انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری، مترجم یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 387 100 1

حشرات

/haSarAt/

برابر پارسی: تارپایان

معنی حشرات در لغت نامه دهخدا

حشرات. [ ح َ ش َ ] (ع اِ) ج ِ حَشرَة. جنبندگان خرد. احناش.حشار. جانوران خزنده و گزنده یا جانور ریزه ٔ زمینی.جانوران ریزه و جانوران که در زمین سوراخ کرده خانه سازند، لهذا بسوی زمین اضافت کرده حشرات الارض گویند مثل مار و موش و غیره. (از غیاث اللغات ) : در خزائن ملوک هند کتابیست از زبان مرغان و بهایم و وحوش و سباع و حشرات جمع کرده اند. (کلیله و دمنه ).
- حشرات الارض ؛ حرکت حشرات الارض ، مطابق است با روز هشتم فروردین ماه جلالی.
|| ثمرهای دشتی ، مانند صمغ و غیر آن. (منتهی الارب ).

معنی حشرات به فارسی

حشرات
جمع حشره
( اسم ) جمع حشره رد. بزرگی از بند پاییان که بواسط. داشتن ۶ پا از بند پاییان دیگر متمایزند بدین جهت آنها را شش پاییان نیز نامیده اند . اختصاص دیگر این رده آنست که تنفس افراد آن بوسی. منافذ مخصوصی که بر روی جلد بدن آنهاست صورت میگیرد .
[Insecta] [زیست شناسی- علوم جانوری] شاخه ای از سلسلۀ جانوران که بدنی سه قسمتی شامل سر و سینه و شکم و اندام های حرکتی بندبند دارند
( اسم ) حشره های زمینی جنبندگان زمینی : (( و آن شهر از مدتی مدید بازچنان ویران شده بود که نه از عماراتش اثری مانده و نه غیر از حشرات الارض در آن دیار می نموده . ))

معنی حشرات در فرهنگ معین

حشرات
(حَ شَ) [ ع . ] (اِ.) جِ حشره ، ردة بزرگی از بندپاییان که به واسطة داشتن شش پا از بندپاییان دیگر متمایزند، بدین جهت آن ها را شش پاییان نیز نامیده اند.

معنی حشرات در فرهنگ فارسی عمید

حشرات
= حشره

حشرات در دانشنامه اسلامی

حشرات
حشرات جانوران ریز و نیز ساکن درون زمین هستند. از آن در بابهای طهارت، حج، تجارت، صید و ذباحه و اطعمه و اشربه سخن گفته‏اند.
عنوان حشرات بر جانوران ریز همچون پشه و مگس و نیز جانورانی که درون زمین لانه دارند، مانند مار، عقرب و موش اطلاق می‏شود.
احکام حشرات
خوردن حشرات- غیر از ملخ قادر بر پرواز- حرام است.
در اینکه حشراتِ دارای خون جهنده و پوست‏ قابل استفاده، تذکیه ‏پذیرند یا نه، اختلاف است. مشهور قول دوم است. بنابر قول اوّل، پوست آنها با تذکیه، پاک می‏شود.
خرید و فروش حشرات دارای منافع حلال مورد توجه عقلا، مانند زنبور عسل و کرم ابریشم جایز و صحیح است.
در اینکه کشتن یا از بدن انداختن حشرات ریز، مانند پشه، کک و مگس در صورتی که بر بدن نشینند و آزار نرسانند برای محرم جایز است یا نه، اختلاف است. قول مشهور در شپش حرمت است. کشتن حشراتی همچون مار و عقرب در صورت خوف از آزار رساندن آنها، برای محرم جایز است؛ لیکن در صورت عدم خوف، مسئله اختلافی است.
سؤر حشرات پاک و ادرار کردن در لانه آنها مکروه است.

قرآن از حشرات متعددی مانند زنبور، مورچه، عنکبوت، ملخ و... نام برده است.
نحله عطیه ای است که در مقابل ثمن و عوض نباشد، راغب معنای اصلی نحل را زنبور عسل گرفته و گوید: بنظر من مهریه را از آن نحله گویند که عطیه مرد مثل عطیه زنبور عسل عوض مالی ندارد و گوید: می شود عطیه را معنای اصلی قرارداد در این صورت زنبور را از آن نحل گویند که کارش عطیه ایست نسبت بمردم. نحل نام سوره شانزدهم قرآن می باشد. «و اوحی ربک الی النحل ان اتخذی من الجبال بیوتا و من الشجر و مما یعرشون؛ و پروردگار تو به زنبور عسل وحی (و الهام غریزی) نمود که: از کوه ها و درختان و داربستهایی که مردم می سازند، خانه هایی برگزین».
مورچه
نمل به معنای مورچه است. در اقرب الموارد گوید: نمله به مذکر و مؤنث گفته می شود. نمل نام سوره بیست و هفت قرآن کریم است. «حتی اذا اتوا علی واد النمل قالت نملة یا ایها النمل ادخلوا مساکنکم لا یحطمنکم سلیمان و جنوده و هم لا یشعرون؛ تا چون به بیابان مورچگان آمدند مورچه ای گفت: ای جماعت مورچگان بلانه های خود وارد شوید تا سلیمان و لشکریانش شما را پامال نکنند آنها توجهی به شما ندارند».
ملخ
جراد به معنای ملخ یکی از معجزات نه گانه حضرت موسی (علیه السّلام) است. به زمینی که همه چیزش خورده شده و خالی مانده مجروده گویند راغب گوید: جایز است بگوئیم معنای اصلی کلمه جراد است و مجروده (ملخ خورده) و جرد الارض از آن مشتق است و ممکن است بگوئیم ملخ را از آن جهت جراد گویند که زمین را می خورد و خالی می گذارد. «فارسلنا علیهم الطوفان و الجراد و القمل و الضفادع و الدم آیات مفصلات؛ پس ما طوفان و ملخ و کنه و قورباغه ها و خون را به صورت نشانه هایی جدا جدا بر آنها فرستادیم، باز هم تکبر و سرکشی ورزیدند و گروهی گنهکار بودند.» .
پشه
...

حشرات در جدول کلمات

حشرات موذی
تانژانت
این حشره با رنگهای شادی که دارد توجه شکارگران حشرات را به خود جلب می کند
کفش دوزک
زیررده ای از حشرات بندپا که تاریخ سنگواره ای آنها تا دوران دووئین را حتماً حتی به اردووپسین می رسد
کنه سانان
موادی بصورت مایع | جامد و یا گاز که بمنظور نابودی حشرات بکار می روند
حشره کش
از حشرات اجتماعی
مورچه
از حشرات بالدار
ملخ
از حشرات مزاحم
ساس
از حشرات مزاحم همیشگی
مگس

معنی کلمه حشرات به عربی

پیشنهاد شما درباره معنی حشراتنام نویسی   |   ورود
فروشگاه کمپونرم افزاری مریم

تازه ترین پیشنهادها

توضیحات دیگر

معنی حشرات
کلمه : حشرات
اشتباه تایپی : pavhj
آوا : haSarAt
نقش : اسم
عکس حشرات : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با حشرات در گوگلآیا معنی حشرات مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 98% )