انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 948 100 1

حیدری

/heydari/

معنی حیدری در لغت نامه دهخدا

حیدری. [ ح َ دَ ] (ص نسبی ) منسوب به حیدر که نامی است علی بن ابیطالب (ع ) را. رجوع به حیدر شود : الحمدﷲ که این مدعی خود نه عمری است و نه حیدری. (نقض الفضایح ).
- مذهب حیدری ؛ مذهب شیعه که منسوب است به علی بن ابیطالب (ع ) :
حذر کن ز عام و ز گفتار خام
گرت میل زی مذهب حیدری است.
ناصرخسرو.

حیدری. [ ح َ دَ ] (اِ) حلقه ای که بگوش پسران میکردند تعویذ را. (یادداشت مرحوم دهخدا).

حیدری. [ ح َ دَ ] (اِخ ) مقابل ِ نعمتی. منسوب به حیدر، پیرو قطب الدین حیدر یکی از عرفای نامی ایران متوفی به سال 618 هَ. ق.
- جنگ حیدری و نعمتی ؛ جنگی و بحث و جدلی میان پیروان این دو عارف. رجوع به فرهنگ فارسی معین شود. دو دسته ٔ حیدری و نعمتی در غالب شهرهای ایران بودند و در همه ٔ سال خاصه در عاشورا با یکدیگر بجنگهای سخت میپرداختند. (یادداشت مرحوم دهخدا).رجوع به نعمتی شود.
- طایفه ٔ حیدری ؛ مقابل ِ طایفه ٔ نعمتی ، پیروان شاه نعمت اﷲ.

حیدری. [ ح َ دَ ] (اِخ ) مولانا حیدری ، از شاعران و از اهل تبریز است. مردی خوش صحبت بود بارها بهندوستان مسافرت کرد. صحبت وی از شعرش گرمتر بود. او راست :
همچو آتش ناله ٔ خونین دلان دردمند
بیشتر دارد اثر هرچند میگردد بلند.
درکشور هند شادی و غم معلوم
در عالم غم خاطر خرم معلوم...
رجوع به تذکره ٔ مجمعالخواص ص 217 شود.

حیدری. [ ح َ دَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان انگالی بخش برازجان شهرستان بوشهر. در ساحل جنوبی رود حله. ناحیه ای است واقع در جلگه و گرمسیری. دارای 182تن سکنه است. محصولاتش غلات و صیفی جات. اهالی به کشاورزی گذران میکنند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

حیدری. [ ح َ دَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان حومه ٔ بخش خورموج شهرستان بوشهر. دارای 561 تن سکنه. محصولاتش غلات و خرما. اهالی به کشاورزی گذران میکنند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

حیدری. [ ح َ دَ ] (اِخ ) دهی از دهستان چادگان بخش داران شهرستان فریدن. دارای 1704 تن سکنه است. محصول آن غلات ، حبوبات و انگور است. شغل اهالی زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 10).

معنی حیدری به فارسی

حیدری
( صفت ) منسوب به حیدر ( قطب الدین ) پیرو طریقت حیدری مقابل نعمتی .
ده از دهستان چادگان بخش داران شهرستان فریدن .
رطل گران جام یک منی
منظومه ایست مثنوی اثر طبع ملا بمونعلی راجی کرمانی شاعر ( قر . ۱۳ ه. ) در احوال و مناقب علی ۴ بن ابی طاب . گوینده آنرا بنام ظهیر الدوله محمد ابراهیم خان قاجار ساخته و آن بطبع رسیده است .
بیگزاده حیدری . از ایلات اطراف ساوجبلاغ آذربایجان است .
دهی از دهستان شهرکی بخش شیب آب شهرستان زابل استان هشتم . در ۲۷ کیلومتری شمال خاوری سکوهه .جلگه گرم معتدل . دارای ۱۱۴۶ تن سکنه . آب از رودخانه هیرمند. محصول : غلات لبنیات و صیفی .
از شهرستانهای واقع درجنوب مشهد. جمعیت حوزه تربت حیدریه ۲۶۹۶۷۸ تن مرکز آن شهر تربت حیدریه است که ۴۳۲۵۹ تن جمعیت دارد و بر سر راه مشهد به بیرجند وبزاهدان واقع است. مدفن شیخ قطب الدین حیدردر آنجاست. خربزه ومحصولات آن مشهور است.
ابن احمد بن مهدی بن احمد بن حیدر حیدری منسوب به آل حیدر اوراست : الدوحه الحیدریه در شرح حال اجداد خود تا مام حسن علیه السلام

معنی حیدری در فرهنگ فارسی عمید

حیدری
۱. [مقابلِ نعمتی] هریک از پیروان قطب الدین حیدر، عارف ایرانی (۵۰۸ ـ ۶۱۵ قمری).
۲. مربوط به حیدر (لقب علی بن ابی طالب).
۳. (اسم) [مجاز] شیعه: مذهب حیدری.

حیدری در دانشنامه ویکی پدیا

حیدری
حیدری، ممکن است به موارد زیر اشاره نماید:
حیدری ، روستایی از توابع بخش شیدا، شهرستان بن در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.
مختصات: ۲۹°۱۶′۴۷″ شمالی ۵۰°۵۸′۴۱″ شرقی / ۲۹.۲۷۹۷۲° شمالی ۵۰.۹۷۸۰۶° شرقی / 29.27972; 50.97806
حیدری، روستایی است از توابع بخش مرکزی در شهرستان بوشهر استان بوشهر ایران.
مختصات: ۲۸°۵۶′۰۷″ شمالی ۵۱°۱۶′۱۹″ شرقی / ۲۸.۹۳۵۲۸° شمالی ۵۱.۲۷۱۹۴° شرقی / 28.93528; 51.27194
حیدری، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان تنگستان استان بوشهر ایران.
حیدری، روستایی از توابع بخش جبالبارز شهرستان جیرفت در استان کرمان ایران است.
حیدری (دشتی)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی در استان بوشهر ایران است.
حیدری (رودان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان رودان در استان هرمزگان ایران است.
حیدری (زابل)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
حیدری، از طایفه های سیستانی استان سیستان و بلوچستان می باشد.
این طایفه اصل خویش را از مهاجرینی می دانند که بعد از ویرانی سیستان، وارد این منطقه شده اند. همچنین این طایفه معتقد است که منسوب به حیدر سلطان جنید پدر شاه اسماعیل صفوی می باشند.
آنان پس از مهاجرت به سیستان در شمال طبسین و بعد از آن در منطقه میان کنگی (جلال آباد) و روستای جهان تیغ پشت آب و ده بلی (ده بلند) شیب آب سکونت نمودند.
حیدری ها مردمی سخت کوش و شیعه مذهب اند و اکنون در روستای گل آباد زابل ساکن هستند و تعدادی نیز از این طایفه در شهرستان سرخس، گرگان، ترکمن صحرا و کلاله سکونت دارند. تیره تاکور (تکور) در سیستان زیر شاخه این طایفه است.
حیدری (نی ریز)، روستایی از توابع بخش آباده طشک شهرستان نی ریز در استان فارس ایران است.
حیدری اجم، روستایی از توابع بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
حاج حیدر ملقب به حیدری تبریزی (زادهٔ ۹۷۱ هجری) از شاعران سدهٔ دهم هجری و اهل محلهٔ سرخاب تبریز بود و هنوز هم «کوچهٔ تکیهٔ حیدر» در این محله به نام او خوانده می شود. او از شاگردان لسانی شیرازی و شریف تبریزی بود و بین او و وحشی بافقی اختلافاتی وجود داشت و بعضاً علیه هم هجو می گفتند.
حرفهٔ اولیهٔ حیدری تبریزی، سراجی در بازار تبریز بود و بعدها تاجر بزرگی شد و بارها به هند سفر کرد و مورد توجه اکبرشاه واقع شد. او سرانجام در سال ۱۰۰۰ یا ۱۰۰۲ هجری (۲۹ یا ۳۱ سالگی) درگذشت.
حیدری نعمتی نام «دو فرقهٔ غوغا» بوده است که از زمان صفویه تا دهه های اخیر در اکثر شهرهای ایران حضور داشته اند و اغلب با هم درگیری بوده اند. در اصطلاح، جنگهای حیدری نعمتی به درگیری هایی در جوامع مدنی اطلاق می شود که منشأ منطقی درستی ندارد و سرچشمه گرفته از تعصبات عوام است.
فصیح الدین ابراهیم بن صبغةالله حیدری شهرت یافته به ابراهیم فصیح حیدری (۱۸۲۰–۱۸۸۱م) ادیب، نویسنده و تاریخ نگار عراقی کُردی اصل در سده نوزدهم میلادی/سیزدهم هجری بود. متولی نیابت قضاوت بغداد شد و آثاری نگاشت: عنوان المجد فی بیان أحوال بغداد والبصرة و نجد، أصول الخیل و الإبل الجیدة والردیة (ریشه های اسب و شتر خوب و بد)، أعلی الرتبة فی شرح النخبه در علم حدیث، إمداد القاصد فی شرح المقاصد شرح نووی و إمعان الطلاب فی الأسطرلاب.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به وزیر اشاره کرد. او همچنین دختر عموی کیران رائو، همسر عامر خان است.
احمدعلی حیدری دانشیار فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و معاون پژوهشی دانشکده ادبیات این دانشگاه است. پژوهش های او عمدتاً در حوزه فلسفه های اگزیستانس ، فلسفه اخلاق و فلسفه میان فرهنگی است. او دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد فلسفه را در دانشگاه تهران و دوره دکتری فلسفه، دین شناسی تطبیقی و شرق شناسی را در دانشگاه بن گذرانده است.
اسدالله حیدری (متولد ۱۳۲۳) از فرماندهان ارتش ایران و رئیس کانون بازنشستگان نیروهای مسلح است. او مدتی رئیس فدراسیون تیراندازی ایران و جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش بود.
اسماعیل حیدری مراغه ای (زادهٔ ۱۳۲۸ در مراغه) طنزپرداز اهل مراغه است که به اجرای خاطره گویی و استندآپ کمدی می پردازد. اجراهای وی معمولاً به زبان ترکی هستند. شغل اصلی او در ابتدا، رانندگی کامیون و اتوبوس بود.
در آبان ۱۳۹۴، شایعاتی مبنی بر فوت وی منتشر شده بود که از سوی او تکذیب شد.
اصغر حیدری بازیگر ایرانی است که بیشتر در مجموعه های طنز تلویزیون فعالیت دارد. از معروفترین نقش های وی فیروز سرایدار در ساختمان پزشکان و دکتر جکول در شب های برره است.
افتخارنامه حیدری منظومه ای است حماسی پیرامون رشادت های پیامبر اسلام و علی بن ابیطالب که در قرن چهاردهم توسط میرزا آقا مصطفی افتخار العلماء، متخلص به«صهبا» بر اساس کتاب ناسخ التواریخ نگاشته شده است.
این منظومه که در بحر متقارب سروده شده بالغ بر هجده هزار بیت است و در سال ۱۳۰۴ هجری قمری در ۶ ماه سروده شده است. این اثر در سال ۱۳۱۰ منتشر شده و بعدها به حمله حیدری نیز مشهور شده است.
میرزا آقا مصطفی افتخار العلماء که دست کم ۵۰ تا ۶۰ سال قبل از شهریار می زیسته، شعری مشابه شعر «علی ای همای رحمت...» شهریار دارد که این گونه آغاز می شود: «علی ای سحاب رحمت تو چه آیت خدایی...» و این دو شعر تفاوت اندکی با هم دارند.
میرزا آقا مصطفی افتخار العلماء فرزند محمدحسن آشتیانی، مجتهد مشهور تهران در عهد ناصری، است. صهبا در ۱۳۲۷، در وقایع مشروطه در حرم شاه عبدالعظیم به قتل رسید.
احمد حیدری بازیکن سابق فوتبال ایران است. وی سابقه بازی در باشگاه فوتبال طوفان را دارد.
وی سابقه ۱ بازی ملی و عضو اولین تیم ملی فوتبال ایران در سال ۱۹۴۱ در مقابل تیم ملی فوتبال افغانستان بوده است.
ایمان حیدری (زاده ۲۱ ژانویهٔ ۱۹۸۳(1983-01-21)) یک بازیکن فوتبال اهل ایران است.
بهرام حیدری نویسندهٔ بختیاری ایرانی است. او از نویسندگان نوگرای دهه های ۱۳۵۰ و ۱۳۶۰ است و به همراه نویسندگان دیگری از جمله عدنان غریفی، ناصر تقوایی، احمد محمود، احمد آقایی، منصور خاکسار، پرویز مسجدی، حسین رحمت، علی گلزاده، مسعود میناوی، ناصر مؤذن، محمد ایوبی، پرویز زاهدی و نسیم خاکسار از شکل دهندگان داستان نویسی جنوب است.
بدون شک، بهرام حیدری را باید یکی از معدود نویسندگان آوانگارد در زمینهٔ ادبیات روستایی–اقلیمی ایران به حساب آورد. یکی از نسل کمیاب و گم شده، که همواره ناشناس و گمنام باقی ماند و به خاطر خاستگاه طبقاتی و ذهنیت خاص و بی پروایِ خویش که خیلی ها را خوش نمی آمد، نتوانست در اذهان و قلوب بسیاری از روشنفکران آن زمان، راهی بیابد. حتی در زمانی که کتاب «لالی» وی به همراه کتاب «نان و گل» نسیم خاکسار به عنوان بهترین مجموعه داستان های سال ۱۳۵۸ شناخته شدند، او هنوز گمنام بود و شاید جامعهٔ ادبی آن زمان، به خاطر نثر و فضاهای داستانی اش، نتوانست او را تاب بیاورد و به خاطر بسپارد.
وی بسیاری از سال های عمر خود را به عنوان سرباز سپاهی دانش و معلم در روستاهای فراموش شدهٔ جنوب سپری کرد و بعد از انقلاب فرهنگی و پاکسازی در آموزش و پرورش، به عنوانِ نویسنده ای متعهّد برای شهادت دادن به امرِ واقعیّت، از ایران گریخت.
بیژن حیدری (زاده ۳۰ تیر ۱۳۵۹ در همدان) داور ایرانی فوتبال است. وی در سال ۱۳۷۸ داوری را شروع کرده است و در سال ۱۳۸۵ درجه ملی خود را دریافت کرده است.
وی دارای مدرک دکترای ارتوپدی نیز هست و در کنار داوری فوتبال، طبابت نیز می کند.
بنکوی حیدری، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فراشبند در استان فارس ایران است.
پناهگاه حیات وحش حیدری یک منطقه حفاظت شده محیط زیست در ایران، شهرستان نیشابور، مجاور با رشته کوه بینالود است. منطقهٔ حیدری در حدود ۷۰ کیلومتری شهر نیشابور واقع شده است و یکی از شکارگاه های شرق کشور ایران محسوب می گردد.
پیمان حیدری یک دانشمند در زمینه مهندسی برق اهل ایران است. وی مدرک دکترایش را از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال ۲۰۰۱ اخذ کرد.
او هم اکنون در دانشگاه کالیفرنیا، ارواین استاد رشتهٔ مهندسی برق است.
پیام حیدری (زاده ۲۶ بهمن ۱۳۶۵ - همدان) داور ایرانی فوتبال است. وی در سال ۱۳۷۸ داوری را شروع کرده است و در سال ۱۳۸۴ درجه ملی خود را دریافت کرده است.
وی در سال ۱۳۹۵ وارد فهرست بین المللی فیفا شده است، بیژن حیدری داور ایرانی برادر وی می باشد.
تپه دهنه حیدری مربوط به سدهٔ ۴ تا ۷ ه. ق. است و در شهرستان نیشابور، بخش تخت جلگه، دهستان بینالود، روستای دهنه حیدری واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۱۱۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه ملک حیدری مربوط به سده های ۱۱-۷ ه. ق. است و در شهرستان زهک، بخش مرکزی، دهستان زهک، ۷۰۰م جنوب شرقی روستای ملک حیدری واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۷۹۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه های سازمان حیدری مربوط به عصر آهن است و در شهرستان علی آباد کتول، سه راهی جاده علی آباد، گنبد کاووس واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۸۲۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تل حیدری ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
تل حیدری (جهرم)
تل حیدری (ممسنی)
جمشید حیدری (زاده ۷ فروردین ۱۳۳۰ - شیراز) تهیه کننده، کارگردان، فیلم نامه نویس و بازیگر ایرانی است. وی فعالیت سینمایی را سال ۱۳۵۰ به عنوان دستیار کارگردان، تدوین گر و سازنده آنونس آغاز نمود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حیدری در جدول کلمات

ساخته ای از جمشید حیدری و با بازی مرحوم نعمت حقیقی و مهدی فخیم زاده
فرار
ساخته جمشید حیدری با بازی حمید گودرزی و الناز شاکردوست
کیش و مات
ساخته جمشید حیدری با بازی مهدی فخیم زاده | علی شعاعی و مرحوم احمد هاشمی که در ایران و آلمان فیلمبرداری شد
فرار
ساخته جمشید حیدری با بازی حمید گودرزی | الناز شاکردوست و نیما شاهرخ شاهی
کیش و مات
ساخته جمشید حیدری با بازی رضا رویگری و نیکی کریمی
وسوسه
ساخته جمشید حیدری در سال 60 با شرکت سعید راد | آهو خردمند و داود رشیدی
مرز
ساخته جنگی جمشید حیدری در سال 69 با بازی فخیم زاده و نعمت حقیقی
فرار
سریالی ساخته جمشید حیدری در سال 72 با بازی ایرج راد | شهلا ریاحی | سیروس گرجستانی و مرحومان منوچهر حامدی و جمشید اسماعیل خانی همراه نشر از صنایع ادبی است
سنگ و شیشه
فیلم دیگری از جمشید حیدری با بازی محمد مطیع | اسماعیل محرابی و زنده یادان غلامحسین نقشینه و اسماعیل داورفر در سال 65
وکیل اول

حیدری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی حیدری

علی ٠٠:٠٠ - ١٣٩٦/٠٣/٠١
یعنی شیعه پیروعلی(علیه السلام)
|

ابراهیم ٠١:١٠ - ١٣٩٦/٠٧/٠٨
معنی حیدری دولت فارسی به معنی مسلسل است ود عربی یعنی شیر
|

مرتضی ١٠:٤٧ - ١٣٩٧/٠٤/٢٨
منتسب به حیدر
|

ابراهیم ٠٠:٠٨ - ١٣٩٧/٠٧/٢٧
حیدری یک طایفه در بلوچستان مردمان خون گرم و مهمان نواز من جمله لقب ایشان به حیدر معروف هست شهرستان فنوج روستای دلکوک پوتر محترم آباد
|

حیدری منجزی ٢٠:٤٤ - ١٣٩٧/٠٧/٢٧
تیره حیدری طایفه ابوالحسنی ایل منجزی بهداروند از ایل لر بختیاروند

محل سکونت
شهر سورشجان
استان چهارمحال بختیاری

حیدر پسر مهمد خدر نواده ی ابوالحسن خان منجزی
|

امیرمحمد ١١:١٤ - ١٣٩٨/٠٣/٠٨
حیدری یعنی شیعه بودن.
|

مصطفی بهداروند ١١:١٩ - ١٣٩٨/٠٤/٢١
حیدری نام یکی از تیره های طایفه اسنکی ایل بختیاروند میباشد که برگرفته از شخصی بنام حیدر فرزند شاهمراد کیوران است و از نوادگان آن میتوان دهواش یا دهباش مهدی اسنکی را نام برد.
قشلاق این تیره بصورت عمده در مناطقی از شوشتر بنام های آبگرمک سفلی جلکان یا جنت مکان و منطقه تلوک آباد اسنکی در لالی میباشد.

ییلاق این تیره در منطقه دشت لاله های واژگون بنواسنکی ،خوربه و تیشتردان اسنکی در شهرستان کوهرنگ میباشد.
|

پیشنهاد شما درباره معنی حیدرینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حیدری اسماعیل   • روستای حیدری   • حیدری کشتی گیر   • حیدری آهنگساز   • حیدری پوریا   • مرتضی حیدری و همسرش   • طایفه حیدری   • حیدری خواننده   • معنی حیدری   • مفهوم حیدری   • تعریف حیدری   • معرفی حیدری   • حیدری چیست   • حیدری یعنی چی   • حیدری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حیدری
کلمه : حیدری
اشتباه تایپی : pdnvd
آوا : heydari
نقش : اسم فامیل
عکس حیدری : در گوگل


آیا معنی حیدری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )