برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1342 100 1

حسن پاکروان

حسن پاکروان در دانشنامه اسلامی

حسن پاکروان
حسن پاکروان متولد تهران و ادامه تحصیل تکمیلی را در فرانسه گذراند، وی در سال ۱۳۱۲ش، به ایران آمد و در طول چند سال مسئولیت هایی برعهده گرفت. وی حتی دستور کشتار ۱۵خرداد سال ۴۲ را صادر کرد با امام در مواردی مهربانی حتی مانع قتل وی شده و در نهایت بدلیل کشتار محکوم باعدام شد.
"حسن پاکروان" فرزند "فتح الله پاکروان" در ۱۲۹۰ش. در تهران متولد شد. پدرش از دولتمردان دوره "رضاخان" بود که هنگام کشتار «مسجد گوهرشاد» مشهد، استانداری خراسان را بر عهده داشت. وی پس از تحصیلات مقدماتی و متوسطه برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و در دانشکده افسری «یواتیه» و «فونتن بلو»، در رشته نظامی توپخانه فارغ التحصیل شد.
مسئولیت های پاکروان
او در ۱۳۱۲ به ایران بازگشت و مدت ۸ سال، مربی و معلم دانشکده افسری بود. سپس به ستاد ارتش منتقل شد و فرماندهی پادگان بوشهر و بنادر جنوب ایران را بر عهده گرفت. پس از بازگشت از بوشهر، افسر رکن دوم ستاد ارتش شد. در سال ۱۳۲۸ با درجه سرهنگی، وابسته نظامی ایران در پاکستان، و در سال ۱۳۳۰ رئیس رکن دوم ستاد ارتش شد. چندی بعد هم وابسته نظامی ایران در هندوستان بود و سپس جای خود را به "نعمت الله نصیری" داد و به عنوان وزیر اطلاعات و امنیت کشور وارد کابینه هویدا شد.
← مسئولیت های خارج از کشور
حسن پاکروان یکی از مهره های شناخته شده بود. او قبل از قیام ۱۵ خرداد تا روی کار آمدن نصیری، رئیس ساواک بود. وی دستور داد که تظاهرات ۱۵ خرداد را سرکوب کنند و به دستور او "امام خمینی (رحمة الله علیه) "، "آقای قمی" و "آقای محلاتی" را به ترتیب از قم، مشهد و شیراز گرفتند و مستقیماً به زندان بردند. همچنین به دستور وی حدود دویست نفر از علما را دستگیر کردند و در عشرت آباد در سلول های انفرادی انداختند.او عصر روز ۱۵ خرداد در یک نطق رادیو ـ تلویزیونی، علیه امام خمینی و قیام کنندگان صحبت کرد. وی دستور کشتار قیام مردم قم را در ۱۵ خرداد صادر کرده بود و در نتیجه، حدود پانزده هزار نفر در تهران و سایر شهرها به خاک و خون کشیده شدند. او این مطالب را در اعترافاتش نیز گفته است.
پاکروان و تبعید امام خمینی
...

حسن پاکروان در دانشنامه ویکی پدیا

حسن پاکروان
سرلشکر حسن پاکروان (زادهٔ ۱۲ مرداد ۱۲۹۰ در تهران، درگذشت ۲۲ فروردین ۱۳۵۸) دومین رئیس سازمان امنیت و اطلاعات کشور (ساواک) بین سال های ۱۳۳۹ و ۱۳۴۳، رئیس رکن دو ارتش، وزیر اطلاعات امیرعباس هویدا و سفیر دولت شاهنشاهی ایران در پاکستان و فرانسه بود. وی در ۲۲ فروردین ۵۸ به حکم قاضی شرع صادق خلخالی تیر باران شد.
ناصر مقدم
علی نشاط
عباسعلی خلعتبری
محمد تقی مجیدی در ویکی انبار پرونده هایی دربارهٔ حسن پاکروان موجود است. منابعویرایش ↑ عاقلی، باقر، شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران، تهران، نشر گفتار، چاپ اول 1380، ج 1، ص 357 و 358. ↑ ۲٫۰ ۲٫۱ «مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران IICHS». www.iichs.org. دریافت شده در ۲۰۱۶-۱۲-۳۰. ↑ http://pahlaviha.com/show.php?page=9&id=370 ↑ Abbas Milani: Eminent Persians. Syracuse University Press, 2008, p. ۴۷۹. ↑ پزشک زاد، ایرج: مروری در واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، چاپ سوم، شرکت کتاب، لس انجلس، ۲۰۰۸ میلادی، ص. ۱۵۵-۱۵۷ ↑ Ehsan Naraghi: From Palast to Prison. I.B. Tauris 1994, p.۱۷۷. ↑ Memorirs of Fatemeh Pakravan Iranian Oral History Project, Center for Middle Eastern Studies, Harvard University, 1998. p. 36-48 ↑ ۸٫۰ ۸٫۱ «حسن پاکروان | سایت پژوهه پژوهشکده باقرالعلوم». pajoohe.ir. دریافت شده در ۲۰۱۶-۱۲-۳۰. ↑ «داستان ساواک و 'ژنرال' حسن علوی کیا». بی بی سی. ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲. دریافت شده در ۱۳۹۲/۰۲/۱۹. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
حسن پاکروان در سال ۱۲۹۰ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. پدر او فتح الله پاکروان از دولتمردان زمان رضاشاه و در واقعه مسجد گوهرشاد مشهد، استاندار خراسان بود. مادرش امینه پاکروان استاد زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه تهران بود. پاکروان پس از پایان تحصیلات ابتدایی، همراه پدرش راهی مصر شد و در دبیرستان فرانسوی ها در اسکندریه تحصیلات متوسطه را به پایان برد. سپس راهی فرانسه شد و از دانشکده های نظامی «پوآتیه» و «فونتن بلو» در رشته توپخانه فارغ التحصیل گردید. پاکروان در آن کشور قصد داشت با دختری فرانسوی ازدواج کند ولی به دلیل مخالفت پدر و مادرش با این ازدواج، با شلیک چند گلوله دست به خودکشی زد ولی از مرگ نجات یافت.
پاکروان در سال ۱۳۱ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با حسن پاکروان

حسن پاکروان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حسن پاکروان   • مفهوم حسن پاکروان   • تعریف حسن پاکروان   • معرفی حسن پاکروان   • حسن پاکروان چیست   • حسن پاکروان یعنی چی   • حسن پاکروان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حسن پاکروان
کلمه : حسن پاکروان
اشتباه تایپی : psk ~h;v,hk
عکس حسن پاکروان : در گوگل

آیا معنی حسن پاکروان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )