برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1339 100 1

حکومت سه نفره

حکومت سه نفره در دانشنامه ویکی پدیا

حکومت سه نفره
حکومت سه نفره یا تریوم ویرات (لاتین: triumvirate) گونه ای رژیم سیاسی است که توسط سه فرد قدرتمند اداره می شود. چینش افراد ممکن است رسمی یا غیررسمی باشد. با این که اسماً سه نفر یکسان هستند؛ ولی در موارد معدودی واقعاً چنین می شود. می توان این اصطلاح را در مورد حکومتی که سه رهبر نظامی مختلف ادعای رسیدن به قدرت دارند نیز به کار برد.
مه ۱۹۲۲ تا آوریل ۱۹۲۵: پس از نخستین سکته مغزی ولادیمیر لنین در مه ۱۹۲۲ ترویکایی برای حکومت بر کشور به جای او بنا نهاده شد. البته لنین از ۲ اکتبر ۱۹۲۲ به رهبری بازگشت و تا ۹ مارس ۱۹۲۳ که به دلیل سکته ای شدید وادار به کناره گیری از فعالیت سیاسی شد، در قدرت بود. ترویکا شامل لو کامنف، ژوزف استالین و گریگوری زینوویف بود. در آوریل ۱۹۲۵ و هنگامی که کامنف و زینوویف در برابر استالین در اقلیت قرار گرفتند، ترویکا فروپاشید. زینوویف و کامنف در اوایل ۱۹۲۶ با اپوزیسیون چپ لئون تروتسکی هم پیمان شدند. مدتی بعد هر سه نفر به دستور استالین به قتل رسیدند.
۱۳ مارس تا ۲۶ ژوئن ۱۹۵۳: پس از مرگ استالین در مارس ۱۹۵۳، قدرت میان لاورنتی بریا، گئورگی مالنکوف و ویاچسلاو مولوتف تقسیم شد.
۱۴ اکتبر ۱۹۶۴ تا ۱۶ ژوئن ۱۹۷۷: پس از عزل نیکیتا خروشچف در اکتبر ۱۹۶۴ شوروی وارد دوره رهبری جمعی شد. ابتدا قدرت میان آلکسی کاسیگین، لئونید برژنف و آناستاس میکویان تقسیم شد. در سال ۱۹۶۵ نیکولای پدگورنی جانشین میکویان شد.
در مورد شوروی و روسیه، عبارت ترویکا به جای حکومت سه نفره به کار می رود.
در آغاز، تریوم ویری کمیسیونی سه نفره بود که برای وظیفه حکومتی ویژه ای به جز وظایف معمول مقامات رومی منصوب می شد. برای نمونه، وظیفه تریوم ویری کاپیتالس نظارت بر زندان ها و اعدام ها بود. این کمیسیون نخستین بار در حدود سال ۲۹۰ تا ۲۸۷ پیش از میلاد ایجاد شد. تریوم ویری مونتالیس بر ضرب سکه های رومی نظارت داشت.
کمیسیون های سه نفره برای اهدافی مانند ایجاد مستعمره یا توزیع زمین نیز منصوب می شدند. نمونه دیگر، ترس ویری اپولونس بود که وظیفه برگزاری جشن در تعطیلات به عهده آن بود. این کمیسیون در سال ۱۹۶ پیش از میلاد بر پایه یک قانون تریبونی از سوی مردم تشکیل شد و شمار اعضای آن بعداً به هفت نفر افزایش یافت.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با حکومت سه نفره

حکومت سه نفره را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حکومت سه نفره   • مفهوم حکومت سه نفره   • تعریف حکومت سه نفره   • معرفی حکومت سه نفره   • حکومت سه نفره چیست   • حکومت سه نفره یعنی چی   • حکومت سه نفره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حکومت سه نفره
کلمه : حکومت سه نفره
اشتباه تایپی : p;,lj si ktvi
عکس حکومت سه نفره : در گوگل

آیا معنی حکومت سه نفره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )