انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1083 100 1

حبیب بن مظاهر

حبیب بن مظاهر در دانشنامه اسلامی

حبیب بن مظاهر
حَبیب بن مُظاهِر اَسَدی (شهادت ۶۱ق)از قبیله بنی اسد، اهل کوفه و از اصحاب خاص حضرت علی(ع) و از یاران امام حسن(ع) و امام حسین(ع). او از کوفیانی بود که پس از مرگ معاویه به امام حسین(ع) برای آمدن به کوفه دعوتنامه نوشتند. حبیب هنگامی که بیعت شکنی کوفیان را دید، مخفیانه از کوفه خارج شد و خود را به امام رساند و در روز عاشورا در کربلا به شهادت رسید.
حبیب بن مُظَهَّر (یا مُظاهر) بن رئاب ابن اشتر بن حجوان بن فقعس بن طریف بن عمرو بن قیس بن حارث بن ثعلبة بن دودان بن اسد اسدی کندی فقعسی. از قبیلۀ بنی اسد و کنیه وی ابوالقاسم بوده است. در منابع متقدم، نام پدر او گاه به صورت مُظاهر و گاه به صورت مُظَهَّر و در برخی مُطَهَّر ذکر شده است. مامقانی، با استناد به آنچه در زبان ها و زیارات مشهور است، مُظاهر را صحیح شمرده است. ولی سیدمحسن امین می نویسد: در بیشتر نسخه های کتاب های تاریخی و غیرتاریخی قدیم، مظهّر بر وزن مطهّر آمده است و درست نیز همین است و اینکه در کتاب های جدید مظاهر گفته می شود خلاف ضبط قدما است.
حبیب مردی عابد و با تقوا بود. حافظ کل قرآن کریم بود و هر شب به نیایش و عبادت خدا می پرداخت. به فرموده امام حسین(ع) در هر شب یک ختم قرآن می کرد. زندگی پاک و ساده ای داشت. آن قدر به دنیا بی رغبت بود و زهد را سرمشق زندگی خود قرار داده بود که هر چقدر به او پیشنهاد امان و پول فراوان داده شد نپذیرفت و گفت: «ما نزد رسول خدا(ص) عذری نداریم که زنده باشیم و فرزند رسول خدا(ص) را مظلومانه به قتل برسانند».
حبیب بن مُظاهر، از یاران امام علی و امام حسین (علیهماالسلام) و از شهدای کربلا، ملقب به اسدی و منسوب به قبیله بنی اسد می باشد.
در منابع متقدم نام پدر او گاه به صورت مُظاهر و گاه به صورت مُظَهَّر و در برخی مُطَهَّر ذکر شده است.سمعانی نیز وصف او را ذیل مُظَهَّری آورده، اما مامقانی، با استناد به آنچه در زبان ها و زیارات مشهور است، مُظاهر را صحیح شمرده و گفته است «مظهر» همان مُظاهر بوده که، بنابر رسم الخط متداول آن زمان، بدون الف نوشته شده است. ابن کلبی نسب کامل او را آورده است.
شخصیت حبیب
به گفته ابن حجر عسقلانی، حبیب، پیامبر را درک نموده، اما شیخ طوسی او را تابعی و از اصحاب امام علی، امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) ذکر کرده است.
← وثاقت و عبادت
کشی در روایتی که محمد بن عبدالله بن مهران کرخی در سلسله سند آن آمده، خبری آورده دالّ بر این که حبیب از اخبار غیبی و سرانجام خویش آگاه بوده است.(خوئی سند روایت را ضعیف دانسته است.) حبیب به میثم می گوید: گویا مردی را می بینم که در الزرق خربزه می فروشد ... و در راه محبت اهل بیت (علیهم السلام) به دار آویخته می گردد؛ و بالای دار شکم او را پاره می کنند.میثم تمار نیز حبیب را از کیفیت شهادت وی در آینده آگاه ساخت و گفت: گویا مرد سرخ رویی را می بینم که گیسوانی دارد و در راه فرزند پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به شهادت می رسد.سر او را از تن جدا ساخته در کوفه می گردانند آن گاه از هم جدا شدند.در این هنگام رشید هجری از راه رسید و وقتی که از گفت و گوی آنان آگاه گشت، گفت: خدا رحمت کند میثم را، فراموش کرد بگوید که برای آورنده سر حبیب صد درهم بیشتر جایزه تعیین می کنند.فضیل بن زبیر و دیگران که این گفت و گو را شنیده بودند، گویند: دیری نپایید که تمام آن چه این سه بزرگوار پیش بینی کردند به وقوع پیوست: میثم -تمار- بر در خانه عمرو بن حریث به دار آویخته شد، حبیب شهید گردید؛ و سر او را از تن جدا کردند و به کوفه آوردند.
راوی بودن حبیب
...
کلیدواژه: عاشورا، کربلا، ورود امام حسین به کربلا، شرطه الخمیس، بیعت کوفیان با مسلم، یاران امام حسین علیه السلام، شهدای کربلا، حبیب بن مظاهر اسدی، فضایل حبیب بن مظاهر، نامه امام حسین به حبیب بن مظاهر
یکی از ستارگان فروزانی که در روز عاشورا، بر گِرد خورشید کربلا، حسین بن علی علیه السلام پروانه وار چرخید و جان خود را فدای مولایش کرد، حبیب بن مظاهر اسدی است. برای الهام گیری از ایمان و حیات و جهاد و شهادت اسوه های فضیلت و الگوهای دینداری و تعهد، در این شماره با شخصیت والای این شهید عاشورایی آشنا می شویم.
طایفه «بنی اسد» افتخارات فراوانی داشت و افراد آن، خوشنام و خدمتگزار پیامبر و اهل بیت بودند. «حبیب»، از این طایفه بود. سال تولد او را یک سال پیش از بعثت نوشته اند. بنابراین سال هایی که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در مکه دعوت خویش را آغاز کرد، او کودکی بیش نبود. و زمانی که آن حضرت حاکم مسلمانان بود و در مسند قدرت و حکومت قرار داشت، وی ایام جوانی خود را می گذراند.
پس از هجرت حضرت رسول به مدینه، او به حضور پیامبر رسید، اسلام را فراگرفت و حکمت های متعالی دین و معارف قرآنی را از زبان آن حضرت شنید و آموخت و توفیق آن را یافت که در شمار اصحاب پیامبر قرار گیرد و احادیثی را که از محمد امین صلی الله علیه و آله می شنید، برای دیگران هم روایت کند. اما بیشترین بهره معنوی را از حضور امیرالمومنین و امام حسن و امام حسین علیهم السلام برد که در ادامه اشاره خواهد شد.
رسول خدا صلی الله علیه و آله به وی علاقه داشت. آن حضرت چون می دید او با حسین بن علی علیه السلام مأنوس و هم بازی است، پیشانی اش را بوسید و فرمود: «فانا احبّه لحبّه لولدی الحسین؛ من او را دوست دارم، زیرا فرزندم حسین علیه السلام را دوست دارد».
برخی از تاریخ نگاران، او را از تابعین (نسل دوم مسلمانان پس از پیامبر) بشمار آورده اند و در زمره اصحاب رسول خدا از او یاد نکرده اند، ولی به هر حال چهره پرفروغ و معنوی وی نشان می دهد که فرزانگی و فروزندگی خود را از دودمان رسالت به ارمغان برده و زندگی پربارش که به حماسه شهادت ختم شد، در سایه تعالیم قرآن و عترت شکل گرفته است.
حبیب بن مظاهر، علاوه بر آن که سیمایی جذاب و جمالی شایسته داشت، از کمال معنوی هم برخوردار بود. او را از حافظان قرآن نام برده اند. وی شب ها پس از نماز عشاء تا صبح، قرآن را ختم می کرد. این نقل، گواه تهجد و شب زنده داری و الفت او با حضرت معبود بود.
                      
قبر حبیب بن مظاهر اسدی ، در سمت غربی رواق جنوبی حرم امام حسین (علیه السلام) قرار دارد.حبیب بن مظاهر از قبیله بنی اسد، از شهدای والامقام و جلیل القدر واقعه عاشورا است. برخی او را از صحابه پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) و برخی دیگر او را تابعی و از اصحاب امام علی (علیه السلام)، امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) دانسته اند.
حبیب بن مَظاهِر اسدی، از قبیله بنی اسد، از شهدای والامقام و جلیل القدر واقعه عاشورا می باشد.ابن حجر عسقلانی، حبیب بن مظاهر را در شمار کسانی بر شمرده است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) را درک کرده اند.
ابن حجر عسقلانی، احمد بن علی، الاصابة فی تمییز الصحابة، ج۳، ص۳۰.
حبیب بن مظاهر و جمعی از بزرگان شیعیان کوفه، پس از مرگ معاویه، برای امام حسین (علیه السلام) نامه نوشتند و آن حضرت را برای قیام بر ضد امویان، به کوفه دعوت کردند.
ابن اعثم، احمد بن اعثم، الفتوح، ج۵، ص۲۸.    
در کربلا، حبیب بن مظاهر و دیگر یاران امام حسین (علیه السّلام)، از پذیرفتن امان نامه دشمن خودداری کردند و استدلالشان این بود که اگر حسین (علیه السلام) کشته شود، ما عذری نزد پیامبر نخواهیم داشت.
طوسی، محمد بن حسن، اختیار معرفة الرجال، ص۷۹.    
...

حبیب بن مظاهر در دانشنامه ویکی پدیا

حبیب بن مظاهر
حبیب بن مظاهر (مظهر) اسدی (به عربی: حبیب بن مُظهر (أو مظاهر) بن رئاب الأسدی الکِنْدی، ثمَّ الفقعسی) که شیخ طوسی او را در میان فهرست اصحاب امام علی، امام حسن و امام حسین قرار داده است ولی در میان فهرست صحابه پیامبر اسلام از وی یاد نمی کند؛ و از این کار شیخ طوسی بر می آید که حبیب از صحابه نبوده است. همچنین نویسندگان استیعاب و اسد الغابه وی را در شمار صحابه پیامبر اسلام نیاورده اند. وی در جنگ های جمل، صفین و نهروان با علی بن ابی طالب همراه بود و در کربلا نیز در کنار حسین بن علی حضور داشت و کشته شد.
وی چهارده سال پیش از هجرت پیامبر اسلام در خاندان بنی اسد در یمن به دنیا آمد. سال نهم هجری با خانواده اش به مدینه آمد و در آنجا ساکن شد. حبیب از کسانی بود که برای حسین بن علی نامه نوشت و هنگامی که مسلم بن عقیل به کوفه وارد شد، در منزل مختار به حمایت از او سخن گفت آن ها پس از خیانت کوفیان به سمت کربلا رفته و با او همراه گشتند وی در ظهر عاشورا و در سن ۷۵ سالگی کشته شد. وی در بسیاری از علوم از جمله فقه، تفسیر، قرائت، حدیث، ادبیات، جدل و مناظره تبحر داشت و حافظ کل قرآن مجید بود.
سر وی در کنار سر عباس بن علی و علی اکبر در آرامگاه باب الصغیر در سوریه بخاک سپرده شد و بدن او را در چند متری مدفن حسین بن علی دفن کرده اند و هم اکنون نیز قبر او با ضریح نقره ای در نزدیکی ضریح حسین بن علی قرار دارد.
عکس حبیب بن مظاهر


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حبیب بن مظاهر در دانشنامه آزاد پارسی

حبیب بن مُظاهر ( ـ۶۱ق)
از یاران امام علی (ع)، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و از شهدای کربلا. وی با دو یار دیرین خود، میثم تمّار و رُشَید هَجَری در مکتب امام علی (ع) تربیت یافت و اسراری از علوم آن حضرت به ویژه علم المنایا (تعبیر خواب) آموخت. او را مشکور گفته اند یعنی فردی ستوده و زاهد و باتقوا و وثیق و به جلالت قدر شهرت داشت. وی همراه با جمعی دیگر از یاران امام حسین (ع) از بیعت با یزید خودداری کرد و در ماجرای بیعت گرفتن از مردم کوفه برای امام فعال بود و چون امام به کربلا وارد شد، همراه با مسلم بن عوسَجه مخفیانه از کوفه خارج شدند. شب ها راه می پیمودند و روزها مخفی می شدند و بدین گونه خود را به حضور امام رساندند. در روز عاشورا دلیری ها از خود نشان داد و بالاخره در رکاب امام به شهادت رسید. قتل حبیب امام را سخت متأثر کرد. آرامگاه حبیب در کربلا در رواق جنوب غربی حرم سیدالشهداء (ع) مزار شیعیان است.

حبیب بن مظاهر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حبیب بن مظاهر   • مفهوم حبیب بن مظاهر   • تعریف حبیب بن مظاهر   • معرفی حبیب بن مظاهر   • حبیب بن مظاهر چیست   • حبیب بن مظاهر یعنی چی   • حبیب بن مظاهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حبیب بن مظاهر
کلمه : حبیب بن مظاهر
اشتباه تایپی : pfdf fk lzhiv
عکس حبیب بن مظاهر : در گوگل


آیا معنی حبیب بن مظاهر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )