انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1041 100 1

حمام

/hammAm/

مترادف حمام: امر مقدر، امر محتوم، قضا، قدر، سرنوشت، مرگ، موت | آبزن، دوش، گرمابه، تابخانه

برابر پارسی: گرمابه

معنی اسم حمام

اسم: حمام
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: کبوتر

معنی حمام در لغت نامه دهخدا

حمام. [ ح ِ ] (ع اِ) ج ِ حُمَّة. (از منتهی الارب ). رجوع به حمة شود. || قضا و قدر مرگ. (منتهی الارب ). قضای موت وقدر آن. (از اقرب الموارد). مرگی. (مهذب الاسماء).

حمام. [ ح َ ] (ع اِ) کبوتر. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). || هر نوع مرغ طوق دار. (از منتهی الارب ) (اقرب الموارد). مثل فاخته و قمری و مرغ سنگخوار ومرغ ساق جر. (اقرب الموارد). حمامة یکی آن. و مذکر ومؤنث در حمامه یکسان است. مانند حیه. (منتهی الارب ). و تاء در آن برای دلالت بر وحدت است نه بر تأنیث. (اقرب الموارد). کسایی گوید: حمام کبوتر بری است و یمام کبوتر خانگی و اصمعی گوید: یمام کبوتر وحشی است و آن نوعی از پرندگان صحرایی است. (اقرب الموارد).
- بیض الحمام ؛ نوعی است از انگور پردانه. (اقرب الموارد).
- حمام الحرم ؛ کبوتری که در حرم مکه خانه و لانه و مسکن دارد و این مثل است در احترام و مصونیت ، زیرا شکار چنین کبوتری حرام است. (اقرب الموارد).
- حمام الرسل ؛ کبوترانی که به آنها رسالت و پیغام بری را آموخته اند و نامه ٔ پیغام را بگردن آنها آویزند و بهر کسی که خواهند پرواز دهند و آن ها میروند و با پاسخ برمیگردند. (اقرب الموارد).
- حمام مطوقه ؛ مجازاً شرم مرد. (یادداشت مرحوم دهخدا) :
آوردت از رزان و بحمام برد باز
واندر کفت نهاد حمام مطوقه.
سوزنی.
- رعی الحمام ؛ گیاهی است. (اقرب الموارد).
- ساق الحمام ؛ گیاهی است. (اقرب الموارد).
- عنق الحمام ؛ رنگی است بین قرمزی و کبودی. (از اقرب الموارد). مثل گردن کبوتر.

حمام. [ ح َم ْ ما ] (ع اِ) گرمابه. مذکر است. (از منتهی الارب ). ج ، حمامات. (منتهی الارب ). وفارسیان به تخفیف نیز استعمال نمایند. (آنندراج ).
- امثال :
رستم در حمام ؛ نقش در حمام.
اگر تو آدمئی اعتقاد من آنست
که دیگران همه نقشند بر در حمام.
؟
مثل حمام جن است ؛ یعنی یکی از یکی درازترند.
مثل حمام زنانه ؛ که همگی در آن واحد سخن گویند.

حمام. [ ح ُ ] (ع اِ)تب همه ستوران. (ناظم الاطباء). تب جمع ستوران. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). و گویند تبی است مخصوص به اسب. (اقرب الموارد). || مهتر شریف. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). سید شریف. (اقرب الموارد).

حمام. [ ح َم ْ ما ] (اِخ ) دهی از دهستان یعقوب وندپاپی بخش الوار گرم سیری شهرستان خرم آباد. تپه ماهور و گرم است. سکنه ٔ آن 100 تن.آب آن از چشمه ٔ حمام و رود زال. محصول آن غلات و لبنیات. شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان فرش و جاجیم بافی است. راه مالرو دارد. ساکنین از طایفه ٔ پاپی می باشند. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

معنی حمام به فارسی

حمام
کبوتر، نوع کبوتر، قمری، فاخته، واحدش حمامه، گرمابه، محل استحمام، حمامات جمع
( اسم ) مرگ موت .
دهی است از دهستان یعقوب وند پاپی بخش الوار گرم سیری شهرستان خرم آباد
[solarium] [گردشگری و جهانگردی] مکانی برای آفتاب گرفتن به طور طبیعی یا برنزه شدن به طور مصنوعی
( اسم ) گونه ای خار که آن را خار بی برگ نیز گویند .
( اسم ) کبوتری که نامه برد کبوتر نامه بر .
[steam bath] [گردشگری و جهانگردی] اتاق یا اتاقکی مملو از بخار داغ
دهی است از دهستان یعقوب وند بخش الوار شهرستان خرم آباد
رفتن به گرمابه
مجازا جای پر شور و غوغا
[ گویش مازنی ] /hammaam ziraab/ فاضلاب گرمابه
[ گویش مازنی ] /hamaam sar/ حمام گرمابه - مکان و محل حمام
دهی از دهستان قیلاب بخش اندیمشک
دهی از دهستان کبود گنبد بخش کلات شهرستان دره گز
( مصدر ) استحمام کردن بدن خود را شستشو دادن .
( اسم ) ابر مرده اسفنج مرده اسفنج
[room with shower or bathroom] [گردشگری و جهانگردی] اتاق با تسهیلات دوش یا حمام و معمولاً دستشویی
ده از بخش مرکزی شهرستان اهواز
[ گویش مازنی ] /toone hammaam/ راهرویی که در زیر حوض آب گرم حمام های قدیم وجود دارد
طاسی که بدان آب بر سر ریزند
نام تپه ایست در ۱۹ هزار گزی شمال نفت شاه .
دهی از دهستان پیر بخش حوم. شهرستان خرم آباد .

معنی حمام در فرهنگ معین

حمام
(حَ مّ) [ ع . ] (اِ.) گرمابه . ج . حمامات . ،~ِ زنانه کنایه از: جای شلوغ و پر سر و صدا. (،(حمام (حِ) [ ع . ] (اِ.) مرگ ، موت .
(حَ) [ ع . ] (اِ.) کبوتر. ج . حمائم .
( ~. گِ رِ تَ) [ ع - فا. ] (مص ل .) به حمام رفتن .

معنی حمام در فرهنگ فارسی عمید

حمام
۱. قضاوقدر.
۲. مرگ، موت.
محلی برای شست وشوی بدن، گرمابه.
کبوتر.
کبوتر نامه بر.

حمام در دانشنامه اسلامی

حمام
حمام ،عنوان مکانی است که از آن برای شستشو ونظافت بدن استفاده می شود،حمام به معنای گرمابه می باشد.از آن به مناسبت در باب های طهارت، صلات، صوم، اعتکاف، حج، اجاره و شفعه سخن رفته است.
در احادیث پیامبر اکرم و ائمه علیهم السلام، و براساس آن ها در کتاب های فقهی، به موضوع حمام و استحمام از برخی جهات توجه شده است.از یکسو بر اهمیت و فضیلت استحمام و حمام تأکید شده و حمام خانه خوبی وصف شده است که هم گرمای آن آتش دوزخ را به یاد می آورد و هم، آلودگی و شوخ را زایل می سازد. در روایتی از امام رضا علیه السّلام آمده است:استحمام یک روز در میان موجب چاقی و هر روز، موجب لاغری وضعف می گردد.
فواید
همچنین تأکید شده است که استحمام نقش درمانی دارد و یک روز در میان به حمام رفتن، و نه بیش از آن، نیکوست.
احکام
ثبوت شفعه در حمام- بنابر قول به اعتبار قابل قسمت بودن مورد شفعه- مشروط به بقای منفعت آن پس از تقسیم است
← کراهتی
...
به کبوتری که در حرم مکه خانه و لانه دارد حمام الحرم گفته می شود.
این واژه به فتح حاء به معنای کبوتر می باشد.

حکم کبوتر حرم
شکار چنین کبوتری حرام است.

منبع
مجتبی تونه ای، فرهنگنامه حج، ص۴۳۱. رده های این صفحه : حج | فقه | محرمات احرام | واژه شناسیورود به سامانه / ایجاد حساب کاربری


العربیةآخرین مطالب اضافه شده
...
آب حمّام همان آب های مورد استفاده در حمام برای استحمام و شستشو می باشد.
آب حمّام یعنی آب حوضچه هاى داخل حمّام ، آب شیر و آب دوش حمام.
احکام آب حمام در فقه
امروزه آب دوش و شیر جایگزین حوضچه هاى قدیم شده و همان احکام را دارد. از آن در باب طهارت بحث شده است.
← احکام آب حمام در باب طهارت
 ۱. ↑ طباطبایی یزدی، محمدکاظم، العروة الوثقی، ج۱، ص۹۵-۹۴    
...
حُصَین بن حُمام، ابویزید، شاعر مُخَضْرَم است.
از تاریخ ولادتش اطلاعی در دست نیست. او از معاصران نابغه ذبیانی (متوفی ۱۸) بود. حصین از بزرگان عرب و رئیس قبیله بنی سهم بن مُرّه (از قبایل مضر) بود و از دلاوران قبیله به شمار می رفت.
لقب
او را مانع الضَیم (ظلم ستیز) می خواندند. حصین بن حمام مدت کوتاهی از عمر خویش را در دوره اسلامی گذراند. فرّوخ او را صحابی پیامبر معرفی کرده است، اما به نظر می رسد که نام وی با صحابی دیگری اشتباه شده باشد.
شاعر
حصین بن حمام از شاعران برجسته، اما کم گوی (مُقِلّ) دوره جاهلی بود. آمدی دیوانی را به او نسبت داده است.فخر و حماسه، سرزنش مردم قومش و رثا از مضامین شعری اوست.
مفاهیم اسلامی در اشعار
...حمام در دانشنامه ویکی پدیا

حمام
حَمّام یا گرمابه محلی است برای شستشوی اساسی تن و سر و صورت و نیز غسل در اصطلاح اسلامی. گرمابه های همگانی در ایران باستان و خاندان عثمانی ترکیه، و برخی کشورهای شمال آفریقا که در قلمرو خاندان عثمانی بوده اند، دیده می شد و امروزه نمودی از فرهنگ خاورزمینِ آن زمان شمرده می شود؛ هرچند بسیاری از آن ها خراب یا بسته شدند، ساختار زیبای برخی از آن ها در یادها و نگاره هایشان در نسک های گردشگران اروپایی سده های پیشین بر جای ماند تا سندی باشد بر یکی از نمودهای شهرنشینی در خاورزمین. در این گرمابه ها کسانی بودند که به دلاک معروف بودند آن ها لنگ به کمر می بستند و کیسه می کشیدند که در عامه به آن ها لنگی یا کیسه کش می گفتند.
حمام عمومی
کیسه حمام
حوله
لیف
حمام ترکی
نمونهٔ این گونه گرمابه ها در سده های پس از آن در اروپا با نگرش به ساختار خاوری بیشتر برای بزرگ زادگان و درباریان ساخته شد.
بنا به گفتهٔ محققان حمام های عمومی از دیرباز در ملل باستانی از جمله مصر، بین النهرین و بعدها در روم باستان که هنوز بقایای آن باقیست، رواج داشته است. بعدها در خاورمیانه در قرون وسطی حمام های عمومی بسیار رواج داشتند. در شهر بغداد در هر محله چند حمام عمومی وجود داشت که دیوارهای آن را گچ و کف آن را موزائیک و قیر می کردند که بهترین حمام های آن دوران به حساب می آمد. همچنین در دوران عثمانیان، صفویان و قاجاریان حمام های زیادی ساخته شد.
گرمابه های همگانی از نگرش ساختاری، بیشتر دارای درِ ورودیِ پیچ داری بودند که به رخت کن می رسید. در گوشه ای از رخت کن، جایگاه صندوق دار گرمابه قرار داشت. این رخت کن به اتاقی راه می یافت که آن را «اتاق سرد» یا «سرای نخست» می نامیدند و دارای حوض های آب و هوای گرمی بود که از طریق لوله های سفالی کار گذاشته شده در دیوار سالن (اتاق دوم) از گرم خانه می آمد. این اتاق به اتاق دیگری به نام بیت الحراره یا حجرهٔ داغ وصل می شد. این اتاق دارای حوضی پُر از آب گرم بود و دمای آن حداکثر میزانی بود که بدن انسان توان تحمل آن را می توانست داشته باشد. کف این اتاق ها تماماً از سنگ مرمر پوشیده می شد تا نظافت آن به آسانی صورت پذیرد.
عکس حمام
مختصات: ۳۲°۴۶′۱۴″شمالی ۴۸°۳۲′۵۴″شرقی / ۳۲٫۷۷۰۴۲°شمالی ۴۸٫۵۴۸۲۴°شرقی / 32.77042; 48.54824
حمام (اندیمشک)، روستایی از توابع بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان مازو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۰ نفر (۱۳خانوار) بوده است.
حمام یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چاراویماق جنوب شرقی بخش شادیان شهرستان چاراویماق واقع شده است.
حمام (به ایتالیایی: Il bagno turco) فیلمی ۹۴ دقیقه ای به کارگردانی فرزان ازپتک محصول سال ۱۹۹۷ (میلادی) کشور ایتالیا، اسپانیا و ترکیه است.
فرانسیسکا د'الویا
خلیل آرگون
محمد گونسور
شریف سزر
حمام در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها (IMDb)
حمام آئینه ورزان مربوط به اواخر دوره صفوی است و در شهرستان دماوند، بخش مرکزی، دهستان ابرشیوه، روستای آئینه ورزان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۲۶۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
حمام آخوند مربوط به دوره قاجار است و در اورمیه، روستای بقالان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۴۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
حمام آرتیمان مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان تویسرکان، بخش مرکزی، دهستان حیقوق نبی، روستای آرتیمان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۳۲۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
حمام آسیابک مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان زرندیه، بخش مرکزی، شهر مامونیه، محله آسیابک واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۰۰۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
حمام آغوزدره مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان گلوگاه، بخش مرکزی، دهستان توسکا چشمه، روستای آغوزدره واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۶۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
آب حمام، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان تل بزان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۱۰ نفر (۲۵خانوار) بوده است.
بئر حمام (به عربی: بئر الحمام) یک شهرداری در الجزایر است که در استان سیدی بلعباس واقع شده است.
فهرست شهرهای الجزایر
تپه حمام مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان دامغان، روستای اهوانو واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۸۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تپه های سبزه حمام مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان است و در شهرستان آبدانان، روستای حمام واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۴۴۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تپه کهنه حمام در شهرستان بوئین زهرا، بخش آوج، روستای دشتک واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۷۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تنگ حمام، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سرپل ذهاب در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان دشت ذهاب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
خاطرات پیدا شده در وان حمام (به لهستانی: Pamiętnik znaleziony w wannie) رمانی علمی–تخیلی و پادآرمان شهری از استانیسلاو لم است که اولین بار در سال ۱۹۶۱ به چاپ رسید. برگردان انگلیسی آن اولین بار در سال ۱۹۷۳ به چاپ رسیده است.
در فصل اول آن که به مقدمه اختصاص یافته چنین آمده که بیش از ۱۶۵۰ سال پیش فاجعه ای با نام پاپیرالایسیس (Papyralysis) روی داده که بر اثر آن تمام کاغذهای موجود در جهان از بین رفته و به خاکستر تبدیل شده اند. با از بین رفتن کاغذها و کتاب ها، بیشتر دانش، فرهنگ و تاریخ بشر در عرض چند هفته نابود می شود و برای چند سدهٔ متوالی آشوب تمام زمین را در برمی گیرد تا اینکه فدراسیون زمین تشکیل می شود و به دوران چندصدسالهٔ آشوب ها پایان می دهد. حال از دوران پیش از آشوب ها و زندگی مردم پیش از پاپیرالایسیس اطلاعات کمی در دست است تا اینکه چند سال پیش یک پایگاه مخفی ارتش آمه رکا (Ammer-Ka - همان ایالات متحدهٔ آمریکا) در دل یکی از کوه های آتشفشانی آمریکا پیدا می شود که چند سال پیش از فاجعهٔ پاپیرالایسیس در زیر ماگماهای آتشفشان مدفون و مهروموم شده است. در یکی از سرویس های بهداشتی این مجموعه دو اسکلت در وان حمامی یافت می شود که در کنار یکی از آن ها طوماری وجود دارد. در این طومار که فصل های دیگر کتاب را در بر دارد خاطرات فردی غیرنظامی است که در چنبرهٔ بوروکراسی ساختمان عظیم دل کوه قرار گرفته و نمی تواند مأموریت و دلیل حضور خود در ساختمان را بفهمد.
قلعه حمام ، دهستانی است از توابع بخش صالح آباد شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی.
این دهستان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۱٬۶۶۸خانوار) ۷٬۶۸۷نفر بوده است.
دیانا پس از حمام (به فرانسوی: Diane sortant du bain) یک نقاشی رنگ روغن روی بوم اثری از نقاش فرانسوی، فرانسوا بوشه (۲۹ سپتامبر ۱۷۰۳ — ۳۰ مه ۱۷۷۰) است که در سال ۱۷۴۲ میلادی در ابعاد (۷۳ × ۵۷ سانتیمتر) طرح گردید این اثر هم اینک در موزه لوور در پاریس نگهداری می شود.
سراب حمام، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان پلدختر در استان لرستان ایران است.
این روستا در دهستان جایدر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۱۰۸ نفر (۲۲۷خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حمام در دانشنامه آزاد پارسی

حمّام
حمّام
(یا: گرمابه) ساختمانی عمومی برای شست وشو و نظافت با معماری خاص در کشورهای اسلامی به ویژه در ایران و ترکیه. هر حمام از چهار بخشِ مجزا تشکیل می شود؛ راهرو یا پله های ورودی، سربینه یا رختکَن، راهروِ ارتباطیِ سربینِه و گرمخانه، و گرمخانه. حمام های سنتی را برای بهتر جریان داشتنِ آب پایین تر از سطحِ زمین می ساختند. سربینه، در انتهای راهرویی دالان مانند، فضایی مدور یا چندضلعی بود با حوضی در میانه که گرداگردِ آن صُفه ای ساخته بودند. بر دیوارِ بالای صُفه گنجه هایی بود که مشتریان لباس های خود را در آن می نهادند و پس از عبور از راهرویی باریک واردِ گرمخانه می شدند. در وسطِ سربینه حوضی برای وضو و پاشویۀ پایانی بود. بنای گرمخانه نیز چون سربینه طاقی گنبدی شکل داشت و از بخش های مختلفِ خزینۀ آب گرم، خزینۀ آب ولرم، چاله حوضی استخرمانند برای شنا و آب بازی، و واجبی خانه تشکیل می شد. خزینه ها سه چهار پله بالاتر از سطحِ زمین بودند. دو پله پایین تر از خزینه ها چاله حوض قرار داشت. کورۀ حمام در زیرِ خزینۀ آب گرم ساخته شده بود و با چوب و کاه و پِهِن روشن می شد. حرارتِ کوره به تون (آتشخوانه) می رسید و از مجراهایی به نامِ خان که سرتاسرِ زیر حمام را پوشانده بود، همۀ سطحِ حمام را گرم نگاه می داشت. در بعضی گرمخانه ها حوضِ کوچکی نیز برای کسانی که کارگر نمی خواستند می ساختند تا خود در آن، کف ساخته بر سر و روی بریزند. بامِ حمام از نیم گُنبدی هایی با شیشه های گردِ نعلبکی مانند پوشیده بود و دورتادورِ آن اتاقک هایی برای اقامتِ کارگرانِ بی جا قرار داشت. امروزه حمام های عمومی جای خود را به حمام های نمره ای، هر چند از رونق افتاده، داده است و جز در برخی مناطق با بافت های سنتی، از این نوع حمام ها دیده نمی شود. حمام در فرهنگ ایرانی همواره نقشی مؤثر داشته و با آداب و رسوم و کنش اجتماعی همراه بوده است. ازجمله همراهی حمام با آیین های گذار (تولد، بلوغ، ازدواج و مرگ)، با مبادلات اجتماعی (اوقاتفراغت برای زنان و مردان)، آشنایی و برنامه ریزی برای زندگی آینده(همسر گزینی)، برایتصمیمات اقتصادی (مذاکرات و شروع معاملات)، یا حتی سیاسی (توطئه ها و حتی قتل های سیاسی نظیر قتل امیرکبیر در حمام فین کاشان). حمام همچنین یادآور گروه بزرگی از مشاغل و دخالت های «بدن»با دیگران، نظیر خون گیری یا حجامت، بندانداختن، ستردن موی زائد بدن، سلمانی، مشت و مال دادن و غیره است. با اسلامی شدن ایران، رابطه با آب به مثابه ابزاری براینظافت به یک امر واجب بدل می شود که همپاک می کند و هم پاک می ماند. وجود ۵هزار حمام در قرن چهارم هجری در بغداد و ۱۰هزار در قرن بعد و سپس کاسته شدن آن در قرون بعدی به۲هزار باب نشان از تغییرات اجتماعی در شهرنشینی دارد. در دورۀ قاجاریه در فاصله ۱۲۳۰ تا ۱۲۸۰ق تعداد حمام ها از یک باب برای ۱۴۸ خانوار به یک باب برای هر ۸۹ خانوارد بدل می شود. تهران در سال ۱۳۳۰ش بیش از ۱۵۱ باب حمام عمومی داشت. از دهۀ ۱۳۴۰ به بعد حمام های خصوصی و خانگی کم کم جای حمام های عمومی را می گیرد و همراه با آنآیین ها و آداب های اجتماعی و فرهنگی مربوط به آن نیز فراموش می شود.نیز ← خزینه؛ دلّاکی

نقل قول های حمام

حمّام جای شستشوی تن در خانه ها.
• «اگر بخواهم تنها باشم، جایی که بتوانم بنویسم، بتوانم بخوانم، بتوانم دعا کنم، بتوانم گریه کنم، می توانم هر چه که می خواهم را انجام دهم؛ به حمّام می روم!». -> آلیسیا کیز

حمام در جدول کلمات

حمام
کبوتر , موت, مرگ, گرمابه
حمام اتومبیل
کارواش
حمام بخار
گرمابه
حمام تک نفره
وان
حمام تک نفری
وان
حمام تکی
وان
حمام خودرو
کارواش
حمام داغ
سونا
حمام غیر بهداشتیدر قدیم
خزینه
حمام قدیم
خزینه

معنی حمام به انگلیسی

bathhouse (اسم)
گرمابه ، حمام ، لباس کن
bathroom (اسم)
گرمابه ، حمام
washroom (اسم)
حمام ، محل دستشویی ، اتاقک توالت
turkish bath (اسم)
حمام ، گرمابه بخار
therm (اسم)
حمام ، داغ ، گرما ، کالری کوچک ، معادل هزار کالری بزرگ ، واحد گرما ، حمام عمومی

معنی کلمه حمام به عربی

حمام
حمام , مرحاض
تشمس
حمام البخار
حمام
حمام
اسفنج
صرصر , صرصور
منشفة الوجه
حمام
منشفة الوجه

حمام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

اسما ٠٠:٣٧ - ١٣٩٥/٠٥/٢٠
حمام یا گرمابه محلی است برای شستشوی تن و سر و صورت. کاشی های معرق، هفت رنگ و کاشی های خشتی، با تصویر انسانی از زیبایی ها و ویژگی های ظاهری حمام ها بوده است. حمام تا قبل از عصر جدید بخشی از حوزة عمومی بود، حمام ها کنار خیابان و همچنین کنار بازار ساخته می شدند.
حمام های عمومی به لحاظ معماری غالبا دارای در ورودی پیچ داری بودند که به رختکن منتهی می شد. در گوشه ای از رختکن محل استقرار صندوق دار حمام قرار داشت. این رختکن به اتاقی راه می یافت که آن را اتاق سرد و یا بیت اول می نامیدند و دارای حوض های آب و هوای گرمی بود که از طریق لوله های سفالی کار گذاشته شده در دیوار سالن (اتاق دوم) از گرمخانه می آمد.
این اتاق به اتاق دیگری به نام بیت الحراره و یا حجره داغ وصل می شد. این اتاق دارای حوضی پر از آب گرم بود و دمای آن حداکثر میزانی بود که بدن انسان توان تحمل آن را می توانست داشته باشد.کف این اتاق ها تماما از سنگ مرمر پوشیده می شد تا نظافت آن به آسانی صورت پذیرد.
سقف اتاق های حمام گنبدی شکل و دارای نور گیر هایی بود که به وسیله دریچه هایی شیشه ای بسته می شدند تا بدین ترتیب فقط نور آفتاب به داخل حمام بتابد و از ورود هوای سرد جلوگیری و حمام به صورت طبیعی روشن شود.
معمولا در ساخت حمام ها از آجر، سنگ و مرمر استفاده می کردند، زیرا این مواد به خوبی در مقابل آب مقاومت می کنند. در پشت حمام گرمخانه ای وجود داشت که آب را در دیگ های بزرگ مسی به جوش می آورد.
آب جوش و بخار از گرمخانه و از طریق شبکه ای از لوله های سفالی به قسمت های مختلف حمام توزیع می شد. این گرمخانه معمولا دارای یک در پشتی بود که از طریق آن سوخت مورد نیاز گرمخانه به آن می رسید.
افراد شاغل در حمام:
تونتاب: شخصی که وظیفه اش نگهداری از حمام , گرم نمودن آب و همچنین تمیز نمودن حمام بوده است را تونتاب می گفتند.
دلاک: فردی که با کیسه کشی و شستشوی افراد در حمام امرار معاش می نموده است.
مشتمالچی: شخصی که در حمام به اشخاص مشت مال می داده و جهت صدا زدن او در سربینه فرد بلند میگفه خش.
حمامی: مالک حمام خصوصی که درحمام عمومی نقش مدیریت را در حمام به عهده داشته است.
پادو: این فرد وظیفه اش جفت کردن کفش اشخاص و گاهی اوقات جابجایی. افرادی که در سربینه حضور داشتند. تا مشتری وارد می شد، پادو کفش مشتری را زیر سکو می گذاشت و یک لنگ خشک روی سکو پهن می کرد. مشتری که لخت می شد، پادو یک لنگ دیگر به او می داد. مشتری آن لنگ دوم را به کمر می بست لباس هایش را توی آن لنگ اول می پیچید و از سکو پایین می آمد.
وسائل استحمام در حمام های قدیمی:
کیسه، مشربه، لیف، تاس،شان،ه طشت، صابون، لگن، سفیدآب، آینه، کتیرا، جام حنا، سدر، جام وسمه، مورد، لنگ، حنا، چراغ پیه سوز، وسمه، سنگ پا، گل سرشور، بقچه مسند و ... .
برخی از نکات فنی و هنری حمام ها:
چگونگی شبکه آبرسانی به خزینه، گرمخانه، سربینه، حوض ها، حوضچه ها و فواره های متعدد آنها، نحوه گرم کردن هوای داخل حمام، چگونگی آب بندی مخازن آب و گرم کردن آب، ارتفاع کم و باریک و طولانی بودن راهروها، هشتی های میانی و سردرها، تناسبات فضایی ورودی ها و خروجی ها، ارتفاع زیاد رختکن، گود بودن حمام، بهره گیری از آب قنات، نگهداشتن حرارت، ضد زلزله بودن و کاهش ارتعاشات لرزشی در اثر قرارگیری در درون زمین.
در حمام های عمومی قدیمی، فضاها طوری پشت سر هم چیده می شد تا ناخودآگاه یک مسیر منطقی را طی کنی؛ بعد از سر در حمام، یک راهرو افراد را به فضای سربینه می برد که از نظر دما خیلی نزدیک به فضای بیرون بود. بعد یک راهرو قرار داشت که هوایش کمی گرم تر از سربینه بود و در آخر گرمخانه بود که از تمام فضاهای دیگر گرمتر بود.
تاریخچه حمام در ایران
ایرانیان از دیرباز به حفظ نظافت بدن و شستشوی همیشگی آن اهمیت فراوان می داده اند، خصوصاً بعد از اسلام
قبل از اسلام پیروان آیین مهر و زردشت توجه به پاکیزگی داشته و آب که مظهر پاکیزگی است از قداست فوق العاده برخوردار بوده.
کلمه پادیاوی یعنی غسل،وضو،پاک کردن و پاکیزه نگاه داشتن که واژه پاسیو هم به همین منظور است از آن زمان ریشه گرفته،پاسیو همان محل تمیزکردن و در مساجد به وضوخانه گفته می شده است.
این واژه در زبان فرانسه به patioتبدیل شده و دوباره به ایران بازگشته به صورت پاسیو به کار گرفته شده است.
واژه گرمابه مرکب از دو کلمه گرم و آبه به معنی مکانی است که دارای آب گرم باشد؛ مانند سردابه (ساختمان سرد)، گورابه (قبرستان یا مقبره).
حمام در تمام شهرها و روستاهای ایران در کنار مساجد به صورت زوجی (زنانه و مردانه) ساخته شده و قبل از اذان صبح باز می شدند.
هر حمام دارای سردخانه، گرمخانه، محل شستشوی بدن، خزینه، محل نشستن و لباس پوشیدن و..... بوده است.
حمام ها در زیرزمین ساخته می شده اند تا اولاً از سرمای زمستان محفوظ باشند و ثانیاً آب سطحی جاری در جوی ها بتواند در بالاترین مخزن آن جاری شود.
در قدیم سوخت حمام از خار بیابان و هیزم و فضولات حیوانات بوده. معماران ایرانی در ساختمان حمام از سنگ، آجر و ملات شن و آهک استفاده می کردند و پلاستر سطوح داخلی حمام از خاک رس، آهک، به همراه الیاف گیاهی به نام لوئی(لوکه) و کاه و بعضاً از مو استفاده می شد.
آب بندی کف خزینه نیز بوسیله قشری از خاک رس، آهک، پشم بز، پیه، موم زنبور عسل، کرباس و غیره که برای جلوگیری آب به داخل آتشدان انجام و سپس لایه ضخیمی از ساروج روی آن کشیده می شد.
حمام ها دارای دو خزینه با آب ولرم و گرم بوده که مشتریان ابتدا وارد خزینه ولرم شده و بدن خود را شستشو می دادند، سپس وارد خزینه گرم شده کار استحمام نهائی و غسل کردن را به انجام می رساندند.
در زیر خزینه حمام تون (آتشدان یا آتشخان) قرار داشته و ظرف مسی بزرگی در کف خزینه تعبیه شده و در زیر آن آتش می افروختند تا در اثر عمل کنون ...
|

فراز پارسی ١٨:٥١ - ١٣٩٦/١٢/٢١
حمام به معنی کبوتر است و از آن جایی که گرمابه ها زیر زمین ساخته می شدند و گنبد آنها روی زمین وجود داشت که کبوترها روی آن می نشستند، واژه "حمام" به معنی کبوتر گسترش معنایی پیدا کرد و در اربی که واژه ای برای گرمابه وجود نداشت به گرمابه نیز "حمام" گفتند.

در اربی به "سرداب" هم که به معنی آب انبار است نیز همان "سرداب" می گویند.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حمامزنانه   • عکس دختر 14 ساله ایرانی خوشگل   • گرمابه زنانه   • نام رختکن حمامهای قدیمی   • دوش گرفتن   • سربینه چیست؟   • عکس از زایمان سزارین   • سیک مرد   • معنی حمام   • مفهوم حمام   • تعریف حمام   • معرفی حمام   • حمام چیست   • حمام یعنی چی   • حمام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حمام
کلمه : حمام
اشتباه تایپی : plhl
آوا : hammAm
نقش : اسم
عکس حمام : در گوگل


آیا معنی حمام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )