انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1006 100 1

حیات برزخی

حیات برزخی در دانشنامه اسلامی

آیات زیادی در قرآن کریم، به مسأله برزخ و حیات برزخی پرداخته است؛ از منظر قرآن، حیات برزخی، مسأله ای قطعی می باشد.
زنده شدن انسان در عالم برزخ، پس از مرگ:قالوا ربنا امتنا اثنتین واحییتنا اثنتین فاعترفنا بذنوبنا فهل الی خروج من سبیل. «آنها می گویند: پروردگارا! ما را دو بار میراندی و دو بار زنده کردی؛ اکنون به گناهان خود معترفیم؛ آیا راهی برای خارج شدن (از دوزخ) وجود دارد؟». یک احتمال این است که مقصود از دو بار احیا یکی در قبر و برزخ باشد و دومی هم هنگام نشور برای قیامت.
حیات شهدا در برزخ
برخورداری شهدا، از حیات و زندگی در عالم برزخ:ولاتقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموت بل احیاء ولـکن لاتشعرون. «و به آنها که در راه خدا کشته می شوند، مرده نگویید! بلکه آنان زنده اند، ولی شما نمی فهمید». حیات در آیه، مربوط به عالم برزخ است. ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله اموتا بل احیآء عند ربهم یرزقون. «(ای پیامبر!) هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند».
لزوم توجه به حیات برزخی
لزوم توجه به حیات برزخی و پرهیز از انکار آن از تأکیدات قرآن در برخی آیات می باشد:ولاتقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموت بل احیاء ولـکن لاتشعرون. «و به آنها که در راه خدا کشته می شوند، مرده نگویید! بلکه آنان زنده اند، ولی شما نمی فهمید». ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله اموتا بل احیآء عند ربهم یرزقون. «(ای پیامبر! ) هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند».
ناآگاهی مردم درباره حیات برزخی
...
حیات برزخی
حیات برزخی به معنای زندگی ارواح در عالم برزخ که اثبات برخی مسائل مانند سماع موتی و توسل به مردگان در گرو پذیرش و اثبات آن است. برای اثبات حیات برزخی به برخی از آیات قرآن که به زنده بودن برخی گروه ها مانند شهیدان اشاره دارند و همچنین برخی روایات، استناد می شود.
به زندگی اموات در عالم برزخ حیات برزخی گفته می شود؛ بر اساس برخی آیات و روایات ارواح مردگان در عالم برزخ حیات دارند و می توانند با زندگان ارتباط برقرار کنند. آنان صدای زندگان را می شنوند و پاسخ آنان را می دهند.
از بدن انسان در برزخ به بدن برزخی و مثالی تعبیر شده است که روح پس از مرگ به آن تعلق می گیرد. گفته شده است که این بدن مادی نیست اما برخی خصوصیات و لوازم ماده مانند شکل و اندازه را دارد.
آیات زیادی در قرآن کریم، به مسأله برزخ و حیات برزخی پرداخته است؛ از منظر قرآن، حیات برزخی، مسأله ای قطعی می باشد.
زنده شدن انسان در عالم برزخ، پس از مرگ:قالوا ربنا امتنا اثنتین واحییتنا اثنتین فاعترفنا بذنوبنا فهل الی خروج من سبیل. «آنها می گویند: پروردگارا! ما را دو بار میراندی و دو بار زنده کردی؛ اکنون به گناهان خود معترفیم؛ آیا راهی برای خارج شدن (از دوزخ) وجود دارد؟». یک احتمال این است که مقصود از دو بار احیا یکی در قبر و برزخ باشد و دومی هم هنگام نشور برای قیامت.
اعتقاد همه مسلمین درباره عالم برزخ این است که در میان این جهان و سرای آخرت، جهان سومی به نام برزخ وجود دارد که ارواح همه انسان ها پس از مرگ تا روز قیامت در آن قرار می گیرند. مسلمانان این اعتقاد را از آیه شریفه «و من ورائهم برزخ الی یوم یبعثون» یعنی و پشت سر آنها (پس از مرگ) برزخی است تا روز قیامت، اخذ کرده اند.
البته از جزئیات آن جهان آگاهی چندانی نداریم و همین قدر بر اساس روایات معصومین علیه السّلام می دانیم که ارواح انسان های صالح و مومن در آن جهان، متنعم به نعمت های فراوانی می شوند به عنوان مثال، خداوند متعال شهداء در آن دنیا به لحاظ ایمانشان، متنعم به نعمت های الهی می شوند. و همچنین ارواح ظالمان و و حامیان آنها در آن جهان معذبند همان طور که قرآن درباره فرعون و آل فرعون می گوید: «عذاب آنها (در برزخ) آتش (دوزخ) است که هر صبح و شام بر آن عرضه می شوند و روزی که قیامت بر پا شود می فرماید: آل فرعون را داخل سخت ترین عذاب ها کنید. در روایات اسلامی نیز از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم نقل شده است که فرمودند: قبر یا باغی است از باغ های بهشت یا حفره ای از حفره های دوزخ. ولی در عین حال یکی از مسایل مورد اختلاف بین مسلمین و وهابیان، حیات برزخی است و این مساله منشا اختلاف در مسایل مرتبط از قبیل استعانت از ارواح اولیای الهی و استغاثه به آنان، توسل به اولیای الهی بعد از وفاتشان شده است. وهابیان استعانت از اولیای الهی، استغاثه و توسل به آنان را جایز ندانسته بلکه از مظاهر بارز شرک می دانند لذا با توجه به اهمیت و ضرورت بحث، به تبیین این موضوع می پردازیم.
مفاهیم اساسی
حیات در لغت از حی گرفته شده است که نقیض میت است و جمع آن، احیاء می باشد و حی بر هر متکلم ناطق استعمال می شود و حی در نباتات بر هر نوع حرکت و جنبندگی اطلاق می گردد. برزخ نیز در لغت، به معنای واسطه بین دو چیز است. که از ماده براز می آید که به معنی زمین گسترده است و در در اصطلاح عبارت است از جهانی است که میان دنیا و آخرت قرار گرفته است یعنی هنگامی که روح از بدن جدا می شود پیش از آنکه بار دیگر در قیامت به بدن اصلی باز گردد در عالمی که میان این دو عالم است و برزخ نامیده می شود، قرار خواهد داشت.»
تحلیل حیات برزخی
برای تفسیر و تحلیل حیات برزخی در این مبحث به چند آیه از قرآن کریم اشاره می کنیم:
← آیه اول
...

حیات برزخی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی حیات برزخینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حیات برزخی   • مفهوم حیات برزخی   • تعریف حیات برزخی   • معرفی حیات برزخی   • حیات برزخی چیست   • حیات برزخی یعنی چی   • حیات برزخی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حیات برزخی
کلمه : حیات برزخی
اشتباه تایپی : pdhj fvcod
عکس حیات برزخی : در گوگل


آیا معنی حیات برزخی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )