انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1030 100 1

حجر بن عدی

حجر بن عدی در دانشنامه اسلامی

حجر بن عدی
حُجْر بن عَدی بن جَبَله کندی، صحابی پیامبر(ص) و از یاران خاص امام علی(ع) و از بزرگان کوفه بوده است.
وی در جنگ های مختلف از جمله جمل، صفین و نهروان نقش بسزایی داشت. او در راه دفاع از ولایت حضرت علی(ع) توسط معاویه به شهادت رسید.
به روایت مسعودی، وی نخستین مسلمانی بود که در زمان فتوحات وارد مرج عذراء شد و آنجا را فتح کرد و نخستین مسلمانی بود که به دستور معاویه در آنجا به شهادت رسید.
حجر بن عدی
کلید واژه: معاویه، حجر بن عدی، یاران امام علی علیه السلام، قیام حجر بن عدی، وفد، اسلام آوردن حجر، تابعین، ثقه، فضایل حجر بن عدی،
پس از جریان سقیفه و یاری جستن امیرالمومنین علیه السلام از مبارزان بدر و سابقین صحابه، که به شهادت کوثرالهی حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام و فرزند پاک وی محسن شش ماهه انجامید، می توان قیام حجر بن کندی را نخستین حرکت خونین شیعه بشمار آورد. تاریخ دقیق تولد حجر بن عدی در دست نیست؛ ولی برخی از منابع تاریخی، از وی به عنوان صحابی کم سن و سالی که در کسب فضایل انسانی و ملکات نفسانی در ردیف بزرگان آن ها بود، نام برده اند. پس اگر سن او را در اواخر حیات رسول خدا صلی الله علیه و آله هفده سال بدانیم، می توانیم سن وی را هنگام شهادت حدود 58 سال بشمار آوریم.
پس از غزوه بدر، آفتاب اسلام در آسمان مدینه ظاهر شد و دیدگان بسیاری را خیره ساخت. دیگر اسلام امری درونی باوری مخفی نبود؛ سرود پیکارهای خونینی بود که در صفوف پولادین مردان سترگ تجلی می کرد و ایمان راسخ مومنان راستین را در صحنه جهاد به تصویر می کشید. نوید پیروزی توحید که از تکبیر رعد آسای شیرخدا در نبرد احزاب ظاهر شد، پیکر حق جویان را نیرویی تازه بخشید.
صدای دل انگیز اسلام در سراسر جزیره العرب پیچید و معارف زلالش سمت دل های مشتاق سرازیر شد. سیل تشنگان حقیقت از نقاط مختلف جهان سوی مدینه شتافتند. برخی مانند سلمان فارسی، ابوذر غفاری و اویس قرنی انفرادی و بعضی نیز گروهی نزد پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله رفته، در کمال آزادی اسلام را می پذیرفتند. در تاریخ اسلام، کسانی که به صورت گروهی به ملاقات رسول خدا صلی الله علیه و آله شتافته، به اسلام ایمان می آوردند «وفد» نامیده می شوند. این گروهها به دو دسته تقسیم می شود:
برخی از محدثان حجر را از تابعین، یعنی کسانی که با یاران رسول خدا صلی الله علیه و آله معاشرت نزدیک داشتند، شمرده اند؛ اما بیشتر مورخان و محدثان، ضمن تصریح به کم سن بودنش، وی را از بزرگان صحابه پیامبر اکرم دانسته اند. در حقیقت این نکته را می توان دلیل روشنی بر وسعت ابعاد علمی و عملی حجر دانست؛ زیرا هیچ کس بدون این دو نمی تواند به مقام بلند اصحاب بزرگ نبی اکرم صلی الله علیه و آله دست یابد. او در این زمینه از چنان درجه ای برخوردار بود که حتی مورخان اهل سنت نیز وی را ثقه یعنی کسی که در گفتار و کردار مورد اعتماد کامل است، شمرده اند. در فقه شیعه نیز، ضمن اعتبار همین معنا راویی را به این نام می خوانند که در فهم نقل روایت گرفتار خطا و فراموشی نشود. افزون بر این، فردی که در جوانی بار علمی و عملی سالخوردگان دانشمند را بر دوش گیرد، باید از هوش و استعداد بالا؛ انگیزه نیرومند، اراده و کوشش عالی و تزکیه و خودسازی روحی نسبتاً کاملی برخوردار باشد.
حجر بن عدی افزون بر فضیلت های علمی، در بعد ایمان و بندگی پروردگار نیز مقامی والا داشت. عرفان عملی آن مرد خدا چنان بود که بسیاری از مخالفان تشیع، که در عدم انصاف شهره اند، کرامت های روحی آن شیعه مخلص را تا مرز مستجاب الدعوه بودن نگاشته اند. او در بعد اجتماعی نیز چهره ای شاخص داشت و نفوذ مردمی اش در تمام مراحل قیامش به چشم می خورد.
حمایت گسترده عمومی و استقامت پسندیده وی در برابر دو چهره فریبکار و خونریز تاریخ بشر، معاویه و فرزند ابیه نشان دهنده نفوذ والای حجر بن عدی است. بسیاری از منابع تاریخی اهل سنت به معروف بودنش به «حجرالخیر» گواهی داده اند. هنگام نماز و دفن ابوذر، در ربذه همراه مالک اشتر بود. حضور وی در رده های بالای فرماندهی سپاه امیرمومنان علیه السلام و حکومت های پیشین بخشی دیگر از ویژگی های شایسته او را نمایان می سازد. در جنگ صفین، از سوی امام علیه السلام به فرماندهی قبیله بزرگ کنده برگزیده شد و در حماسه نهروان، در سمت ریاست میسره ارتش نیرومند آن حضرت لشکر گمراهان را به خاک مذلت افکند. حدود شایستگی های انسانی وی افزون بر گنجایش این گفتار است. بنابراین، بدان چه گذشت بسنده می کنم و سخن را درباره قیام تاریخی حجر پی می گیریم.
در سال 41 هجری مغیره بن شعبه از سوی معاویه حاکم کوفه شد. به شهادت تاریخ و حتی صاحب نظران غیرمسلمان، معاویه نخستین کسی بود که به نام خلیفه اسلامی، به رسم شاهان ایران و امپراطوران روم باستان، حکومت کرد. او ضمن فرمانی به مغیره به نکات زیر تاکید ورزید:
حُجْربن عَدی بن جَبَله کِندی، کنیه اش ابوعبدالرحمن، معروف به حجرالخیر، صحابی پیامبر صلی الله علیه وآله و از یاران خاص حضرت علی علیه السلام و از بزرگان و فضلای کوفه می باشد.
حجربن عَدی و برادرش، هانی، در زمان پیامبر اکرم اسلام آوردند.
حضور در فتوحات اسلامی
حجربن عدی پس از فتوحات، ظاهرا در کوفه اقامت گزید.
← پیشنهاد ریاست قبیله کِنْدَه
...

حجر بن عدی در دانشنامه ویکی پدیا

حجر بن عدی
حُجْر بْن عَدی کِنْدی از افراد سرشناس دوره آغازین شیعه بود. وی در جنگ صفین از سوی علی فرمانده قبیله کنده بود و در جنگ نهروان فرماندهی پهلوی چپ لشکر وی را بر عهده داشت. وی هم چنین از یاران حسن بن علی بود.
قم:مراجع تقلید دروس خارج فقه و اصول خود را تعطیل کردند.
برخی مراجع تقلید از جمله مکارم شیرازی و صافی بیانیه ای اعتراضی منتشر کردند.
حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه کشورمان نبش قبر و هتک حرمت مقبره مقدس «حجر بن عدی» از صحابه بزرگوار را محکوم کرد.
تلفظ نام او ظاهراً حُجر بن عَدی (تلفظ می شود /hodʒr ebne ædi/) است، هر چند که گاهی حجر بن عُدَی (تلفظ می شود /hodʒr ebne odæj/) هم تلفظ می شود.
کلمه عدی در میان تمامی قبایل عرب یمنی، به فتح عین تلفظ می شد و تنها قبیله طیّ آن را به ضم عین تلفظ می کردند و چون حجر از این قبیله نبود، نام پدرش نیز عَدی تلفظ می شده است. در سریال تلویزیونی «حجر بن عدی» به کارگردانی تاجبخش فناییان، عدی به ضم عین تلفظ می شود.
صحابه کسانی هستند که شخصاً محمد پیامبر اسلام را دیده اند و در زمان حیات او اسلام آورده اند و با ایمان از دنیا رفته اند. اما تابعی کسی است که اصحاب پیامبر اسلام را دیده و نه خود ایشان را. ابن حجر از برخی علماء چون بخاری، ابو حاتم رازی، ابن حبان و خلیفه بن خیاط نقل کرده که معتقد بودند حجر بن عدی از صحابه نیست، بلکه تابعی است این در حالی است که کسانی چون ذهبی، ابن اثیر و ابن حجر و.. در کتب معتبر تراجم و رجال همانند طبقات ابن سعد، اسدالغابه، اصابه، استیعاب، مستدرک حاکم، سیر اعلام النبلاء، تاریخ ابن کثیر، تاریخ الاسلام ذهبی او را صحابی بزرگ پیامبر می دانند. . آن چیزی هم که معلوم است نقش حجر در زمان خلفای نخستین پررنگ و مشخص می باشد. بعضی از علمای سنی دوره اموی، صحابی بودن حجر را انکار کرده اند.
عکس حجر بن عدی
حجر بن عدی یک مجموعه تلویزیونی محصول به کارگردانی و نویسندگی تاجبخش فناییان و تهیه کنندگی امیرحسین شریفی می باشد که از شبکه های یک، آی فیلم و سحر پخش شد. این مجموعه در ۱۳۸۱ در ۱۲ قسمت ۵۰ دقیقه ای تهیه شد. کل بودجه این سریال ۳۷۰ میلیون تومانی بود و طی چهارماه ساخته شد.
محمدعلی کشاورز
حبیب دهقان نسب
سیاوش طهمورث
جمشید جهانزاده
امیرحسین شریفی
جلیل فرجاد
افشین زارعی
مهدی میامی
لیدا جوادی
انوشیروان ارجمند
لیلا بوشهری
این مجموعه، داستان زندگی حجر را روایت می کند. داستان از سال پنجم هجری آغاز می شود و با بررسی مراحل مختلف زندگی حجر همچون مسلمان شدن وی، حضور در جنگهای نهروان، صفین، جمل، مخالفت او با تبلیغات معاویه علیه خاندان پیامبر و در نهایت کشته شدن او و جمعی از یارانش در سال ۵۱ هجری خاتمه می یابد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حجر بن عدی در دانشنامه آزاد پارسی

حُجْرِ بنِ عَدِی ( ـ۵۱ق)
از صحابۀ پیامبر اسلام (ص) و از یاران امام علی (ع). در جنگ قادسیه حضور یافت. حجر در دوران خلافت علی (ع) نقش فعالی داشت و در جنگ جمل به یاری او شتافت. در جنگ صفین نیز حضور او مؤثر بود. زیاد بن ابیه، والی کوفه، حجر و یارانش را به اتهام آشوبگری، همراه با گواهی ۷۰ نفر از بزرگان و سران کوفه علیه آنان، به نزد معاویه فرستاد. معاویه نیز دستور داد آنان را به مرج عذراء برده، به قتل رسانند.

نقل قول های حجر بن عدی

حِجر بن عَدی کندی از تابعین و اصحاب امام علی بود.
• «ما همگی آمادهٔ رفتن به جنگ هستیم. از هیچ چیز باک نداریم. اما شما هم مردم را به رفتن جنگ مجبور کنید، و در میان آنان بانگ دهید که هر کس به جنگ حاضر نشد کیفر خواد دید». -> خطاب به امام علی
• «یابن رسول الله، آرزو می کردم که پیش از دیدن چنین روزی بمیرم، ما را از عدل بیرون آورده به جور وارد کردی، حقی را که داشتیم پشت سر گذاشتیم، در باطلی درآمدیم که از آن می گریختیم، و پستی را از خودمان به خود بخشیدیم، و فرومایگی را پذیرفتیم که سزاوار آن نبودیم». -> خطاب به حسن بن علی
• «می دانی که من تو را می شناسم، من و تو هر دو چنان که می دانی یک عقیده داشتیم، و منظورش دوستی علی) علیه السلام (بود، اکنون وضع عوض شده است، ترا به خدا سوگند می دهم مبادا کاری کنی که ناچار شوم خون ترا بریزم، زبانت را نگهدار و از خانه ات بیرون نیا، همهٔ نیازها و خواسته هایت را برآورده می کنم؛ و تو را از این مردم فرومایه پرهیز می دهم و برحذر می دارم، مبادا اندیشه ات را سست کنند و به کاری وادارند که باعث خفت و خواریت در نزد من شود.» -> زیاد بن ابیه، والی کوفه

ارتباط محتوایی با حجر بن عدی

حجر بن عدی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حجر بن عدی   • مفهوم حجر بن عدی   • تعریف حجر بن عدی   • معرفی حجر بن عدی   • حجر بن عدی چیست   • حجر بن عدی یعنی چی   • حجر بن عدی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حجر بن عدی
کلمه : حجر بن عدی
اشتباه تایپی : p[v fk und
عکس حجر بن عدی : در گوگل


آیا معنی حجر بن عدی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )