برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1272 100 1

حکم (بازی)

حکم (بازی) در دانشنامه ویکی پدیا

حکم (بازی)
حکم نام بازی ای با ورق های بازی (۵۲تایی) متکی بر بخت و مهارت است. محبوب ترین گونهٔ این بازی نوع چهارنفرهٔ آن است گرچه گونه های دو نفره و سه نفره و شش نفره ی آن هم بازی می شود. در میان بازی های ورق حکم نزد ایرانیان از محبوبیت زیادی برخوردار است. در گونهٔ چهارنفری حکم بازیکنان دوبه دو یار یکدیگرند و دیگر گونه ها هر کس علیه بقیه بازی می کند.
اساس برد و باخت در هر «دور بازی» بر برنده شدن در «هفت بازی» یا «هفت دست بازی» استوار است و اساس برنده شدن در هر دست بازی کسب هفت امتیاز است که به هر کدام از این امتیازها هم «دست» می گویند و برنده شدن هر امتیاز را اصطلاحاً «دست گرفتن» می گویند. پس مثلاً ممکن است در بازی پنجم از هفت بازی گروه بازنده شش دست گرفته باشد و گروه برنده هم که هفت دست گرفته است. در گونهٔ چهارنفر امتیازها برای تیم لحاظ می شود و نه فرد.
ترتیب ورق های هر خال بر اساس ارزیابی درجه نظامی، از کمینه به بیشینه بدین ترتیب است: ۲ (کم درجه ترین خال)، ۳، ۴...۱۰، سرباز، بی بی، شاه، تک (آس، ایس یا اصطلاح انگلیسی Ace). به طور پیش فرض خال ها بر یکدیگر برتری و غالبیتی ندارد. اما پس از تعیین خال حکم توسط حاکم، برتری و غالبیت از سوی تمامی خال های حکم بر تمامی مجموع 39 خال دیگر برقرار می شود. ضعیف ترین ورق این 13 خال برتر و غالب، ورق با نمره ۲ است که از مجموع 3 ورق تک (آس) خال های دیگر هم برتر و غالب تر شناخته و در نظر گرفته می شود. خال حکم در ابتدای هر دور (Round) بازی توسط فردی که در مقام حاکم آن دور نشسته است، تعیین می شود. نحوهٔ حاکم شدن در ذیل توضیح داده خواهد شد.
به خاطر محبوبیت بیشتر حکم چهارنفره قوانین بازی بر اساس آن شرح داده می شود و سپس در مورد انواع دیگر بازی حکم تفاوت ها با حکم چهار نفره ذکر می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حکم (بازی) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حکم (بازی)   • مفهوم حکم (بازی)   • تعریف حکم (بازی)   • معرفی حکم (بازی)   • حکم (بازی) چیست   • حکم (بازی) یعنی چی   • حکم (بازی) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حکم بازی
کلمه : حکم (بازی)
اشتباه تایپی : p;l (fhcd)
عکس حکم (بازی) : در گوگل

آیا معنی حکم (بازی) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )