انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1084 100 1

حیات وحش

معنی حیات وحش به فارسی

حیات وحش
[wildlife] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] همۀ موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی، بدون مداخلۀ انسان، زندگی می کنند
[wildlife tourism] [گردشگری و جهانگردی] نـوعی گردشگری که در آن گردشگـران برای مشاهده و مطالعه و شناخت زیاگان و گیاگان به گردش در زیستگاه های آنها می پردازند
[wildlife management] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] به کارگیری اصول علمی و فنی حفاظت از جمعیت حیات وحش و زیستگاه آن عمدتاً برای مقاصد تفریحی و علمی

حیات وحش در دانشنامه ویکی پدیا

حیات وحش
حیات وحش به کلیه جانداران ازقبیل پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می شود که به صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان بر روی کره زمین زندگی کرده و آب و خوراک خود را خود تأمین می کند. البته حیات وحش شامل تمام گیاهان و در واقع جاندارنی که بدون دخالت انسان زندگی می کنند می شود.
در ایران ۵۲۴ گونه پرنده، ۱۶۰ گونه پستاندار، ۲۲۲ گونه خزنده و دوزیست و ۶۵ گونه جونده یافت می شود. در میان گونه های مختلف حیات وحش ایران، شیر آسیایی، ببر مازندران منقرض شده و گونه های یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی و خرس سیاه آسیایی کمیاب بوده و در معرض خطر انقراض قرار دارند.
انجمن جانورشناسی لندن در تازه ترین «نمایه موجودات زنده کره» در سال ۲۰۱۴ می گوید که روند نابودی گونه ها حتی بدتر از آن است که تاکنون تصور می شد. این گزارش حاکیست که بررسی ها با شیوه های تازه نشان می دهد که جمعیت گونه ها ظرف ۴۰ سال اخیر نصف شده درحالی که ارزیابی ها تا سال ۲۰۱۲ با شیوه های قبلی شدت این روند را کمتر نشان می داد. این گزارش می گوید که جمعیت پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها به طور متوسط ۵۲ درصد و جمعیت گونه های آب شیرین ۷۶ درصد کاهش یافته است.
حیات وحش ایران
عکس حیات وحش
حیات وحش یا انقراض نام یک مجموعه پویانمایی ایرانی در ژانر طنز است که با کارگردانی و تصویرگری علی درخشی تهیه شده است.
آفتاب پرست
بچه پنگوئن
بزهای کوهی
پالاگالوس
خرس های قطبی
زرافه ها
زندگی گرازی
شتر مرغ ها
شیر
عقاب ها
فلامینگو
فیل ها و ماموت ها
کروکوندیل ها
کفتارها
کوسه ها
گرگ ها
گورخرها
این انیمیشن در ابتدا قرار بود در ۵۲ قسمت تهیه شود، ولی بعد از ساخت ۱۷ قسمت، بخش هایی از آن در سطح اینترنت منتشر شد و موجب شد تا کار نیمه کاره رها شود. هرچند همین قسمت ها هم با استقبال خوبی مواجه شد و حتی در خانه سینما، مجتمع فرهنگی هنری سوره و کشور افغانستان اکران شد.
این مجموعه بعدها توسط شبکه آی فیلم هم پخش شد.
۱۷ قسمتی که در شبکه آی فیلم پخش شد:
در آفریقا حیوانات در دریاها و جنگل ها به شکل انبوه یافت می شوند. جانوران آفریقا در بومگاه آفریقای زیست می کنند. شرایط برای زندگی در مناطق آفریقا در شمال و خط استوا به شدت مرغوب و غنی می باشد.
بومگاه آفریقای گرمسیری
حیات وحش ارمنستان (انگلیسی: Wildlife of Armenia) را گرازهای وحشی، تشی کاکلیها، انواع مارمولکها، مارها و گون های متعدد پرندگان را شامل می شود. گونه های در معرض خطر که در ارمنستان زندگی می کنند عبارتنداز: خرس قفقازی، بز ریشدار قفقازی، mouflon (گوسفند) ارمنی و پلنگ
کاکایی ارمنی
لاسرتای صخره ای ارمنی
خرس قهوه ای
خرس قهوه ای سوری
کفچه نوک اوراسیایی
عقاب شاهی
سقنقور خال قرمز
شنگ (جانور)
لاک پشت مهمیزدار
اسب قره باغ
جوجه تیغی گوش دراز
زرده بر
خفاش ارس
پلنگ ایرانی
سیاه ماهی
قزل آلای سوان
حواصیل اسکوآکو
عقاب صحرایی
خرس قهوه ای سوری
افعی راده
کل و بز
رودک (جانور)
مرال
سمور سنگی
حیات وحش ایران گونه های گیاهی و جانوری و زیستگاه طبیعی آنان را دربرمی گیرد. یکی از معروفترین گونه های جانوری ایران آخرین گونه یوز آسیایی است که یوز ایرانی هم خوانده می شود و امروزه فقط در ایران یافت می شود. ایران گونه های شیر و ببر مازندران را در اوایل قرن بیستم از دست داده است.لاله واژگون اشک مریم در دشت لاله های واژگون کوهرنگ   شیر ایرانی که اکنون در ایران منقرض شده است   پلنگ ایرانی   ببر مازندران که اکنون در ایران منقرض شده است   یوزپلنگ ایرانی   یک خرس قهوه ای سوری در پارک ملی لار در ارتفاع ۴۸۰۰ متری کوه دماوند   فیل سوری، که اکنون در ایران منقرض شده است، و ببر
طبق آمار سازمان حفاظت محیط زیست ایران ۱۵۰۰ گونه جانوری اعم از پستاندار، پرنده، خزنده، دوزیست و ماهیان آب های داخلی و حدود ۶۵۰ گونه ماهی در آب های دریایی در اکوسیستم های خشکی و آب های داخلی کشور شناسایی شده است. از این گونه ها می توان به ۱۹۷ گونه پستاندار، ۵۳۵ گونه پرنده، ۲۲۷ گونه خزنده، ۲۱ گونه دوزیست و ۱۶۰ گونه ماهیان آب های داخلی اشاره کرد. از این تعداد حدود ۷۶ گونه از رده های جانوری ایران در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد که این گونه ها شامل ۱۹ گونه از پستانداران، ۲۵ گونه از پرندگان، ۱۶ گونه از خزندگان، چهار گونه از دوزیستان و ۱۰ گونه از ماهیان آب های داخلی است. سازمان حفاظت محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۲ اعلام کرد که دست کم ۷۴ گونه از جانوران این کشور در سیاههٔ قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت قرار دارند. بجز یوزپلنگ ایرانی که در وضعیت بحرانی قرار دارد، پستاندارانی مانند گوزن زرد ایرانی، گورخر آسیایی، فک دریای خزر، هوبره، پلنگ، خرس سیاه آسیایی، تمساح پوزه کوتاه، نهنگ آبی و نهنگ باله ای نیز در معرض خطر انقراض هستند.
ایران با داشتن حدوداً شش هزار گونه گیاهی یکی از غنی ترین گونه های گیاهی در کشورهای خاور نزدیک را از جنگلهای شبه حاره ای تا درختزارهای سازگار با خشکی و… داراست.
جانوران ایران گروه های متعددی را دربر می گیرند ولی تابحال تلاش هماهنگی برای ضبط همه گستره آن بطور سازمان یافته چنان که برای گیاهان شوروی سابق، عربستان و هند سابق بریتانیا شده، صورت نپذیرفته است.
به دلیل رشد سریع اقتصاد و جمعیت برزیل در قرن گذشته، توان برزیل در محافظت از محیط زیست شدیداً تهدید شده است.
قطع فزاینده درخت در جنگل های این کشور، خصوصاً در جنگل آمازون، چه به صورت رسمی و چه به صورت غیررسمی، هر سال مساحتی را به وسعت یک کشور کوچک و نیز گونه های متعددی از گیاهان و جانوران را از بین می برد.
برزیل که دارای گونه های بسیار متنوعی از جانوران و گیاهان است، هزاران گونه جانوری و گیاهی را در خود جای داده است، که هنوز بسیاری از این گونه ها ناشناخته باقی مانده است. بر اساس ارزیابی ها تا سال ۲۰۲۰، ۵۰ درصد از گونه های جانوری و گیاهی برزیل از بین خواهد رفت.
از آنجایی که بسیاری از این گونه ها دارای مشخصات خاصی هستند، یا به نحو خاصی به وجود می آیند، برخی از توانایی های آنها ممکن است در فناوری نیز مورد استفاده قرار گیرد (رجوع شود به علم فرایندهای زیستی). درآمد حاصل از این طرح ها ممکن است هنوز راه چاره ای برای حفظ گونه های گیاهی و جانوری کشور باشد.
کرمانشاه یکی استان های متنوع از نظر بوم شنانی در ایران است و بدلیل پستی و بلندی زیاد باعث شده گونه های جانوری متنوعی در این استان یافت شود که از این میان این استان دارای ۱۸۰ گونه پرنده، ۴۵ گونه پستاندار، ۳۳ گونه ماهی و ۳۴ گونه خزنده شناسایی شده اند. مناطق حفاظت شده در حدود ۶.۷ درصد از مساحت کل استان کرمانشاه را تشکیل می دهند و در حدود ۶۰ محیط بان در آن فعالیت می کنند که تعداد کم محیط بانان باعث شکار بی رویه و انقراض گونه های نادر این استان شده است. کرمانشاه زیستگاه یک چهارم گونه های پستاندار ایران و گونه های در حال انقراضی مثل خرس قهوه ای و شوکا است.
پلنگ ایرانی در گذشته در این منطقه وجود داشته در سال ۱۳۹۷ (خورشیدی) محیط بانان با کار گذاشتن دوربین در منطقه بوزین و مرخیل موفق به ثبت اولین تصویر از پلنگ ایرانی در این منطقه شدند. همچنین شمار گرگ ها به دلیل شکار توسط روستاییان به شدت کاهش پیدا کرده است. روند کاهش شدید جمعیت گونه های جانوری کرمانشاه در مورد بسیاری از گونه های جانوری دیگر شامل شغال، گربه وحشی، سیاه گوش، آهو، کل وبز و قوچ ومیش را هم شامل می شود.
تا سال ۱۳۹۵ (خورشیدی) گونه منحصر به فرد پروتیوس تنها در غار قوری قلا و غار شهر پستیوم اسلوونی وجود داشت که از گونه های به جا مانده از دوران سوم زمین شناسی بود که پس از بارها سرقت این گونه جانوری و کشف چندین پروتیوس مرده در فرودگاه امام خمینی این گونه جانوری در ایران منقرض شد.
در تالاب هشیلان گونه نادری با نام گکوی انگشت برگی کرمانشاهی که تنها در غارهای منطقه حفاظت شده کرمانشاه وجود دارد.
در حال حاضر گونه هایی در مناطق حفاظت شده در خطر شناخته شده اند و در خطر انقراض قرار دارند.
۱۰ عدد
پناهگاه حیات وحش، زیستگاه های نمونه گونه های جانوران وحشی است که از اهمیت زیست محیطی و ملی برخوردارند. این مناطق، محیط های مناسبی برای فعالیت های آموزشی و پژوهشی به ویژه در ارتباط با جانوران وحشی به شمار می آیند. بهره برداری مصرفی و سازگار و همچنین فعالیت های گردشکری کنترل شده در پناهگاه ها مجاز است.
http://www.hawzah.net/Hawzah/Magazines/MagArt.aspx?MagazineNumberID=6793&id=81338
اتحادیه ملی حیات وحش (به انگلیسی: National Wildlife Federation) بزرگترین سازمان خصوصی و غیرانتفاعی هوادارای و آموزش نیکداشت حیات وحش در ایالات متحده است که بیش از چهار میلیون عضو و حامی دارد و ۴۸ سازمان ایالتی و ناحیه ای وابسته دارد. این سازمان در سال ۱۹۳۶ تأسیس شد. این سازمان تلاش می کند تا خودش را «یک شبکه ملی از گروه های ایالتی و ناحیه ای همخو و هم عقیده که به دنبال راه حل های متعادل و با خرد جمعی برای مسائل محیط زیستی مناسب برای مردم و حیات وحش هستند» نگه دارد. شعار این سازمان «دعوت از آمریکایی ها برای پاسداشت حیات وحش برای فرزندان آینده مان» است. مقر این سازمان در رستون، ویرجیانا است.
Wikipedia contributors. National Wildlife Federation. Wikipedia, The Free Encyclopedia. February 10, 2015, 13:39 UTC. Available at: http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=National_Wildlife_Federation&oldid=646496849. Accessed February 19, 2015.
روز جهانی حیات وحش (به انگلیسی: World Wildlife Day) در ۳ مارس برابر با ۱۲ اسفند هر سال توسط تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد و در جهت افزایش آگاهی از وضعیت گیاهان و جانوران وحشی جشن گرفته می شود.
در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست ۶۸ خود، روز ۳ مارس را به عنوان روز جهانی حیات وحش تصویب کرد. در این روز معاهده چندجانبه سایتس برای حفاظت کردن از گونه های مختلف گیاهی و جانوری در معرض خطر به تصویب رسیده بود. انتخاب این روز به پیشنهاد تایلند صورت گرفت.
سال ۲۰۱۸ میلادی: «گربه های بزرگ جثه: صیادان طبیعی در معرض تهدید»
عکاسی حیات وحش، شاخه ای از عکاسی است که در آن از حیوانات و جانوران زنده و در محیط طبیعی آن ها عکسبرداری می شود.عکاسی در این سبک، نیاز به دانش بالا و تجربهٔ فراوان در زمینهٔ عکاسی و آشنایی با رفتار حیوانات گوناگون دارد. عکاسان باید توان اثبات طبیعی بودن تصاویر را داشته باشند؛ عکاسی از حیوانات اهلی جزو عکس های این ژانر محسوب نمی شود. در عکاسی از حیات وحش، عکاس به دنبال به تصویر کشیدن حیوانات جالب به همراه حرکاتی مانند غذا خوردن یا جنگیدن آن ها است. اگر چه عکاسی از حیات وحش یا شکار برای دنیای عکاسی تکرای است.
عکاسی اجسام بی جان
عکاسی طبیعت
عکاسی منظره
عکاسی پرتره
عکاسی ورزشی
عکاسی معماری
عکاسی ماکرو
عکاسی زیرآب
عکاسی خبری
عکاسی مد
عکاسی انتزاعی
عکاسی مادون قرمز
عکاسی نجومی
در این نوع عکاسی، دهانه ی باز لنز برای دستیابی به سرعت بالا و ثبت سوژۀ در حال حرکت و محو کردن پس زمینه استفاده می شود. همچنین عکاسان حیات وحش، از لنز تله استفاده می کنند بنابراین عکاسان حیات وحش بیشتر احتیاج به سه پایه دارند. آن ها همچنین برای این که بتوانند به حیات وحش نزدیک تر شوند احتیاج به وسایلی برای استتار دارند. گاهی برای اینکه قدرت مانور عکاس برای تعقیب حیوانات وحشی زیاد شود از تک پایه استفاده می شود. تک پایه ها به دلیل سبک بودن و قابلیت تحرک سریع بهتر از سه پایه ها عمل می کنند.
گذرگاه حیات وحش  یا گذرگاه حیوانات سازه هایی هستند که اجازه می دهد که حیوانات از راهها، مکانها و محدوده های ساخته شده توسط انسان ها به راحتی عبور کنند.  معمولاً گذرگاه حیوانات در تقاطع با یک جاده یا خط راه آهن اتفاق می افتد و ممکن است به صورت زیرگذر تونل یا  روگذر باشد. زیرگذر برای دوزیستان، ماهیها و حیوانات کوچک مناسب است و روگذر معمولاً برای گله های حیوانات بزرگ.
معبر
تخریب زیستگاه
گذرگاه حیات وحش موجب حفاظت از زیستگاه حیوانات می شود و از تقسیم شدن و پراکنده شدن زیستگاههای جانوران ممانعت می کند. معبر حیات وحش همچنین از تصادف حیوانات با وسایل نقلیه و نیز از آسیب زدن به زمین های کشاورزی و املاک ممانعت  می کند.
سازه های مشابه می توانند برای عبور حیوانات اهلی هم توسط دامداران و گله داران ساخته و استفاده شوند.
تکه تکه شدن زیستگاه هنگامی روی می دهد که سازه ها و  موانعی از قبیل جادجاده، راه آهن، کانالهای آب، خطوط برق و خطوط لوله موجب تقسیم شدن زیستگاه جانوران و حیات وحش شوند (Primack 2006). از راه ها نقش مهمتری در این تخریب دارند (Spellerberg 1998). در ایالات متحده، راه های این کشور دست کم یک پنجم از زیستگاههای کشور را تحت تأثیر قرار داده اند (Forman 2000).
گونه منقرض شده در حیات وحش (EW) به نوعی تعریف وضعیت بقا برای جانوران گفته می شود که در آن تنها نمونه های باقی مانده از یک گونه یا در اسارت نگه داشته می شوند یا در گروه های محدودی دور از محدوده تاریخی خود زندگی می کنند.
کاکل فری آلاگوآس انقراض در حیات وحش از سال ۱۹۸۸
تیزشاخ عربی در دهه ۱۹۷۰ در حیات وحش منقرض شد اما برنامه احیای آن با موفقیت در پنج کشور عربستان، عمان، اردن، امارات و اسرائیل اجرا شد.
تیزشاخ آفریقایی انقراض در حیات وحش در ۱۹۹۹
گوزن پدر داوید انقراض در حیات وحش از سال ۱۸۶۵
سمندر مکزیکی (اکسولوتل) در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ تحقیق های گسترده ای انجام شد اما نشانه ای از آن پیدا نشد.
کلاغ هاوایی انقراض در حیات وحش از سال ۲۰۰۲
ببر مازندران انقراض در استان گلستان توسط مراد مرگن در دوره ی قاجار
معرفی دوباره یک گونه به طبیعت عبارت است از رهاسازی عمدی آن ها در حیات وحش از اسارت یا جای دیگری که با جمعیت کم در آن زندگی می کردند. این کار می تواند گزینه مناسبی برای آن دسته از جانورانی باشد که در حیات وحش منقرض شده اند یا در خطر انقراض هستند؛ با این حال مشکلاتی نیز بر سر راه معرفی دوباره گونه ها وجود دارد. حتی اگر زیستگاه یک گونه منقرض شده در حیات وحش بازیابی شده باشد، به دلیل آنکه روش ها و شگردهای بقا توسط (اغلب) مادران به فرزندانشان آموخته می شوند، و این چیزی نیست که دربارهٔ جانوران در اسارت صدق کند، توانایی نمونه های آزاد شده برای بقا در شرایط وحش کاهش پیدا می کند. در شرایطی که دانشمندان ژنهای جانداران در خطر انقراض یا منقرض شده را ذخیره می کنند، اگر فرهنگ بقای آن جاندار از دست رفته باشد دیگر نمی توان آن را به حیات وحش بازگرداند.
شیر بربری در حیات وحش انقراض یافت و فقط در اسارت پیدا میشود
منطقه حیات وحش یا منطقه بکر و مهارنشده (wilderness area) به منطقه ای گفته می شود که در آن زمین در حالت طبیعی بوده و اثرات عوامل انسانی در آن مانند طبیعت وحش ناچیز است. این مناطق ممکن است به نام منطقه وحشی، طبیعی و بکر و دست نخورده نیر نامیده شوند. در کشورهای ثروتمند و صنعتی این مناطق دارای معنی حقوقی و قانونی مشخصی هستند که به موجب آن توسعه انسانی زمین توسط قانون محدود و ممنوع شده است. کشورهای زیادی منطقه حیات وحش هستند که از آن جمله می توان استرالیا، کانادا، نیوزیلند، آفریقای جنوبی و ایالات متحده آمریکا را نام برد.
کاربری زمین

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حیات وحش در جدول کلمات

این جزیره از باارزش ترین و مهمترین پناهگاه های حیات وحش در خلیج فارس است
شتور

حیات وحش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

منصور فلاح راد ٠٨:٢٧ - ١٣٩٧/٠٥/١٧
به جای حیات وحش، بگوییم کیانزی.
آقای دکتر محمدرضا مروی مهاجر از استادان کنونی و دانشمند دانشکده‌ی منابع طبیعی دانشگاه تهران، برای دانشواژهی �حیات وحش�، برابری پارسی خواستند که واژه ی کیانزی (کیان زی = آنچه در کیان یا طبیعت زیست میکند) را به ایشان پیشنهاد دادم. منصور فلاح ارد کارشناس سازمان جنگلها 09122041062
|

آری ٢٠:٤٢ - ١٣٩٨/٠٨/٢٢
زیستگاه حیوانات
|

شهریار آریابد ١٤:٠٧ - ١٣٩٨/٠٩/٠٢
در پارسی " ددزیست " زیستگاه ددان
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حيات وحش جفت گيري   • دانلود حیات وحش   • فیلم حیات وحش افریقا   • حیات وحش افریقا اپارات   • فیلم حیات وحش رایگان   • حیات وحش شیرها   • حیات وحش مارها   • حیات وحش اپارات   • معنی حیات وحش   • مفهوم حیات وحش   • تعریف حیات وحش   • معرفی حیات وحش   • حیات وحش چیست   • حیات وحش یعنی چی   • حیات وحش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حیات وحش
کلمه : حیات وحش
اشتباه تایپی : pdhj ,pa
عکس حیات وحش : در گوگل


آیا معنی حیات وحش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )