انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1069 100 1

حرفه

/herfe/

مترادف حرفه: پیشه، شغل، صناعت، صنعت، عمل، کار، کسب، مشغله

برابر پارسی: پیشه، شگرد، کار

معنی حرفه در لغت نامه دهخدا

حرفت. [ ح ِ رِ ] (ص ) سخت. شدید. مفصل : کتک حرفت خوردن یا زدن. و گاهی هِرِفْت نویسند.

حرفت. [ ح ِ ف َ ] (ع اِ) حِرفه. پیشه. شغل. کار. صناعت. کسب. ج ، حِرَف : و کسب ارباب حرفت و امثال و اخوات این معانی به عدل متعلق است. (کلیله و دمنه ). از کسب و حرفت اعراض نمودند [ فرزندان ]. (کلیله و دمنه ). هرکه از کسب و حرفت اعراض نماید نه اسباب معیشت خویش تواند ساخت و نه دیگران را در تعهد تواند داشت. (کلیله و دمنه ).
آنرا که نه حرفت است و نه فضل
نه سیم که اصل زندگانیست...
(گلستان ).
و رجوع به حِرفه شود.

حرفة. [ ح ِ ف َ ] (ع اِ) پیشه. (دهار). شغل. حرفت. صناعت که روزی بدان بدست آرند. کار. کسب.
- امثال :
حرفه آموزی از حرقت مفلسی نسوزی . (جامعالتمثیل ).
|| تیزی. تندی. || طعمة.

حرفة. [ ح َ ف َ ] (ع مص ) سرمه کشیدن در چشم. || رفتن چیزی در مال کسی.

حرفة. [ ح ُ ف َ ] (ع اِمص ) بی بختی. حرمان. بی بهره شدن. بی روزی بودن.
- حرفةالادب ، و حرفةالفضل ؛ بدبختی که غالباً ادباء و اهل فضل بدان دچارند : حرقت حرفت ادب در او رسید. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی چ 1272 هَ. ق. ص 361).
اگر حرفةالفضل مانع نشد
چرا سوی ابن یمین ننگری.
ابن یمین.
آری بهر کجا که روم حرفةالادب
باشد مرا ملازم و همراز و یار غار
ور نیست حرفةالادب آخر ز بهر چیست
کاین بنده را ز صدمت احداث روزگار
پیوسته با عنایت چون تو مربیی
چون خال و زلف سیمبران است حال و کار.
ابن یمین.

حرفة. [ ح ُ ف َ ] (ع اِ) یکی سپندان. یکی حُرف.

حرفة. [ ح َ ف َ ] (اِخ ) ابن ثعلبةبن بکربن حبیب. پدر بطنی از اعراب. (سمعانی ص 164). و منسوب بدان حرفی است.

حرفة. [ ] (اِخ ) ابن خزیمةبن زیدبن لیث بن اسلم. بطنی از عرب. (سمعانی ).

حرفة. [ ] (اِخ ) ابن زیدبن ملک بن حنظله. پدر بطنی از عرب. (سمعانی ص 164).

حرفة. [ ] (اِخ ) ابن مالک بن ثعلبةبن غیم بن حبیب بن کعب بن یشکر. پدر بطنی از عرب. (سمعانی ص 164).

معنی حرفه به فارسی

حرفه
حرفت، پیشه، صناعت، کسب وکار، حرف جمع
( اسم ) پیشه کسب و کار صناعت : (( حرف. مشاجیست ? ))
ابن زید بن مالک بن حنظله پدر بطنی عرب
( اسم ) سوزاک
[professional] [ورزش] فردی که به طور مستمر در ازای دریافت مزد به فعالیت ورزشی می پردازد
ده جزئ دهستان گرما دوز بخش کلیبر شهرستان اهر
(صفت) منسوب به حرفه پیشه یی شغلی . یا دزد حرفه یی . شخصی که پیش. او دزدی باشد. یا مدرس. حرفه یی . مدرسه ای که در آن صنایع مختلف را بشاگردان یاد دهند .
پیشه ور . صاحب حرفه

معنی حرفه در فرهنگ معین

حرفه
(حِ فِ) [ ع . حرفة ] (اِ.) پیشه ، کار.

معنی حرفه در فرهنگ فارسی عمید

حرفه
پیشه، صناعت، کسب وکار.

حرفه در دانشنامه ویکی پدیا

حرفه
حرفه به موضوع کاربردی و کارشناسی یک شغل اطلاق می شود که پیرامون آن امکان آموزش تخصصی و ایجاد کسب و کار وجود دارد. حرفه ها معمولاً دارای آموزش تکمیلی و دانشگاهی در موضوع خود هستند. هدف حرفه ها ارائه خدمات و تولید است. در گذشته بیشتر سه حرفه پزشکی، روحانیت و حقوق به عنوان حرفه شناخته می شدند اما در حال حاضر بیشتر رشته های دانشگاهی حرفه مستقل خود را دارا هستند. از مشخصات یک حرفه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
شغل
وقتی به خدمت یا توصیه خاصی نیاز داریم و از دانش و مهارت مربوط به آن حوزه بی بهره هستیم، به سراغ گروه های از افراد می رویم که تشکیل دهنده آن حرفه هستند و با آن ها مشاوره می کنیم. ابوت در مقاله ای به عنوان «نظام حرفه ها» که به عنوان یکی از بهترین فعالیت های انجام شده در تعریف حرفه شناخته می شود، حرفه ای سازی را به عنوان تلاشی مستمر برای نظام مند کردن قلمرو خاصی معرفی می کند. به اعتقاد وی این قلمرو بین گروه های مختلفی در یک بازی مجموع صفر در حال رقابت است. البته اگر چه هیچ حرفه ای نمی تواند به طور کامل از مرزهای خود محافظت کند، اما در مورد ورود سایر حرفه ها به حوزه خود می تواند محدودیت های مشخصی را وضع کند. مشاغلی وجود دارد که دارای جایگاه یک حرفه کلاسیک می باشد. در بین این مشاغل می توان به پزشکی، وکالت و حسابداری اشاره نمود. این مشاغل حرفه های کلاسیک محسوب می شوند، چرا که می توانند بر دور حوزه مشخصی از دانش و مهارت های خاصی حصاری را بکشند که به صورت اجتماعی و اقتصادی به آن ارزش بدهند.
حرفه ای به هر فرد عضو یک حرفه یا هر کسی که درآمد زندگی خود را از یک فعالیت حرفه ای خاص به دست می آورد گفته می شود. اصطلاح «حرفه ای» همچنین استانداردهای آموزش و پرورش و مهارتی را اعضای یک حرفه با دانش خاص برای انجام امور آن حرفه باید بدانند، در بر می گیرد. علاوه بر این، بسیاری از متخصصان حرفه ای، متعهد به رعایت اصول اخلاقی مربوط به آن حوزه هستند. استانداردهای حرفه ای عملی و اخلاقی برای هر رشته خاص، به طور معمول از سوی انجمن های حرفه ای مانند IEEE تهیه، تصویب و جاری می شوند. برخی از تعاریف از «حرفه ای» معنای آن را به شغل های خیلی خاص در خدمت برخی از جنبه های مهم منافع عمومی و کارهای خوب برای جامعه محدود می کنند.
پروفسور
ورزش حرفه ای
در برخی از فرهنگ ها، «حرفه ای» برای اشاره به قشرها خاص اجتماعی که متشکل از کارگران تحصیل کرده و دارای استقلال عمل در کار هستند و نهایتاً امکان خلاقیت در کار خود رادارند به کار می رود.
در نگاه دقیق، اصطلاح حرفه ای برای تمام شغل های تخصصی به کار نمی رود. مشاغلی مانند ساخت و ساز حرفه ای و تأسیسات گرچه اصطلاحاً حرفه ای خوانده می شوند اما به طور دقیق در زمره صنعت گری هستند. اتمام یک دوره کارآموزی به طور کلی منجر به تربیت نیروی کار ماهر مانند نجار، برقکار، سنگ کار، نقاش، لوله کش و سایر مشاغل مشابه می شود. یک تفاوت نیروی مهارتی و حرفه ای در این است که حرفه ای ها به طور عمده کار فکری انجام می دهند در حالی که مهارتی ها کار فیزیکی بیشتری دارند.
حرفه ای می تواند به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
حرفه ای (فیلم ۱۹۸۱)، به کارگردانی ژرژ لوتنر
لئون (فیلم)، به کارگردانی لوک بسون
حرفه ای (فیلم ۱۳۵۵)، به کارگردانی قدرت الله بزرگی
حرفه ای (فیلم ۱۳۷۵)، به کارگردانی اسماعیل فلاح پور
حرفه ای فیلمی به کارگردانی و نویسندگی قدرت الله بزرگی ساختهٔ سال ۱۳۵۵ است.
لی لی
فیروز
گریگوری مارک
ابراهیم فخار
صابر آتشین
حسین ملکی
اکبر اصفهانی
اسداله یکتا
جوانی که بازرس بیمه است مأمور کشف مقداری جواهر به سرقت رفته می شود.
حرفه ای (فیلم ۱۳۷۵) فیلمی به کارگردانی اسماعیل فلاح پور و نویسندگی مهدی ژورک، هادی صابر، معصومه دلیر ساختهٔ سال ۱۳۷۵ است.
چنگیز وثوقی
پرویز پورحسینی
حسین خانی بیک
حسین سخرخیز
جمشید شاه محمدی
رزا آرایش
پریسا پورشفیع
مهشاد سخایی
بهروز مسروری
محمدرضا سیف الهی
حسن دادشکر
محمدرضا غیاث آبادی
سیروس تیموری
حسینعلی قورچی
عباس سمایی
محمدرضا گودرزی
علی گودرزی
داوود آسترکی
حسن رضایی
شاهپور مهربان
حمید دژنفر
امیر رهبری
رضا مرادیان
یعقوب راش
حمید کرمانی
حسین میرزایی
شاهرخ شوشتری
محمود شهریور
سعید ربیعی
عزت اله رستمی
حسن غیاثی
جواد بدرزاده
سیروس میمنت
امیر آشنا
محمد جهان بین
نکیسا نمکی
آتوسا هنرمند
سرگرد تیموری از طرف تیمسار برای کشتن یک سرهنگ نیروی کماندو به دلیل سرکوب نکردن مخالفان رژیم در شهر قم، مأمور می شود. سرگرد تیموری بعد از به قتل رساندن سرهنگ دستگیر شده و در یک بازداشتگاه با حاج هاشم قمی که از مبارزین و مخالفین رژیم است هم سلول می شود، تیمسار در یک ملاقات از تیموری می خواهد که خود را یک مبارز معرفی کند تا حاج هاشم قمی به او اعتماد کند. سرگرد تیموری و حاج هاشم قمی در راه انتقال به زندان دیگری فرار می کنند اما طبق نقشهٔ تیمسار حاج هاشم کشته می شود و تیموری به عنوان نفوذی با دوستان حاج هاشم ارتباط برقرار می کند، اما مبارزین به تیموری ثابت می کنند که متوجه نفوذی بودن او شده اند. از طرفی تیمسار، سرهنگ مهدوی دوست صمیمی تیموری را مجبور می کند تا مأموریت به قتل رساندن سرگرد تیموری را بپذیرد چرا که تیمسار قصد دارد کشته شدن تیموری را به نفع خود و از مشکلات و تسویه حساب های داخلی نیروهای مذهبی و مخالفان رژیم اعلام کند. سرگرد تیموری از مأموریت مهدوی آگاه می شود و بعد از کشتن او به سراغ تیمسار می رود و او را هم به قتل می رساند و زمانی که قصد فرار با خانواده خود را دارد به وسیلهٔ عوامل رژیم کشته می شود.
حرفه ای (به فرانسوی: Le Professionnel) فیلمی است فرانسوی به کارگردانی ژرژ لوتنر و با بازی ژان پل بلموندو، ژان دسایی و روبر حسین که در سال ۱۹۸۱ ساخته شده است.
ژان پل بلموندو
ژان دسایی
روبر حسین
برنار-پیر دونادیو
سیرییل کلیر
پاسکال ان زونی
ژرار داریو
الیزابت مارگونی
این فیلم اقتباسی از رمان مرگ یک حیوان پوست نازک نوشتهٔ پاتریک الکساندر است.
ژوسلَن بومُن معروف به «ژوس» (به فرانسوی: Josselin Beaumont) (ژان پل بلموندو) یک مأمور اطلاعاتی فرانسوی است که از سوی دولت فرانسه مأمور به قتل رئیس جمهور دیکتاتورِ مالاگاوی (Malagawi) می شود. اما این مأموریت شکست می خورد و او دستگیر و زندانی می شود. بومُن پس از دو سال موفق به فرار از مالاگاوی می شود و وقتی به فرانسه بازمی گردد متوجه می شود که در طول مأموریتِ او روابط دولت های فرانسه و مالاگاوی تغییر کرده و او قربانی این ماجرا بوده است. به این ترتیب، بومُن تصمیم به انتقام گرفتن از کسانی می گیرد که در این مسئله دخیل بوده اند و باعث شکست مأموریت و دستگیری او شده اند… «مالاگاوی» در این داستان، کشوری خیالی در قارهٔ آفریقا است.
حرفه ای گری، یا حرفه ای سازی (به انگلیسی: Professionalization) فرایندی اجتماعی است که بدان طریق هر پیشه یا شغلی خودش را به حرفه ای واقعی با برترین تمامیت و کارآمدی تبدیل می کند. چیستی حرفه غالباً محل نزاع است.
حرفه ای ها (انگلیسی: The Professionals) فیلمی در ژانر وسترن به کارگردانی ریچارد بروکس است که در سال ۱۹۶۶ منتشر شد. این فیلم نامزد سه جایزه اسکار شد و با استقبال منتقدان مواجه گشت.
۲ نوامبر ۱۹۶۶ (۱۹۶۶-11-۰۲)
حرفه بهداشت روان (به انگلیسی: Mental Health Practice) نام مجله ای است که به زبان انگلیسی و در زمینه پرستاری به وسیلهٔ انتشارات کالج سلطنتی پرستاری (RCN Publishing) منتشر می شود. مطالب این ماهنامه بیشتر پیرامون پرستاری بهداشت روان است.
وبگاه رسمی
فهرست مجله های پرستاری
مجله حرفه پرستاری (به انگلیسی: Nursing in Practice) ارائه دهنده اهدافی جهت پرستاران شاغل در بخش مراقبت های اولیه بوده که توسط ناشر بریتانیایی انتشار می یابد.
این مجله شش بار در سال منتشر می گردد و دارای محتوای بالینی و تحولات بهداشتی، پوشش موضوعاتی از جمله مراقبت های قلبی، درماتولوژی، دیابت و مراقبت های تنفسی است.
این مجله توسط Campden Media(شرکت بین المللی چاپ و نشر رسانه ای) برای همه پرستاران مراقبت های اولیه منتشر و در دسترس می باشد.
در دسامبر 2011،درج این خبر که"هزینه های قانونی در موارد سهل انگاری های پرستاران در پنج سال اخیر سه برابر شد" ،تیتر روزنامه ها گردید.
فهرست ژورنال های پرستاری
حرفه تازه او (به انگلیسی: His New Profession) یا (The Good for Nothing) فیلمی کوتاه و صامت، به نویسندگی و کارگردانی و تدوین و بازی چارلی چاپلین و تولید سال ۱۹۱۴ می باشد.
چارلی چاپلین به عنوان چارلی
چارلی چیس به عنوان خواهرزاده
سیسیل آرنولد به عنوان دختر با تخم مرغ
هری مک کوی به عنوان پلیس
راسکو آربوکل به عنوان متصدی بار
هلن کرادرز به عنوان یک زن
چارلز موری به عنوان مشروب خور
جس دندی به عنوان دایی ویلچری
مردی، دایی ویلچری اش را به چارلی می سپارد و به نزد دختر مورد علاقه اش می رود. اما بعداً چارلی به خاطر آن دختر با مرد درگیر می شود؛ و پس از این که مرد با پلیس درگیر می شود، چارلی با دختر می رود.
سیاست به مثابه حرفه (به آلمانی: Politics as a Vocation) یکی از آثار مهم ماکس وبر است. این اثر به عنوان دومین سخنرانی از مجموعه سخنرانی های وی در مونیخ در سال ۱۹۱۹ منتشر شد. اولین سخنرانی از این مجموعه با عنوان " دانشمند به عنوان یک حرفه" می باشد.
ترجمه این اثر به زبان فارسی تحت عنوان "حرفه و رسالت سیاستمدار" توسط احمد نقیب زاده انجام شده و در سال ۱۳۷۰ توسط انتشارات دانشگاه تهران منتشر شد و بعداً نشر علم آنرا تجدید چاپ کرد. نقیب زاده هر دو سخنرانی را ترجمه نموده و با اضافه کردن مقدمه ای مفصل از ریمون آرون در مورد شخصیت و آثار ماکس وبر، این مجموعه را تحت عنوان "دانشمند و سیاستمدار" منتشر کرده است.
شیرزاد پیک حرفه (زاده: ۳ اسفند ۱۳۵۸ در رشت)، نویسنده، فیلسوف اخلاقگرا، استادیار دانشگاه و مترجم ایرانی است. از ترجمه های پیک حرفه می توان به دو کتاب پیامدگرایی اثر جولیا درایور و «زندگی و اندیشهٔ آدام اسمیت» اثر جک راسل وینستین اشاره کرد. وی همچنین نویسندهٔ دو کتاب با عنوان فایده گرایی و مرزهای اخلاق بوده است که به ترتیب توسط نشر نگاه معاصر در سال ۱۳۹۵ و نشر نی در سال ۱۳۹۰ به چاپ رسیده اند. پیک حرفه هم اکنون عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه بین المللی امام خمینی است.
شیرزاد پیک حرفه هم اکنون مدیر "انجمن فیلسوفان ایرانی" (به انگلیسی:Iranian Philosophers Association) است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با حرفه

حرفه در جدول کلمات

حرفه
پیشه , کسب و کار
حرفه و شغل
کار
حرفه و فن
هنر
حرفه و هنر
فن
پسوند حرفه ساز
مند
تخته باز حرفه ای
نراد
روش و حرفه کاربرد علوم فنی
مهندسی
روش و حرفه کاربرد علوم فنی که با استفاده از قوانین طبیعت و منابع فیزیکی به ساخت و طراحی مواد | ساختارها | ماشین ها | ابزار و سیستم ها و یا پردازش ها می انجامد
ایدز
سرباز حرفه ا ی
کماندو
سرباز حرفه یی
کماندو

معنی حرفه به انگلیسی

mystery (اسم)
هنر ، سر ، شبیه ، صنعت ، حرفه ، خفا ، پیشه ، رمز ، معما ، لغز ، راز
profession (اسم)
اقرار ، اعتراف ، حرفه ، پیشه ، شغل ، سوگند ملایم ، حرفهیی
pursuit (اسم)
تعقیب ، دنبال ، حرفه ، پیشه ، پیگرد ، تعاقب
avocation (اسم)
کار ، سرگرمی ، کار فرعی ، مشغولیت ، کار جزیی ، حرفه ، کسب
business (اسم)
حرفه ، داد و ستد ، تجارت ، بنگاه ، کار و کسب ، کاسبی ، سوداگری
vocation (اسم)
کار ، میل ، حرفه ، کسب ، صدا ، احضار ، پیشه ، شغل ، حرفهای ، هنرستانی
occupation (اسم)
سرگرمی ، حرفه ، اشتغال ، اشغال ، پیشه ، تصرف ، شغل
trade (اسم)
سرگرمی ، ازار ، حرفه ، کسب ، داد و ستد ، سودا ، تجارت ، کاسبی ، سوداگری ، پیشه ، بازرگانی ، شغل ، مبادله کالا ، امد و رفت
metier (اسم)
سرگرمی ، حرفه ، کسب ، رویه ، شغل
carrier (اسم)
حرفه ، حامل ، حمال ، حامل میکرب ، دستگاه کاریر ، موج حام-ل

معنی کلمه حرفه به عربی

حرفه
احتلال , تجارة , عمل , لغز , مسعي , مهنة , هواية ، اِحْتِرافٌ
مهنة
هاوي

حرفه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

میلاد ١٨:٣٤ - ١٣٩٧/١٢/١٨
کار
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ثبت نام فنی حرفه ای   • لیست دوره های فنی حرفه ای   • دوره های فنی حرفه ای اصفهان   • پورتال سازمان فنی حرفه ای   • نتایج آزمون فنی حرفه ای   • سازمان فنی و حرفه ای تهران   • استعلام گواهینامه فنی حرفه ای   • کلاس های فنی حرفه ای اصفهان هزار جریب   • معنی حرفه   • مفهوم حرفه   • تعریف حرفه   • معرفی حرفه   • حرفه چیست   • حرفه یعنی چی   • حرفه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حرفه
کلمه : حرفه
اشتباه تایپی : pvti
آوا : herfe
نقش : اسم
عکس حرفه : در گوگل


آیا معنی حرفه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )