انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1083 100 1

حسن جوری

معنی حسن جوری در لغت نامه دهخدا

حسن جوری. [ ح َ س َ] (اِخ ) ابن عبداﷲ اخسقه ای رومی. متخلص به جوری (1220 - 1292 هَ. ق.). دیوان شعر ترکی دارد. (رجال حبیب السیر ص 60) (هدیةالعارفین ج 1 ص 302) (از سعدی تا جامی ص 250) (تاریخ عصر حافظ 247) (تاریخ مغول اقبال ).

معنی حسن جوری به فارسی

حسن جوری
ابن عبدالله اخسقه رومی متخلص جوری دیوان شعر ترکی دارد

حسن جوری در دانشنامه اسلامی

حسن جوری
حسن جوری، رهبر معنوی سلسله سربداران بود.
از تاریخ تولد و آغاز زندگانی وی اطلاعی در دست نیست. برخی دانسته ها درباره وی، مربوط به نامه ای است که خودش به امیرمحمدبیک جانی قربانی ، حاکم وقت طوس و مشهد ، نگاشته است. متن این نامه را حافظ ابرو و میرخواند و مرعشی، با اندکی اختلاف، آورده اند.
محل تولد
حسن جوری در روستای جور، از توابع نیشابور ، به دنیا آمد و هفت تا هشت سال در مدارس آن جا به تحصیل علوم دینی و بحث و مجادله علمی پرداخت.
فراگیری آموزه های ائمه فرق
وی برای آگاهی از حقیقت، آموزه های ائمه فِرَق را فراگرفت و از اختلاف نظر ها و اعتقادات آنان آگاه شد و به مقام استادی رسید.
از مریدان شیخ خلیفه
...
حسن جوری
حسن جوری، رهبر معنوی سلسله سربداران در قرن هشتم هجری قمری در منطقه خراسان بود که دعوت خود را در پوشش تصوف انجام می داد. وی شاگرد و مرید خلیفه مازندرانی">شیخ خلیفه مازندرانی بود و پس از وی رهبری معنوی سربداران را برعهده گرفت. شیخ حسن برای تبلیغ و نجات جان خویش، به مناطق زیادی از جمله ماوراءالنهر، بلخ، ترمذ، هرات، خواف و قهستان سفر کرد.
در آغاز حرکت سربداران وجیه الدین مسعود، رهبر سیاسی نهضت و حسن جوری با هم هماهنگ بودند، اما پس از مدتی میان آنان اختلاف ایجاد شد.
شیخ حسن در جنگ با سپاهیان آل کرتِ هرات به قتل رسید.

حسن جوری در دانشنامه ویکی پدیا

حسن جوری
حسن جوری معروف به شیخ حسن جوری یکی از رهبرانِ روحانی قیام سربداران در سده هشتم هجری و از شاگردان شیخ خلیفه مازندرانی بود. مبانی اندیشه وی بر «باور به تشیع دوازده امامی؛ تأکید بر مسئله ولایت و جهان بینی مهدویت، جدایی ناپذیری دین و دولت از یکدیگر و مبارزه با ظلم و ستم» مطرح بوده است.
حقیقت، عبدالرفیع (۱۳۷۴). تاریخ جنبش سربداران و دیگر جنبش های ایرانیان در قرن هشتم هجری. تهران: کومش.
نبئی، ابوالقاسم (۱۳۷۵). اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران در قرن هشتم هجری. مشهد: دانشگاه فردوسی.
نوروزی، جمشید (۱۳۸۹). «جوری، شیخ حسن». در کاظم موسوی بجنوردی. دائرة المعارف بزرگ اسلامی. ۱۸. تهران: مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی.
حسن جوری در قریهٔ جور یا جوری از توابع نیشابور به دنیا آمد وی در زادگاه خود به تحصیل علوم دینی پرداخت و به درجهٔ استادی رسید او در سال ۷۴۳ هجری به دستور امیر وجیه الدین مسعود، پادشاه سربداران و به ضرب شمشیر یکی از سربداران به نام نصرالله جوینی به قتل رسید. آرامگاه وی در شهرستان میامی و در۱۵۰ کیلومتری شرق شهر شاهرود، واقع در روستای فیروزآباد سفلی حوالی روستای فرومد است. این آرامگاه دارای گنبدی مدور است که از خشت خام ساخته شده است. آخوند بزرگ نیز در مجاورت این آرامگاه مدفون است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حسن جوری در دانشنامه آزاد پارسی

حسن جوری ( ـ۷۴۳ق)
مقبره (معروف به شیخ حسن جوری) از رهبران جنبش سربداران خراسان. وی در قریۀ جور سبزوار به دنیا آمد و پس از به پایان رساندن دورۀ مدرسه، لقب «مدرس» یافت. او پس از شنیدن اوصاف شیخ خلیفه و گوش دادن به مواعظش، از مریدان او شد. پس از مرگ شیخ خلیفه مریدانش به حسن پیوستند. وی مدت سه سال در شهرهای خراسان به وعظ و تبلیغ پرداخت و به آسیای میانه و کرمان و عراق عجم سفر کرد. هدف تبلیغات وی خروج علیه مغولان و همدستان آنان بود. امیر ارغونشاه مغول که از شیخ حسن بیمناک بود وی را در قلعۀ طاق در ناحیه بارز زندانی کرد. پس از این که وجیه الدین مسعود به پیشوایی سربداران رسید عده ای را به نجات شیخ حسن فرستاد و او را به سبزوار آورد و پیشوایی خود اعلام کرد. امیر و شیخ حسن، نیشابور و برخی از شهرهای خراسان را از دست مغولان بیرون آوردند. امیرمسعود پس از تسخیر خراسان و گرگان عازم تسخیر هرات و برانداختن دودمان آل کرت که نمایندۀ اهل سنت ناحیه بودند گردید و در نبردی که در ۷۴۳ق میان او و ملک حسن کرت درگرفت، شیخ حسن احتمالاً به اشارۀ امیرمسعود کشته شد. با مرگ او سربداران دست از جنگ کشیدند و به سبزوار بازگشتند.

حسن جوری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• روستای جوری   • نقش شیخ حسن جوری در سریال سربداران   • آرامگاه شیخ حسن جوری   • محمد هندو   • شیخ خلیفه   • محمد مهتاب   • قاضی شارح   • آخوند بزرگ   • معنی حسن جوری   • مفهوم حسن جوری   • تعریف حسن جوری   • معرفی حسن جوری   • حسن جوری چیست   • حسن جوری یعنی چی   • حسن جوری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حسن جوری
کلمه : حسن جوری
اشتباه تایپی : psk [,vd
عکس حسن جوری : در گوگل


آیا معنی حسن جوری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )