برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1137 100 1

حجت الاسلام

/hojjatol'eslAm/

معنی حجت الاسلام در فرهنگ معین

حجت الاسلام
(حُ جَّ تُ لْ اِ) [ ع . حجة - الاسلام ] لقبی است که به برخی روحانیان عالی مقام و فقها می دهند. ، ~والمسلیمن عنوانی برای علمای دینی که از جهت علم و مقام پایین تر از آیت الله است .

معنی حجت الاسلام در فرهنگ فارسی عمید

حجت الاسلام
۱. دلیل و راهنما و پیشوای مسلمانان.
۲. لقب یا عنوانی برای روحانیون.

حجت الاسلام در دانشنامه اسلامی

حجّت الاسلام، لقب خاص برخی عالمان مسلمان و از القاب عام روحانیان شیعه در دوره اخیراست.
واژه عربی حجت به معنای دلیل آشکار، برهان و آنچه موجب مغلوب شدن طرف دعوا شود، به کار رفته است. مفهوم این واژه را در قرآن نیز همین دانسته اند.
مراد از آن در احادیث
در احادیث شیعه مراد از حجت یا مصداق مهم آن، پیامبران و امامان علیهم السلام معرفی شده اند. گاه ترکیب کلمه حجت با تعابیر دیگر برای تکریم عالمان، قضات و صاحب منصبان دینی، به عنوان لقب خاص یا عام، به کار می رود.
در میان اهل سنت
در میان اهل سنّت ، حجت الاسلام لقب ویژه محمد بن محمد غزالی (متوفی ۵۰۵) است البته شرح حال نگاران اهل سنّت، در پاره ای موارد این تعبیر را برای عالمان دیگری از جمله مسلم بن حجاج نیشابوری ( محدّث ، متوفی ۲۶۱)، ابن خشاب عبداللّه بن احمد (متوفی ۵۶۷)، اسماعیل بن موهوب ( ادیب ، متوفی ۵۷۵)، صدرالدین محمد بن عمر (فقیه شافعی ، متوفی ۶۱۷) و شمس الدین احمد بن خلیل خویی ( حکیم و طبیب ، متوفی ۶۳۷) به کار برده اند. همچنین لقب عام حجت الاسلام در برخی اسناد نمونه اداری و قضایی و حکومتی ــکه منهاجی أسیوطی، عالم شافعی مصری (متوفی ۸۸۰)، در کتابش از دوران خود گزارش داده است ــ دیده می شود.
در سده های پیشین
...
حجّت الاسلام، لقب خاص برخی عالمان مسلمان و از القاب عام روحانیان شیعه در دوره اخیر است. رواج کاربرد لقب حجت الاسلام برای علمای شیعه از دوره فتحعلی شاه قاجار آغاز شد و گاه برای تکریم بیشتر، تعبیر حجت الاسلام و المسلمین ذکر می شد. امروزه حجت الاسلام به روحانیانی گفته می شود که بخشی از دروس عالی فقه و اصول را به پایان رسانده اند و برخلاف دوره مشروطه، برای روحانیان عالی مقام به کار نمی رود.
واژه عربی حجت به معنای دلیل آشکار، برهان و آنچه موجب مغلوب شدن طرف دعوا شود، به کار رفته است. مفهوم این واژه را در قرآن نیز همین دانسته اند. در احادیث شیعه مراد از حجت یا مصداق مهم آن، پیامبران و امامان(ع) معرفی شده اند. گاه ترکیب کلمه حجت با تعابیر دیگر (مانند حجت الدین، حجت الحق و حجت الا ...

حجت الاسلام در دانشنامه ویکی پدیا

حجت الاسلام
حجت الاسلام (به معنای «دلیل اسلام») لقبی است که به علمای مذهب شیعه داده می شود و از درجات رسمی در مدارس حوزوی شیعه نیست. هرچند اطلاق این دست القاب مبنای دقیقی ندارد و نمی توان مرحله تحصیلی خاصی را مساوی با آن دانست. برخی معتقدند بر اساس نوع کاربرد این لقب در دوران معاصر به روحانیونی که مشغول تحصیل در دوره سطح باشند حجت الاسلام گفته می شود. برخی دیگر آن را مخصوص کسانی دانسته اند که سطوح مقدماتی و متوسطه حوزوی را طی کرده و مشغول سطوح عالیه باشند. برخی نیز آن را خاص روحانیون جوان یا غیرفاضل یا روحانیونی که به اجتهاد نرسیده اند می دانند. بر اساس این تقسیم بندی این لقب بالاتر از «ثقه الاسلام» و پایین تر از «حجت الاسلام والمسلمین»، «آیت الله» و «آیت الله العظمی» است. برخی فقهای دیگر نیز یافتن معیار و قاعده برای این عنوان و عناوین مشابه مانند آیت الله و ... را بی فایده دانسته اند.
نظر مراجع تقلید دربارهٔ القاب علمی روحانیون، شیعه آنلاین، برداشت شده در ۲۱ تیر ۱۳۸۸.
به گفتهٔ سید حسین نصر و حمید دباشی، سید محمدباقر شفتی احتمالاً اولین کسی است که عنوان حجت الاسلام را دریافت کرده است. این عنوان بعدها به روحانی معروفی از کاشان نیز اطلاق شد، ولی پس از آن بشدت از اعتبار این عنوان کاسته شد. دلیل اطلاق این عنوان به شفتی، نقش دوگانه او به عنوان قاضی و مفتی ای بود که کتابی راجع به پیاده سازی شریعت اسلامی در زمان غیبت نوشت. به گفتهٔ مرتضی انصاری از نوادگان شیخ مرتضی انصاری، ۲ نفر از بزرگان علماء ملقب به «حجت الاسلام» بوده اند، یکی سید محمد باقر شفتی، و دیگری حجت الاسلام حاج مولی اسدالله بروجردی. اما رفته رفته از جایگاه این لقب کاسته شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حجت الاسلام در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:آیت الله

ارتباط محتوایی با حجت الاسلام

حجت الاسلام را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

اسما
هرچند اطلاق این دست القاب مبنای دقیقی ندارد، اما به طور کلی به روحانیون و فضلای جوانی که هنوز به درجهٔ اجتهاد نرسیده اند و سطوح مقدماتی و متوسطه حوزوی را طی کرده و مشغول سطوح عالیه باشند، گفته می شود. این لقب بالاتر از «ثقه الاسلام» و پایین تر از «حجت الاسلام و المسلمین»، «آیت الله» و «آیت الله العظمی» است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حجت الاسلام محمد نیازی   • درجات روحانیت   • حجت الاسلام رفیعی   • شغل های حوزه علمیه   • حجت الاسلام محمد ادریسی   • درجات حوزه علمیه   • حجت الاسلام دانشمند   • مدت زمان تحصیل در حوزه علمیه   • معنی حجت الاسلام   • مفهوم حجت الاسلام   • تعریف حجت الاسلام   • معرفی حجت الاسلام   • حجت الاسلام چیست   • حجت الاسلام یعنی چی   • حجت الاسلام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حجت الاسلام
کلمه : حجت الاسلام
اشتباه تایپی : p[j hghsghl
آوا : hojjatol'eslAm
نقش : عبارت
عکس حجت الاسلام : در گوگل

آیا معنی حجت الاسلام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )