انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1038 100 1

حدیث جنود عقل و جهل

حدیث جنود عقل و جهل در دانشنامه اسلامی

حدیث جنود عقل و جهل
حدیث جُنود عقل و جهل حدیثی اخلاقی از امام صادق(ع) است. در این حدیث که به روایت سماعة بن مهران آمده، امام صادق(ع) در جمعی از دوستان خود ضمن تشریح چگونگی آفرینش عقل و جهل برای هر کدام از عقل و جهل ۷۵ لشکر ذکر می کند که در برگیرنده بسیاری از فضائل و رذائل اخلاقی است. برخی مانند ملاصدرا، ملا صالح مازندرانی و امام خمینی حدیث را شرح کرده اند.
جنود عقل و جهل عنوان حدیثی اخلاقی و مفصل از امام صادق(ع) است که کلینی به عنوان اولین حدیث در کافی و شیخ صدوق در آثار حدیثی خود به نقل از سماعة بن مهران آن را آورده اند. در این حدیث امام صادق(ع) ضمن تشریح چگونگی آفرینش سپاهیان عقل و جهل، ۷۵ لشکر برای عقل و ۷۵ لشکر برای جهل بیان می کند که بسیاری از فضائل و رذائل اخلاقی را در برمی گیرد. امام در این حدیث از اصحابش می خواهد با شناخت جنود عقل و جهل مسیر هدایت را دریابند.
سماعة بن مهران نقل می کند که در جمع عده ای از دوستداران امام صادق(ع) در نزد امام سخن از عقل و جهل پیش آمد که امام ششم فرمود عقل و سپاهیانش و جهل و سپاهیانش را بشناسید تا هدایت یابید. سماعة می گوید به ایشان عرض کردم ما چیزی جز آنچه شما به ما بیاموزید چیزی نمی دانیم؛ پس امام شروع به سخن کرد و ابتدا به نحوه آفرینش عقل و جهل پرداخت. امام صادق(ع) عقل را اولین موجود روحانی که از سمت راست عرش و از نور خدا خلق شد، معرفی می کند که تابع فرمان خدا و مورد اکرام او بود؛ سپس نحوه خلق جهل را بیان کرد که از دریای شور ظلمت و سیاهی آفریده شد و از فرمان خدا سرکشی کرد و مورد لعنت خداوند قرار گرفت. جعفر بن محمد(ع) بعد از تشریح نحوه خلقت این دو موجود به شمارش سپاهیانی که خدا برای آن ها قرار داد می پردازد و برای هر کدام ۷۵ لشکر که ضد هم هستند بیان می کند. برخی از این جنود به شرح ذیل است: خیر وزیر عقل و شر وزیر جهل، ایمان در مقابل کفر، تصدیق حق در مقابل انکار حق، امید در مقابل ناامیدی، عدل و داد در مقابل ستم، خوش بینی در مقابل بدبینی، سپاس گزاری در مقابل کفران نعمت، توکل در مقابل آز و حرص، نرم دلی در مقابل سخت دلی، دانایی در مقابل نادانی، عفت و پارسایی در مقابل بی حیایی و هرزگی، فروتنی در مقابل تکبر، شکیبایی در مقابل بی تابی، گذشت در مقابل انتقام، وفاداری در مقابل پیمان شکنی، محبت در مقابل بغض و کینه، راستی در مقابل دروغ، رازداری در مقابل افشاگری، نماز در مقابل بی نمازی، مراعات حقوق والدین در مقابل نمک نشناسی، وقار در مقابل سبکی، استغفار در مقابل غرور، نشاط در مقابل سستی و... در انتهای حدیث امام ششم بعد از شمردن تک تک جنود عقل و جهل به اصحاب خود فرمود همه این لشکریان عقل فقط در پیامبر، جانشین وی و مؤمنی که دلش با خدا باشد جمع خواهد شد و دیگر دوستان ما برخی از این جنود را خواهند داشت.
شرح حدیث جنود عقل و جهل، آخرین اثر مستقل نوشتاری امام خمینی(رض) در زمینه مباحث اخلاقی و عرفانی به زبان فارسی و موضوعش شرح و تفسیر مفصل یک روایت جامع اخلاقی (سپاهیان عقل و جهل) است.
زمان شروع به نگارش این اثر معلوم نیست، ولی بخشی از آن هم زمان با وقوع جنگ جهانی دوم (1939-1945م) نوشته شده و نویسنده نگارش آن را در روز سه شنبه، دوم رمضان سال 1363ق، برابر با 31 مرداد 1323ش و 22 آگوست 1944م، در 42 سالگی، در محلات به انجام رسانده، درحالی که دومین جنگ جهانی هنوز پایان نیافته و نویسنده وارسته، به آسیب شناسی معنوی و اخلاقی دوران معاصر پرداخته و اروپا و آمریکا و همه جهانیان را به مهرورزی و پیروی از عقل و دوری از جهل فراخوانده است.
نسخه حاضر، ویرایش دوم و چاپ پانزدهم اثر مذکور است که سال 1392ش، جزو مجموعه «موسوعة الإمام الخمینی» با اهتمام مؤسّسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی منتشر شده و جلد 49 آن را تشکیل داده است. درباره این چاپ جدید، گفتنی است:
شرح حدیث «جنود عقل و جهل»

ارتباط محتوایی با حدیث جنود عقل و جهل

به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

وحید طاهری > المان
پریسا > financial transaction
رضا > hip hop
پارسا > واج ارایی
احسان > Dire consequences
اروشا > آروشا
امین جهانگرد > is that so
رامین سعیدی > رامین

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حدیث جنود عقل و جهل   • مفهوم حدیث جنود عقل و جهل   • تعریف حدیث جنود عقل و جهل   • معرفی حدیث جنود عقل و جهل   • حدیث جنود عقل و جهل چیست   • حدیث جنود عقل و جهل یعنی چی   • حدیث جنود عقل و جهل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حدیث جنود عقل و جهل
کلمه : حدیث جنود عقل و جهل
اشتباه تایپی : pnde [k,n urg , [ig
عکس حدیث جنود عقل و جهل : در گوگل


آیا معنی حدیث جنود عقل و جهل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )