انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1087 100 1

حسن مجتبی

معنی حسن مجتبی در لغت نامه دهخدا

حسن مجتبی. [ ح َ س َ ن ِ م ُ ت َ با ] (اِخ ) رجوع به حسن بن علی بن ابیطالب شود.

حسن مجتبی در دانشنامه اسلامی

ابوبکر بن حسن (علیه السلام) یکی از شهدای کربلا و از فرزندان امام حسن (علیه السلام) است.
نام وی بنا به مشهور ابوبکر است، ولی برخی او را عبدالله، یا عبدالله الاکبر نیز نوشته اند. ابوبکر فرزند امام حسن مجتبی (علیه السلام) و مادرش ام وَلَد (کنیز) بود نام وی را نُفَیْلَه، امِّ اسحاق، و نیز «رَمْلَه» نوشته اند. به اعتقاد برخی وی و قاسم بن حسن از یک مادر بودند. (نام او در تاریخ الامم و الملوک، ابوبکر بن الحسین ذکر شده است ؛ ولی ظاهراً اشتباهی رخ داده است و منظور، همان ابوبکر بن الحسن است؛ زیرا در همان تاریخ طبری در جای دیگر ابوبکر بن الحسن ذکر شده است.)به روایت برخی منابع، امام حسین (علیه السلام) دخترش سکینه را به ازدواج وی درآورد.
حضور در کربلا
ابوبکر همراه عمویش امام حسین (علیه السلام) از مدینه تا مکه و سپس به کربلا آمد و در روز عاشورا به میدان رفت و پس از نبردی دلاورانه با تیر « عبدالله عُقْبَه غَنَوی » (از قبیله غنی) به شهادت رسید. امام باقر (علیه السلام) در حدیثی قاتل وی را عُقْبَه غَنَوی معرفی کرده است، ولی برخی قاتل او را حرملة بن کاهل اسدی دانسته اند. بنابراین احتمال می رود، چنان که صاحب بحارالانوار اشاره کرده است، عبدالله بن عقبه و حرمله در به شهادت رساندن وی شریک بوده باشند. ابوالفرج اصفهانی شهادت ابوبکر بن حسن (علیه السلام) را پیش از شهادت قاسم بن حسن دانسته است. ولی برخی دیگر (تاریخ طبری و الارشاد) شهادتش را پس از شهادت قاسم آورده اند. مقصود (ابن ابی عقب) شاعر نیز در شعر زیر همین ابوبکر بن حسن (علیه السلام) است: وَعِنْدَ غَنیٍّ قَطْرَةٌ مِنْ دِمائِنا وَ فِی اسدٍ اخْری تُعَدُّ وَ تُذْکَرُ در قبیله «غنی» قطره ای از خون ما هست -که باید انتقام بگیریم - و در قبیله «اسد» نیز خون دیگری (اشاره به خون طفل شیرخوار امام حسین (علیه السّلام) است.) از ماست که فراموش نمی کنیم.
نام ابوبکر در زیارت ناحیه
در زیارت منسوب به ناحیه مقدسه از وی چنین یاد شده است:«السَّلامُ عَلی أَبِی بَکْرِ بْنِ الْحَسَن بْنِ عَلِیِّ الزَّکِیِّ الْوَلیِّ المَرْمِیِّ بالسَّهْمِ الرَّوِی لَعَنَ اللَّهُ قاتِلَهُ عَبْدِاللَّهِ بْنِ عُقْبَةِ الغَنَوِیَّ.» درود بر ابوبکر فرزند -امام - حسن بن علی (علیه السّلام) پاک، یاری کننده و تیرخورده با تیرکشنده، خدا قاتل او «عبداللَّه بن عقبه غنوی» را لعنت کند.
انتقام مختار از قاتل ابوبکر
...
احمد، فرزند امام مجتبی علیه السلام و از شهدای کربلا است.
مادرش امّ بِشر، دختر ابومسعود انصاری است.
حضور در کربلا
او شانزده یا نوزده ساله بود که همراه مادر و برادرش حضرت قاسم علیه السلام و دو خواهرش امُ الحسن و امُ الخیر از مدینه با امام حسین علیه السلام به کربلا آمد. هنگامی که جنگ در بعد از ظهر عاشورا شدّت یافت و احمد فریاد استغاثه اباعبدالله علیه السلام را شنید پس از برادرش قاسم عازم میدان شد. درگیری شدید وی با دشمن باعث هلاکت جمع زیادی از آنان گردید و در حالی که از شدّت تشنگی چشمهایش به گودی می رفت به خیمه بازگشت و گفت:«ای عمو! آیا آبی هست که جگرم را خنک کنم و در مقابل دشمن نیرومند گردم؟ امام حسین علیه السلام فرمود: کمی صبر کن تا جدّت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم تو را سیراب کند که پس از آن هرگز تشنه نشوی.»احمد به اشتیاق شهادت و دیدار با رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بار دیگر به میدان رفت و گروه زیادی را به خاک افکند و در مقابل دیدگان مادر و خواهرانش با تیر منقذ بن نعمان عبدی به درجه شهادت نایل گردید.
رجز احمد در عاشورا
او در حال نبرد چنین رجز می خواند:انّی انا نَجْلُ الْامامِ بنِ علیاضْرِبُکُمْ بِالسَیْفِ حَتّی یَعْذِلَ نَحْنُ وَبَیْتُ اللَّه اوْلی بِالنّبیِاطْعَنُکُمْ بِالرَّمْحِ وَسَطَ القَسْطَلِ اصْبِرْ قَلیلًا فالْمُنی بَعْدَ الْعَطَشِفَانَّ روحی فی الْجَهادِ مُنکَمِشٌ لا ارْهَبُ الْموتَ اذْ الْموتُ وَحَشولَمْ اکُنْ عِنْدَ اللِّقاءِ ذارَعَشٍ من پسر امامی هستم که فرزند علی علیه السلام است. چنان با شمشیر شما را می زنم که ملامت شوید.سوگند به خانه خدا که ما به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سزاوارتریم. من میان گرد و غبار با نیزه، شما را می زنم.(ای نفس!) اندکی شکیبا باش که پس از تشنگی زمان رسیدن به آرزوها فرامی رسد. به راستی روحم در جهاد شتابان است. با این که مرگ وحشت آور است از آن نمی ترسم. و به هنگام مرگ -یا در مقابله با حریف- نمی لرزم.
احمد یا ابوبکر؟
...
امام حسن (علیه السلام)، دومین امام شیعیان است.
امام حسن (علیه السلام) فرزند علی بن ابوطالب (علیه السلام) کنیه اش ابومحمد و ملقب به مجتبی در نیمه ماه رمضان سال سوم هجری قمری در مدینه متولد شد و در سال ۵۰ یا ۵۱ هجری قمری با دسیسه یزید بن معاویه توسط همسرش جعده دختر اشعث ، مسموم گردیده و در چهل و هفت سالگی شهید شد و در قبرستان بقیع دفن گردید.
دلایل امامت امام حسن علیه السلام
← نصوص پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم
امام حسن (علیه السلام) در مسئله قضا و قدر با بیان مطالب مفصل، تفویض و جبر را نفی کرده و با اثبات اختیار، ایمان به قدَر را چه نیک و چه بد (خیر و شر) لازم دانسته و منکر قدَر را کافر می داند و در توضیح این مطلب می فرماید: خدا مردم را به حال خود رها نساخته و از سیطره خویش خارج ننموده و نیز آنان را به انجام کاری قدرت بخشید تا اوامر خدا را با اختیار خودشان بپذیرند و از نواهی خدا طبق اختیار خودشان دوری نمایند و اگر به گناه گرایش یابند خدا می تواند بین او و گناه مانع ایجاد نماید، ولی اگر چنین نکند این خدا نیست که آنان را با زور و جبر به گناه واداشته باشد و در تبیین رضا به قدر الهی می گوید: اعتماد بر نیکو بودن اختیار خداوند باعث می شود که انسان غیر از آنچه را که خدا برای او اختیار نموده آرزو نکند.
علت تفرقه مسلمانان
...
قاسم بن الحسن (علیه السلام) یکی از فرزندان امام حسن (علیه السلام) و از شهدای کربلا است.
قاسم فرزند امام حسن (علیه السلام) به سال ۴۷ ه. ق در مدینه منوره دیده به جهان گشود. مادرش ام ولدی به نام «نفیله» یا «رمله» یا «نجمه» بود. در دو سالگی پدر بزرگوارش را از دست داد؛ و تا هنگام شهادت در دامان پرمهر و عطوفت عموی گرامی خود، امام حسین (علیه السلام)، پرورش یافت؛ و در واقعه کربلا به اتفاق مادر و دیگر برادران و خواهران خود حضور داشت.
حضرت قاسم در شب عاشورا
به نقلی در شب عاشورا، آنگاه که امام حسین (علیه السلام) خطبه خواند و به یاران خود فرمود: «فردا من و شما همه کشته خواهیم شد»، وی پنداشت این افتخار از آنِ مردان و بزرگسالان است و شامل نوجوانان نمی شود. از این رو پرسید: «آیا من هم فردا کشته خواهم شد؟» امام (علیه السلام) با مهربانی پرسید: «فرزندم، مرگ در نزد تو چگونه است؟» عرض کرد «احلی من العسل» (شیرین تر از عسل).حضرت فرمود: آری به خدا سوگند، عمو به فدایت، تو از آنان هستی که پس از گرفتار شدن به بلایی سخت کشته خواهی شد.
اجازه گرفتن قاسم برای نبرد
در روز عاشورا هنگامی که نوبت مبارزه به قاسم رسید، برای کسب اجازه خدمت امام حسین (علیه السلام) آمد. حضرت او را در آغوش گرفت و هر دو آن قدر گریستند تا بی حال شدند. باز قاسم اجازه خواست و امام حسین (علیه السلام) امتناع فرمود. قاسم دست و پای امام را بوسه می زد و بر خواسته اش پای می فشرد. ولی امام (علیه السلام) اجازه نمی داد تا سرانجام موفق به دریافت اجازه گردید. وی در حالی که اشک هایش بر گونه سرازیر بود و مادرش بر در خیمه ایستاده او را نظاره می کرد، وارد میدان کارزار شد.
رجزخوانی قاسم
...
اصحاب امام حسن مجتبی، به کسانی اشاره دارد که در منابع شیعه از آنها به عنوان راوی و صحابی امام حسن مجتبی یاد شده است.
آمار دقیقی از تعداد اصحاب امام حسن مجتبی وجود ندارد. در رجال برقی فقط به افراد شاخص در اصحاب امام حسن اشاره شده است.شیخ طوسی در کتاب رجال حدود ۴۰ نفر را به عنوان یاران و کسانی که از امام حسن روایت کرده اند برمی شمرد. در کتاب اصحاب امام حسن مجتبی(ع)، شرح حال ۳۱ تن از آنها آمده است.
اصحاب امام حسن به سه گروه تقسیم می شوند:حسن مجتبی در دانشنامه ویکی پدیا

حسن مجتبی
حسن مجتبی (به عربی: حسن بن علی المجتبی؛ زادهٔ ۱۵ رمضان ۳ هجری قمری – درگذشتهٔ ۷ یا ۲۸ صفر ۵۰ هجری قمری در مدینه) فرزند اول علی بن ابی طالب و فاطمه زهرا، امام دوم شیعیان است که از وی با عنوان امام حسن مجتبی یاد می کنند. کنیهٔ وی ابومحمد و ملقب به مجتبی است. او از اهل بیت و نیز آل کسا به شمار می آید. از دیدگاه برخی از اهل سنت، او پنجمین و آخرین خلیفه از خلفای راشدین محسوب می شود.نبو
پیش از امامت ۳۷ سال(سال ۳ تا ۴۰ هجری قمری)
الــلــهمحمد • علی • فاطمه • حسن • حسینسجاد • باقر • صادقکاظم • رضا • جواد • هادیعسکری • مهدی
حسن بن علی، در سال ۳ هجری زاده شد و پس از پدر به امامت — در دیدگاه شیعیان — و خلافت مشغول شد. ولی پس از مدت کوتاهی به صلح با معاویه بن ابی سفیان رضایت داد. به روایت تاریخ یعقوبی حسن بن علی سه بار مسموم شد و سرانجام در ۲۸ صفر سال ۵۰ هجری درگذشت.
عکس حسن مجتبی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حسن مجتبی در دانشنامه آزاد پارسی

حسن مجتبی (ع)
رجوع شود به:امام حسن (ع) (مدینه ۳ـ همان جا ۵۰ق)

ارتباط محتوایی با حسن مجتبی

حسن مجتبی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حسن مجتبی   • مفهوم حسن مجتبی   • تعریف حسن مجتبی   • معرفی حسن مجتبی   • حسن مجتبی چیست   • حسن مجتبی یعنی چی   • حسن مجتبی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حسن مجتبی
کلمه : حسن مجتبی
اشتباه تایپی : psk l[jfd
عکس حسن مجتبی : در گوگل


آیا معنی حسن مجتبی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )