انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1088 100 1

حساسیت

/hassAsiyyat/

مترادف حساسیت: زودرنجی، نازک دلی، نازک طبعی، نازک مشربی، نازک منشی ، آلرژی

متضاد حساسیت: بی تفاوتی

برابر پارسی: سُهندگی، انگیزش، سترسایی، سهندگی

معنی حساسیت در لغت نامه دهخدا

حساسیت.[ ح َس ْ سا سی ی َ ] (ع مص جعلی ، اِمص ) حساسی. رجوع به حساسی شود: حساسیت نسبت به عوامل خارجی ؛ زود متأثر شدن از آنها رجوع به جانورشناسی ج 1 صص 10-12 شود.

معنی حساسیت به فارسی

حساسیت
( مصدر ) ۱ - حساس بودن حساسی . ۲ - تاثر شدید در مقابل یک عامل خارجی ( بوی گل و غیره ) آلرژی .
[sensitivity] [زیست شناسی-میکرب شناسی، علوم سلامت] توانایی یک آزمون یا آزمایش در تشخیص درست موارد بیماری
در مقابل درد حساس بودن و نامتحمل بودن
[sensitivity on initial conditions, dependency on initial conditions] [آینده پژوهی و آینده نگری] خصوصیت محوری سامانه های آشوبناک که در نتیجۀ آن تغییرات جزئی در وضعیت اولیۀ سامانه به تغییرات بزرگ در وضعیت نهایی آن می انجامد
[sensibility of spirit level, sensitivity of spirit level] [مهندسی نقشه برداری] میزان دقت تراز که به شعاع انحنای استوانۀ شیشه ای تراز بستگی دارد
[gender sensitivity] [مطالعات زنان] نگرشی درجهت کاهش موانعی که در مسیر پیشرفت شخصی و اجتماعی و اقتصادی زنان وجود دارد و محصول موقعیت فرادست مردان بوده است
[food allergen] [تغذیه] ماده ای غذایی که حساسیت غذایی ایجاد می کند
[desensitization] [روان شناسی، علوم دارویی] [روان شناسی] کاهش واکنش هیجانی یا فیزیکی به محرک [علوم دارویی] کاهش یا قطع واکنش های حساسیت زای ناشی از مصرف دارو
[sensitometer] [سینما و تلویزیون] وسیله ای برای سنجش میزان حساسیت فیلم به نور
[sensitometry] [سینما و تلویزیون] شیوه ای علمی در اندازه گیری تأثیر نور بر لایۀ حساس برای واپایش شرایط ظهور فیلم در پردازشگاه
[food allergy] [تغذیه] نوعی واکنش نامطلوب غذایی که با میانجیگری سازوکار ایمنی ایمونوگلوبولین E (IgE) صورت می گیرد
[landscape sensitivity] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] دامنۀ واکنش منظر به تغییرات یک عامل یا اختلال زیست محیطی خارجی
[sensitivity level] [مهندسی مخابرات] تراز حفاظت از سند در قبال افشا شدن آن
[low-speed film] [سینما و تلویزیون] فیلم خامی که حساسیت نامیزۀ آن به نور کم است

معنی حساسیت در فرهنگ معین

حساسیت
(حَ سّ یَّ) [ ع . حساسیة ] (مص جع .) ۱ - حساس بودن . ۲ - تأثر شدید در مقابل یک عامل خارجی ، آلرژی .

معنی حساسیت در فرهنگ فارسی عمید

حساسیت
۱. حساس بودن.
۲. واکنش در برابر برخی وقایع.
۳. (پزشکی) واکنش بعضی از مردم در مقابل پاره ای از مواد غذایی یا دارویی که برای دیگران بی ضرر است، آلرژی.

حساسیت در دانشنامه ویکی پدیا

حساسیت
آلرژی یا حساسیت، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل گوناگون است.
حساسیت (اندازه گیری) کمترین میزان قابل تشخیص دستگاهی است.
حساس شدگی، یک نوع ابتدایی از یادگیری.
حساسیت و ویژگی
تحلیل حساسیت
حساسیت در تجهیزات اندازه گیری به حداقل اندازه دامنه ورودی اطلاق می شود که باعث ایجاد تغییر در خروجی سیستم گردد.
به شیب منحنی رگرسیون، حساسیت کالیبراسیون گفته می شود. عموماً این عدد فاقد ارزش است.
با توجه به آنکه حساسیت کالیبراسیون اطلاعات چندانی نمیدهد، حساسیت تجزیه ای تعریف شد که از تقسیم حساسیت کالیبراسیون بر انحراف استاندارد روش - شامل همه خطاها- بدست می آید. این عدد در تعیین حد تشخیص بکار میرود.
حساسیت اصطکاک تقریبی از میزان اصطکاک یا مالش یک ترکیب می تواند تحمل قبل از موعد مقرر انفجار است. به عنوان مثال، نیتروگلیسیرین دارای حساسیت بسیار بالا به اصطکاک، به این معنی که مالش بسیار کمی در برابر آن می تواند باعث انفجار آن شود . هیچ ابزار دقیقی برای تعیین میزان اصطکاک مورد نیاز برای تنظیم کردن یک ترکیب وجود ندارد، اما با میزان نیروی اعمال شده و مقدار زمان قبل از ایجاد انفجار میزان تقریبی آن بدست می آید.
حساسیت تقریبی به میزان اصطکاک یا مالش
حساسیت به نور به میزان واکنش شیء به دریافت فوتون خصوصاً نور مرئی می گویند. در پزشکی، این اصطلاح برای واکنش غیرطبیعی پوست همچون آفتاب زدگی به نور به کار می رود. سلول های گانگلیونی حساس به نور در چشم پستانداران نوع دیگری از حسگرهای نور هستند و با سلولهای گیرنده نوری متفاوتند.
ویکی پدیای انگلیسی
دستگاه های الکترونیکی خاصی همچون فوتودیود و دستگاه های شارژر سر خود، به عنوان حسگرهای نور شناخته می شوند. هنگامی که نور به سطح این قطعات برخورد می کند جریان در جهت خاصی متناسب با شدت و طول موج نور جاری می شود، یا افزایش یا کاهش می یابد. این خاصیت در دستگاه های مختلفی استفاده می شود. مثلاً مقاومت نوری در معابر می تواند لامپ ها را در تاریکی هوا روشن کند. دوربین های دیجیتال از ماتریس های فوتودیود که شدیداً به نور حساس هستند و با دقت بالایی جریان را تغییر می دهند. جریان عبوری سپس اندازه گیری شده و به صورت باینری ذخیره می شود و بر روی صفحه نمایش کامپیوتر یا یک دستگاه دیگر نمایش می دهد.
مواد شیمیایی حساس به نور ممکن است در معرض نور واکنش شیمیایی دهند. این مواد شیمیایی همچون پراکسید هیدروژن و برخی داروهای تجویزی در ظرف کدر و رنگی نگهداری می شوند. دستگاه های حساس به نور همچون شبکیه چشم انسان و فیلم عکاسی، مواد حساس به نورشان می تواند تحت تأثیر واکنش شیمیایی قرار گیرد. از فیلم های خشک حساس به نور براس ساخت بردهای مدار نیز استفاده می شود.
حساسیت دارویی (انگلیسی: Drug allergy) حساسیت دارویی، داشتن آلرژی به یک داروی شیمیایی است. در صورت مشاهده واکنش حساسیتی به یک داروی خاص، می بایست فوراً اقدامات پزشکی برای رفع آن انجام شود.
آنتی بیوتیکها
پنی سیلین
سولفونامید
تتراسایکلین
هنگامی که یک داروی شیمیایی باعث واکنش های حساسیتی می شود به آن یک آلرژن می گویند. در زیر برخی از آلرژن های دارویی آورده شده اند:
شناسایی حساسیت دارویی، گاهی اوقات ممکن است کار سختی باشد. بعضی وقتها حساسیت های دارویی با واکنش های دارویی غیر آلرژیک اشتباه گرفته می شوند چون گاهی اوقات هر دوی آنها عکس العملهای مشابه از خود نشان می دهند. مواردی چون کهیر، خارش، جوش، تورم، تنگی نفس و شوک آنافیلاکسی می توانند از نشانه های بروز حساسیت دارویی باشند.
حساسیت زدایی از طریق حرکت چشم و پردازش مجدد (به انگلیسی: Eye movement desensitization and reprocessing)؛ یا ای ام دی آر (با نماد اختصاری EMDR) یک شیوهٔ روان درمانی است که توسط روانشناس آمریکایی فرانسین شاپیرو در اواخر دهه هشتاد میلادی برای کاهش استرس ناشی از آسیب های روانی ابداع شد. EMDR یکی از شیوه های درمانی اختلال استرسی پس از ضایعه روانی است. تجارب مطالعاتی نشان داده است که این روش در کمک به درمان بیمارانی که از مشکلات ناشی از تجربه های آسیب زا و خاطرات ناخوشایند، اضطراب، کابوس های شبانه، بی خوابی مزمن، تجاوز، حوادث معذب کننده، سوگواری و دیگر مشکلات هیجانی رنج می برند، مؤثر است.
سایت رسمی موسسه ای ام دی آر
کاربرد ای ام دی آر به ویژه برای بیمارانی است که در گذشته خود با اتفاقاتی درگیر شده اند که همچنان از یادآوری آنها رنج می برند و هنوز با خاطره آن ها کنار نیامده اند.
در دهه ۸۰ میلادی، روانشناس آمریکایی، فرانسین شپیرو، حین مطالعات خود دربارهٔ روش های درمانی به پدیده جالبی برخورد. شپیرو مشاهده کرد زمانی که خود دچار استرس می شود چشم هایش ناخودآگاه به سرعت حرکت می کنند. او سپس دریافت که اگر در هنگام اضظراب، کنترل حرکت چشم ها را به دست بگیرد و آنها را به گونه مشخصی حرکت دهد، به ناگاه از شدت اضطراب کاسته می شود. از روی همین دریافت ایدهٔ ای ام دی آر شکل گرفت. شپیرو نخست یافته های خود را در مجلهٔ تراماتیک استرس منتشر کرد. در حال حاضر ای ام دی آر جزو روش هایی است که توسط انجمن روانشناسی آمریکا توصیه می شود.
در این روش روانشناس گذشته و احساسات بیمار را می کاود و مرتباً در حین مشاوره، بیمار برای چند ثانیه با چشمهایش حرکت دستهای رواشناس را دنبال می کند.
یکی از متداول ترین روش های درمان هراس های ویژه، رفتار درمانی شناختی است که یک شیوه حساسیت زدایی منظم است.
ویکی پدیای انگلیسی en:Systematic desensitization
در این شیوه، فرد را با یک روش حساب شده و ایمن در معرض موضوع یا موقعیتی که هراس دارد، قرار می دهند که متداول ترین آن شیوه تدریجی است یعنی ابتدا در ذهن و با کمک قوه تخیل و سپس در واقعیت. مثلاً اگر فردی از عنکبوت هراس دارد از او می خواهند تا ابتدا آن را در ذهن مجسم کند سپس عکس هایی از عنکبوت را ببیند و سرانجام در واقعیت به یک عنکبوت نگاه کند؛ که البته باید به اندازه کافی بین مراحل فاصله باشد همچنین باید توأم با تکنیک های آرام بخش باشد و از سوی روان درمانگر حمایت و کنترل شود. با تکرار این تجربه، فرد درمی یابد که اگر چه آن موقعیت ناخوشایند است، اما زیان بار نیست و با هر بار در معرض مورد هراس آور قرار گرفتن احساس کنترل بر آن ترس در فرد بیشتر می شود و این احساس کنترل کردن موقعیت و خود، مهم ترین دستاورد این شیوه است.
حساسیت عاجی (به انگلیسی: Dentin hypersensitivity) به حساسیتی گفته می شود که دندان در هنگام استفاده از مواد یا خوراکی های سرد، داغ، اسیدی و ... درد می گیرد. بهترین مثال برای این حساسیت درد هنگام خوردن بستنی یخی می باشد که در صورت تماس با دندان، آن دندان به شدت درد می گیرد.
پوسیدگی دندان (حفره)
دندان شکسته
بیماری لثه
مینای دندان فرسوده
ریشه دندان در معرض مواد خارجی (هر آنچه که وارد دهان می شود و به این قسمت نفوذ می کند همانند: آب، خوراک و ...)
در دندان سالم، یک لایه از مینا از تاج دندان محافظت می کند. در زیر لثه لایه ای به نام سیمان هست که از ریشه دندان محافظت می کند. در زیر هر دوی مینا و سیمان عاج دندان وجود دارد. عاج دندان دارای لوله های میکروسکوپی می باشد و وقتی عاج سیمان یا مینایش را از دست می دهد آن لوله ها به سرما، گرما، مواد اسیدی، خوراکی های چسپنده و... اجازه دسترسی به عصب و یا سلول های دندان را می دهند. همچنین زمانی که لثه ای وجود نداشته باشد ممکن است عاج دندان در معرض تماس باشد و در نتیجه احساس درد را به وجود بیاورد.
دلیل های احتمالی:
دندان حساس قابل درمان است اما نوع درمان بستگی به دلیل حسایت دارد. دندان پزشک شاید راه های گوناگونی پیشنهاد دهد از جمله:
حساسیت غذایی عبارت است از واکنش پیش از اندازه دستگاه ایمنی به برخی غذاها یا موادی که معمولاً بی خطرند. این واکنش های نامطلوب ممکن است ارثی یا ناشی از یک نقص اکتسابی بیوشیمیایی باشند. علایم ممکن است در عرض چند دقیقه یا تا ۲ ساعت پس از خوردن آن غذای به خصوص بروز کنند. در بعضی موارد، امکان دارد علایم ۱ تا ۲ روز بعد نیز ظاهر نشوند. اسهال، درد شکمی ، نفخ و باد شکم ، کهیر، تورم صورت ، خارش، تورم دست ها و پاها، آسم، تهوع و استفراغ، سرفه، سردرد میگرنی و غش یا حالت نزدیک به غش از نشان های این بیماری می باشد.
هرگونه غذا یا ماده ای که بلعیده می شود می تواند باعث بروز واکنش آلرژیک شود. شیر گاو، زرده تخم مرغ ، گندم ، سویا، بادام کوهی یا همان پسته شامی ، ماهی ، آجیل های درختی (مثل گردوی معمولی )، صدف دریایی ، خربزه ، کنجد، تخم آفتاب گردان ، و شکلات غذاهایی هستند که بیشتر باعث این حالت می شوند.
درمان اصلی اجتناب از مصرف غذای آلرژی زا میباشد هرچند دارویی برای درمان کامل حساسیت غذایی وجود ندارد، اما از بعضی از داروها (مانند آنتی هیستامینها و کورتونها) می توان برای تخفیف یا رفع علایم استفاده نمود. حساسیت زدایی نیز گاه کاملاً مؤثر است.
حساسیت فصلی یا آلرژی فصلی یا تب یونجه (به انگلیسی: hay fever) یکی از حساسیت های شایع است که معمولاً در فصلهای بهار، تابستان و پاییز، هنگامی که گیاهان گرده افشانی می کنند، بیشتر مشاهده می شود. این نوع حساسیت از استنشاق گردهٔ گیاهان یا ورود آن ها به چشم حاصل می شود. درختانی مانند بلوط، نارون و افرا در بهار و گیاهانی چون علف دوروا و لوئیچه چمنی در فصل تابستان گرده افشانی می کنند. این بیماری با آسم نیز همراهی دارد و در موارد بسیاری، افراد به هردوی این بیماری ها مبتلا هستند.
بیمار تب نمی کند.
ترشحات مخاطی رقیق و شفاف می باشند.
بیمار پی در پی و سریع عطسه می کند.
خارش گلو، بینی و گوش
این نشانه ها معمولاً بیش از ۷ تا ۱۰ روز طول می کشند.
شیوع حساسیت فصلی بین ماه های بهار تا شهریور به دلیل وجود گرده گیاهان در هوا بیشتر است. گرما، رطوبت و وزش باد از دیگر عوامل تشدیدکننده آن است.
عامل ژنتیک یکی از عمده ترین دلایل ابتلاء به این حساسیت است. به طوری که اگر پدر و مادری هر دو مبتلا به آلرژی باشند، به احتمال ۶۶ درصد، فرزندانشان به آلرژی فصلی گرفتار می شوند و اگر تنها یکی از والدین مبتلا باشد این احتمال به زیر ۶۰ درصد می رسد.
هنگامی که فرد مبتلا به آلرژی، در معرض عوامل حساسیت زایی چون گردهٔ گیاهان، گرد و خاک و غیره قرار می گیرد، بدن او نسبت به آن ها واکنش نشان می دهد و موجب می شود تا سلولی به نام ماستوسیت از خود هیستامین ترشح کنند. ترشح شدن هیستامین باعث به وجود آمدن نشانه هایی چون آبریزش بینی، سرفه، عطسه، خارش و غیره در بدن می شود. هرچه تماس فرد با عامل ایجاد حساسیت بیشتر باشد، بیشتر احتمال دارد که به آلرژی مبتلا شود.
حساسیت و تشخیص در آمار دو شاخص برای ارزیابی نتیجه یک آزمایش دسته بندی دودویی (دوحالته) هستند. زمانی که بتوان داده ها را به دو گروه مثبت و منفی تقسیم کرد، دقت نتایج یک آزمایش که اطلاعات را به این دو دسته تقسیم می کند با استفاده از شاخص های حساسیت و ویژگی قابل اندازه گیری و توصیف است. حساسیت (true positive rate) به معنی نسبتی از موارد مثبت است که آزمایش آن ها را به درستی به عنوان مثبت علامت گذاری می کند. تشخیص (true negative rate) به معنی نسبتی از موارد منفی است که آزمایش آن ها را به درستی به عنوان منفی علامت گذاری می کند.
مثبت صحیح (True Positive): شخص بیمار، به درستی بیمار تشخیص داده شود.
مثبت کاذب (False Positive): شخص سالم، به اشتباه بیمار تشخیص داده شود.
منفی صحیح(True Negative): شخص سالم، به درستی سالم تشخیص داده شود.
تحلیل حساسیت (به انگلیسی: Sensitivity analysis (SA)) به مطالعه تاثیرپذیری متغیرهای خروجی از متغیرهای ورودی یک مدل آماری گفته می شود. به عبارت دیگر روشی برای تغییر دادن در ورودی های یک مدل آماری به صورت سازمان یافته (سیستماتیک) است که بتوان تأثیرات این تغییرها را در خروجی مدل پیشبینی کرد.
عدم قطعیت
روش های ریاضی معمولاً از روابط و متغیرها نوشته شده اند. روابط می توانند با اپراتورها نظیر اپراتور الجبرا، توابع، اپراتور دیفرانسیلی و غیره باشد. متغیرها چکیده ای از پارامترهای سیستم هستند که می توانند کمّی شوند. چندین شاخص دسته بندی برای مدل های ریاضی، بسته به ساختارشان، می تواند استفاده شود.
۶) استقرایی یا استنتاجی: مدل استقرایی ساختاری منطقی بر پایه نظریه ها دارد. مدل استنتاجی از یافته های مجازی نتیجه می شود و به نوعی شهودی است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با حساسیت

حساسیت در جدول کلمات

حساسیت
الرژی
حساسیت شدید
آلرژی
حساسیت و واکنش مزاج دربرابر بو و آب و هوا
الرژی

معنی حساسیت به انگلیسی

friction (اسم)
سایش ، حساسیت ، اصطکاک ، مالش ، اختلاف
liking (اسم)
میل ، تمایل ، مهر ، حساسیت ، ذوق ، شهوت و میل
delicacy (اسم)
دقت ، ظرافت ، حساسیت ، خوراک لذیذ
allergy (اسم)
حساسیت ، حساسیت نسبت بچیزی
sensitivity (اسم)
حساسیت ، میزان حساسیت
sensibility (اسم)
حساسیت ، احساس و درک ، هش
keenness (اسم)
حساسیت
sensitometer (اسم)
حساسیت ، سنج چشم

معنی کلمه حساسیت به عربی

حساسیت
احتکاک , ميل
استفزّ
حساسية
حساس

حساسیت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حساسیت و خارش پوست   • حساسیت فصلی گلو   • حساسیت آبریزش بینی   • انواع حساسیت   • حساسيت فصلي درمان   • معنی حساسیت   • درمان حساسيت   • حساسیت به مواد غذایی   • مفهوم حساسیت   • تعریف حساسیت   • معرفی حساسیت   • حساسیت چیست   • حساسیت یعنی چی   • حساسیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حساسیت
کلمه : حساسیت
اشتباه تایپی : pshsdj
آوا : hassAsiyyat
نقش : اسم
عکس حساسیت : در گوگل


آیا معنی حساسیت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )