انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1079 100 1

حیض

/heyz/

مترادف حیض: بی نمازی، رگل، طمث، قاعدگی

برابر پارسی: دَشتان

معنی حیض در لغت نامه دهخدا

حیض. [ ح َ ] (ع اِمص ) بی نمازی زن. (ناظم الاطباء). بی نمازی زنان : قیل و منه الحوض لان الماء یسیل الیه. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). عادت. قاعدگی. حیض خونی است که غالباًدر هر ماه چند روزی از رحم زنها خارج میشود و زن رادر موقع دیدن خون حیض حائض گویند. خون حیض در بیشتراوقات غلیظ و گرم و برنگ سیاه یا سرخ است و با فشارو کمی سوزش بیرون می آید. مدت حیض کمتر از سه روز و بیشتر از ده روز نمیشود. رجوع به توضیح المسائل آیت اﷲ بروجردی و ذخیرةالعباد آیت اﷲ فیض شود :
طمع حیض مرد است و من میبرم سر
طمع را کز اهل سخا میگریزم.
خاقانی.
نه مه غذای فرزند از خون حیض باشد
پس آبله برآردصورت کند مجدّر.
خاقانی.
|| (مص ) بی نمازی شدن زن. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). محیض. مُحاض. (منتهی الارب ). || خارج شدن چیزی چون خون از درخت سمره. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد).
- حَیض ِسفید ؛ کنایه از منی. (آنندراج ) :
بس که حیض سفید میریزد
گنده تر ازکس است شلوارم.
باقر کاشی.
- حیض عروس رز ؛ کنایه از شراب انگوری. (آنندراج ) (برهان قاطع) :
گفتم پسندد داورم کز فیض عقلی بگذرم
حیض عروس رز خورم در حوض ترسا داشته.
خاقانی.
- حیض گل ؛ کنایه از خنده ٔ گل. (آنندراج ) (مجموعه ٔ مترادفات ):
روی زر از صورت خواری بشست
حیض گل از ابر بهاری بشست.
نظامی.

حیض. [ ح ِ ی َ ] (ع اِ) ج ِ حیضَة،بی نمازی زنان. (منتهی الارب ).

حیض. [ ح ُی ْ ی َ ] (ع ص ) ج ِ حائض. (منتهی الارب ).

معنی حیض به فارسی

حیض
بی نمازشدن زن، خارج شدن خون ازرحم زن ماهی یک مرتبه
۱ - ( مصدر ) خروج خون از زن هر ماه یک بار بمدت چند روز متوالی قاعده شدن زن . ۲ - ( اسم ) قاعدگی بی نمازی زن عادت .
حائض .
غیبت و کلام بی فایده
غسلی که زن حائض پس از پاک شدن از حیض بعمل میاورد
خون ماهیانه زنان طمث

معنی حیض در فرهنگ معین

حیض
(حِ) [ ع . ] (مص ل .) عادت ماهانه زنان .

معنی حیض در فرهنگ فارسی عمید

حیض
= قاعدگی

حیض در دانشنامه اسلامی

حیض
حیض، به خونی معروف،از رحم زن بیرون می آید،گفته می شود.
حیض در کلمات بسیاری از فقها به خونی که پس از بلوغ، به صورت عادت ماهانه، در ایامی خاص از رحم زن بیرون می آید، تعریف شده است. تعریف یاد شده بنابر تصریح برخی، معنای لغوی و شرعی حیض است. بنابر این، حیض، اسم برای خون یاد شده است. لیکن برخی، آن را اسم معنا (مصدر) دانسته و به جریان خون مخصوص یا گرد آمدن خون در رحم و یا خروج آن از رحم تعریف کرده اند. در کلمات بسیاری از لغویان نیز حیض به سیلان و جاری شدن معنا شده است.صحّت اضافه خون به حیض و اطلاق خون حیض نیز مؤید اسم معنا بودن آن است. البته ثمره ای بر این اختلاف مفهومی مترتّب نیست.
نامهای دیگر حیض
از حیض به طَمث، قرء و محیض نیز تعبیر می شود و به زنی که در حالت حیض است حائض می گویند.
کاربردعنوان حیض درفقه
جایگاه اصلی این عنوان باب طهارت است؛ لیکن به مناسبت در برخی ابواب دیگر، نظیر صلات، صوم، اعتکاف، حج، حجر و کفارات نیز از آن سخن گفته اند.
ویژگیهای خون حیض
...
حیض
حیض، قاعدگی، یا عادت ماهیانه، به جاری شدن خون حیض از رحم بانوان از دوران بلوغ تا یائسگی گفته می شود که به طور معمول بین ۵ تا ۷ روز طول می کشد. زن در این مدت «حائض» بوده و احکام فقهی ویژه ای دارد، از جمله حرام بودن کارهای مشروط به طهارت.
قرآن خون حیض را نوعی اذیت و رنج معرفی کرده و آمیزش جنسی در این شرایط را ممنوع کرده است. پس از پایان عادت ماهیانه، غسل حیض برای برخی کارها واجب می شود.
از مجرای رحم زن ممکن است خون های متفاوتی با احکام متفاوت خارج شود: خون ناشی از زخم، خون ناشی از زایمان (نِفاس)، خون استحاضه و خون حیض. خون حیض معمولا تیره رنگ و غلیظ است.
حیض
معنی لَمْ يَحِضْنَ: هرگز حيض(عادت ماهيانه) نديده
معنی ضَحِکَتْ: حيض شد (در عبارت "فَضَحِکَتْ فَبَشَّرْنَاهَا بِإِسْحَاقَ "اين حيض شدن نشانهاي بود که باعث ميشد همسر ابراهيم (عليهالسلام) زودتر بشارت را باور کند و بپذيرد و خود معجزهاي بود که دل او را آماده ميکرد به اينکه به راستي و درستي بشارت آنان اذعان کند)
معنی قُرُوَءٍ: پاک شدنها از حيض - حيضها(قروء جمع قرء است ، و قرء لفظي است که هم معناي حيض را ميدهد ، و هم معناي پاکي از آنرا ، بطوري که گفتهاند ، از واژههائي است که دو معناي ضد هم دارد ، چيزي که هست معناي اصلي آن جمع است ، اما نه هر جمعي ، بلکه جمعي که دگرگونگي و ت...
معنی يَئِسْنَ: آن زنان مأيوس شدند (يئسن من المحيض : يائسه شدند (ديگر عادت ماهانه ندارند-از حيض ديدن مآيوس شدند) .عبارت "وَﭐللَّائِي يَئِسْنَ مِنَ ﭐلْمَحِيضِ مِن نِّسَائِکُمْ إِنِ ﭐرْتَبْتُمْ فَعِدَّتُهُنَّ ثَلَاثَةُ أَشْهُرٍ " يعني:آن زناني که از حيض يائسه ميشوند ،...
معنی مَحِيضِ: عادت ماهيانه زنان - حيض- قائدگي (چرخهٔ قاعدگی یا سیکل قاعدگی در واقع تغییرات فیزیولوژیکی است که در زنان بارور جهت تولیدمثل جنسی رخ می‌دهد و هر ماه یک تخمک بالغ شده و آمادهٔ تشکیل جنین می‌شود. در این مدت به تدریج بافت رحم نیز آمادهٔ نگهداری جنین می‌شو...
تکرار در قرآن: ۴(بار)
واژه حیض ممکن است در معانی ذیل به کار رفته باشد: • حیض (فقه)، یکی از اصطلاحات به کار رفته در فقه، به معنای خون خاص خارج شونده از رحم جنس مؤنث در ایام خاص• حیض (فقه قرآنی)، یکی از اصطلاحات به کار رفته در قرآن، به معنای خون خاص خارج شونده از رحم جنس مؤنث در ایام خاص
...
"حیض" خون سیاه و غلیظی است که هنگام بلوغ زن، غالباً همراه با سوزش و حرارت، از رحم وی خارج میشود که به تناسب طبیعت وی در زمانهای بعد، به صورت عادت (ماهانه) درمی آید.
"حیض" در اصل به معنی جمع شدن خون
مجمع البحرین ، ج ۴، ص۲۰۲.    
واژه "حیض" در قرآن به کار نرفته، ولی مشتق آن به صورت مصدر (محیض)
بقره/سوره۲، آیه۲۲۲.    
خداوند متعال در این باره می فرماید:
«وَ یسئَلُونَکَ عَنِ الْمَحِیضِ قُلْ هُوَ أَذًی...»
بقره/سوره۲، آیه۲۲۲.    
...
حیض، به خونى معروف،از رحم زن بیرون می آید،گفته می شود.
حیض در کلمات بسیارى از فقها به خونى که پس از بلوغ، به صورت عادت ماهانه، در ایامى خاص از رحم زن بیرون مى آید، تعریف شده است. تعریف یاد شده بنابر تصریح برخى، معنای لغوی و شرعی حیض است. بنابر این، حیض، اسم براى خون یاد شده است.
جواهر الکلام، ج۳، ص ۱۳۵.    
از حیض به طَمث، قرء و محیض نیز تعبیر مى شود
مفتاح الکرامة، ج۲، ص ۵۶۵.
جایگاه اصلى این عنوان باب طهارت است؛ لیکن به مناسبت در برخى ابواب دیگر، نظیر صلات، صوم، اعتکاف، حج، حجر و کفارات نیز از آن سخن گفته اند.
ویژگیهای خون حیض
...
سیلان دم از درون رحم زن را حیض گویند.
حیض در لغت به معنای سیلان خفیف از درون شیء است؛ مانند سیلان صمغ از درون درخت، به همین مناسبت سیلان دم از درون رحم زن را حیض گویند؛ و در اصطلاح فقهی حیض، خون سیاه غلیظی است که غالبا همراه با سوزش و حرارت، هنگام بلوغ زن از رحم وی خارج می شود که به تناسب طبیعت وی در زمان های بعد، به صورت عادت ماهانه درمی آید.
حیض در قرآن
درباره حیض از اصطلاحات «محیض» و «قروء» در قرآن مجید استفاده شده است.
← المحیض
 ۱. ↑ مصطفوی، حسن، التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج۲، ص۳۲۹.    
...
ساره همسر ابراهیم (علیه السّلام) در سن پیری و بعد از رسیدن به حد یائسگی، بار دیگر عادت ماهیانه را که نشانه امکان تولد فرزند بود پیدا کرد.
حایض شدن ساره، همسر ابراهیم (علیه السّلام) در سن پیری و پیش از بشارت تولد اسحاق به او:• « ولقد جاءت رسلنا ابرهیم بالبشری...؛ و همانا فرستادگان ما (از فرشتگان) برای ابراهیم بشارت (یافتن فرزند و هلاکت قوم لوط) آوردند؛ آنها سلام گفتند، او نیز سلام گفت، پس درنگی نکرد که (برای مهمان ها) گوساله ای بریان شده بر روی شن ها، و روغن چکان حاضر آورد.»• « وامراته قائمة فضحکت فبشرنـها باسحـق...؛ و زن او ایستاده بود پس (برای آنکه مهمان های مرموز فرشته درآمدند) از شادی بخندید و (در مقدمه مژده فرزند به نحو اعجاز) حایض شد، پس او را به (پسری به نام) اسحاق و پشت سر اسحاق به (نوه ای به نام) یعقوب بشارت دادیم.»• « قالت یـویلتی ءالد وانا عجوز وهـذا بعلی شیخـا ان هـذا لشیء عجیب؛ گفت: ای وای! آیا من می زایم در حالی که پیر زنی (نود ساله) هستم و این شوی من پیر مردی (صد ساله) است؟! حقّا که این چیزی شگفت انگیز است.»
مفهوم شناسی
مفسران در تفسیر ضحک در آیه فوق آن را به معنای حیض دانسته اند؛ علامه طبرسی در مجمع البیان فرموده: ضحک بفتح ضاد بمعنی حیض است گویند: «ضَحِکَتِ الْأَرْنَبُ» یعنی خرگوش حائض شد. علامه طباطبایی می گوید: کلمه ضحکت از ماده ضحک به فتح ضاء است که به معنای حیض شدن زنان است، مؤید این معنا هم این است که بشارت را با حرف فاء متفرع بر آن کرده و فرموده: فبشرناها ... یعنی به مجرد اینکه حیض شد ما او را به اسحاق بشارت دادیم و این حیض شدن نشانه ای بود که باعث می شد همسر ابراهیم زودتر بشارت را باور کند و بپذیرد و خود معجزه ای بود که دل او را آماده می کرد به اینکه به راستی و درستی بشارت آنان اذعان کند یعنی: زن ابراهیم (علیه السّلام ) ایستاده و به گفتگوی شوهرش با ملائکه نگاه می کرد پس ناگاه حائض شد و به دنبال آن ملائکه بشارت اسحاق را باو دادند. در روایات و تفاسیر روایی مانند تفسیر عیاشی و تفسیر نور الثقلین از امام صادق (علیه السّلام ) نقل شده که ضحک بمعنی حیض است: «و فی رِوَایَةِ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ عَلَیْهِ السَّلَامُ فَضَحِکَتْ قَالَ: حَاضَتْ فَعَجِبَتْ مِنْ قَوْلِهِمْ». اما راغب در مفردات اصرار دارد که ضحک در آیه بمعنی خنده و تعجب است و معنی آن حیض نیست چنانکه بعضی مفسران گفته اند. آیت الله مکارم نیز در تفسیر نمونه آن را به معنای خنده دانسته و می گوید: در لغت عرب این جمله گفته می شود ضحکت الارانب یعنی خرگوش ها عادت شدند! اما شنیده نشده است که این ماده در مورد انسان در لغت عرب به کار رفته باشد، و لذا راغب در کتاب مفردات هنگامی که این معنی را ذکر می کند، صریحا می گوید که این تفسیر جمله فضحکت نیست آن گونه که بعضی از مفسران پنداشته اند، بلکه معنی جمله همان معنی خندیدن است ولی مقارن حالت خنده عادت ماهانه نیز به او دست داد، و این دو با هم اشتباه شده است. و در نهایت در قاموس قرآن چنین نتیجه گیری می شود که وقتی استعمال در معنایی را لغت تأیید کرد و از معصوم (علیه السّلام ) نقل شد چه مانعی دارد که ضحک به معنای حیض باشد؟!
آیه حیض به آیه ۲۲۲ سوره بقره اطلاق می شود.
← آمیزش با زن در حیض
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۲۲۲.    
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت، ج۱، ص۱۹۲.    
...
آیه حیض دویست و بیست و دومین آیه از سوره بقره است که به موضوع حیض پرداخته و به جهت آزار و ضرری که برای زنان به بار می آورد، از آمیزش مردان با ایشان در این دوران نهی می کند. به نظر مفسران، این آیه در پاسخ به باورهای نادرستی است که در ذهن مسلمانان در رابطه با چگونگی ارتباط با زنان در دوران حیض شکل گرفته بود. برخی باورهای رسوخ یافته از ادیانی مانند یهود که زن را در این دوران ترک می کردند و یا برخی باورهای جاهلی که آمیزش با زن در این دوران را ترجیح می دادند، منجر به بروز رفتارهای متناقضی در برخورد با زن در دوران حیض می گشت. به نظر بسیاری از فقهای شیعه با توجه به این آیه، وقتی که زن از خون حیض پاک می شود مرد می تواند با او نزدیکی کند، حتی اگر زن غسل نکرده باشد. و برخی با توجه به دو واژه « یَطْهُرْن‏» و «تَطَهَّرْن‏» در این آیه، آمیزش مرد با زن، قبل از غسل، را حرام دانستند.
دویست و بیست و دومین آیه از سوره بقره به موضوع حیض در زنان پرداخته و مردان را از آمیزش با ایشان در این ایام منع می کند. این آیه را به آیه حیض خوانده اند. به نظر برخی مفسران اگرچه در ارتباط با معنای واژه محیض در این آیه اختلاف است، ولی مراد از آن در این آیه، همان خونی است که زن در دوران عادت ماهیانه خود می بیند. محمد حسن نجفی نیز در رابطه با معنای واژه محیض در این آیه، نظرات دانشمندان علم لغت را بررسی کرده و نتیجه می گیرد که در قرآن، این واژه به معنی همان خون مخصوصی است که به دلایلی مثل تغذیه کودک و غیر از آن در بدن زنان تولید می شود و خداوند این واژه را در این آیه به عنوان موضوعی برای برخی احکام تکلیفی به کار می برد.
محمود طالقانی در تفسیر پرتوی از قرآن دلیل این که این آیه دوران حیض را رنجی برای زنان به شمار آورده است را غلظت، عفونت و سوزندگی خاص این خون می داند که باعث اختلال در بدن زنان و تشنج اعصاب آنها می شود.
آیه 222 سوره بقره/2 چگونگی معاشرت با زنان حایض را بیان کرده که بعضی به آن، «آیه حیض» یا محیض گفته اند. در شأن نزول آیه آمده است: یهود، معاشرت با این گونه زنان را به طور مطلق حرام و نصارا مطلقاً جایز می دانستند؛ حتی نزدیکی در آن وضعیت را نیز جایز می شمردند.
مشرکان عرب به ویژه آنان که در مدینه زندگی می کردند، تحت تأثیر یهود از زنان حایض جدا می شدند. هنگامی که درباره زنان حایض از پیامبر صلی الله علیه و آله پرسیدند، این آیه نازل شد و از مسلمانان خواست هنگام حیض، فقط از آمیزش با آن ها کناره گیرند:
«و یسلونَکَ عَنِ المَحیضِ قُل هُوَ أَذیً فَاعتَزِلُوا النِّساءَ فِی المَحِیض و لاَ تَقرَبُوهُنَّ حتّی یطهُرن...».
"حیض" خون سیاه و غلیظی است که هنگام بلوغ زن، غالباً همراه با سوزش و حرارت، از رحم وی خارج میشود که به تناسب طبیعت وی در زمانهای بعد، به صورت عادت (ماهانه) درمی آید.
"حیض" در اصل به معنی جمع شدن خون و جریان یافتن آن است و حوض را نیز به همین ارتباط حوض می گویند که آب در آن جمع می شود.
و در اصطلاح فقهی، "حیض" خون سیاه و غلیظی است که هنگام بلوغ زن، غالباً همراه با سوزش و حرارت، از رحم وی خارج می شود که به تناسب طبیعت وی در زمانهای بعد، به صورت عادت (ماهانه) درمی آید.

واژه "حیض" در قرآن
واژه "حیض" در قرآن به کار نرفته، ولی مشتق آن به صورت مصدر (محیض) و فعل (یحضْنَ) به کار رفته است. در ضمن چون "حیض" مختص زنان بوده، لذا در زبان عربی اسم فاعل آن نیز مذکر ‏آورده شده و می‏گویند: "امرأة حائض" یعنی زنی که در ایام عادت ماهانه به سر می برد؛ چنانکه به زن باردار نیز "امرأة حامل" گفته می شود.

ماهیت حیض از منظر قرآن
خداوند متعال در این باره می فرماید:
«وَ یسئَلُونَکَ عَنِ الْمَحِیضِ قُلْ هُوَ أَذًی...»
«و از تو درباره خون حیض سؤال می‏کنند، بگو: چیز زیانبار و آلوده‏ای است‏!...»
"اذی" حالتی را گویند که به سبب رسیدن امور ناملائم و ناخوشایند برای انسان حاصل گردد؛ البته گاهی به دلیل مبالغه در آن امر، به خود آن أمر ناخوشایند نیز لفظ "اذی" اطلاق می‏شود.
همچنین "أذی" در آیه شریفه، به منزله تعلیل و علت برای حکم نیز هست؛ به عبارت دیگر "اذی" در اینجا به معنی ضرری است که از جهت آلودگی و نجاست به انسان می رسد.
قرآن "حیض" را به عنوان "اذی" (چیز آلوده و زیان‏آور) معرفی کرده که در واقع فلسفه حکم اجتناب از آمیزش جنسی را با زنان، در حالت حیض نیز بیان نموده که در ادامه آیه به صراحت، به احکام آن پرداخته است.

احکام حیض
...
خون حِیض یکی از انواع خون هایی است که از رحم بانوان از دوران بلوغ تا یائسگی جاری می شود. زن در این مدت «حائض» بوده و احکام فقهی ویژه ای دارد، از جمله حرام بودن نماز خواندن و روزه گرفتن و توقف در مسجد.
قرآن، خون حیض را زیان بار معرفی کرده و آمیزش جنسی در این شرایط را ممنوع کرده است. پس از پایان عادت ماهیانه، غسل حیض برای برخی کارها واجب می شود.
از مجرای رحم زن ممکن است خون های متفاوتی با احکام متفاوت خارج شود: خون ناشی از زخم، خون ناشی از زایمان (نِفاس)، خون استحاضه و خون حیض. خون حیض معمولا تیره رنگ و غلیظ است و با کمی فشار و سوزش بیرون می آید. این خون ناشی از تخریب طبیعی پوشش رحم و دفع تخمک بارور نشده است. فاصله بین دو قاعدگی در افراد مختلف و همچنین در یک فرد ثابت نیست. معمولاً فاصله طبیعی بین شروع یک قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی ۲۸ روز است اما فقط در تعداد کمی از زنان این فاصله کاملاً منظم است. فاصله بین دو قاعدگی تحت تأثیر عوامل زیادی مانند اضطراب و نگرانی، تغییرات فصلی و آب و هوا، تغییر محیط زندگی و تغذیه قرار دارد، اما به طور کلی فاصله ۲۱ تا ۳۵ روز بین دو قاعدگی طبیعی است.
غسل حیض، از غسلهای واجب است.
غسل حیض، غسلی است که به سبب عارض شدن حیض بر زن واجب می شود.
احکام مرتبط
از احکام آن در باب طهارت سخن گفته اند.
← در طهارت
 ۱. ↑ العروة الوثقی، ج۱، ص۵۸۰.    
...
غُسل حِیض یکی از انواع غسل های واجب بر بانوان است که پس از پایان عادت ماهیانه برای برخی کارها واجب می شود. این غسل مانند سایر غسل ها بوده و تنها در نیت با آنها تفاوت دارد. به فتوای بیشتر مراجع تقلید با این غسل نمی توان نماز خواند.
غسل حیض مانند غسل جنابت در حالت عادی مستحب است و در این موارد واجب می شود:
چنانچه در ماه رمضان، پیش از طلوع فجر خون حیض قطع شود، به فتوای بیشتر مراجع تقلید غسل پیش از اذان صبح واجب است و در صورت انجام ندادن آن، روزه اش باطل و قضای آن (بدون کفاره) واجب خواهد بود.


حیض در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:عادت ماهانه

ارتباط محتوایی با حیض

معنی حیض به انگلیسی

menstruation (اسم)
طمی ، قاعدگی زنان ، خونریزی رحم ، حیض ، دشتان

معنی کلمه حیض به عربی

حیض
حيض
حض

حیض را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خون حیض چیست؟   • روش غسل حیض   • احکام حیض خامنه ای   • احکام حیض مکارم   • زمان غسل حیض   • غسل حیض چگونه است   • حیض چند روز است   • غسل حیض چگونه انجام میشود؟   • معنی حیض   • مفهوم حیض   • تعریف حیض   • معرفی حیض   • حیض یعنی چی   • حیض یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حیض
کلمه : حیض
اشتباه تایپی : pdq
آوا : heyz
نقش : اسم
عکس حیض : در گوگل


آیا معنی حیض مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )