برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1157 100 1

حدائق

معنی حدائق در لغت نامه دهخدا

حدائق. [ ح َ ءِ ] (ع اِ) ج ِ حدیقة. (دهار). (ترجمان عادل منسوب به جرجانی ). باغهای پردرخت که گرد آنها دیوار باشد. (غیاث اللغات ). بستانها که دیوار دارد. (دهار): در حدائق جد وهزل و حقایق فضایل و فضل ریان گشته. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 281). این رساله ٔ که لمعه ای است از بوارق بیان و حدائق بنان او ایراد کرده میشود. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی نسخه ٔ خطی ص 234).

حدائق. [ ح َ ءِ ] (اِخ ) نام کنیزکی است و او بر کف خویش بحناء نگاشته بود:
لیس حُسن الخضاب زین کفی
حُسن کفی زین ٌ لکل ّ خضاب.

حدائق. [ ح َ ءِ ] (اِخ ) حدائق معلقه ٔ بابل یا حدائق معلقه ٔ سمیرامیس در بابل قدیم. یکی از عجائب هفتگانه ٔ جهان است : و حدائق معلقه هفت باغ یکی از بر دیگر منسوب به بابلیان در انجمن بساتین و باغات و چمن حدائق و جنات که هریک بهشت را بحقیقت از نزاهت وخوشی چشم و چراغ است. (ترجمه ٔ محاسن اصفهان آوی ).
- حدائق معلقه ٔ بابل ؛ دسته ای از نقاض است که بشکل تل های مربع میباشد و تقریباً وسط توده ٔ عظیم تپه هائی که از شمال بجنوب قرار دارند، طول ساحل شرقی فرات را فرا گرفته است. این خرابه ها
از آن ِ شهر باستانی بابل است و قصر بیرس نمرود در همین محل واقع است. حدائق معلقه مشهور متصل بقصر شاهی بوده است حدائق مزبور منسوب به نبوکدنصر (بخت نصر) دوم (604-562 ق.م.) است. و گویند وی باغهارا برای زن خود سمیرامیس برتپه های مصنوع که بهیأت تپه های طبیعی مینمود بساخت از آنرو که منشاء سمیرامس کشوری کوهستانی بود. این باغها از جمله ٔ عجائب سبعه ٔ عالم محسوب میگردید و دارای سطحه هائی بود که بستون تکیه داشت و روی آن ، با هزینه ٔ بسیار درختان بلندنایاب باغها را جا داده بودند بقول هرودتس باغهای معلق ، مربع شکل بود و بواسطه ٔ طاقها تخمیناً به اندازه ٔ 75 گام از سطح زمین ارتفاع داشت. طول هریک از جوانب آنها 400 گام بود و درسطوح آنها همه نوع درختان بزرگ و گیاهان خوش منظر کاشته بودند و بعض درختان آن تناور گردیده قطرشان به دوازده گام می رسد یکی از چیزهای شایان توجه خرابه های بابل ، درختی کهن سال است که در صد قدمی مغرب محلی که مجسمه ٔ شیر را یافته اند دیده شده. این درخت که کپل تصویر آنرا منتشر کرده ، گویند یکی از ...

معنی حدائق به فارسی

حدائق
( اسم ) جمع حدیقه باغها .
معلقه بابل یا حدائق سمیرامیس در بابل قدیم یکی از عجائب هفتگانه جهان است
حدائق السحر فی دقایق الشعر تالیف رشید و طواط در بدیع و صنایع شعری که چند بار طبع شده است .
حدائق معلقه بابل یا حدائق معلقه سمیرامیس در بابل قدیم یکی از عجایب هفتگانه جهان قدیم بود و آن در دسته ای از انقاض که بشکل تله های مربع است و تقریبا وسط توده عظیم تپه هایی که در مشرق رود فرات از شمال بجنوب امتداد دارد قرار داشته. این خرابه ها از آن شهر قدیمی بابل است و قصر ((بیرس نمود)) در همین محل واقع است . حدائق معلقه بقصر شاهی متصل بوده و منسوب به نبوکد نصر ( بخت نصر ) دوم است و گویند او باغها را برای زن خود سمیرامیس برتپه های مصنوعی که بهیئت تپه های طبیعی مینمود بنا کرد از آنرو که منشائ سمیرامیس کشوری کوهستانی بود . این باغها شامل صفه های بود که بستون تکیه داشت و بروی آنها با هزینه بسیار درختان بلند کمیاب کاشته بودند . بقول هرودتس باغهای معلق مربع شکل بود و بواسطه طاقها تخمینا باندازه ۷۵ قدم از سطح زمین ارتفاع داشت طول هر یک از جوانب آنها ۴٠٠ گام بود و در سطح آنها همه نوع درختان بزرگ و گیاهان خوش منظر بعمل آورده بودند و بعض درختان آن تناور گردیده قطرشان به دوازده گام میرسید .

معنی حدائق در فرهنگ فارسی عمید

حدائق
= حدیقه

حدائق در دانشنامه اسلامی

حدائق
معنی حَدَائِقَ: جمع حديقه به معناي بوستاني که اطرافش ديوار کشيده باشند
معنی غُلْباً: بزرگ و کلُفتان (جمع غلباء است ، و شجرة غلباء يعني درختي بزرگ و کلفت ، پس حدائق غلب به معناي بوستاني است که درختانش عظيم و کلفت باشد . )
ریشه کلمه:
حدق‌ (۳ بار)

«حدائق» جمع «حدیقه» به طوری که بسیاری از مفسران گفته اند: به معنای باغی است پر درخت، سرسبز و خرّم که اطراف آن دیوار کشیده باشند و از هر نظر محفوظ باشد; همچون «حدقه» چشم که در میان پلک ها محصور شده است. «راغب» در «مفردات» می گوید: «حدیقه، در اصل، به زمینی می گویند که آب در آن جمع شده است، همچون حدقه چشم که همیشه آب در آن قرار دارد». از مجموع این دو سخن می توان چنین نتیجه گرفت که حدیقه باغی است که هم دیوار دارد و هم آب کافی.
حدیقه: باغ. حدائق: باغها. با آن آب باغهای بهجت آور رویاندیم این کلمه در باغهای آخرت و دنیا هر دو به کار رفته است مثل .
حدائق الأنوار و مطالع الأسرار فی سیرة النّبیّ المختار(ص) که عنوان دیگرش تبصرة الحضرة الشّاهیّة الأحمدیّة بسیرة الحضرة النّبویة الأحمدیّة است، تألیف محمد بن عمر بحرق در موضوع سیره پیامبر(ص) است.
نویسنده در دو بخش و یک خاتمه به بیان زندگانی آن حضرت پرداخته است. بخش اول «المبادی و السّوابق» با خطبه ای در مورد میلاد حضرت و جایگاه و منزلت والای ایشان آغاز می شود و مشتمل بر هشت باب ذیل می باشد: در باب اول خلاصه ای از محتوای کتاب؛ یعنی وقایع و حوادثی که از میلاد پیامبر تا وفات ایشان روی داده است، ارائه کرده و در باب دوم به بیان شرافت دو شهر مکه و مدینه و نیز شرف خاندان پیامبر(ص) و شرافت نسب ایشان و... پرداخته است. در باب سوم بشارت های ظهور و بعثت، و باب چهارم به بررسی سیره حضرت از ولادت تا بعثت و برخی وقایع همچون جریان شیرخوارگی ایشان، شقّ صدر و برخی سفرهای آن حضرت می پردازد. باب پنجم به جهانی بودن رسالت پیامبر(ص) اسلام و نسخ دیگر ادیان توسط دین اسلام و برتری پیامبر اسلام بر سایر ان ...


حدائق را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سخنرانی حجت الاسلام حدائق   • " شیخ محمدرضا حدائق"   • شیخ علیرضا حدائق   • آیت الله محمد رضا حدائق   • کتاب حدائق   • معنی حدائق   • آیت الله حدائق شیرازی   • علیرضاحدائق   • مفهوم حدائق   • تعریف حدائق   • معرفی حدائق   • حدائق چیست   • حدائق یعنی چی   • حدائق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حدائق
کلمه : حدائق
اشتباه تایپی : pnhmr
عکس حدائق : در گوگل

آیا معنی حدائق مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )