انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 951 100 1

حمام

/hammAm/

مترادف حمام: امر مقدر، امر محتوم، قضا، قدر، سرنوشت، مرگ، موت | آبزن، دوش، گرمابه، تابخانه

برابر پارسی: گرمابه

معنی اسم حمام

اسم: حمام
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: کبوتر

معنی حمام در لغت نامه دهخدا

حمام. [ ح ِ ] (ع اِ) ج ِ حُمَّة. (از منتهی الارب ). رجوع به حمة شود. || قضا و قدر مرگ. (منتهی الارب ). قضای موت وقدر آن. (از اقرب الموارد). مرگی. (مهذب الاسماء).

حمام. [ ح َ ] (ع اِ) کبوتر. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). || هر نوع مرغ طوق دار. (از منتهی الارب ) (اقرب الموارد). مثل فاخته و قمری و مرغ سنگخوار ومرغ ساق جر. (اقرب الموارد). حمامة یکی آن. و مذکر ومؤنث در حمامه یکسان است. مانند حیه. (منتهی الارب ). و تاء در آن برای دلالت بر وحدت است نه بر تأنیث. (اقرب الموارد). کسایی گوید: حمام کبوتر بری است و یمام کبوتر خانگی و اصمعی گوید: یمام کبوتر وحشی است و آن نوعی از پرندگان صحرایی است. (اقرب الموارد).
- بیض الحمام ؛ نوعی است از انگور پردانه. (اقرب الموارد).
- حمام الحرم ؛ کبوتری که در حرم مکه خانه و لانه و مسکن دارد و این مثل است در احترام و مصونیت ، زیرا شکار چنین کبوتری حرام است. (اقرب الموارد).
- حمام الرسل ؛ کبوترانی که به آنها رسالت و پیغام بری را آموخته اند و نامه ٔ پیغام را بگردن آنها آویزند و بهر کسی که خواهند پرواز دهند و آن ها میروند و با پاسخ برمیگردند. (اقرب الموارد).
- حمام مطوقه ؛ مجازاً شرم مرد. (یادداشت مرحوم دهخدا) :
آوردت از رزان و بحمام برد باز
واندر کفت نهاد حمام مطوقه.
سوزنی.
- رعی الحمام ؛ گیاهی است. (اقرب الموارد).
- ساق الحمام ؛ گیاهی است. (اقرب الموارد).
- عنق الحمام ؛ رنگی است بین قرمزی و کبودی. (از اقرب الموارد). مثل گردن کبوتر.

حمام. [ ح َم ْ ما ] (ع اِ) گرمابه. مذکر است. (از منتهی الارب ). ج ، حمامات. (منتهی الارب ). وفارسیان به تخفیف نیز استعمال نمایند. (آنندراج ).
- امثال :
رستم در حمام ؛ نقش در حمام.
اگر تو آدمئی اعتقاد من آنست
که دیگران همه نقشند بر در حمام.
؟
مثل حمام جن است ؛ یعنی یکی از یکی درازترند.
مثل حمام زنانه ؛ که همگی در آن واحد سخن گویند.

حمام. [ ح ُ ] (ع اِ)تب همه ستوران. (ناظم الاطباء). تب جمع ستوران. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). و گویند تبی است مخصوص به اسب. (اقرب الموارد). || مهتر شریف. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). سید شریف. (اقرب الموارد).

حمام. [ ح َم ْ ما ] (اِخ ) دهی از دهستان یعقوب وندپاپی بخش الوار گرم سیری شهرستان خرم آباد. تپه ماهور و گرم است. سکنه ٔ آن 100 تن.آب آن از چشمه ٔ حمام و رود زال. محصول آن غلات و لبنیات. شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان فرش و جاجیم بافی است. راه مالرو دارد. ساکنین از طایفه ٔ پاپی می باشند. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

معنی حمام به فارسی

حمام
کبوتر، نوع کبوتر، قمری، فاخته، واحدش حمامه، گرمابه، محل استحمام، حمامات جمع
( اسم ) مرگ موت .
دهی است از دهستان یعقوب وند پاپی بخش الوار گرم سیری شهرستان خرم آباد
[solarium] [گردشگری و جهانگردی] مکانی برای آفتاب گرفتن به طور طبیعی یا برنزه شدن به طور مصنوعی
( اسم ) گونه ای خار که آن را خار بی برگ نیز گویند .
( اسم ) کبوتری که نامه برد کبوتر نامه بر .
[steam bath] [گردشگری و جهانگردی] اتاق یا اتاقکی مملو از بخار داغ
دهی است از دهستان یعقوب وند بخش الوار شهرستان خرم آباد
رفتن به گرمابه
مجازا جای پر شور و غوغا
[ گویش مازنی ] /hammaam ziraab/ فاضلاب گرمابه
[ گویش مازنی ] /hamaam sar/ حمام گرمابه - مکان و محل حمام
دهی از دهستان قیلاب بخش اندیمشک
دهی از دهستان کبود گنبد بخش کلات شهرستان دره گز
( مصدر ) استحمام کردن بدن خود را شستشو دادن .
ده از بخش مرکزی شهرستان اهواز
[room with shower or bathroom] [گردشگری و جهانگردی] اتاق با تسهیلات دوش یا حمام و معمولاً دستشویی
( اسم ) ابر مرده اسفنج مرده اسفنج
[ گویش مازنی ] /toone hammaam/ راهرویی که در زیر حوض آب گرم حمام های قدیم وجود دارد
جایی از حمام که آب گرم در آن می باشد
آن آبگیر از حمام که در وی آب گرم باشد و گاه بر آبگیر آب سرد هم اطلاق کنند.
نام تپه ایست در ۱۹ هزار گزی شمال نفت شاه .

معنی حمام در فرهنگ معین

حمام
(حَ مّ) [ ع . ] (اِ.) گرمابه . ج . حمامات . ،~ِ زنانه کنایه از: جای شلوغ و پر سر و صدا. (،(حمام (حِ) [ ع . ] (اِ.) مرگ ، موت .
(حَ) [ ع . ] (اِ.) کبوتر. ج . حمائم .
( ~. گِ رِ تَ) [ ع - فا. ] (مص ل .) به حمام رفتن .

معنی حمام در فرهنگ فارسی عمید

حمام
۱. قضاوقدر.
۲. مرگ، موت.
محلی برای شست وشوی بدن، گرمابه.
کبوتر.
کبوتر نامه بر.

حمام در دانشنامه اسلامی

حمام
حمام ،عنوان مکانی است که از آن برای شستشو ونظافت بدن استفاده می شود،حمام به معنای گرمابه می باشد.از آن به مناسبت در باب های طهارت، صلات، صوم، اعتکاف، حج، اجاره و شفعه سخن رفته است.
در احادیث پیامبر اکرم و ائمه علیهم السلام، و براساس آن ها در کتاب های فقهی، به موضوع حمام و استحمام از برخی جهات توجه شده است.از یکسو بر اهمیت و فضیلت استحمام و حمام تأکید شده و حمام خانه خوبی وصف شده است که هم گرمای آن آتش دوزخ را به یاد می آورد و هم، آلودگی و شوخ را زایل می سازد. در روایتی از امام رضا علیه السّلام آمده است:استحمام یک روز در میان موجب چاقی و هر روز، موجب لاغری وضعف می گردد.
فواید
همچنین تأکید شده است که استحمام نقش درمانی دارد و یک روز در میان به حمام رفتن، و نه بیش از آن، نیکوست.
احکام
ثبوت شفعه در حمام- بنابر قول به اعتبار قابل قسمت بودن مورد شفعه- مشروط به بقای منفعت آن پس از تقسیم است
← کراهتی
...
به کبوتری که در حرم مکه خانه و لانه دارد حمام الحرم گفته می شود.
این واژه به فتح حاء به معنای کبوتر می باشد.

حکم کبوتر حرم
شکار چنین کبوتری حرام است.

منبع
مجتبی تونه ای، فرهنگنامه حج، ص۴۳۱. رده های این صفحه : حج | فقه | محرمات احرام | واژه شناسیورود به سامانه / ایجاد حساب کاربری


العربیةآخرین مطالب اضافه شده
...
آب حمّام همان آب های مورد استفاده در حمام برای استحمام و شستشو می باشد.
آب حمّام یعنی آب حوضچه هاى داخل حمّام ، آب شیر و آب دوش حمام.
احکام آب حمام در فقه
امروزه آب دوش و شیر جایگزین حوضچه هاى قدیم شده و همان احکام را دارد. از آن در باب طهارت بحث شده است.
← احکام آب حمام در باب طهارت
 ۱. ↑ طباطبایی یزدی، محمدکاظم، العروة الوثقی، ج۱، ص۹۵-۹۴    
...
حُصَین بن حُمام، ابویزید، شاعر مُخَضْرَم است.
از تاریخ ولادتش اطلاعی در دست نیست. او از معاصران نابغه ذبیانی (متوفی ۱۸) بود. حصین از بزرگان عرب و رئیس قبیله بنی سهم بن مُرّه (از قبایل مضر) بود و از دلاوران قبیله به شمار می رفت.
لقب
او را مانع الضَیم (ظلم ستیز) می خواندند. حصین بن حمام مدت کوتاهی از عمر خویش را در دوره اسلامی گذراند. فرّوخ او را صحابی پیامبر معرفی کرده است، اما به نظر می رسد که نام وی با صحابی دیگری اشتباه شده باشد.
شاعر
حصین بن حمام از شاعران برجسته، اما کم گوی (مُقِلّ) دوره جاهلی بود. آمدی دیوانی را به او نسبت داده است.فخر و حماسه، سرزنش مردم قومش و رثا از مضامین شعری اوست.
مفاهیم اسلامی در اشعار
...

حمام در دانشنامه ویکی پدیا

حمام
حَمّام یا گرمابه محلی است برای شستشوی اساسی تن و سر و صورت و نیز غسل در اصطلاح اسلامی. گرمابه های همگانی در ایران باستان و خاندان عثمانی ترکیه، و برخی کشورهای شمال آفریقا که در قلمرو خاندان عثمانی بوده اند، دیده می شد و امروزه نمودی از فرهنگ خاورزمینِ آن زمان شمرده می شود؛ هرچند بسیاری از آنها خراب یا بسته شدند، ساختار زیبای برخی از آنها در یادها و نگاره هایشان در نسک های گردشگران اروپایی سده های پیشین بر جای ماند تا سندی باشد بر یکی از نمودهای شهرنشینی در خاورزمین.
نمونهٔ این گونه گرمابه ها در سده های پس از آن در اروپا با نگرش به ساختار خاوری بیشتر برای بزرگ زادگان و درباریان ساخته شد.
مختصات: ۳۲°۴۶′۱۴″ شمالی ۴۸°۳۲′۵۴″ شرقی / ۳۲.۷۷۰۴۲° شمالی ۴۸.۵۴۸۲۴° شرقی / 32.77042; 48.54824
حمام (اندیمشک)، روستایی از توابع بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک در استان خوزستان ایران است.
حمام یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چاراویماق جنوب شرقی بخش شادیان شهرستان چاراویماق واقع شده است.
حمام (فیلم) (به انگلیسی: Hamam) فیلمی ۹۴ دقیقه ای به کارگردانی فرزان ازپتک محصول کشور ایتالیا است.
حمام آئینه ورزان مربوط به اواخر دوره صفوی است و در شهرستان دماوند، بخش مرکزی، دهستان ابرشیوه، روستای آئینه ورزان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۲۶۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام آخوند مربوط به دوره قاجار است و در اورمیه، روستای بقالان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۴۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام آرتیمان مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان تویسرکان، بخش مرکزی، دهستان حیقوق نبی، روستای آرتیمان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۳۲۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام آسیابک مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان زرندیه، بخش مرکزی، شهر مامونیه، محله آسیابک واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۰۰۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام آغوزدره مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان گلوگاه، بخش مرکزی، دهستان توسکا چشمه، روستای آغوزدره واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۶۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام آفتاب (انگلیسی: Sun tanning) یا برنزه شدن، فرایندی است که به وسیله آن رنگ پوست، تیره، قهوه ای و یا به اصطلاح برنزه می شود. این فرایند معمولاً بر اثر قرار گرفتن زیر اشعه فرابنفش نور طبیعی خورشید یا با ستفاده از روشهای مصنوعی مانند استفاده از لامپ هایی که برای برنزه کردن پوست ساخته شده اند، انجام می شود.
کسانی که به طور تفریحی زیر نور خورشید، حمام آفتاب می گیرند، پوستشان را در معرض برنزه شده قرار می دهند. برخی افراد هم با استفاده از محصولات شیمیایی پوست بدنشان را برنزه می کنند و از اشعه فرابنفش برای اینکار استفاده نمی کنند.
قرارگرفتن پوست در معرض تابش خورشید موجب تولید ویتامین د در بدن می شود ولی قرارگرفتن طولانی مدت و بیش از پانزده دقیقه در معرض اشعه فرابنفش پیامدهای مضری برای سلامتی مانند آفتاب سوختگی یا افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست را به همراه دارد.
حمام آقا مربوط به دوره قاجار است و در اسکو، خیابان امام خمینی، فلکه امام خمینی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۴۷۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام آقا میکاییل (به ترکی آذربایجانی- Ağa Mikayıl hamamı)، از سوی «آقای میکاییل»، در قرن ۱۸ در سمت جنوب غربی شهر قدیمی در یکی از خیابانهای اصلی - خیابان «کیچیک قلعه» احداث شده است. به قلمرویی که این حمام واقع است، عامیانه «خیابان حمام ها» گفته می شود. در ورودی حمام به کوچهٔ «کیچیک قلعه» باز می شود.
حمام آقا نقی مربوط به دوره صفوی است و در اردبیل، ابتدای خیابان سعدی، میدان عالی قاپو واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۹۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام آهودشت مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان نور، بخش چمستان، دهستان ناتل رستاق، روستای آهودشت واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۶۹۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام ابراهیم آباد مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اراک، بخش مرکزی، دهستان معصومیه، روستای ابراهیم آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۷۹۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام ابوالمعالی مربوط به دوره قاجار است و در یزد، محله فهادان وداخل برج وباروی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۴ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۴۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام اتانلو مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان درگز، روستای اتانلو واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۸۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام اخوت مربوط به دوره پهلوی است و در نجف آباد، محله چهار سوق، خیابان امام شرقی، کوی اخوت واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۲۰۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مختصات: ۳۱°۵۹′۳۵″ شمالی ۵۰°۳۹′۱۶″ شرقی / ۳۱.۹۹۳۰۳۱° شمالی ۵۰.۶۵۴۴۳° شرقی / 31.993031; 50.65443
حمام اردل مربوط به دوره قاجار است و در اردل، جنوب شرقی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۴۲۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آب حمام، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان ایران است.
بئر حمام (به عربی: بئر الحمام) یک شهرداری در الجزایر است که در استان سیدی بلعباس واقع شده است.
تپه کهنه حمام در شهرستان بوئین زهرا، بخش آوج، روستای دشتک واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۷۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه حمام مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان دامغان، روستای اهوانو واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۸۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه های سبزه حمام مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان است و در شهرستان آبدانان، روستای حمام واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۴۴۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تنگ حمام، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سرپل ذهاب در استان کرمانشاه ایران است.
خاطرات پیدا شده در وان حمام (به لهستانی: Pamiętnik znaleziony w wannie)، رمانی علمی–تخیلی و پادآرمان شهری از استانیسواو لم است که اولین بار در سال ۱۹۶۱ به چاپ رسید. برگردان انگلیسی آن اولین بار در سال ۱۹۷۳ به چاپ رسیده است.
قلعه حمام ، دهستانی است از توابع بخش صالح آباد شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی.
این دهستان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۱٬۶۶۸خانوار) ۷٬۶۸۷نفر بوده است.
دیانا پس از حمام (به فرانسوی: Diane sortant du bain) یک نقاشی رنگ روغن روی بوم اثری از نقاش فرانسوی، فرانسوا بوشه (۲۹ سپتامبر ۱۷۰۳ — ۳۰ مه ۱۷۷۰) است که در سال ۱۷۴۲ میلادی در ابعاد (۷۳ × ۵۷ سانتیمتر) طرح گردید این اثر هم اینک در موزه لوور در پاریس نگهداری می شود.
سراب حمام، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان پل دختر در استان لرستان ایران است.
علی حمام (زادهٔ ۲۵ اوت ۱۹۸۶(1986-08-25)) یک بازیکن فوتبال عضو ذوب آهن اصفهان است.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال لبنان بازی کرده است.
قلعه حمام، روستایی از توابع بخش صالح آباد شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی ایران است.
قزلچه حمام (به ترکی استانبولی: Kızılcahamam) شهری است در کشور ترکیه که در استان آنکارا واقع شده است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۱۶٬۷۶۷ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۶٬۸۷۹ نفر می باشد.
آب حمام قناتی است که در روستای سیمین از توابع بخش مرکزی، شهرستان بهار در استان همدان قرار دارد.
لُنگ حمام یا به اختصار لُنگ نوعی پوشش سنتی است که مردان ایرانی استفاده می کنند. لنگ به همراه قطیفه دو قطعه لباس برای خشک کردن بدن پس از استحمام هستند که لنگ لباس نیمه پائین بدن و قطیفه حوله ای بزرگ برای خشک کردن نیمه بالای بدن است. این پوشش در ناحیه اوراسیا به ویژه هند و بنگلادش نیز استفاده می شود.
محوطه حر حمام مربوط به سده های اولیه و میانه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان چرداول، بخش هلیلان، دهستان هلیلان، ۵۰۰ متری جنوب غرب روستای جوب شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۶۰۳۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
نشان حمام (انگلیسی: Order of the Bath) نشان و حکمی افتخاری است که به واسطه جوانمردی اهدا می گردد. این نشان از گونهٔ نشان جوانمردی می باشد. جرج یکم مؤسس و بنیانگذار نشان حمام می باشد که در تاریخ ۱۸ می ۱۷۲۵ میلادی فرمان تأسیس این نشان را صادر نمود. نام منتصب به این نشان برگرفته از یک مراسم قرون وسطایی با مضمون شرایط انتخاب یک شوالیه و پیش نیازهای این مراسم می باشد که حمام کردن (به عنوان نمادی از تصفیه) یکی از عناصر آن است. عنوان های شوالیه ای ایجاد شده بر پایهٔ این نشان، با عنوان شوالیه حمام شناخته می شدند.
کلاته حمام یک روستا در ایران است که در دهستان علی جمال واقع شده است.
کهله حمام، روستایی از توابع بخش پاتاوه شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
کیسۀ حمّام یا کیسه حمّام یا به اختصار کیسه یا لیف از لوازم بهداشتی حمام است که به وسیلۀ الیاف معمولاً کتان به شکل دستی و یا پلاستیکی در فرایند صنعتی بافته می شود. لیف معمولاً همراه با صابون برای پاک کردن آلودگی ها از روی سطح پوست به کار می رود.
از نوع سنتیِ آن، که در ایران برای نظافت استفاده می کنند و به همراهِ سفیداب برای نظافت بیشترِ بدن در حین استحمام استفاده می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های حمام

حمّام جای شستشوی تن در خانه ها.
• «اگر بخواهم تنها باشم، جایی که بتوانم بنویسم، بتوانم بخوانم، بتوانم دعا کنم، بتوانم گریه کنم، می توانم هر چه که می خواهم را انجام دهم؛ به حمّام می روم!». -> آلیسیا کیز

ارتباط محتوایی با حمام

حمام در جدول کلمات

حمام
کبوتر , موت, مرگ, گرمابه
حمام اتومبیل
کارواش
حمام بخار
گرمابه
حمام تک نفره
وان
حمام تک نفری
وان
حمام تکی
وان
حمام خودرو
کارواش
حمام داغ
سونا
حمام غیر بهداشتیدر قدیم
خزینه
حمام قدیم
خزینه

معنی حمام به انگلیسی

bathhouse (اسم)
گرمابه ، حمام ، لباس کن
bathroom (اسم)
گرمابه ، حمام
washroom (اسم)
حمام ، محل دستشویی ، اتاقک توالت
turkish bath (اسم)
حمام ، گرمابه بخار
therm (اسم)
حمام ، داغ ، گرما ، کالری کوچک ، معادل هزار کالری بزرگ ، واحد گرما ، حمام عمومی

معنی کلمه حمام به عربی

حمام
حمام , مرحاض
تشمس
حمام البخار
حمام
حمام
حمام
اسفنج
صرصر , صرصور
منشفة الوجه
منشفة الوجه

حمام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی حمام

اسما ٠٠:٣٧ - ١٣٩٥/٠٥/٢٠
حمام یا گرمابه محلی است برای شستشوی تن و سر و صورت. کاشی های معرق، هفت رنگ و کاشی های خشتی، با تصویر انسانی از زیبایی ها و ویژگی های ظاهری حمام ها بوده است. حمام تا قبل از عصر جدید بخشی از حوزة عمومی بود، حمام ها کنار خیابان و همچنین کنار بازار ساخته می شدند.
حمام های عمومی به لحاظ معماری غالبا دارای در ورودی پیچ داری بودند که به رختکن منتهی می شد. در گوشه ای از رختکن محل استقرار صندوق دار حمام قرار داشت. این رختکن به اتاقی راه می یافت که آن را اتاق سرد و یا بیت اول می نامیدند و دارای حوض های آب و هوای گرمی بود که از طریق لوله های سفالی کار گذاشته شده در دیوار سالن (اتاق دوم) از گرمخانه می آمد.
این اتاق به اتاق دیگری به نام بیت الحراره و یا حجره داغ وصل می شد. این اتاق دارای حوضی پر از آب گرم بود و دمای آن حداکثر میزانی بود که بدن انسان توان تحمل آن را می توانست داشته باشد.کف این اتاق ها تماما از سنگ مرمر پوشیده می شد تا نظافت آن به آسانی صورت پذیرد.
سقف اتاق های حمام گنبدی شکل و دارای نور گیر هایی بود که به وسیله دریچه هایی شیشه ای بسته می شدند تا بدین ترتیب فقط نور آفتاب به داخل حمام بتابد و از ورود هوای سرد جلوگیری و حمام به صورت طبیعی روشن شود.
معمولا در ساخت حمام ها از آجر، سنگ و مرمر استفاده می کردند، زیرا این مواد به خوبی در مقابل آب مقاومت می کنند. در پشت حمام گرمخانه ای وجود داشت که آب را در دیگ های بزرگ مسی به جوش می آورد.
آب جوش و بخار از گرمخانه و از طریق شبکه ای از لوله های سفالی به قسمت های مختلف حمام توزیع می شد. این گرمخانه معمولا دارای یک در پشتی بود که از طریق آن سوخت مورد نیاز گرمخانه به آن می رسید.
افراد شاغل در حمام:
تونتاب: شخصی که وظیفه اش نگهداری از حمام , گرم نمودن آب و همچنین تمیز نمودن حمام بوده است را تونتاب می گفتند.
دلاک: فردی که با کیسه کشی و شستشوی افراد در حمام امرار معاش می نموده است.
مشتمالچی: شخصی که در حمام به اشخاص مشت مال می داده و جهت صدا زدن او در سربینه فرد بلند میگفه خش.
حمامی: مالک حمام خصوصی که درحمام عمومی نقش مدیریت را در حمام به عهده داشته است.
پادو: این فرد وظیفه اش جفت کردن کفش اشخاص و گاهی اوقات جابجایی. افرادی که در سربینه حضور داشتند. تا مشتری وارد می شد، پادو کفش مشتری را زیر سکو می گذاشت و یک لنگ خشک روی سکو پهن می کرد. مشتری که لخت می شد، پادو یک لنگ دیگر به او می داد. مشتری آن لنگ دوم را به کمر می بست لباس هایش را توی آن لنگ اول می پیچید و از سکو پایین می آمد.
وسائل استحمام در حمام های قدیمی:
کیسه، مشربه، لیف، تاس،شان،ه طشت، صابون، لگن، سفیدآب، آینه، کتیرا، جام حنا، سدر، جام وسمه، مورد، لنگ، حنا، چراغ پیه سوز، وسمه، سنگ پا، گل سرشور، بقچه مسند و ... .
برخی از نکات فنی و هنری حمام ها:
چگونگی شبکه آبرسانی به خزینه، گرمخانه، سربینه، حوض ها، حوضچه ها و فواره های متعدد آنها، نحوه گرم کردن هوای داخل حمام، چگونگی آب بندی مخازن آب و گرم کردن آب، ارتفاع کم و باریک و طولانی بودن راهروها، هشتی های میانی و سردرها، تناسبات فضایی ورودی ها و خروجی ها، ارتفاع زیاد رختکن، گود بودن حمام، بهره گیری از آب قنات، نگهداشتن حرارت، ضد زلزله بودن و کاهش ارتعاشات لرزشی در اثر قرارگیری در درون زمین.
در حمام های عمومی قدیمی، فضاها طوری پشت سر هم چیده می شد تا ناخودآگاه یک مسیر منطقی را طی کنی؛ بعد از سر در حمام، یک راهرو افراد را به فضای سربینه می برد که از نظر دما خیلی نزدیک به فضای بیرون بود. بعد یک راهرو قرار داشت که هوایش کمی گرم تر از سربینه بود و در آخر گرمخانه بود که از تمام فضاهای دیگر گرمتر بود.
تاریخچه حمام در ایران
ایرانیان از دیرباز به حفظ نظافت بدن و شستشوی همیشگی آن اهمیت فراوان می داده اند، خصوصاً بعد از اسلام
قبل از اسلام پیروان آیین مهر و زردشت توجه به پاکیزگی داشته و آب که مظهر پاکیزگی است از قداست فوق العاده برخوردار بوده.
کلمه پادیاوی یعنی غسل،وضو،پاک کردن و پاکیزه نگاه داشتن که واژه پاسیو هم به همین منظور است از آن زمان ریشه گرفته،پاسیو همان محل تمیزکردن و در مساجد به وضوخانه گفته می شده است.
این واژه در زبان فرانسه به patioتبدیل شده و دوباره به ایران بازگشته به صورت پاسیو به کار گرفته شده است.
واژه گرمابه مرکب از دو کلمه گرم و آبه به معنی مکانی است که دارای آب گرم باشد؛ مانند سردابه (ساختمان سرد)، گورابه (قبرستان یا مقبره).
حمام در تمام شهرها و روستاهای ایران در کنار مساجد به صورت زوجی (زنانه و مردانه) ساخته شده و قبل از اذان صبح باز می شدند.
هر حمام دارای سردخانه، گرمخانه، محل شستشوی بدن، خزینه، محل نشستن و لباس پوشیدن و..... بوده است.
حمام ها در زیرزمین ساخته می شده اند تا اولاً از سرمای زمستان محفوظ باشند و ثانیاً آب سطحی جاری در جوی ها بتواند در بالاترین مخزن آن جاری شود.
در قدیم سوخت حمام از خار بیابان و هیزم و فضولات حیوانات بوده. معماران ایرانی در ساختمان حمام از سنگ، آجر و ملات شن و آهک استفاده می کردند و پلاستر سطوح داخلی حمام از خاک رس، آهک، به همراه الیاف گیاهی به نام لوئی(لوکه) و کاه و بعضاً از مو استفاده می شد.
آب بندی کف خزینه نیز بوسیله قشری از خاک رس، آهک، پشم بز، پیه، موم زنبور عسل، کرباس و غیره که برای جلوگیری آب به داخل آتشدان انجام و سپس لایه ضخیمی از ساروج روی آن کشیده می شد.
حمام ها دارای دو خزینه با آب ولرم و گرم بوده که مشتریان ابتدا وارد خزینه ولرم شده و بدن خود را شستشو می دادند، سپس وارد خزینه گرم شده کار استحمام نهائی و غسل کردن را به انجام می رساندند.
در زیر خزینه حمام تون (آتشدان یا آتشخان) قرار داشته و ظرف مسی بزرگی در کف خزینه تعبیه شده و در زیر آن آتش می افروختند تا در اثر عمل کنون ...
|

فراز پارسی ١٨:٥١ - ١٣٩٦/١٢/٢١
حمام به معنی کبوتر است و از آن جایی که گرمابه ها زیر زمین ساخته می شدند و گنبد آنها روی زمین وجود داشت که کبوترها روی آن می نشستند، واژه "حمام" به معنی کبوتر گسترش معنایی پیدا کرد و در اربی که واژه ای برای گرمابه وجود نداشت به گرمابه نیز "حمام" گفتند.

در اربی به "سرداب" هم که به معنی آب انبار است نیز همان "سرداب" می گویند.
|

پیشنهاد شما درباره معنی حمامنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حمامزنانه   • عکس دختر 14 ساله ایرانی خوشگل   • گرمابه زنانه   • نام رختکن حمامهای قدیمی   • دوش گرفتن   • سربینه چیست؟   • عکس از زایمان سزارین   • سیک مرد   • معنی حمام   • مفهوم حمام   • تعریف حمام   • معرفی حمام   • حمام چیست   • حمام یعنی چی   • حمام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حمام
کلمه : حمام
اشتباه تایپی : plhl
آوا : hammAm
نقش : اسم
عکس حمام : در گوگل


آیا معنی حمام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )