برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1155 100 1

حسینقلی صدرالسلطنه

حسینقلی صدرالسلطنه در دانشنامه ویکی پدیا

حسینقلی صدرالسلطنه
حسینقلی خان صدرالسلطنه (زادهٔ ۱۲۶۵ قمری در تهران-درگذشت ۱۳۱۶ خورشیدی در تهران) معروف به حاجی واشینگتن نخستین فرستاده ایران به ایالات متحده آمریکا در مقام وزیر مختار بود. وی در سال ۱۸۸۸ میلادی (۱۲۶۷ خورشیدی) به عنوان سفیر به آمریکا فرستاده شد. وی فرزند میرزا آقاخان نوری بود.نبو
سرگذشت حاجی واشینگتن یکی از خواندنی ترین ماجراهای تاریخ دیپلماسی ایران است. اسکندر دلدم از این ماجرا کتابی منتشر کرد و علی حاتمی نیز فیلمی به همین نام در سال ۱۳۶۱ ساخت.
حسینقلی خان صدرالسلطنه، نخستین سفیر ایران در آمریکا به علت آبروریزی ناشی از ذبح گوساله در بالکن هتل والدورف-آستوریا در شهر نیویورک، در روز عید قربان به تهران احضار شد. ناصرالدین شاه خطاب به او گفته بود: «ما را نزد جوان ترین دولت دنیا بی آبرو کردی و ملت چندین هزار ساله ما سخره عالمیان کردی. خدا از تو نگذرد».
در سال ۱۳۶۱ علی حاتمی بر پایهٔ زندگی حاج حسینقلی خان صدرالسلطنه فیلمی ساخت به نام حاجی واشینگتن. فیلم در همان سال اجازهٔ نمایش در جشنوارهٔ فجر را پیدا کرد اما بعد از آن توقیف شد و در زمان حیات علی حاتمی اجازهٔ نمایش پیدا نکرد. سرانجام در ۲۰ خرداد ۱۳۷۷ به نمایش عمومی درآمد.
عکس حسینقلی صدرالسلطنه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های حسینقلی صدرالسلطنه

حسینقلی خان صدرالسلطنه معروف به حاجی واشینگتن (۱۸۴۹، تهران-۱۹۳۷، تهران) نخستین سفیر ایران در ایالات متحده آمریکا؛ فرزند میرزا آقاخان نوری بود.
• «رئیس این مملکت با احدی نمی تواند خلوت کند و حرف از هیچ سفیری و وزیری به تنهایی نمی تواند بشنود و تمام سفرا مجبور هستند که مطلب خود را به وزیر امور خارجه بگویند و وزیر امور خارجه را در این مملکت مسطر سکرتری می گویند.»
• «حرف را تمام می باید به وزیر خارجه گفت و غیر از این چاره نیست و اگر وزیر حاضر نباشد نایب اول می تواند بشنوند و می باید به او گفت و اگر رئیس معزول شود می تواند کاسبی کند چنان که یک رئیس جمهور سابق هست و مانند آحاد مردم به کار مشغول است.»
• «القاب و منصب در مملکت ینگی دنیا نیست. خود رئیس جمهور را مسطر پرزیدنت می نامند و یک شخص نمی تواند به مقصود و خیال خود کار کند و رئیس نمی تواند یک خلال تعارف قبول کند از او مؤاخذه می شود و همین رئیس حالیه تا سه ماه دیگر در معرض امتحان در می آید و اگر پسند مردم نشد دیگری جای او می نشیند، یعنی مردم دیگری را انتخاب می کنند.»
• «طلب و اشتهای فرنگی ها بسیار است و این ممالک کفایت نیل مقصود ایشان را ندارد. البته شخصی که با مکنت شد همیشه در فکر خرید و تصرف خانه همسایه است. این ها به اعتقاد بنده به تسخیر کره ارض هم قانع نمی شوند اراضی که سهل است کرهٔ ماه را هم می خواهند بلکه هل من مزیده می گویند. ما باید علاج درد خودمان را از دیگران نخواهیم و به ادویه داخله خود باید در صدد معالجه باشیم و به حق خدا که ما طبیب در مملکت خود داریم و هم دوا. عجب این جاست که با ناخوشی سخت در صدد معالجه نیستیم و دکتر فرنگی به کار ما نمی خورد که علاج اهل شهری جداست.»
• «اگر یکی از گوشه مجلس در آید و بر بنده اعتراض کند بسیار افسوس دارم که حاضر نیستم تا جواب بدهم. گریختگان ممالک خارجه در آمریکا جمع شدند و طرح این دولت متحده را انداختند که اساسش از سد سکندر قوی تر و ارتفاعش از سطح محدب فلک رفیع تر است. یک نفر بومی و ینگی دنیایی قدیم برای تماشا این جا هم پیدا نمی شود. مثل عقاب که دانه برچیند و لاشه بگیرد همه را خوردند. این قوه آکله و مرض جذام هر جا می رسد همین حالت را دارد و به دوستی وارد می شوند و مثل خفاش در تمام دلها وسواس می کند.»
• «ابداً در نوشتجات دولتی این ...

ارتباط محتوایی با حسینقلی صدرالسلطنه

حسینقلی صدرالسلطنه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حسینقلی صدرالسلطنه   • مفهوم حسینقلی صدرالسلطنه   • تعریف حسینقلی صدرالسلطنه   • معرفی حسینقلی صدرالسلطنه   • حسینقلی صدرالسلطنه چیست   • حسینقلی صدرالسلطنه یعنی چی   • حسینقلی صدرالسلطنه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حسینقلی صدرالسلطنه
کلمه : حسینقلی صدرالسلطنه
اشتباه تایپی : psdkrgd wnvhgsgxki
عکس حسینقلی صدرالسلطنه : در گوگل

آیا معنی حسینقلی صدرالسلطنه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )