیت قانون در منازعات نیز میانجیگری می کند.
این بنیاد دوره های کارآموزی و دوره های آموزش ضمن خدمت در موضوعات مختلف (عمدتاً حقوقی) ارائه می کند. گروه های هدف عبارت اند از تصمیم گیرندگان اساسی مانند نمایندگان پارلمان ها، قضات و کارکنان عالیرتبهٔ وزارتخانه ها و همچنین نمایندگان جامعهٔ مدنی مانند وکلا و استادان دانشگاه.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حاکمیت قانون در دانشنامه آزاد پارسی

حاکمیّت قانون
آموزه ای که به موجب آن هیچ کس، هرچند قدرتمند، برتر از قانون نیست. از این اصل اغلب برای توجیه تفکیک قوۀ مقننه از قوۀ قضائیه استفاده می شود. اصل حاکمیت قانون می تواند در ممنوع کردن استفادۀ خودسرانۀ حکمرانان از قدرت و نیز برای توسعه و ارتقای حقوق بشر براساس قانون به کار رود. براساس این اصل، قانون بالاترین مرجع است و همۀ شهروندان ازجمله اعضای حکومت، به تساوی تابع قانون هستند و به همان درجه از حق حمایت قانونی برخوردارند. به موجب اصول نوزدهم و بیستم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند این ها سبب امتیاز نخواهد بود، و همۀ افراد جامعه اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همۀ حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با رعایت موازین اسلامی برخوردارند. مطابق اصل ۱۰۷، رهبر نیز در برابر قانون با دیگر افراد کشور برابر است.

ارتباط محتوایی با حاکمیت قانون

حاکمیت قانون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ممد > night person
Mahdieh > Come up
بازگیر کلوخی > کلوخی (زابل)
Hnf > Population
میثم سراوانی > Disloyal
دیوانه زاده > خرچنگ
محمدجواد > circumferentially
علی > begining

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حاکمیت قانون   • مفهوم حاکمیت قانون   • تعریف حاکمیت قانون   • معرفی حاکمیت قانون   • حاکمیت قانون چیست   • حاکمیت قانون یعنی چی   • حاکمیت قانون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حاکمیت قانون
کلمه : حاکمیت قانون
اشتباه تایپی : ph;ldj rhk,k
عکس حاکمیت قانون : در گوگل


آیا معنی حاکمیت قانون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )