انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 903 100 1

حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن)

حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن) در دانشنامه اسلامی

حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن)
یکی از آثار حکمت خداوند تشریع دیات است که در قرآن کریم به آن اشاره شده است.
قانون دیه و کفاره قتل خطایی، برخاسته از علم و حکمت خداوند است. وما کان لمؤمن ان یقتل مؤمنـا الا خطـا ومن قتل... فتحریر رقبة مؤمنة ودیة مسلمة الی اهله... وکان الله علیمـا حکیمـا. هیچ فرد باایمانی مجاز نیست که مؤمنی را به قتل برساند، مگر اینکه این کار از روی خطا و اشتباه از او سر زند (و در عین حال،) کسی که مؤمنی را از روی خطا به قتل رساند، باید یک برده مؤمن را آزاد کند و خونبهایی به کسان او بپردازد مگر اینکه آنها خونبها را ببخشند. و اگر مقتول، از گروهی باشد که دشمنان شما هستند (و کافرند)، ولی مقتول با ایمان بوده، (تنها) باید یک برده مؤمن را آزاد کند (و پرداختن خونبها لازم نیست). و اگر از جمعیتی باشد که میان شما و آنها پیمانی برقرار است، باید خونبهای او را به کسان او بپردازد، و یک برده مؤمن (نیز) آزاد کند. و آن کس که دسترسی (به آزاد کردن برده) ندارد، دو ماه پی در پی روزه می گیرد. این، (یک نوع تخفیف، و) توبه الهی است. و خداوند، دانا و حکیم است. "
جایگزین حکیمانه دیه
و در پایان آیه در مورد کسانی که دسترسی به آزاد کردن برده ای ندارند (یعنی قدرت مالی ندارند و یا برده ای برای آزاد کردن نمی یابند) می فرماید: " چنین اشخاصی باید دو ماه پی در پی روزه بگیرند". (فمن لم یجد فصیام شهرین متتابعین). و در پایان می گوید: " این تبدیل شدن آزاد کردن برده به دو ماه روزه گرفتن یک نوع تخفیف و توبه الهی است، یا اینکه تمام آنچه در آیه به عنوان کفاره قتل خطا گفته شد همگی برای انجام یک توبه الهی است و خداوند همواره از هر چیز با خبر و همه دستوراتش بر طبق حکمت است".

حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن) را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن)نام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سهیل رصایی > دهنونده
ابوالفضل > Starter
اژدر > arms length
اژدر > funder
Jalali > Ngo
حمیدرضا کریم > Wobbly
سارای > منیژه
شقایق > جانا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن)   • مفهوم حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن)   • تعریف حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن)   • معرفی حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن)   • حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن) چیست   • حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن) یعنی چی   • حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حکمت خدا و تشریع دیات قرآن
کلمه : حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن)
اشتباه تایپی : p;lj onh , javdu ndhj (rvHk)
عکس حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن) : در گوگل


آیا معنی حکمت خدا و تشریع دیات (قرآن) مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )