انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1008 100 1

حرام گوشت

/harAmguSt/

معنی حرام گوشت در لغت نامه دهخدا

حرام گوشت. [ ح َ ] (ص مرکب ) حیوان بحری یا بری از چرنده و پرنده که خوردن گوشت آن در شرع روا نبود. جانور که خوردن گوشت آن حلال و مباح و جائز نباشد. غیرمأکول اللحم. آنچه از حیوان که خوردن گوشت آنرا شرع نهی کرده است چون سگ و خوک و ماهیان بی فلس و مرغان گوشت خوار و حشره خوار. مقابل حلال گوشت.

معنی حرام گوشت به فارسی

حرام گوشت
حیوان بحری یا بری از چرنده و پرنده که خوردن گوشت او در شرع روا نباشد

معنی حرام گوشت در فرهنگ فارسی عمید

حرام گوشت
حیوانی که شرع اسلام خوردن گوشت آن را نهی کرده است.

حرام گوشت در دانشنامه اسلامی

حرام گوشت
حرام گوشت، طبق احکام اسلامی حیواناتی هستند که خوردن گوشت آنها حرام می باشد و به حیوانات خشکی و حیوانات دریایی و پرندگان تقسیم می شوند.
به طور کلی حیوانات حرام گوشت بر چند قسم می باشند:۱. تمام حیوانات دریایی غیر از ماهیانی که دارای فلس (پولک) هستند.۲. در میان حیوانات خشکی؛ سگ و خوک و درندگانی که دارای دندان و چنگال و ناخن تیز بوده باشند؛ مثل شیر، روباه، خرگوش، گرگ، فیل و... حرام اند. اما تمام اقسام گوسفند، گاو، شتر، آهو، گاو، بز، الاغ وحشی حلال گوشت بوده و گوشت اسب و الاغ اهلی مکروه است.۳. پرندگانی که در هنگام پرواز بیشتر بال خود باز کرده و صاف نگه می دارند و کمتر بال می زنند (کمتر بال خود را حرکت می دهند) حرام گوشت و پرندگانی که در هنگام پرواز بیشتر بال می زنند و کمتر بال خود را باز کرده و صاف نگه می دارند حلال گوشت هستند. همچنین پرندگانی که چینه دان یا سنگدان یا خارپشت پا داشته باشد حلال گوشت می باشد. (تذکر: پرندگانی که مانند شاهین و عقاب و باز چنگال دارد حرام گوشت هستند.)تمام اقسام حشرات به غیر از ملخ حرام گوشت می باشند.
تقسیم بندی دیگر
به طور کلی حیوانات حرام گوشت بر چند قسم هستند:
← حیوانات دریایی
حیوانات حلال گوشت نیز در چند صورت خوردن گوشت آنها حرام می شود:۱. در صورت نجاست خوار شدن: حیوانی که از مدفوع و نجاست انسان تغذیه کنند. اما خوردن غیر مدفوع انسان و نجاسات دیگر سبب حرام بودن گوشت آن حیوانات نمی شود. صدق نجاست خوار بودن به این است که تغذیه آن حیوان فقط از راه خوردن نجاسات بوده و تغذیه دیگری نداشته باشد. (تذکر: حیوانی که بواسطه نجاست خواری حرام گوشت شده باشد بعد از استبراء (یعنی تا مدّتی حیوان را از خوردن نجاست باز دارند و به آن غذای پاک بدهند به نحوی که دیگر نگویند نجاست خوار است. و بنا بر احتیاط واجب شتر را چهل روز، گاو را سی روز و بهتر است چهل روز، گوسفند را ده روز و بهتر است چهارده روز، مرغابی را پنج روز و بهتر است هفت روز، مرغ خانگی را سه روز و ماهی را یک شبانه روز استبراء کنند). گوشتش حلال می شود. ۲. در صورتی که انسان با آن حیوان نزدیکی کرده باشد. در روایتی حضرت علی (علیه السّلام) می فرماید خوردن گوشت و شیر حیوانی که انسان با آن وطی کرده است حرام می باشد. ۳. حیوانی که از شیر خوک استفاده کرده و به واسطه آن شیر، گوشت و استخوان در آن پدید آمده و رشد نماید.
حرام گوشت
حرام گوشت حیواناتی که مسلمانان از خوردن اعضای آنان منع شده اند. در فقه اسلامی خوردن اعضای گونه هایی از انواع چهارپایان، آبزیان و پرندگان حرام دانسته شده است. در متون فقهی شیعه حرام گوشتان به دو دسته ذاتی و عرضی تقسیم شده اند.
در میان حیوانات خشکی انواع درندگان، خزندگان، حیوانات مَسخ شده، حشرات و پرندگان دارای چنگال حرام گوشت هستند. همچنین خوردن انواع جانداران دریایی به جز گونه های ماهی فلس دار حرام است.
مواد تولید شده از حیوانات حرام گوشت نظیر چرم، مواد دارویی و آرایشی در صورت تذکیه حیوان از نظر فقهی پاک و استفاده از آن در غیر نماز جایز است.

حرام گوشت در دانشنامه ویکی پدیا

حرام گوشت
حرام گوشت، به حیوانی گفته می شود که خوردن گوشت آن ممنوع و در اصطلاح شرعی حرام باشد.
اصطلاح حرام گوشت، اصطلاحی است که در ادیان و مذاهب به کار برده می شود و به حیوانی گفته می شود که خوردن گوشت آن در آن دین یا مذهب حرام شمرده شود. این که چه حیواناتی حرام گوشت هستند بسته به ادیان و مذاهب گوناگون فرق می کند.
فهرست حیوانات حرام گوشت ذیل گروه های ۱. چهارپایان، ۲. خزندگان، ۳. آبزیان، ۴. پرندگان و ۵. حشرات قابل تفکیک هستند. فهرست حیوانات حرام گوشت در ادیان و مذاهب گوناگون تفاوت های آشکار و قابل توجهی دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حرام گوشت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی حرام گوشتنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گوشت خرگوش حرام است؟   • حکم گوشت جوجه تیغی   • گوشت زرافه   • حیوانات حلال گوشت کدامند   • گوشت فیل حلال است   • گوشت اسب حلال است؟   • نام حیوانات حلال گوشت   • اسامی پرنده های حلال گوشت   • معنی حرام گوشت   • مفهوم حرام گوشت   • تعریف حرام گوشت   • معرفی حرام گوشت   • حرام گوشت چیست   • حرام گوشت یعنی چی   • حرام گوشت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حرام گوشت
کلمه : حرام گوشت
اشتباه تایپی : pvhl ',aj
آوا : harAmguSt
نقش : صفت
عکس حرام گوشت : در گوگل


آیا معنی حرام گوشت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )