انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1028 100 1

حساب دیفرانسیل

معنی حساب دیفرانسیل به فارسی

حساب دیفرانسیل
[differential calculus] [ریاضی] قسمتی از حسابان که به موضوع مشتق و مباحث وابسته به آن می پردازد

حساب دیفرانسیل در دانشنامه ویکی پدیا

حساب دیفرانسیل
در ریاضیات، حساب دیفرانسیل یکی از زیرمجموعه های حسابان است که به مطالعهٔ نرخ تغییرات کمیت ها می پردازد. این حساب یکی از دو بخش سنتی حسابان است که بخش دیگر آن، حساب انتگرال است.
اگر مثبت باشد، x کمینهٔ موضعی است؛
اگر منفی باشد، x بیشینهٔ موضعی است؛
اگر صفر باشد، وضعیت آن با بررسی مشتق دوم مشخص نمی شود.
هدف اصلی مطالعهٔ حساب دیفرانسیل، محاسبهٔ تغیرات یک تابع و کاربردهای آن است. مشتق تابع در یک نقطهٔ دلخواه، نرخ تغییرات تابع در آن نقطه را توصیف می کند. فرایند یافتن مشتق، مشتق گیری نامیده می شود. از نظر هندسی، مشتق در یک نقطه شیب خط مماس روی نمودار تابعبا جهت مثبت محور طول ها در همان نقطه است؛ به شرطی که مشتق در آن نقطه موجود باشد. مشتق تابع حقیقی یک متغیره در هر نقطه، بهترین تقریب خطی برای تابع در آن نقطه است.
حساب دیفرانسیل و حساب انتگرال با قضیهٔ اساسی حسابان به یکدیگر مرتبط می شوند. این قضیه بیان می کند که مشتق گیری معکوس انتگرال گیری است.
مشتق گیری تقریباً در همهٔ علوم کمّی کاربرد دارد. برای نمونه، در فیزیک، مشتق جابجایی یک جسم متحرک برحسب زمان نشان دهندهٔ سرعت آن جسم و مشتق سرعت برحسب زمان بیانگر شتاب است. مشتق تکانهٔ یک جسم معادل با نیروی وارد بر آن جسم است و بازنویسی این مشتق گیری معادلهٔ معروف F = ma را که متناظر با قانون دوم حرکت نیوتن است، به دست می دهد. نرخ واکنش یک واکنش شیمیایی، یک مشتق است. مشتقات در تحقیق در عملیات، پربازده ترین روش های حمل مواد و طراح کارخانه ها را تعیین می کنند.
عکس حساب دیفرانسیل
حساب دیفرانسیل و انتگرال که به اختصار حسابان نامیده می شود یکی از شاخه های اصلی ریاضیات است. این رشته از تحول جبر و هندسه ناشی شده است. حسابان خود دو شاخه اصلی دارد: حساب فاضله (یا حساب دیفرانسیل) و حساب جامعه (یا حساب انتگرال) گوتفرید لایبنیتس و ایساک نیوتون به طور هم زمان و مستقل این حساب را کشف و طراحی کردند اما علائمی که امروزه در این حساب استفاده می شود از ابداعات لایبنیتس است. همچنین این درس در سطح عادی در پایه ی چهارم دبیرستان(نظام قدیم) یا دوازدهم(نظام جدید) رشته ی ریاضی فیزیک مورد مطالعه قرار می گیرد.
حساب تغییرات یک تابع
حد (ریاضی)
مشتق
کاربردهای مشتق
انتگرال
کاربردهای انتگرال معین
روشهای انتگرال گیری
توابع هذلولوی
مختصات قطبی
دنباله و سری
سریهای توانی
بردارها
توابع برداری و حرکت آنها
رویه ها
سیستم های مختصات و رسم آنها
این رشته را در زبان انگلیسی کَلکولِس (Calculus) می خوانند. واژه «کلکول» اصالتاً از زبان لاتین آمده و به معنای سنگریزه آهکی کوچک است که در چرتکه برای محاسبه به کار گرفته می شود. نام این رشته یادگار دورانی است که روم و یونان باستان با چیدن سنگریزه های آهکی (شن) بر زمین، مفاهیمی در حساب و هندسه را نمایش می دادند.
در گذشته به این رشته «حساب جامعه و فاضله» گفته می شد. در سال های اخیر واژه «حسابان» به کار می رود که اشاره به دو شاخه فرعی این رشته دارد.
اخیراً واژه افماریک نیز برای Calculus پیشنهاد شده است. واژهٔ افماریک ریشه در فعل افماردن (اف + ماردن) دارد که ستاک مار (به معنی حساب کردن، شمردن، به یاد داشتن) در واژگان شمار و آمار به ستاک مر در زبان اوستایی بازمی گردد. این ستاک (مر) با سانسکریت smr و لاتین memor و یونانی mermera هم ریشه است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با حساب دیفرانسیل

حساب دیفرانسیل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی ١٤:٠١ - ١٣٩٨/٠٤/١٦
حساب دیفرانسیل و انتگرال که به اختصار حسابان نامیده می‌شود یکی از شاخه‌های اصلی ریاضیات است. این رشته از تحول جبر و هندسه ناشی شده‌است. حسابان خود دو شاخه اصلی دارد: حساب فاضله (یا حساب دیفرانسیل) و حساب جامعه (یا حساب انتگرال) گوتفرید لایبنیتس و ایساک نیوتون به‌طور هم‌زمان و مستقل این حساب را کشف و طراحی کردند اما علائمی که امروزه در این حساب استفاده می‌شود از ابداعات لایبنیتس است. همچنین این درس در سطح عادی در پایه ی چهارم دبیرستان(نظام قدیم) یا دوازدهم(نظام جدید) رشته ی ریاضی فیزیک مورد مطالعه قرار می‌گیرد.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حساب دیفرانسیل و انتگرال پیش دانشگاهی   • دیفرانسیل ریاضی چیست   • جزوه حساب دیفرانسیل و انتگرال   • اموزش دیفرانسیل   • مفهوم دیفرانسیل   • حساب دیفرانسیل و انتگرال توماس   • حساب دیفرانسیل و انتگرال pdf   • حساب دیفرانسیل و انتگرال خیلی سبز   • معنی حساب دیفرانسیل   • مفهوم حساب دیفرانسیل   • تعریف حساب دیفرانسیل   • معرفی حساب دیفرانسیل   • حساب دیفرانسیل چیست   • حساب دیفرانسیل یعنی چی   • حساب دیفرانسیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حساب دیفرانسیل
کلمه : حساب دیفرانسیل
اشتباه تایپی : pshf ndtvhksdg
عکس حساب دیفرانسیل : در گوگل


آیا معنی حساب دیفرانسیل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )