انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 986 100 1

حوضچه

/howzCe/

مترادف حوضچه: آبزن، حوض کوچک

معنی حوضچه در لغت نامه دهخدا

حوضچه. [ ح َ چ َ / چ ِ ] (اِ مصغر) حوضی کوچک. حوض خرد.

معنی حوضچه به فارسی

حوضچه
۱ - حوض کوچک . ۲ - لگنچه .
[chamber] [مهندسی محیط زیست و انرژی] در صنعت آب و فاضلاب، حوض کوچکی که واکنش معینی در آن انجام می شود
[dock] [علوم نظامی] آبگیر مصنوعی بزرگی که امکان آب گیری و تخلیۀ آن همواره وجود دارد و همین امر امکان ورود و خروج شناورهای سنگین را فراهم می کند متـ . حوضچۀ تعمیرات
[dockmaster/ dock master] [علوم نظامی] افسر یا کارمندی که مسئول فرایند حوض نشینی یا واحوض نشینی (undocking) ناو است
[warping chock] [حمل ونقل دریایی] هادی طنابی که در کنارۀ حوضچه نصب شده است و برای گذراندن و هدایت طناب از آن استفاده می کنند

معنی حوضچه در فرهنگ معین

حوضچه
(حُ چِ) [ ع - فا . ] (اِمصغ .) ۱ - حوض کوچک . ۲ - لگنچه .

معنی حوضچه در فرهنگ فارسی عمید

حوضچه
حوض کوچک، خانیچه، حوضک.

حوضچه در دانشنامه ویکی پدیا

حوضچه
حوضچه بر دو نوع است، طبیعی و مصنوعی. .
به آبگیرهای کوچک در مسیر رودها یا چشمه ها حوضچه طبیعی گفته می شود.
حوضچه مصنوعی یک آبگیر کوچک بتونی یا سنگی است که معمولاً فواره ای هم در وسط دارد و برای تزئین یا خنک سازی محیط در حیاط ها یا میدان ها کار گذاشته می شود.
در قدیم گل و لای سیاهی که در ته حوض و حوضچه و جوی و تالاب ته نشین می شود را غریزن و غریژنگ می گفتند.
عکس حوضچه
حوضچه آرامش (به انگلیسی: Stilling basin) سازه ای است که برای اتلاف انرژی جریان در پایین دست سرریزها، تندآبها و پایانه ها احداث می شود. در اکثر حوضچه های آرامش برای اتلاف انرژی از پرش هیدرولیکی استفاده می شود. معمولاً کف حوضچه ها افقی است اما گاهی برای صرفه جویی در هزینه خاکبرداری کف آن را شیب دار می سازند. اغلب در ورودی حوضچه های آرامش یک ردیف بلوک تعبیه می کنند تا جریان را شیارشیار کنند. فاصله این بلوک ها را معمولاً با عرض آن ها برابر می گیرند. در انتهای حوضچه نیز معمولاً یک بلوک مثلثی یکپارچه یا دندانه دار قرار می دهند تا پرش هیدرولیکی را در حوضچه نگه دارد و طول لازم حوضچه را کوتاه تر نماید.
برای پوشش حوضچه، عیار بتن را زیاد می گیرند تا در اثر خوردگی مکانیکی و کاویتاسیون آسیب نبیند. در کف و دیوارهٔ حوضچه نباید بی نظمی وجود داشته باشد. اگر جنس بستر در پایین دست حوضچه سست باشد باید آن را خشکه چینی کرد.
پرش هیدرولیکی، یکی از مهم ترین پدیده ها در جریان متغیر سریع است. این پدیده به عنوان مستهلک کننده انرژي در پایین دست سازه هاي هیدرولیکی نظیر دریچه هاي آبیاري، سرریزها و تندآب ها استفاده می شود. ابعاد حوضچه آرامش به
مشخصات پرش هیدرولیکی به خصوص طول و عمق ثانویه پرش هیدرولیکی بستگی دارد
حوضچه تعمید سنگاب یا حوضچه ای است که در مکان های مذهبی مسیحی برای نگاهداری آب تعمید و تعمید دادن کودکان و بزرگ سالان استفاده می شود.
حوضچه تعمید را معمولاً از سنگ، چوب، یا فلز می سازند. در ساختمان های جدید گاه این حوضچه ها را از شیشه هم می سازند. برخی از حوضچه های تعمید شکل هایی نمادین دارند برای نمونه حوضچه های تعمید با شکل سه گوش نشان گر باور به تثلیث ند.
Wikipedia-bijdragers, "Doopvont," Wikipedia, de vrije encyclopedie, (accessed mei 3, 2010).
حوضچه چین روزه مربوط به دوره عیلامیان میانه است و در شهرستان اندیمشک، بخش الوار گرمسیری، دهستان مازو، روستای چین روزه واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۳۹۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
حوضچه خشک، که حوض خشک هم گفته می شود، حوضی است که برای تعمیر یا ساخت کشتی به کار می رود. آب درون آن را می توان خالی کرد تا دسترسی به بخش های زیرین کشتی آسان تر شود. پس از وارد شدن کشتی در داخل این حوض درهای حوض بسته می شود و آب داخل آن بتدریج با پمپهایی خالی می شود و کشتی بر روی جک ها و بلوک هایی که مطابق نقشه زیر کشتی در کف حوض قرار گرفته اند می نشیند.
حوضچه دختر گبر نام یکی از جاذبه های دیدنی شهرستان اقلید در استان فارس می باشد. این اثر به لحاظ اهمیت تاریخی آن به شناسنامه اقلید نیز معروف است. این اثر یادمانی از عهد ساسانی می باشد.این گودال در اصل دخمه بوده است.در کنار دیوارهٔ بیرونی آن کتیبه ای در ۲۱سطر نگاشته شده و در آن٬نام و نسب متوفا ذکر شده و دارای تاریخ روز خور(۱۱)از ماه آبان از سال ششم یزدگردی(برابر با ۶۳۸م)است.۸سطر اول کتیبه آسیب دیده است.
حوضچه دختر گبر اقلید
این اثر در مرکز شهر اقلید و بر دامنه تپه سنگی قلات واقع شده است. حوض دختر گبر دارای سه پله، یک حوض با عمق کم و کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی به طول دو متر و عرض ۸۸ سانتی متر می باشد.
تفضلی٬احمد٬۱۳۷۶تاریخ ادبیات ایران پیش از اسلام٬انتشارات سخن٬تهران
حوضچه های صخره ای چک چکو مربوط به سده های متاخر دوران های تاریخی پس از اسلام است و در استهبان، دامنه جنوبی کوه تووش کزمون، مشرف به شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۲۰۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با حوضچه

حوضچه در جدول کلمات

حوضچه حمام
وان
حوضچه های بتونی پرورش ماهیان مولد خاویاری در این استان به بهره برداری رسید
گیلان

معنی حوضچه به انگلیسی

laver (اسم)
لگن ، تغار ، حوضچه ، سنگاب ، طشت

حوضچه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی حوضچه

شهریار آریابد ١٢:١٩ - ١٣٩٧/١٢/٢٠
در پارسی " تالابک " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو
|

پیشنهاد شما درباره معنی حوضچهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سجاد > درسته
ابراهیم > سخن چین
میثم علیزاده > Bear
میلاد علی پور > heavily
حمید رمضی > Scrunchie
محدثه فرومدی > traditional
میلاد رحیمی > خوا قزات
Marina > اکیپ

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ساخت حوضچه   • ساخت حوضچه تزئینی   • حوضچه به انگلیسی   • آموزش ساخت حوض سیمانی   • ساخت حوضچه خانگی   • ساخت حوض خانگی   • آموزش ساخت حوضچه   • ساخت حوض کوچک   • معنی حوضچه   • مفهوم حوضچه   • تعریف حوضچه   • معرفی حوضچه   • حوضچه چیست   • حوضچه یعنی چی   • حوضچه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حوضچه
کلمه : حوضچه
اشتباه تایپی : p,q]i
آوا : howzCe
نقش : اسم
عکس حوضچه : در گوگل


آیا معنی حوضچه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )