انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1092 100 1

حضرت هود

حضرت هود در دانشنامه اسلامی

حضرت هود
یکی از پیامبرانی که نام او در قرآن (ده بار) آمده، و یک سوره به نام او نامیده شده، حضرت هود(ع)است.
سلسله نسب او را چنین ذکر نموده اند: «هود بن عبدالله بن رباح بن خلود بن عاد بن عوص بن ارم بن سام بن نوح». بنابراین نسب او با هفت واسطه به حضرت نوح(ع) می رسد.حضرت نوح(ع)هنگام رحلت، به پیروان خود چنین بشارت داد: «بعد از من غیبت طولانی رخ می دهد. در طول این مدت طاغوت هایی بر مردم حکومت می کنند و بر آنها ستم می نمایند، سرانجام خداوند آنها را به وسیله قائم بعد از من که نامش هود(ع)است نجات می دهد. هود(ع)رادمردی با وقار، صبور و خویشتن دار است. در ظاهر و باطن به من شباهت دارد و به زودی خداوند هنگام ظهور هود(ع)، دشمنان شما را با طوفان شدید به هلاکت می رساند.»بعد از رحلت حضرت نوح(ع)، مؤمنان و پیروان او همواره در انتظار حضرت هود(ع)به سر می بردند، تا این که به اذن خدا ظاهر شد و سرانجام دشمنان لجوج حق بر اثر طوفان کوبنده و شدید، به هلاکت رسیدند.
علامه مجلسی،بحار، ج ۱۱، ص ۳۶۳.    
از این رو به او هود گفته شد، که از ضلالت قومش هدایت یافته بود و از سوی خدا برای هدایت قوم گمراهش برانگیخته شده بود.هود(ع)در قیافه و قامت همشکل حضرت آدم(ع)بود. سر و صورتی پر مو و چهره ای زیبا داشت.هود(ع)دومین پیامبری است که در برابر بت و بت پرستی قیام و مبارزه کرد، که اولی آنها حضرت نوح(ع)بود.
. المیزان، ج ۱۰، ص ۲۰۷-۲۰۸.
حدود ۷۰۰ سال قبل از میلادِ حضرت مسیح(ع) در سرزمین احقاف (بین یمن و عمّان، در جنوب عربستان) قومی زندگی می کردند که به آنها قوم عاد می گفتند. زیرا جدّشان شخصی به نام «عاد بن عوص» بود و حضرت هود(ع)نیز از همین قوم بود و عاد بن عوص، جدّ سوم او به شمار می آمد. قبل از آنها نیز قومی به نام «قوم عاد اول» وجود داشته اند که در آیه ۵۰ سوره نجم، به عنوان «عاداً الاولی» نام برده شده اند.
نجم/ سوره۵۳، آیه۵۰.    
...
حضرت هود علیه السلام از انبیاء الهی است که وظیفه هدایت قوم عاد را برعهده داشت. قوم عاد در شهرنشینی و تمدن، پیشرفت زیادی کرده بودند.آنها هود را متهم ساختند که به خاطر ناسزاگوئی به خدایان آنها دچار سبک مغزی شده است و به مقابله و انکار وی پرداختند و از او درخواست کردند که عذابی را که به آنان وعده می دهد نازل کند. پس خداوند عذابش را نازل کرد و همگی آنها بوسیله گردباد غضب الهی به هلاکت رسیدند.
ابن بابویه رحمه الله گفته است: آن حضرت را برای این هود گفتند که هدایت یافت در میان قوم خود به امری که آنها از آن گمراه بودند.
نسب او هود بن عبدالله بن ریاح بن جلوث بن عاد بن عوص بن ارم بن سام بن نوح می باشد. و بعضی گفته اند: اسم هود عابر است و پسر شالخ پسر ارفخشد پسر سام پسر نوح است.
هود از پیامبرانی است که نام او در قرآن ده بار آمده و یک سوره به نام او نامیده شده است.
قرآن کریم درباره قوم عاد که هود برای هدایت آنها به آن قوم رفته بود گفته که قوم عاد در وادی یا صحرای احقاف سکونت داشته اند. (سوره احقاف، آیه 21) و این سرزمین وادیی است بین عمان و أرض مهره تا حضرموت و احقاف به معنای شنهای روان می باشد. آنها از ذریه کسانی بودند که به همراه حضرت نوح از طوفان نجات یافته بودند و دارای جثه هایی قوی و بزرگ و بلند بودند. (سوره اعراف، آیه 69 و سوره سجده آیه 15 و سوره شعراء آیه 130)
این قوم در شهرنشینی و تمدن، پیشرفت زیادی کرده بودند. آنها سرزمین هایی آباد و زمین هایی حاصلخیز که دارای باغها و نخلستان ها و زراعت های زیادی بود؛ داشتند و دارای احترام و مقام زیادی بودند. در این موقعیت، خداوند برادرشان هود را در میان آنها برانگیخت تا آنها را به حق و پرستش خدای یگانه دعوت کند و از پرستش بت بازدارد تا به عدل و احسان با هم رفتار کنند. (سوره شعراء، آیه 130)
هود علیه السلام بسیار آنها را موعظه و نصیحت کرد و راه راست را به آنها نشان داد و هر گونه عذر و بهانه ای را از آنان گرفت؛ اما از پذیرش حق ابا کردند و به مقابله و انکار وی پرداختند و جز عده بسیار کمی به وی ایمان نیاوردند و اکثریت آنها بر انکار و دشمنی اصرار ورزیدند و به او نسبت دیوانگی و سفاهت دادند و از او درخواست کردند که عذابی را که به آنان وعده می دهد؛ نازل کند. پس خداوند عذابش را نازل کرد و بادی به سوی آنها فرستاد که هر چیزی را که در جلوی آن قرار می گرفت به خاکستر تبدیل می کرد. (سوره الذاریات، آیه 43)
و مردم را به صورت نخل های سوخته درمی آورد. (سوره قمر، آیه 20) تندباد سرکش و هلاک کننده، هفت شبانه روز به طور دائم بر آنها مسلط بود و آن قوم به صورت تنه پوسیده و تو خالی درختان خرما بر زمین می افتادند. (سوره الحاقة، آیه 7)
قصه قوم هود علیه السلام، سرگذشت قرآنی قوم هود پیامبر علیه السّلام و عاقبت شوم آن ها را می گویند.
قوم هود علیه السّلام از اقوام عرب و متعلق به ماقبل تاریخند و از آن ها در تاریخ نامی به میان نیامده و در تورات به آن ها اشاره ای نشده و فقط قرآن مقداری از حالات آن ها را ضمن آیات نقل کرده است. آن ها در سرزمین احقاف در جنوب جزیرة العرب در قسمت های « الربع الخالی » می زیستند که در گذشته آباد بود؛ چنان که قرآن کریم می فرماید: (و اذکر اخا عاد اذ انذر قومه بالاحقاف).
پیامبر
پیامبر آن ها هود علیه السّلام بود؛ ولی پیامبران دیگری هم داشتند.
اوصاف
آن ها مردمانی بت پرست بودند قیامت را نیز انکار می کردند در سرزمین حاصلخیز و سرسبز و پرآب می زیستند و مردمانی قوی هیکل و مرفه بودند. ثروت بسیار و عمرهای طولانی و نیروهای زیاد، بیشترشان را به غفلت و بی خبری و سرانجام ظلم و طغیان کشانده بود؛ تا آن جا که -به گفته قرآن- کسی را نیرومندتر از خود نمی دانستند. فاصله طبقاتی میان آنان شدید بود، به زیردستان خود بسیار ستم می کردند و راه گردن کشی و استکبار را پیشه خود کرده بودند و بدتر از همه کارهایشان، بت پرستی بود.خداوند حضرت هود علیه السّلام را از میان آنان و برای ارشاد آن ها برانگیخت؛ اما مردم ضمن اصرار بر بت پرستی می گفتند: «برای ما فرقی نمی کند ما را پند دهی یا پند ندهی؛ این کار رفتار گذشتگان است». و به آزار و تمسخر پیغمبر خدا پرداختند، تا این که عذاب الهی آن ها را هلاک کرد.
چگونگی هلاکت
...
حضرت هود (علیه السلام) یکی از انبیای الهی است که نام مبارکش ده بار در قرآن آمده و یک سوره نیز به نام ایشان می باشد. هود از نوادگان حضرت نوح بوده و با هفت واسطه به او می رسد. ایشان را به این خاطر هود می گفتند که از گمراهی قومش نجات یافته بود و از طرف خداوند برای هدایت قومش انتخاب شده بود. زمانی که به رسالت مبعوث شد، چهل ساله و نام قومش عاد بود. قوم عاد در پیروی از حضرت هود (علیه السلام) گردن گشی کردند و بدین سان مبتلا به عذابی سخت گشتند. در این بین حضرت هود (علیه السلام) و عده ای از یارانش نجات پیدا کردند و به منطقه حضرموت یمن برای ادامه زندگی کوچ نمودند.
یکی از پیامبرانی که نام او در قرآن (ده بار) آمده، و یک سوره به نام او نامیده شده، حضرت هود (علیه السلام) است.
نسب وی
سلسله نسب او را چنین ذکر نموده اند: «هود بن عبدالله بن رباح بن خلود بن عاد بن عوص بن ارم بن سام بن نوح». بنابراین نسب او با هفت واسطه به حضرت نوح (علیه السلام) می رسد.
بشارت حضرت نوح
حضرت نوح (علیه السلام) هنگام رحلت، به پیروان خود چنین بشارت داد: «بعد از من غیبت طولانی رخ می دهد. در طول این مدت طاغوت هایی بر مردم حکومت می کنند و بر آنها ستم می نمایند، سرانجام خداوند آنها را به وسیله قائم بعد از من که نامش هود (علیه السلام) است نجات می دهد. هود (علیه السلام) رادمردی باوقار، صبور و خویشتن دار است. در ظاهر و باطن به من شباهت دارد و به زودی خداوند هنگام ظهور هود (علیه السلام)، دشمنان شما را با طوفان شدید به هلاکت می رساند.» بعد از رحلت حضرت نوح (علیه السلام)، مؤمنان و پیروان او همواره در انتظار حضرت هود (علیه السلام) به سر می بردند، تا این که به اذن خدا ظاهر شد و سرانجام دشمنان لجوج حق بر اثر طوفان کوبنده و شدید، به هلاکت رسیدند.
وجه تسمیه
...

ارتباط محتوایی با حضرت هود

حضرت هود را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حضرت هود   • مفهوم حضرت هود   • تعریف حضرت هود   • معرفی حضرت هود   • حضرت هود چیست   • حضرت هود یعنی چی   • حضرت هود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حضرت هود
کلمه : حضرت هود
اشتباه تایپی : pqvj i,n
عکس حضرت هود : در گوگل


آیا معنی حضرت هود مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )