انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1092 100 1

حسابداری

/hesAbdAri/

مترادف حسابداری: محاسبه گری، محاسبی، شغل حسابدار

برابر پارسی: شمارداری

معنی حسابداری در لغت نامه دهخدا

حسابداری. [ ح ِ ] (حامص مرکب ) عمل حسابدار. محاسبه. حِساب. شمار . || (اِ مرکب ) اداره ٔ محاسبات.

معنی حسابداری به فارسی

حسابداری
۱ - عمل و شغل حسابدار محاسبی . ۲ - اداره یا دایره ای در وزارتخانه یا ادار. کل و یا موسسه ای که اعضای آن بحسابهای مربوط رسیدگی کنند .
[accounting server] [مهندسی مخابرات] رایانه ای که در شبکۀ داخلی به صورت خودکار هزینۀ استفاده از خدمات را محاسبه می کند

معنی حسابداری در فرهنگ فارسی عمید

حسابداری
۱. عمل منظم نگه داشتن حساب ها.
۲. (اسم) شعبه ای در یک اداره یا مؤسسه که به حساب های آن اداره یا بنگاه رسیدگی می کند.

حسابداری در دانشنامه ویکی پدیا

حسابداری
علم حسابداری زبان تجارت خوانده می شود و یکی از زیر شاخه های رشته های مهندسی است ؛چون از طریق تهیه گزارش های مالی، اطلاعات لازم را دربارهٔ واحدهای اقتصادی در اختیار اشخاص ذی نفع و ذی علاقه و ذی حق قرار می دهد. این اشخاص شامل مدیران، صاحبان سرمایه، اعتبار دهندگان، سازمان های مالی و اقتصادی دولت و از این قبیل هستند. از منظری دیگر از حسابداری با نام سیستم اطلاعاتی حسابداری Accounting Information System یاد می شود که برای پردازش اطلاعات مربوط به رویدادهای مالی مؤثر بر سازمان ها و واحدهای تجاری و گزارش اثرات این گونه رویدادها به تصمیم گیرندگان، طراحی شده است.
نرم افزار هلو
با بیش از 47٪ سهم بازار نرم افزاری ایران، پرمخاطب ترین نرم افزار حسابداری ایران است. این محبوبیت باعث شده است تا بازارکار بسیار بالایی برای حسابداران و افرادی که با نرم افزار هلو کار می کنند به وجود بیاید. همچنین آموزش نرم افزار هلو با توجه به ساده بودن آن می تواند گزینه دوم برای محبوبیت بیش از پیش آن باشد.
طبق «بیانیه اساسی تئوری حسابداری»: حسابداری عبارت است از فرایند شناسایی، اندازه گیری و ثبت و گزارشگری اطلاعات اقتصادی برای تصمیم گیری های آگاهانه به وسیله استفاده کنندگان آن اطلاعات. بیانیه در تشریح این تعریف آورده است بر اساس دیدگاهی جامع، «اطلاعات حسابداری» را می توان «اطلاعات اقتصادی» تلقی کرد.
گاهی اوقات به اشتباه از مفهوم دفترداری برای تعریف حسابداری استفاده می شود؛ درحالیکه دفترداری بخشی از حسابداری است . دفترداری عبارت است از: فن ثبت، طبقه بندی و خلاصه سازی مبادلات واحد تجاری. البته این عملیات در گذشته صرفاً در دفاتر حساب انجام می شد. اما امروزه ثبت های حسابداری با استفاده از نرم افزارهای حسابداری توسط رایانه انجام می شود. حسابداری مفهوم وسیع تری از دفترداری را دربر می گیرد. در واقع دفترداری بخشی از وظایف حسابدار است. همه حسابداران از مجموعه قواعد یکسان تحت عنوان اصول پذیرفته شده حسابداری واستانداردهای حسابداری برای تهیه گزارش های مالی استفاده می کنند.
اطلاعات مربوط به معاملات روزمره، اساس تهیه گزارش های مالی را تشکیل می دهد. در واحدهای بازرگانی، فعالیت هایی نظیر خرید و فروش کالا، خرید ماشین آلات و پرداخت هزینه های جاری مانند اجاره، حقوق، بهای آب و برق از جمله معاملات روزمره است.
عکس حسابداری
حسابداری ارزش منصفانه (انگلیسی: Mark-to-market accounting) به روش حسابداری مرتبط با ارزش منصفانه اطلاق می شود و یک روش گزارشگری مالی می باشد، که به شرکت ها اجازه می دهد، دارایی ها و بدهی های خود را بر مبنای برآورد قیمت هایی گزارش کنند، که در صورت فروش دارایی، دریافت یا در صورت تصفیهٔ بدهی، پرداخت خواهند کرد. به موجب حسابداری ارزش منصفانه، شرکت ها زیان های ناشی از کاهش ارزش دارایی یا افزایش بدهی های خود را گزارش می کنند. این زیان ها ممکن است منجر به کاهش حقوق مالکانه و سود شرکت ها و مؤسسات شود. طرفداران حسابداری ارزش منصفانه معتقدند، این روش اطلاعات کاملی را افشا می کند و شفافیت حسابداری بدین معنی است که صورت های مالی، درست و دقیق تهیه شده اند و اطلاعات کاملی را دربارهٔ فعالیت های مؤسسه و وضعیت مالی شرکت ارائه می کنند. به دلیل این که در حسابداری ارزش منصفانه، صورت سود و زیان، ارزش اقتصادی واقعی فعالیت های شرکت و ترازنامه دارایی ها، بدهی ها و حقوق مالکان را به ارزش منصفانه منعکس می کنند؛ بنابراین می توان گفت که این روش اطلاعات شفاف تری را ارائه می کند، در مقابل، منتقدین معتقدند گزارش کردن زیان های ناشی از تغییر قیمت ها با قیمت های بازار سهام، رابطهٔ معکوس دارد و به طور کلی باعث افزایش ریسک مالی می شود.
حسابداری الکترونیک (انگلیسی: E-accounting) حاصل به کارگیری روش های الکترونیک در انجام امور مالی و حسابداری است که در گذشته به صورت دستی انجام می شده است. امروزه نرم افزارهای زیادی در زمینه حسابداری وجود دارند. پیشرفت این نرم افزارها تا این حد بوده که کاربران بدون نیاز به داشتن دانش حسابداری، قادر به استفاده از این نرم افزارها و مدیریت امور مالی کسب و کار خود هستند.
نرم افزار حسابداری الکترونیک
این نرم افزارها، قابل نصب بر روی سیستم عامل های مختلف می باشند و امکان مدیریت مالی را به حسابداران می دهند. به کارگیری قابلیت های سیستم های کامپیوتری از جمله حافظه، قدرت پردازش و … موجب شده است تا استفاده از این نرم افزارها فرایند حسابداری را برای حسابداران ساده تر سازد.
یک نرم افزار حسابداری تحت وب، نسخه ای آنلاین از نرم افزارهای حسابداری می باشد. استفاده از این اپلیکیشن، کاربر را قادر می سازد تا از طریق بستر اینترنت به سیستم حسابداری خود دسترسی داشته باشد؛ بنابراین تنها پیش نیاز برای دسترسی به سیستم حسابداری، اتصال به اینترنت می باشد. با توجه به افزایش دسترسی به اینترنت در هر مکان و هر زمان، استفاده از نرم افزارهای حسابداری تحت وب روندی رو به رشد خواهد داشت. کاربران به راحتی می توانند از طریق هر دستگاه متصل به اینترنت، به سامانه حسابداری خود وارد شده و به کلیه اطلاعات مالی خود دسترسی داشته باشند.
حسابداری انرژی (انگلیسی: Energy accounting) یک سیستم مورد استفاده برای اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و ارائه گزارش مصرف انرژی می باشد، که بمنظور کنترل مصرف انرژی و تأثیر آن بر محیط زیست، مورد استفاده قرار می گیرد. حسابداری انرژی همچنین از زیرسیستم های استفاده شده در سامانه های مدیریت انرژی در سازمان ها است، که برای اندازه گیری و آنالیز میزان مصرف انرژی با هدف استفاده بهره ورانه از انرژی، استفاده می شود.
نرم افزار مدیریت انرژی
رشته حسابداری بازرگانی یکی از رشته های زمینه خدمات شاخه فنی و حرفه ای در نظام آموزش و پرورش فعلی جمهوری اسلامی ایران می باشد. هنرجویان این رشته پس از گذراندن اول دبیرستان وارد هنرستان های فنی وحرفه ای می شوند که پس از گذراندن دو سال می توانند در کنکودر کاردانی پیوسته دانشکده های فنی و حرفه ای دانشگاه فنی وحرفه ای وکاردانی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی شرکت نمایند و پس از گذرانده ۸۰ واحد (فنیو حرفه ای :۸۰ واحد، کاردانش۸۸ واحد) و فارغ التحصیل شدن در دوره کاردانی می توانند در آزمون کاردانی به کارشناسی نیز شرکت کنند.
درحال حاضر دانش حسابداری به عنوان یک دانش فراگیر درآمده که بسیاری خود را نیازمند دانستن آن می دانند و هدف اصلی آن ارائهٔ دور نمای دانش حسابداری بوده و همچنین ارائهٔ اطلاعات مالی به تصمیم گیرندگان جهت اتخاذ تصمیمات اقتصادی آگاهانه برای استفاده از منابع محدود و افزایش بهره وری می باشد.
هنرجویان در این رشته با مکاتبات اداری، ثبت و بایگانی، کار با انواع ماشین های اداری، تنظیم اسناد مالی، امور بانکی، بیمه و مالیات، بورس، گمرک، معاملات تجاری داخلی و خارجی، امور مالی شرکت ها وموسسات اداری، حسابداری صادرات و واردات، بازرگانی ایران و جهان، مقررات تجاری برخی کشورها، آمارگیری و تجزیه و تحلیل داده ها و … آشنا خواهند شد.
کارمند امور مالی ادارات
حسابداری دوبل (یا حسابداری دوطرفه یا دفترداری دوطرفه) نوعی از حسابداری است.
۱۳۸۵/۱/۱ مبلغ ۱۰۰۰ ریال جنس به صورت نقدی خریداری شد.
۱۳۸۵/۱/۲ مبلغ ۱۳۴ ریال بابت هزینه ملزومات اداری و خرید نوشت افزار هزینه شد.
۱۳۸۵/۱/۳ ۲۰ قطعه فرش به صورت ۵۰۰۰ نقد و ۳۰۰۰ نسیه خریداری شد.
در حسابداری اولیه، اطلاعات انجام هر گونه عملیات به صورت سیاق نگهداری می شده است و به این گونه حسابداری حسابداری سیاق گفته می شده است. به عنوان مثال نمونه زیر بخشی از این حسابداری است:
در حسابداری دوبل حساب های مختلفی وجود دارند که این حساب ها یا از نوع بدهکار یا از نوع بستانکار می باشند. شناخت و درک حساب ها اصل حسابداری را تشکیل می دهد. حساب بدهکار و حساب بستانکار با مفهوم بدهکار و بستانکار در محاوره تفاوت دارد.
حساب صندوق، حساب ملزومات اداری، هزینه ها، حساب بدهکاران، حساب خرید از نوع بدهکار است. حسابهای بستانکاران، فروش، در آمد از نوع بستانکار است.
حسابداری دولتی (انگلیسی: Governmental accounting) به فرایند جمع آوری، ثبت و طبقه بندی، تلخیص، تفسیر و گزارش رویدادهای بودجه ای و مالی دستگاه های اجرایی زیرمجموعه دولت، اطلاق می شود، که این داده ها در راستای برنامه ریزی و تصمیم گیری در خصوص نحوه کنترل بودجه، مورد استفاده قرار می گیرند.
حسابداری دولتی نظامی است که اطلاعات مالی مربوط به فعالیت های وزارتخانه ها و موسسات دولتی را بمنظور تصمیم گیری صحیح مالی و کنترل برنامه های مصوب بودجه سالانه و منابع مالی مورد استفاده دولت، جمع آوری، طبقه بندی، تلخیص و گزارش می نماید. در حسابداری دولتی مراحل حسابداری برای کنترل برنامه مصوب سالانه و نیز جلوگیری از تداخل منابع مالی مورد استفاده، به کار گرفته می شود.
حسابداری ذهنی یک مفهوم است که نخستین بار توسط ریچارد تیلر نامگذاری شد، این مفهوم (یا حسابداری روانشناسی) تلاش می کند ساز و کاری را که مردم در آن درآمدهای اقتصادی را کدگذاری، گروه بندی و ارزیابی می کنند توضیح دهد. حسابداری ذهنی با ادراک از مخارج مختلف ما سر و کار دارد؛ هدف آن این است که تصمیم های مرتبط با پول ما را پیگیری کند تا به ما مدلی برای ارزیابی تصمیمات مالی آتی بدهد. این یک راه برای فهم سازوکار جهان است. مانند بسیاری از فرایندهای شناختی دیگر، می تواند خطاها و خروج سیستماتیک را از رفتار عقلایی و حداکثر کردن ارزش فعال کند، و کاربردهای آن را می توان قدرتمند دانست. فهمیدن نقص ها و ناکارایی های حسابداری ذهنی برای یک تصمیم گیری خوب و کاهش خطای انسانی ضروری است.
همان طور که تیلر می گوید «تمامی سازمان ها، از جنرال موتورز گرفته تا خانوارهای تک نفره، دارای سیستم صریح و/یا ضمنی حسابداری می باشند. سیستم حسابداری عموماً به طور غیرقابل انتظاری برا تصمیم ها تأثیر می گذارد. ما عمدتاً رفتار مشتری را با انحراف از پیش بینی های استاندارد اقتصادی می بینیم؛ حسابداری ذهنی یک چارچوب است که به دنبال توضیح بیشتر در مورد رفتار مشتری است، و توضیح دهد وقتی که یک مشتری ممکن است اصول استاندارد اقتصادی را نقض کند. منحصراً، مخارج فردی عمدتاً با ارزش حال رفاه کل یک فرد مرتبط در نظر گرفته نمی شود. به جای آن این مخارج در ماهیت دو حساب در نظر گرفته می شوند: دوره بودجه حال (می تواند یک روند ماهانه به واسطه اقساط باشد، یا به طور سالانه به واسطه درآمد سالیانه)، و موضوع خرج. افراد همین طور می توانند چند حساب ذهنی برای یک نوع منبع را داشته باشند. یک فرد ممکن است از بودجه های ماهانه مختلفی به عنوان مثال برای خرید مواد غذایی و غذا خوردن در رستوران استفاده کند، و به یک مدل خرید را هنگام اتمام بودجه محدود کند در حالی که خریدهای دیگر را محدود نمی کند، حتی اگر هر دو مخارج از یک منبع قابل تعویض ناشی شده باشند.
یکی از کاربردهای حسابداری ذهنی، فرضیه رفتار چرخه زندگی (شفرین و تیلر ۱۹۸۸)، ثابت می کند که مردم به طور ذهنی دارایی ها را که مربوط هریک از درآمدهای حال، رفاه حال یا درآمد آتی باشد تنظیم می کنند و این کاربردهایی برای رفتار آن ها دارد همان طور که حساب ها عمدتاً غیرقابل تعویض هستند و تمایل حاشیه ای به مصرف هر حساب نیز مختلف است.
در تئوری حسابداری ذهنی، قاب بندی یعنی شیوه ای که یک فرد معاملهی را به طور موضوعی در ذهن خود چارچوب بندی می کند، مطلوبیتی را که دریافت می کند یا انتظار دارد را تعیین می کند. این مفهوم به طور مشابه در نظریه چشم انداز استفاده می شود، و بسیاری نظریه پردازان حسابداری ذهنی این نظریه به عنوان تابع ارزش در تجزیه و تحلیل خود قبول دارند. باید خاطر نشان کرد که تابع ارزش مقداری است برای بدست آوردن (مستلزم ناامیدی برای ریسک کردن) و محصور برای تلفات (مستلزم ریسک پذیری). چنین چیزی می تواند بر شیوه ارزیابی مردم از معامله ها مؤثر باشد.
حسابداری سبز، (به انگلیسی: Green Accounting) در برگیرنده مجموعه قواعدی است که موجب بهبود توان سیستم حسابداری برای شناسایی، ثبت و گزارش گیری آثار ناشی از تخریب و آلودگی محیط زیست می شود. حسابداری محیط زیست مبتنی بر تلفیق محیط زیست به عنوان یک منبع سرمایه و در نظر گرفتن هزینه های زیست محیطی به عنوان یکی از هزینه های قابل قبول در فرایندهای اقتصادی و محاسباتی می باشد. هدف حسابداری زیست محیطی، فراهم آوردن اطلاعاتی است که برای ارزیابی عملکرد، تصمیم گیری، کنترل و گزارشگیری بتواند به مدیران یاری رساند.
محیط زیست گرایی
حفاظت محیط زیست
حسابداری زیست محیطی بر مفاهیم اقتصادی و محیط زیست بناشده و کاربرد آن با توجه به استفاده نکردن از ارزش های مبتنی بر بازار، مستلزم ایجاد تغییر در فرهنگ است. حسابداری زیست محیطی، بخشی از این تغییرات را در سازمان و بخش وسیع تری از آن را در جامعه ارائه می کند و با ارائه شناخت اساسی بیشتر و مشارکت در فعالیت های کاری روزانه به تعیین هدف توسعه مستمر به عنوان رویکردی خاص، کمک می کند.
توجه به مسئله حسابداری زیست محیطی نگرشی است که افراد را قادر می سازد به اهمیت حفظ محیط زیست و استفاده از روش های بهینه و استفاده منطقی از منابع و حفظ و محیط زیست گرایی بیشتر توجه نمایند.
حسابداری صنعتی شاخه ای از علم و فن حسابداری است که وظیفه جمع آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه و محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات را بر عهده داشته با و تجزیه و تحلیل گزارش ها و بررسی راه های تولید روشهای تقلیل بهای تمام شده تولیدات را بیان می کند.
مدیران با استفاده از حسابداری صنعتی، یا حسابداری بهای تمام شده، بهای تولیدات را محاسبه می کنند و کنترل خود را بر روی هزینه های مواد، دستمزد و سایر هزینه های تولید اعمال می کنند. مدیران اگر گزارشات دقیق و صحیحی از عوامل هزینه نداشته باشند در تصمیم گیری برای افزایش تولید یا سایر تصمیم گیری ها و راه انجام تصمیمات خود با مشکل مواجه خواهند شد.
گاهی تصور می شود کاربرد حسابداری صنعتی و بهای تمام شده محدود به کارخانجات و صنایع تولیدی می باشد هرچند شاید مشهورترین کاربرد آن در این جهت باشد ولی سایر مؤسسات نیز از حسابداری بهای تمام شده بهره برده و از روشهای حسابداری بهای تمام شده در بانک ها، شرکت های بیمه، عمده فروشی ها، شرکت های حمل و نقل، شرکت های هواپیمایی، دانشگاه ها و بیمارستان ها در جهت کارایی بیشتر استفاده می گردد.
از جمله کتابهای معروف در زمینه حسابداری صنعتی با تأکید بر مسایل مدیریتی می توان از کتاب معروف چارلز تی هورن گرن جورج فاستر سریکانت ام داتار ترجمه دکتر بزرگ اصل و دکتر پارسائیان می باشد.
حسابداری مالی (به انگلیسی: Financial accounting) گونه ای از حسابداری است، که اطلاعات مالی را در قالب ترازنامهها و صورت های سود و زیان، برای استفاده داخلی سازمان ها و کارکنان شرکت ها، همچنین برای گزارش دهی به سهام داران، سازمان های دولتی و ناظران جمع آوری، تحلیل و ارائه می کنند.
حسابداری زبان تجارت خوانده می شود، زیرا از طریق تهیه گزارش های مالی، اطلاعات لازم را دربارهٔ واحدهای اقتصادی در اختیار اشخاص ذی نفع قرار می دهد. این اشخاص شامل مدیران، صاحبان سرمایه، اعتبار دهندگان، سازمان های مالی و اقتصادی دولت و از این قبیل هستند. از منظری دیگر از حسابداری با نام سیستم اطلاعاتی حسابداری برای پردازش اطلاعات مربوط به رویدادهای مالی مؤثر بر سازمان ها و واحدهای تجاری و گزارش اثرات این گونه رویدادها به تصمیم گیرندگان، طراحی شده است.
طبق «بیانیه اساسی تئوری حسابداری»: حسابداری عبارت است از فرایند شناسایی، اندازه گیری و گزارشگری اطلاعات اقتصادی برای تصمیم گیری های آگاهانه به وسیله استفاده کنندگان آن اطلاعات. بیانیه در تشریح این تعریف آورده است بر اساس دیدگاهی جامع، «اطلاعات حسابداری» را می توان «اطلاعات اقتصادی» تلقی کرد.
گاهی اوقات به اشتباه از مفهوم دفترداری برای تعریف حسابداری استفاده می شود. دفترداری عبارت است از: فن ثبت، طبقه بندی و خلاصه سازی مبادلات واحد تجاری. البته این عملیات در گذشته صرفاً در دفاتر حساب انجام می شد. اما امروزه ثبت های حسابداری با استفاده از کامپیوتر انجام می شود. حسابداری مفهوم وسیع تری از دفترداری را دربر می گیرد. در واقع دفترداری بخشی از وظایف حسابدار است. همه حسابداران از مجموعه قواعد یکسان تحت عنوان اصول پذیرفته شده حسابداری برای تهیه گزارش های حسابداری استفاده می کنند.
امنیت سامانه اطلاعاتی حسابداری به معنای حفاظت سامانه اطلاعاتی حسابداری در برابر دسترسی افراد غیرمجاز به اطلاعات - انبارش شده، در حال پردازش، یا گزارش شده - و خدمات است.
محرمانه بودن
درست بودن (اعتبار)
در دسترس بودن.
امروزه یکی از شاخه های تخصصی حسابداری، طراحی سامانه اطلاعاتی حسابداری است. مدیران برای تصمیم گیری راهبردی نیازمند اطلاعاتی هستند که عموماً به وسیله سامانه اطلاعاتی حسابداری فراهم می شود. کار سامانه اطلاعاتی پردازش داده ها است؛ اما گاه چنین تصور می شود که در سامانه های اطلاعاتی سازمان ها آنچه روی می دهد صرفاً پردازش ساده داده های خام و اولیه رویدادهای مالی و غیرمالی مؤثر بر فعالیت های سازمان است؛ ولی واقعیت این است که سطوح مختلف مدیران با مسائل متنوعی درگیرند که به لحاظ پیچیدگی شیوه های حل مسئله در درجات متفاوتی قرار دارند و نوع سامانه هایی که می توانند به حل این مجموعه متنوع کمک کنند، در طیفی از نظام های اطلاعاتی متعارف گذشته نگر تا سامانه های هوشمند آینده نگر قرار دارند که بحث برقراری امنیت در آن سامانه ها درخور توجه است. کنترل سامانه اطلاعاتی، به ویژه در مواردی که این سامانه از ایمنی کافی بر خوردار نباشد، امری ضروری است. زیرا خطراتی که این سامانه را می تواند تهدید کند، بسیار زیاد است. در شرکت ها و سازمان هایی که امنیت سامانه های اطلاعاتی آن ضعیف است، خطر نفوذ به آن سامانه ها و دستکاری اطلاعات آن زیاد و خسارت های وارد می تواند غیرقابل جبران باشد. نیاز به ایمنی اطلاعات ایجاب می کند که پیش بینی های لازم توسط مدیران صورت گیرد تا اطلاعات سامانه از ایمنی مناسبی برخوردار و اطلاعات آن اتکاپذیر باشد. تاکنون تحقیقات زیادی در مورد نقش و اهمیت سامانه اطلاعاتی حسابداری در تصمیم گیری و همچنین کیفیت اطلاعات در کارایی تصمیم گیری انجام شده است که همگی گویای نقش پررنگ آن در عرصه تصمیم گیری های اقتصادی مدیران است. از آن جا که اهمیت برقراری امنیت سامانه اطلاعاتی در پردازش اطلاعات مالی روزبه روز افزایش می یابد، موضوع امنیت در سامانه اطلاعاتی حسابداری و ایجاد آن در سازمان ها و شرکت ها، جایگاه ویژه ای را در بین مدیران، حسابداران و حسابرسان به وجود آورده است.
محرمانه بودن به معنی آن سات که اطلاعات تنها برای کسانی که حق دانستن آن ها را دارند قابل افشا و نمایش است. زمانی که اطلاعات توسط شخصی غیرمجاز خوانده یا کپی می شود نتیجه آن از دست دادن قابلیت اعتماد است. برای بعضی از انواع اطلاعات، قابلیت اعتماد عاملی بسیار پراهمیت است. برای نمونه، اطلاعات تحقیقاتی، اسناد و مدارک مربوط به بیمه و مالیات، ویژگی های محصول جدید و راهبردهای سرمایه گذاری شرکت از این نوع اطلاعات است.
به این معنی است که اطلاعات د رمقابل تغییرات، تعدیلات و اشتباهات محافظت می شوند و اطلاعات به صورت صحیح و کامل نگهداری می شوند. زمانی که در شبکه ناامنی وجود دارد و اطلاعات با روش های غیرمنتظره ای تغییر می یابند با تعدیل می شوند نتیجه آن به عنوان نداشتن صحت و درستی اطلاعات شناحته می شود و به معنی آن است که تغییراتی غیرمجاز در اطلاعات ایجاد شده یا اشتباهاتی توسط نیروی انسانی رخ داده است. درستی و صحت اطلاعات برای حسابداری مالی اهمیت زیادی دارد در نتیجه فقدان صحت و درستی اطلاعات ممکن است از بین برود یا غیرقابل دسترس شود.
بررسی حسابداری (انگلیسی: The Accounting Review) یک ژورنال دانشگاهی دو ماهنامه و داوری همتا است که بوسیلهٔ انجمن حسابداری آمریکا منتشر می شود و بطور گستردهٔ موضوعات مرتبط با حسابداری و تمامی روش شناسی پژوهشی در آن حوزه را شامل می شود.
Journal homepage
Online access
Online archive
JSTOR
دانشگاه ایالتی اوهایودانشکده بازرگانی فیشر
حسابداران عمومی گواهی شده،
استادان دانشگاه، و
حسابداران صنعتی و دولتی.
ایالات متحده آمریکا
تالار مشاهیر حسابداری، در سال ۱۹۵۰ در دانشگاه ایالتی اوهایو، با هدف بزرگداشت حسابدارانی که از آغاز سده بیستم در پیشرفت حسابداری مشارکت بااهمیتی داشته اند، راه اندازی شده است. تا سال ۲۰۱۴، نود و دو (۹۲) حسابدار پیشرو از آمریکا (۷۹ تن) و ۵ کشور دیگر (انگلستان، ۷ تن؛ کانادا، ۳ تن؛ آفریقای جنوبی، ژاپن و استرالیا، یک تن) به عضویت در این تالار مفتخر شده اند.
هر چند گزینش در تالار مشاهیر حسابداری به منظور بزرگداشت افراد برگزیده انجام می شود، افزون بر آن، خدمات برجسته ای که در پیشرفت زمینه های گوناگون حسابداری سهم دارند نیز شناسانده می شوند. این خدمات عبارت اند از: پژوهش و نگارش در زمینه حسابداری، خدمات بااهمیت به سازمان های حرفه ای حسابداری، شهرت فراگیر به عنوان مقام مسئول در زمینه ای از حسابداری، کمک به پیشرفت آموزش حسابداری، و خدمات عمومی. هر عضو باید به جایگاه برجسته ای در حسابداری جهان دست یافته باشد که از ماهیت مشارکت های وی مورد قضاوت قرار گرفته باشد.
دفاتر تجارتی
دفتر کل
دفتر روزنامه
دفتر معین
دفتر تفصیلی
دفتر دارائی
دفاتر حسابداری علاوه بر موارد ذکر شده شامل دفاتر دیگری نیز می باشد اما بطور کل و عامیانه از این دفاتر نام برده می شود.
دفاتر اصلی حسابداری که مورد قبول اداره دارایی می باشد شامل دفتر روزنامه و دفتر کل می باشد. اطلاعات مالی به صورت روزانه از تراز و اسناد حسابداری به دفتر روزنامه و معمولاً به صورت هفتگی از دفتر روزنامه به دفتر کل منتقل می شود.
سامانه اطلاعاتی حسابداری (AIS) سامانه ای است از گردآوری، انبارش و پردازش داده های مالی و حسابداری که توسط تصمیم سازان استفاده می شوند. یک سامانهٔ اطلاعاتی حسابداری معمولاً روشی مبتنی بر رایانه برای ردیابی فعالیت حسابداری در پیوستگی با منابع فناوری اطلاعات است. گزارش های آماری منتج از این سامانه می توانند به طور درون سازمانی توسط مدیران یا به طور بیرون سازمانی توسط دیگر گروه های ذی نفع از جمله سرمایه گذاران، اعتباردهندگان و مقامات مالیاتی استفاده شوند.
ذبیح الله رضایی (پروفسور حسابداری و صاحب کرسی عالی تامسون هیل دانشگاه ممفیس، آمریکا)
غلامحسین دوانی (حسابدار رسمی، نویسنده، سخنران)
مصطفی علیمدد (مترجم و مؤلف کتاب های آموزشی حسابداری)
علی ثقفی (رئیس انجمن حسابداری ایران و بنیان گذار دوره های کارشناسی ارشد و دکتری، و مجلات علمی حسابداری در ایران)
یحیی حساس یگانه (عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی و دو بار برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران)
نظام الدین ملک آرایی (دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران)
غلامرضا اسلامی بیدگلی (از دانشگاهیان سرشناس مدیریت مالی ایران)
حمید خالقی مقدم (معاون مالی و اداری اسبق شهرداری تهران (۱۳۸۱–۱۳۷۹)، قائم مقام رئیس دانشگاه تربیت معلم (۱۳۷۲–۱۳۷۰)، و عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی)
ویدا مجتهدزاده (رئیس سابق دانشگاه علوم اقتصادی، معاون مالی و اداری اسبق وزارت امور اقتصادی و دارایی، عضو هیئت علمی گروه حسابداری دانشگاه الزهرا)
یحیی نجمی هاشمی فشارکی (مدیرعامل اسبق شرکت توسعه صنایع بهشهر و عضو هیئت مدیره شماری از شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران)
قاسم انصاری رنانی (رئیس اسبق دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی و و عضو هیئت علمی گروه مدیریت آن دانشکده)
مؤسسه عالی حسابداری (۱۳۵۵–۱۳۴۳) یکی از نخستین مراکز آموزش عالی حسابداری در ایران بود که در سال ۱۳۴۳ توسط عزیز نبوی بنیان گذاری شد؛ و بیش ترین دانش آموختگان حسابداری در ایران در دهه های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ تحصیلات عالی خود را در این مؤسسه گذراندند. بسیاری از نخستین کتاب های آموزشی حسابداری ایران نیز توسط انتشارات این مؤسسه منتشر شد. این مؤسسه، در سال ۱۳۵۵، در پی مهاجرت همیشگی بنیان گذار - عزیز نبوی - از ایران منحل شد.
از جمله دانش آموختگان سرشناس مؤسسه عالی حسابداری می توان اشخاص زیر را نام برد:
۲۵ آذر ۱۳۷۵، گروهی از دانش آموختگان مؤسسه عالی حسابداری برای برگزاری آیین گرامی داشت سی و سومین سال گرد تأسیس آن مؤسسه گرد هم آمدند. در این گردهم آیی، شرکت سرمایه گذاری حسابداران آینده با هدف گردهم آیی ادواری دانش آموختگان مؤسسه عالی حسابداری، زنده نگه داشتن یاد آن مؤسسه و در صورت امکان احیای دوباره آن مؤسسه تأسیس شد. بعدها، در چارچوب تلاش های شماری از بنیان گذاران این شرکت که در دانشگاه های ایران به تدریس حسابداری اشتغال داشتند مجوز یک مرکز آموزشی حسابداری به نام مؤسسه آموزش عالی حسابداران امروز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت شد. این مؤسسه، از سال ۱۳۸۲ مجوز برگزاری دوره های آموزشی پودمانی را از وزارت علوم و آموزش عالی وقت دریافت کرد. هم اکنون در این مؤسسه سه رشته حسابداری مالی، حسابداری مالیاتی و حسابداری صنعتی در مقطع کاردانی به دانش جویان آموزش داده می شود.
ماشین حسابداری (انگلیسی: Tabulating machine) یا ماشین حساب الکتریکی، یک دستگاه الکترومکانیکی بود، که با هدف کمک به خلاصه کردن اطلاعات ذخیره شده در کارت های پانچ، طراحی شده بود. این دستگاه در دهه ۱۸۸۰ توسط هرمان هولریث اختراع شد و نخستین بار، بمنظور پردازش داده ها در سرشماری سال ۱۸۹۰ ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت. مدل های بعدی این دستگاه، به طور گسترده ای برای برنامه های کاربردی تجاری در حوزه های حسابداری و کنترل موجودی مورد استفاده قرار گرفت. ماشین حسابداری در صنعت پردازش اطلاعات و در کلاس ماشین آلات و تجهیزات ذخیره سازی واحد، طبقه بندی می شد.
مبناهای حسابداری روش های متفاوتی برای تعیین زمان شناسایی و ثبت درآمدها و هزینه ها هستند.
مبنای نقدی حسابداری (حسابداری نقدی)
مبنای نیمه نقدی حسابداری (حسابداری نیمه نقدی)
مبنای نیمه تعهدی حسابداری (حسابداری نیمه تعهدی)
مبنای تعهدی حسابداری (حسابداری تعهدی)
در این مبنا، درآمدها در زمان تحقق، و هزینه ها در زمان تحمل شناسایی و ثبت می شوند؛ فارغ از این که موعد دریافت و پرداخت وجه نقد چه زمانی باشد.
معادله اساسی حسابداری یا معادله ترازنامه (به انگلیسی: basic accounting equation) مبنای معادله حسابداری دوطرفه است، که به قرار ذیل بیان می شود:
دارایی = بدهی + سرمایه
هر بنگاهی اموال، منابع مالی و مطالباتی دارد که دارایی نامیده می شود. این دارایی ها از حقوق صاحبان سهام بنگاه و بستانکاران آن تأمین می شود. بنگاه در مقابل سهام داران و اشخاص دیگر تعهداتی دارد، که بدهی نامیده می شود و باید از محل دارایی های بنگاه پرداخت شود. مازاد دارایی بر بدهی یک بنگاه حق مالی سهامداران بنگاه بر دارایی های آن است، که سرمایه نامیده می شود.
این معادله نشان می دهد که در مقابل یک دلار، یک بنگاه حق مالی وجود دارد و این حق به بستانکاران یا سهام داران تعلق دارد.
میثاق های حسابداری یا اصول محدودکننده حسابداری قراردادهایی مفهومی هستند که بر اعمال اصول حسابداری پذیرفته همگانی، استانداردهای حسابداری، و روش های حسابداری تأثیر می گذارند.
عزیز نبوی، اصول حسابداری جلد دوم، انتشارات کتابخانه فروردین، چاپ بیست نهم 1379
ایرج نوروش و فیض الله شیرزادی، اصول حسابداری (2)، انتشارات کتاب نو، چاپ بیست و پنجم1386
تهیه اطلاعات حسابداری باید توجیه اقتصادی داشته باشد.
واحدهای اقتصادی مجازند در خصوص اقلامی که با توجه به وضعیت, محیط و عملکرد واحد از جهت ارزش, ناچیز و کم اهمیت می باشند از بکار گرفتن روش های صحیح تئوریک اجتناب نموده و به جای آن از روشهایی استفاده کنند که کم هزینه تر, عملی تر و راحت تر باشد.
در صنایع مختلف با توجه به ویژگی ها و خصوصیات خاص آن صنعت می توان اقدام به تعدیل و با اصلاح روش های حسابداری نموده یا از روش های جدیدی استفاده کرد به شرط آنکه اثبات گردد روش های اصلاح شده یا جدید اطلاعات سودمندتری نسبت به روش های پذیرفته شده حسابداری ارائه نموده یا جهت جلوگیری از نتیجه گیریهای گمراه کننده, ضروری می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با حسابداری

حسابداری در جدول کلمات

رشته ای از حسابداری که به طور مستقل حسابداری عمومی را مجددا مورد بررسی قرار می دهد
عملیات این رشته مربوط به معاملات واحدهای سیاسی از قبیل سازمان های دولتی استان ها | شهرها | دهکده ها و شهرداری ها است و فعالیت آن در زمینه تهیه و تنظیم اطلاعات حسابداری برای دستگاه های دولتی است•
حسابداری دولتی

معنی حسابداری به انگلیسی

accountancy (اسم)
حسابداری
accounting (اسم)
حسابداری ، اصول حسابداری ، برسی اصل و فرع
cost accounting (اسم)
حسابداری ، ارزیابی

معنی کلمه حسابداری به عربی

حسابداری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

امیر ٠٣:٠٠ - ١٣٩٧/٠٧/١٢
حساب و کتاب، تجزیه و تحلیل داده‌های عددی، نگهداری از حسابها و اسناد و مدارک مثبته
|

عاطفه ٠٩:٣٧ - ١٣٩٧/١١/٠٨
فن تجزيه و تحليل ،ثبت و نگه داري اسناد مثبته
|

مینا علمداری ٢١:٤٦ - ١٣٩٧/١٢/٠٨
پردازشی،
چون این علم با پردازش و تغیر و ثبت دایم اعداد و ارقام سرو کار دارد
|

علیرضا سلیمانی ١٧:٠٢ - ١٣٩٨/٠٥/٠١
حسابداری فن تشخیص -تلخیص -طبقه بندی و نگهداری است
|

مقصود صادقی ١٧:٥٧ - ١٣٩٨/٠٩/١١
ایجاد ثبت ونگهدا ری حساب واموال یک موسسه یابنگاه اقتصادی ودستگاه دولتی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اموزش حسابداری   • حسابداری چیست   • استخدام حسابداری   • تعریف حسابداری   • حسابداری نرم افزار   • حسابداری ارشد   • حسابداری هلو   • حسابداری به انگلیسی   • معنی حسابداری   • مفهوم حسابداری   • معرفی حسابداری   • حسابداری یعنی چی   • حسابداری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حسابداری
کلمه : حسابداری
اشتباه تایپی : pshfnhvd
آوا : hesAbdAri
نقش : اسم
عکس حسابداری : در گوگل


آیا معنی حسابداری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )