انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1002 100 1

حق الناس

/haqqonnAs/

معنی حق الناس در لغت نامه دهخدا

حق الناس. [ ح َق ْ قُن ْ نا ] (ع اِ مرکب ) آنچه آدمی سزاوار آن است از دین یا ارث یا نفقه یا شفعه یا حبوه و امثال آن.
- امثال :
حق الناس مقدم بر حق اﷲ است .

معنی حق الناس به فارسی

حق الناس
( اسم ) حقی است که افراد نسبت بیکدیگر دارند و باید رعایت آنها را بکنند مانند عدم تجاوز به مال و ناموس و جان یکدیگر . حق الناس باین معنی معمولا در معاملات ذکر میشود مانند : حق شفعه حق مضاجعت حق موقوف علیهم نسبت بوقف و عین موقوفه حق نفقه عیال و اولاد . این نوع حقوق بر دوقسم است : حقوق قابل انتقال واسقاط حقوق غیر قابل اسقاط و انتقال . بالجمله رد ودایع و امانات و حفظ حیثیت و احنرام افراد بمال مردم و احتراز از غضب اموال مردم و حرق و نهب و اتلاف آن از حقوق ناس است که قابل عفو و بخشایش از طرف هدا نیست .
آنچه آدمی سزاوار آن است از دین یا ارث یا نفقه و یا شفعه یا حبوه و امثال آن

معنی حق الناس در فرهنگ معین

حق الناس
( ~ُ نُ) [ ع . ] (اِمر.) حقی که افراد نسبت به یکدیگر دارند و باید رعایت کنند.

معنی حق الناس در فرهنگ فارسی عمید

حق الناس
حقی که مردم نسبت به یکدیگر دارند، مانند تجاوز نکردن به جان، مال، ناموس، شرف، و حیثیت یکدیگر.

حق الناس در دانشنامه اسلامی

حق الناس
حق الناس، به حق ثابت برای دیگری می باشد.
حق الناس، مقابل حق اللَّه عبارت است از متعلقالزامشرعی که به لحاظ مصلحت غیر، تشریع شده است، مانند وجوبادایامانت به صاحبش و حرمتتصرف در مال دیگری بدون اذن او.
منبع
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام، ج ۳،ص ۳۴۱    
...
حق الناس
حَق ُّالناس حقوق مردم بر ذمه انسان است؛ که در برابر حق الله (حقوق خدا بر ذمه بندگان) قرار دارد. حق‎الناس به حقوق مالی اختصاص ندارد و جان و آبروی افراد را نیز دربرمی گیرد. برخی از حقوق مردم عبارت است از: سرقت، قَذْف، غیبت و سخن چینی. حق الناس با توبه و شهادت در راه خدا که با آن همه گناهان پاک می شود، بخشیده نمی شود. حق الناس باید جبران شود یا صاحب حق آن را ببخشد.
در احکام قضایی دین اسلام، میان حق‎الناس و حق الله تفاوت هایی وجود دارد؛ مثلا اجرای حکم در حق الناس به درخواست صاحب حق نیاز دارد؛ ولی در حق اللّه مشروط به مطالبه کسی نیست.
در دین اسلام حقوق به حق الناس و حق الله تقسیم می شوند. مراد از حق الناس، حقوق مردم بر ذمه انسان است که در مقابلِ حقوق خدا بر ذمه انسان قرار می گیرد. حق الناس ها به نوعی حق الله محسوب می شوند؛ ولی هنگامی که این اصطلاح در برابر حق الله به کار می رود، منظور از آن تنها دسته ای از حقوق است که به حق مردم بر انسان اشاره دارد.
حق الناس
حق النّاس، اصطلاح مشهور در فقه و حقوق به معنای حقوق مردم بر یکدیگر است؛ حقوقی که برای حفظ مصالح خاص دنیوی اشخاص و برای تثبیت حقی برای آنان وضع شده است.
حقوقی که از احکام شرعی ناشی می شود، گاه متضمن حق مالی یا غیرمالی به سود یک شخص بر عهده شخصی دیگر است مانند دیون و حق قصاص، که آن را حق الناس می نامند.
در احادیث و منابع فقهی، گاه به جای حق الناس از تعابیری چون حق عبد، حق عباد، حق آدمی، حق آدمیین و حقوق مسلمین استفاده شده است.
حق الله و حق الناس، دو اصطلاح مشهور در فقه و حقوق، به معنای حقوق خداوند بر بندگان و حقوق مردم بر یکدیگر.
اصطلاح حق الله در منابع فقهی معمولاً در برابر حق الناس و عمدتآ در ابواب مربوط به احکام قضایی و کیفری به کار می رود.حقوقی که از احکام شرعی ناشی می شود، گاه متضمن حق مالی یا غیرمالی به سود یک شخص برعهده شخصی دیگر است، مانند دیون و حق قصاص، که آن را حق الناس می نامند.سایر حقوق، که درواقع حق خدا بر مکلفان است، حق الله نام دارد.به تعبیر دیگر، اوامر تکلیفیِ عبادی که صرفآ برای تقرب به خداوند امتثال می شود و آثار حقوقی برای دیگران ندارد و نیز حقوق ناشی از تکالیف اجتماعی که تشریع آن ها مبتنی بر نفع عموم مردم است (مانند اقامه حدود)، از مصادیق حق الله است و در برابر، حقوقی که برای حفظ مصالح خاص دنیوی اشخاص و برای تثبیت حقی برای آنان وضع شده، حق الناس است.
معنای حق الناس در احادیث و منابع فقهی
در احادیث و منابع فقهی، گاه به جای حق الناس از تعابیری چون حق عبد، حق عباد، حق آدمی، حق آدمیین و حقوق مسلمین استفاده شده است.
حق الله در حدیثی نبوی
در حدیثی نبوی، حق الله به معنای عبادت خدا و شرک نورزیدن به او تفسیر شده است.به تعبیر دیگر، حق الله شامل امتثال همه اوامر و نواهی الهی می شود و تمام احکام شرعی، از جمله احکام مربوط به حق الناس، را دربرمی گیرد. با این همه، در اصطلاحِ فقها (به ویژه هنگامی که این دو اصطلاح در برابر هم به کار می روند)، حق الله صرفآ بر مصادیقی از حق الله (به معنای عام) اطلاق می گردد که حق الناس نباشد و به تعبیر فقها از حقوقی به شمار رود که اشخاص نتوانند، به اراده خود، آن را اسقاط کنند.
حقوق از حیث حق الناس و حق الله بودن در نزد برخی از فقهای اهل سنّت
...
حق اللّه و حق الناس، دو اصطلاح مشهور در فقه و حقوق هستند. حق الله به معنای حقوق خداوند بر بندگان و حق الناس به معنای حقوق مردم بر یکدیگر است که شامل حفظ جان و مال و آبروی افراد است. تمام تکالیف لازم دینی جنبه حق اللهی دارند و برخی جنبه حق الناسی نیز دارند.
برخی از این حقوق، واجب و برخی مستحب هستند و در صورت ضایع کردن حقوق واجب علاوه بر توبه، در بسیاری از موارد جبران و ادای این حقوق هم لازم است مانند قضای نمازهای واجب یا بازگرداندن اموال مردم. حق الناس با توبه بخشوده نشده و بایستی حقوق افراد پرداخت شود یا صاحب حق او را حلال کند.
طولانی ترین آیه قرآن پیرامون حق الناس است. در احادیث بر ادای حق خدا و بندگانش تأکید فراوانی شده و وجود حق الناس بر گردن فرد را یکی از عوامل مستجاب نشدن دعای او دانسته اند.

حق الناس در دانشنامه ویکی پدیا

حق الناس
حق الناس یک اصطلاح فقهی خاص در ابواب قضا، شهادت و حدود است. در لغت به معنای «حق مردم» می باشد و در کنار حق الله، اساس حقوق اسلامی را تشکیل می دهد. ترکیب اضافی حق الناس، از نوع اضافه ملکی بوده و اضافه حق به ذی حق است. به این مفهوم حق متعلق به مردم است. برخلاف حق الله که در آن حق، حکم جعل شده توسط خدا است. در حق الله، حق اضافه به جاعل است. حق الناس نیز مانند حق الله، توسط خداوند جعل شده و فقط امر آن از به مردم سپرده شده است.
داستان هایی واقعی از حق الناس
حق الناس عرفی حقوقی است که افراد در مقابل سایر افراد جامعه بر گردن دارند. مانند بازگرداندن قرض، عذرخواهی و جلب رضایت در قبال اشتباهات و زیانهایی که به آن ها رسانده و همچنین حسن ظن به ایشان.
بر مبنای اعتقادات اسلام حق الناس از حق الله مهم تر است. و پاسخ دادن حق الناس در روز قیامت دقیق تر از پاسخ دادن به حق الله است. چرا که خداوند حق خود را می بخشد ولی حق مردم را باید صاحبان آن (مردم) ببخشند.
بعضی کارها را برای این انجام می دهیم که دستور خداوند را اطاعت کنیم، به این کار حق الله گفته می شود. نماز خواندن، امر به معروف، دوری از گناهان از این گروه هستند. بعضی از کارهای دیگر که در طی شبانه روز برای خودمان انجام می دهیم حق النفس نام دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حق الناس در دانشنامه آزاد پارسی

حقُّ الناس
رجوع شود به:حق الله

حق الناس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی حق الناسنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حدیث حق الناس   • داستان حق الناس   • حق الناس در قرآن   • حق الناس شامل چه چیزهایی است   • حق الناس در نهج البلاغه   • روایات حق الناس   • انواع حق الناس   • حق الناس چیست   • معنی حق الناس   • مفهوم حق الناس   • تعریف حق الناس   • معرفی حق الناس   • حق الناس یعنی چی   • حق الناس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حق الناس
کلمه : حق الناس
اشتباه تایپی : pr hgkhs
آوا : haqqonnAs
نقش : اسم
عکس حق الناس : در گوگل


آیا معنی حق الناس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )