انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1035 100 1

حضرت علی

حضرت علی در دانشنامه ویکی پدیا

حضرت علی
حضرت علی ممکن است در یکی از این موارد به کار رود:
علی بن ابی طالب
حضرت علی (سیاستمدار افغان) سیاستمدار اهل افغانستان
حضرت علی (بهبهان) روستایی در بهبهان خوزستان
حضرت علی ممکن است در یکی از این موارد به کار رود:
علی بن ابی طالب
حضرت علی (سیاستمدار افغان) سیاستمدار اهل افغانستان
حضرت علی (بهبهان) روستایی در بهبهان خوزستان
حضرت علی (بهبهان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بهبهان در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان حومه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۱ نفر (۷خانوار) بوده است.
حضرت علی (زاده ۱۳۴۳ ولسوالی قرغه ای - ولایت لغمان) سیاستمدار، جنگسالار افغانستانی و نماینده مردم ولایت ننگرهار در دوره های پانزدهم و شانزدهم مجلس نمایندگان است. وی در مجلس شانزدهم نمایندگان افغانستان عضو کمیسیون امور داخلی می باشد. وی از رهبران قوم پشه ای و از شخصیت های بانفوذ شرق افغانستان است که در سال ۲۰۰۱ موفق شد با حمایت هوایی آمریکایی ها کنترل شهر مهم جلال آباد را از دست طالبان بیرون آورد. حضرت علی رهبر واقعی عملیات دستگیری اسامه بن لادن در کوه های تورابورا بود که البته ناموفق ماند. وی قدرت زیادی در ولایت ننگرهار و ولایت لغمان دارد.
حضرت علی زاده ۱۳۴۳ از ولسوالی قرغه ای، ولایت لغمان است.وی در زمان جنگ شوروی در افغانستان از فرماندهان حزب اسلامی شاخه یونس خالص بود که در اواخر دهه ۱۳۶۰ و اوایل دهه ۱۳۷۰ بخش هایی از شرق افغانستان به ویژه شهر جلال آباد در مرز پاکستان را در اختیار خود داشتند. بیشتر اعضای این حزب در زمان قیام طالبان به آنها پیوستند اما حضرت علی ترجیح داد و مخالفین طالبان در ائتلاف شمال بپیوندد و مقاومت علیه طالبان را در نقاط شرقی افغانستان سازماندهی کند.
با آغاز حمله ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ حضرت علی به عنوان یکی از فرماندهان مخالف طالبان موفق شد با حمایت هوایی آمریکایی ها کنترل شهر جلال آباد را از دست طالبان بیرون آورد. در این دوران او و تعدادی از هم قطارانش «شورای شرقی» را تشکیل دادند که یک دولت محلی در شرق افغانستان تا پیش از روی کار آمدن دولت انتقالی به ریاست حامد کرزی محسوب می شد.
حضرت علی با روی کار آمدن حکومت کرزی مدتی به عنوان فرمانده پلیس ولایت ننگرهار منصوب شد. وی در انتخابات مجلس نمایندگان سال ۱۳۸۴ افغانستان به عنوان نماینده ولایت ننگرهار به عضویت ولسی جرگه درآمد.
قدمگاه حضرت علی مربوط به اواخر دوره قاجار است که توسط جعفر قلی وزیرپناه بنا گردیده و در شهرستان خلیل آباد، بخش مرکزی، روستای دهنو واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۱۶۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با حضرت علی

حضرت علی در جدول کلمات

به عمر | ابوبکر | حضرت علی (ع) و عثمان می گویند
جنگ حضرت علی با خوارج
جنگ حضرت علی با طلحه و زبیر
حاکم نافرمان شام که به مخالفت با حضرت علی (ع) پرداخت و جنگ صفین را به راه انداخت•
دختر حضرت علی (ص)
زینب
سرزمینی که مرکز خلافت حضرت علی (ع) شهر کوفه در آن بود
سرور است و لقب حضرت علی (ع)
مولا
فتنه ای که سودجویان با شکستن بیعت خود در آغاز خلافت حضرت علی (ع) به راه انداختند
جنگ جمل
گروهی که بر حضرت علی خارج شدند
مارقین
لقب حضرت علی ( ع)
حیدر

حضرت علی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حضرت علی   • مفهوم حضرت علی   • تعریف حضرت علی   • معرفی حضرت علی   • حضرت علی چیست   • حضرت علی یعنی چی   • حضرت علی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حضرت علی
کلمه : حضرت علی
اشتباه تایپی : pqvj ugd
عکس حضرت علی : در گوگل


آیا معنی حضرت علی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )