انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری، مترجم یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 390 100 1

حیاط

/hayAt/

مترادف حیاط: رحبه، ساحت، صحن، فضا، محوطه

برابر پارسی: چهار دیواری، دیواربست، سرا، میان سرا

معنی حیاط در لغت نامه دهخدا

حیاط. [ ح َ ] (از ع ، اِ) محوطه و هر جای دیواربست و سرای و خانه و صحن خانه. (ناظم الاطباء). صحن و گشادگی خانه. در تداول فارسی ، فضائی وسیع و بی سقف که اطاقها بر طرفی یا چند طرف آن بنا شده است.
- حیاط آشپزخانه .
- حیاط اندرونی .
- حیاط بیرونی .
- حیاط خلوت ؛ سراچه ای در خانه که برای کارهای خاص کنند.
- حیاط طویله .

حیاط. (ع اِ) ج ِ حائط. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). رجوع به حائط شود.

معنی حیاط به فارسی

حیاط
صحن خانه، زمین جلوساختمان که دور آن دیوارباشد
( اسم ) جمع حائط (حایط) . ۱ - دیوارها. ۲ - بستانها .
شمالی بندر بوشهر درازی این ناحیه از مال محمود تا جزیره پنج فرسنک پهنای آن از قریه رود شور تا پوزه گاه فرسنگی بیشتر محدود است از جانب جنوب و مشرق بناحیه شبان کاره دشتستان و از شمال بناحیه گناوه و از سمت مغرب بدریای فارس .
دهی است از دهستان چناران بخش حومه شهرستان مشهد .

معنی حیاط در فرهنگ معین

حیاط
(حَ) (اِ.) صحن خانه ، زمین برابر ساختمان که دور آن دیوار باشد.
( ~. خَ وَ) (اِمر.) حیاط کوچک در پشت خانة مسکونی و مستقل از حیاط بزرگ .

معنی حیاط در فرهنگ فارسی عمید

حیاط
۱. صحن خانه.
۲. زمین جلو ساختمان که دور آن دیوار باشد.

حیاط در دانشنامه ویکی پدیا

حیاط
حیاط فضایی در معماری است که دو کاربرد زیر را دارد:
صحن خانه و زمین جلوی ساختمان که اطراف آن محصور باشد.
حیاط در خانه های قدیمی مرکز و قلب ساختمان بوده است. حیاط مرکزی همراه با ایوان در هر سمت، ویژگی بود که از گذشته های دور در معماری ایرانی به چشم می آمد. همچنین حیاط محلی برای برگزاری مراسم مختلف نظیر مراسم مذهبی، عروسی و تجمع اقوام بود. معمولاً چهار گوش بوده. ابعاد حیات را تعداد و عملکرد فضاهای اطراف آن تعیین می کنند. هر حیاط معمولاً یک حوض و چند باغچه دارد که بسته به شرایط مختلف محلی نظیر آب و هوا و عوامل فرهنگی اشکال متفاوتی می یابد.
آن قسمت از عرصه که در اشتغال ساختمان نباشد و معمولاً محصور، گل کاری و درختکاری می شود.
حیاط در فرهنگ دهخدا به معنی محوطه و هرجای دیوار بست و سرای و خانه آمده است. واژه های دیگری مثل ساحت، صحن، میان سرا، صحن سرای نیز به همین معنی هستند. از حیاط در خانه های ایرانی به شکل های مختلف استفاده شده است. بعضی از این موارد به اختصار چنین است: _ حیاط به عنوان نشانه حریم تملک. _ حیاط، وحدت دهنده چند عنصر خانه. _ حیاط، ارتباط دهنده ی چند فضا. _ حیاط، به عنوان یک هواکش مصنوعی برای گذر جریان باد های مناسب. _ حیاط، عنصری مهم در جهت سازماندهی فضاهای مختلف. _ حیاط، به عنوان حریمی امن و آرام برای آسایش خانواده.
در معماری مسکن خانه های حیاط دار، یک یا چند مورد از عملکردهای یاد شده را می توان مشاهده کرد. شاید ابتدایی ترین نحوه ی کاربرد حیاط برای ایجاد نشانه ای از تملک باشد. البته ایجاد حصار صرفاً به وسیله دیوار های بلند صورت نگرفته است. در مناطقی مثل دشت گیلان، با احداث پرسین هایی از دیرک های چوبی و شاخه های درختان این حریم را مشخص کرده اند. بعضی از قبایل کوچ نشین، حریم سیاه چادر های خود را با دیوار کوتاه سنگی معین میکنند.
خانه های بیشتر آبادیهای ایران، به خصوص مناطق روستایی، متشکل از عناصری چون مسکن، انبار، طویله، و چیزهایی از این قبیل است. این عناصر یا در طرح کلی مسکن گنجانده شده و به طور مثال طبقه زیر زمین یا طبقه ی همکف به انبار، طویله، اتاق کار اختصاص داده شده و یا در یک محوطه ی باز قرار گرفته اند. در این حالت حیاط، با ایجاد یک حصار در دور این عناصر آنها را در بر میگیرد. حیاط افزون بر ایجاد وحدت بین عناصر نوعی ارتباط پیمایشی بین آنها ایجاد میکند، این ارتباط یا از ورودی ساختمان به مقصد دیگر فضاهای پراکنده مثل انبار، آغل و غیره در حیاط صورت می گیرد و یا با استقرار محوطه ی اصلی تابستانی و زمستانی در جبهه های مختلف ارتباط دهنده ی بخشهای اصلی خانه می باشد.
ایجاد یک فضای سرسبز و خرم با حوض آب در شکلهای مختلف آن و استفاده از حیاط به عنوان منظری زیبا برای ساکنان داخل اتاقها یا فضاهایی چون تالار و صفه و نشیمن گاهی برای عصرها و غروب تفدیده مناطق گرم و کویری، از دیگر موارد استفاده ی حیاط می باشد.
در مواردی نیز حیاط سرسبزی زیاد را نمیطلبد. زیرا وجود درختان و گیاهان باعث شرجی بیشتر میشود و تشدید گرما و رطوبت را به همراه دارد. از این رو در شهری چون بوشهر، باغ به فضایی با مساحت بسیار کم در خانه گفته میشود. حیاط در شهر، عبور دهنده جریان هوای مطبوع به فضاهای مختلف بوده در حین اینکه سازمان دهی فضاهای مختلف را در کنار خود به عهده داشته است. سازمان دهی فضاهای مختلف با توجه به عوامل مؤثر در آن یکی از با اهمیت ترین عملکرد های حیاط در طراحی خانه بوده است. با توجه به تأثیر گردش خورشید در جبهه های مختلف خانه، سازندگان آن هرجبهه را به فصلی و ساعتی اختصاص داده اند. با عنایت به این موضوع، جبهه ی رو یه آفتاب بخش زمستان نشین، جبهه ی پشت به آفتاب بخش تابستان نشین (در ساعاتی از روز) و جبهه ی غربی برای ساعاتی از روزهای سرد زمستان در نظر گرفته شده و برای پرهیز از تابش گزنده ی آفتاب به جبهه ی شرقی، در بیشتر موارد در این قسمت طاق نما ساخته اند. همچنین در حیاط ورودی هایی به زیر زمین ها برای گذراندن روزهای گرم تابستان تعبیه شده است. در مناطقی چون یزد و کاشان بخش بزرگی از حیاط به صورت گودال باغچه ساخته شده است تا علاوه بر دسترسی بهتر به آب زیر گذر قنات ها، با کاشت درختان سرسبز و فضاهای درخور، محیطی خنک به وجود آورند.
عامل مؤثر دیگر در سازمان دهی، ایجاد حریم امن و آرام برای آسایش خانواده بوده است که خانه های حیاط دار درون گرا یا با ایجاد فضای ی در گوشه ای از یک حیاط و خارج از محیط خصوصی خانواده و یا با ساختن حیاطی دیگر به نام بیرونی به این هدف دست یافته اند. بناهای حیاط دار در ایران قدمتی در حدود هشت هزار سال دارند. بناهای مختلف و خانه بو طور خاص تا رسیدن به شکل حیاط مرکزی کامل، زمانی در حدود شش هزار سال را طی کرده اند و در هرکدام از دوره های تاریخی حیاط یک یا چند کاربرد از آنچه یاد شده است را داشته است. ابتدایی ترین روش محصور کردن یک سر پناه در داخل یک حصار را می توان در حصار های سنگی دولمن هایی در آذربایجان مشاهده کرد. این حصارها هرچند که ارتفاع زیادی ندارند ولی نشانه ای از تفکر در مشخص کردن حدود مالکیت از طرف سازنده آن میباشد. این نوع حصارهارا هنوز هم می توان در مناطقی از ایران چون دشت گیلان و خانه های روستایی گالی پوش با حصاری به نام خانه محوطه مشاهده کرد. حیاط به عنوان رابط بین چند فضا در خان های باستانی تپه زاغه متعلق به هزاره ششم ق م کاوش شده است. خانه ها متشکل از دو بخش روباز (حیاط) و بسته با فضاهای مسکونی و غیر مسکونی بوده اند. فضاهای بسته به دو بخش برای استراحت و خواب و فعالیت های روزانه، نگهداری از حیوانات یا انبار کردن تولیدات کشاورزی تقسیم شده است. آغل آشپزخانه و بعضی انبار ها نیز در حیاط قرار داشته اند. خانه ها دارای یک تا چند حیاط بوده اند. حیاط در شکل های کامل تر خود و نزدیک به حیاط مرکزی در یک ساختمان، معروف به ساختمان های سوخته در تپه حصار دامغان کاوش شده است. فضاهای مختلف مثل سالن مرکزی، انبارها، آشپزخانه و چند اتاق دیگر رو به حیاط باز می شدند.
حیاط (به انگلیسی: The Yards) فیلمی محصول سال ۱۹۹۶ و به کارگردانی جیمز گری است. در این فیلم بازیگرانی همچون مارک والبرگ، واکین فینیکس، شارلیز ترون، الن برستین، جیمز کان، فی داناوی، استیو لارنس، تونی موسانته و دیوید زایاس ایفای نقش کرده اند.
حیاط بیرونی محوطه دفاعی بیرونی قلعه است. این ناحیه از حیاط درونی محافظت می کند، و اغلب شامل آن ساختمان هایی می باشد که برای مدیریت قلعه و تامین نیازهای کارکنان به کار می رود. این ساختمان های داخلی می توانست شامل کارگاه و اصطبل دام ها باشند. انبارهایی مانند انبار کاه، آلونک و انبار غله همانند مکان زندگی خدمتکارانی از قبیل ندیمه ها و کشاورزان و حتی دژبان ها در این قسمت واقع بودند. همچنین در اغلب اوقات، کارخانه آبجوسازی، نانوایی و آشپزخانه (اگر در تالار نمی بودند) در این محوطه قرار داشتند. در انگلستان اغلب به حیاط بیرونی، «دربار پایه» گفته می شد. با توجه به توپوگرافی، همچنین این امکان وجود داشت که به آن حیاط پایینی گفته شود، زیرا برجک دفاعی در حیاط بالایی قرار داشت. قلعه چپستو دارای حیاط پایینی، متوسط و بالایی است.
معمولاً به بخشی از فضای ساختمانهای مسکونی در سبک معماری ایرانی اطلاق می شود که فضای آزادی در پشت ساختمان بوده که به عنوان محلی برای نورگیر یا کاشت گیاهان و نگهداری برخی تاسیسات در آن در نظر گرفته می شود .
حیاط خلوت ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
حیاط خلوت (فیلم ۱۹۲۰)
حیاط خلوت (فیلم ۲۰۰۲)
«حیاط خلوت» (انگلیسی: The Backyard (1920 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۲۰ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به اولیور هاردی اشاره کرد.
«حیاط خلوت» (انگلیسی: The Backyard (2002 film)) یک فیلم در سبک مستند است.
حیاط سنگ تراشی (انگلیسی: The Stonemason's Yard) نقاشی رنگ روغن اثر کانالتو است که در میانه دهه ۱۷۲۰ میلادی کشیده شده و یکی از بهترین آثار نقاش اثر، به حساب می آید. این اثر، هم اکنون در نگارخانه ملی لندن نگهداری می شود.
فیلم تلویزیونی حیاط ما (ارمنی: Մեր բակը) در سبک کمدی به کارگردانی میکائل دولاتیان و تهیه کنندگی گریگور نازاریان محصول سال ۱۹۹۶ میلادی کشور ارمنستان
حیاط مزار مربوط به دوره قاجار است و در نیشابور، خیابان امام خمینی، حاشیه خیابان فیاض بخش جنوبی (کال منوچهری جنوبی) واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۶۲۶۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کهنه حیاط، روستایی از توابع بخش حویق شهرستان تالش در استان گیلان ایران است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حیاط در جدول کلمات

حیاط
عرصه
حیاط خانه ها را صفا می بخشد
باغچه

معنی حیاط به انگلیسی

- اسم -
court
عرصه ، اظهار عشق ، دادگاه ، دیوان ، دربار ، بارگاه ، حیاط
patio
ایوان ، طارمی ، حیاط ، پاسیو
yard
حیاط ، یارد ، محوطه یا میدان
courtyard
حیاط
homestead
حیاط ، شهر موطن ، مزرعه رعیتی
curtilage
حیاط

معنی کلمه حیاط به عربی

حیاط
محکمة , مرکب
فناء
باحت الکنيست

پیشنهاد شما درباره معنی حیاطنام نویسی   |   ورود
فروشگاه کمپونرم افزاری مریم

تازه ترین پیشنهادها

توضیحات دیگر

معنی حیاط
کلمه : حیاط
اشتباه تایپی : pdhx
آوا : hayAt
نقش : اسم
عکس حیاط : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با حیاط در گوگلآیا معنی حیاط مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 99% )