انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1083 100 1

حجر الاسود

/hajarol'asvad/

معنی حجر الاسود به فارسی

حجر الاسود
سنگی است سیاه رنگ که بر دیوار رکن کعبه منصوب است و حاجیان هنگام طواف کعبه تبرکا آنرا لمس کنند .
( اسم ) ۱ - سنگ سیاه .
سنگی است سیاه رنگ که بر دیوار رکن کعبه منصوب است و حاجیان هنگام طواف کعبه تبرکا لمس آن کنند

حجر الاسود در دانشنامه اسلامی

حجر الاسود
حَجَرُ الْأسْوَدْ، سنگی مقدّس، دارای پیشینه کهن و جایگاهی ویژه در فرهنگ اسلامی و مناسک حج است. این سنگ در رُکن شرقی کعبه (که به رکن اسود یا رکن حَجَری نیز معروف است) در ارتفاع یک متر و نیم از زمین نصب شده است.
حجرالاسود پیش از اسلام نیز مورد احترام بود؛ با این حال هیچ گاه در طول تاریخ (حتی در دوره جاهلیت که پرستش سنگ ها رایج بود) مورد پرستش واقع نشد.
این سنگ چند بار شکسته و خرد شده است. به همین دلیل ملاطی از چسب ساخته و تکه های سنگ را در آن قرار داده اند.
حجر الاسود
سنگی سیاه و بیضی شکل در رکن شرقی کعبه که لمس نمودن آن بر مردان در طواف خانه خدا مستحب است.
حجر الاسود سنگی است بیضی شکل به قطر 30 سانتی متر که در رکن جنوب شرقی کعبه به ارتفاع 1/5 متر از سطح مطاف نصب گردیده. رنگ آن سیاه متمایل به قرمز، دارای نقطه های قرمز و خط های خمیده زرد رنگی می باشد و در اطراف آن نواری از نقره به عرض 10 سانتی متر پیچیده شده است.
به نوشته ازرقی: در زمان تسلط عبدالله بن زبیر بر مکه و متحصن شدن او در مسجدالحرام، کعبه دچار حریق شد و در نتیجه حرارت در حجرالأسود سه شکاف به وجود آمد و از این رو به دستور ابن زبیر در سال 64 هجری، برای جدا نشدن آن قطعات از یکدیگر، آن ها را با نواری از جنس نقره به هم پیوستند.
با گذشت زمان، نقره ها از اطراف سنگ جدا شدند و بیم آن می رفت که حجرالأسود از رکن کعبه فرو ریزد لذا در سال 89 هجری، ابن طحان سنگ های بالا و پایین دو طرف حجرالأسود را تراشید و جای خالی آن را برای استحکام با نقره پر کرد.
در سال 1268 هجری به دستور سلطان عبدالمجید عثمانی حلقه های نقره ای دور حجرالأسود جدا و به جای آن برای نخستین بار، حلقه ای طلایی به وزن 10 وقیه در گرداگرد آن کار گذاشته شد.
در سال 1281 هجری، سلطان عبدالعزیز حلقه طلایی دیگری را جایگزین حلقه سابق کرد. در سال 1331 در زمان سلطان محمد رشاد عثمانی آن حلقه طلایی نیز تعویض گردید.
حجرالأسود در طول تاریخ، بارها به وسیله افرادی از قبایل جرهم، ایاد، عمالقه و خزاعه از در کعبه جدا شد و آخرین بار آن، در سال 317 هجری بود که قرامطه حاکم بر بحرین (شاخه ای از اسماعیلیان) آن را از جا کنده و با خود به بحرین بردند و تا سال 339 نزد آنان باقی بود تا این که مطیع للّه (خلیفه عباسی) آن را پس گرفت و در میان دو حلقه نقره ای جاسازی و در جای اصلی خود در کعبه نصب کرد.
در سال 363 هجری مردی رومی، پیش از ظهر به قصد کندن حجرالأسود به سوی آن آمد ولی پیش از آن که کاری صورت دهد، با ضربات خنجر فردی یمنی از پای درآمد. در سال 414 هجری، فردی از فرقه باطنیه با تبر بر حجرالأسود نواخت و بی درنگ به قتل رسید.
یکی از چهار رکن کعبه، «رکن شرقی» است که به آن «رکن حَجَر»، «رکن أسوَد» و «رکن حجرالاسود» گفته می شود. در کلمات برخی، «رکن عراقی» نیز نامیده شده است.
در حج آغاز هر طواف از مقابل رکن حجر و پایانش نیز در مقابل همین رکن است.
از این رکن در بحث علائم حتمی ظهور نیز نام برده شده است؛ از حضرت اباجعفر امام محمدباقر علیه السلام روایت شده که آن حضرت فرمود: یکی از علامات، کشته شدن مردیست از دودمان رسول خدا صلی الله علیه و آله در میان رکن و مقام و نام او محمد بن الحسن (نفس زکیه) است. در مباحث مهدویت از این علامت با عنوان قتل نفس زکیه یاد می شود.

حجر الاسود را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شباهت حجرالاسود به واژن   • شکل سنگ حجرالاسود   • عکس سنگ حجرالاسود   • حجرالاسود از دیدگاه اهل سنت   • سنگ حجرالاسود در قرآن   • شکل حجرالاسود   • عکس حجرالاسود   • حجر اسماعیل   • معنی حجر الاسود   • مفهوم حجر الاسود   • تعریف حجر الاسود   • معرفی حجر الاسود   • حجر الاسود چیست   • حجر الاسود یعنی چی   • حجر الاسود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حجر الاسود
کلمه : حجر الاسود
اشتباه تایپی : p[v hghs,n
آوا : hajarol'asvad
نقش : اسم
عکس حجر الاسود : در گوگل


آیا معنی حجر الاسود مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )