انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1029 100 1

حکومت خودمختار آذربایجان

حکومت خودمختار آذربایجان در دانشنامه ویکی پدیا

حکومت خودمختار آذربایجان
حکومت خودمختار آذربایجان که با نام رسمی حکومت ملی آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: آذربایجان ملّی حکومتی) شناخته می شد، یک حکومت بود که در سال های ۱۳۲۴ و ۱۳۲۵ در منطقهٔ آذربایجان ایران به پایتختی تبریز توسط فرقه دمکرات آذربایجان به رهبری جعفر پیشه وری بنیانگذاری گردید که شامل شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، خوی و اطراف اینها می شد. ماجرای تشکیل و نابودی این حکومت به بحران ایران که یکی از سرآغازهای جنگ سرد بود معروف است. در نهایت با ورود ارتش شاهنشاهی ایران و عقب نشینی نیروهای شوروی این حکومت فروپاشید.
رمان مردگان باغ سبز نوشته محمدرضا بایرامی بر اساس خاطره ای از مادرش دربارهٔ خبرنگاری به نام بالاش است که ابتدا در بازار تبریز دوره گرد بوده و در عین حال شعر هم می سروده که با شاعر مشهوری آشنا می شود و به رادیو راه پیدا می کند و در روزنامه هم به کار خبرنگاری مشغول می شود. این رمان وقایع خودمختاری آذربایجان در دوره محمد رضا پهلوی و مبارزه بین قشون شاه و حزب توده را برسر مسئله آذربایجان و انتخابات دوره پانزدهم مجلس را روایت می کند. بالاش که حس خبرنگاری و کنجکاوی اش برانگیخته می خواهد از آذربایجان به زنجان و از آنجا به قزوین برود تا از اوضاع و احوال و پیشروی قشون با خبر شود. در میان راه اتفاقاتی می افتد که مانع رسیدن او به قزوین می شود.
حمایت شوروی از ایجاد این دولت، در چهارچوب یک پروژهٔ دقیق برنامه ریزی شده از سوی شوروی برای اشغال و جدا کردن شمال غربی ایران و ضمیمه کردن آن به شوروی انجام شد. فشارهای شوروی تنها عامل ایجاد جنبش آذربایجان نبود بلکه آذربایجانی ها ضمن برخورداری از پشتیبانی شوروی، تاحدی به تمرکز برقرار شده در عهد رضاشاه و بی کفایتی، فساد در دولت مرکزی و تبعیض نسبت به این استان واکنش نشان می دادند. در نتیجه، پس از اشغال توسط شوروی در ۱۹۴۱ دغدغه ای برای هویت در گروه های اجتماعی آذربایجانی ها برایشان منطقی به نظر می رسید. حزب توده با توصیف کردن تفاوتهایی که اساساً اجتماعی و منطقه ای بودند به عنوان طبقه در آذربایجان تحت حمایت شوروی محبوبیت پیدا کرد و وقتی تاکتیکهای شوروی تغییری را دیکته کرد، آنچه فرقه دمکرات نامیده شد را با گروهی از هواداران آماده فراهم کرد.
در اوت سال ۱۹۴۱ دول شوروی و انگلیس به بهانه تأمین مایحتاج ارتش شوروی ایران را اشغال کردند و رضاشاه را نیز به تبعید فرستادند. اسناد محرمانه ای که اکنون پس از پایان قرن در مورد جنگ سرد افشا شده است، تشکیل این حکومت را ناشی از دستور مستقیم استالین می داند. برای گسترش بخشیدن بیشتر تجزیه طلبی در ایران، استالین حکومت دیگری نیز در بخشی از جُنوب آذربایجان غربی به مرکزیت مهاباد تشکیل داد که به جمهوری مهاباد معروف شد. ارتش شوروی در آن زمان به طور کامل از حکومت پیشه وری حمایت کرده و حتی مانع از جابه جایی ارتش ایران می شدند. مدت کمی پس از خروج ارتش شوروی با حرکت ارتش به سمت تبریز در دسامبر ۱۹۴۶، کابینه حکومت به شوروی متواری شد.
شوروی ها برای انجام پروژه خود در سال ۱۹۴۴ جعفر پیشه وری را به عنوان رهبر یک حکومت محلی برگزیدند و برای او شاخه ای از حزب توده ترتیب دادند که حزب دموکراتیک آذربایجان نامیده شد.
عکس حکومت خودمختار آذربایجان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حکومت خودمختار آذربایجان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حکومت خودمختار آذربایجان   • مفهوم حکومت خودمختار آذربایجان   • تعریف حکومت خودمختار آذربایجان   • معرفی حکومت خودمختار آذربایجان   • حکومت خودمختار آذربایجان چیست   • حکومت خودمختار آذربایجان یعنی چی   • حکومت خودمختار آذربایجان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حکومت خودمختار آذربایجان
کلمه : حکومت خودمختار آذربایجان
اشتباه تایپی : p;,lj o,nlojhv Hbvfhd[hk
عکس حکومت خودمختار آذربایجان : در گوگل


آیا معنی حکومت خودمختار آذربایجان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )