برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1277 100 1

خائوس

معنی خائوس در لغت نامه دهخدا

خائوس. [ ] (اِخ ) بنابر اعتقاد یونانیان یکی از خدایان بوده و کنایه از ظلمت در بدو خلقت جهان است. (قاموس الاعلام ترکی ).

معنی خائوس به فارسی

خائوس
بنا بر اعتفاد یونانیان یکی از خدایان بوده و کنایه از ظلمت در بدو خلقت جهان است .

خائوس در دانشنامه ویکی پدیا

خائوس
خائوس یا آشفتگی ازلی (به یونانی: Χαος Χαεος, khaos) (در کاربرد ترجمه یونانی کلاسیک و فلسفه: بُن آشوب، در کاربرد امروزی: دُش آمیختگی)، نخستین مخلوق در اساطیر یونانی، آشکارا تهیگی گسترده ای بود که وضعیت ابتدایی پیش از آفرینش را بیان می کرد. البته در این داستان ها در اشاره هایی خائوس دارای شخصیتی انسانی تصویر شده است. خائوس را همچنین در افسانه های یونانی تودهٔ بی شکل و درهم و برهم عوامل، که پیش از آفرینش جهان را فرا گرفته بود نامیدند. در الهیات نیز خلأ اولیه و آشفتگی عوامل کائنات قبل از خلقت تحت عنوان هیولا خوانده شده است.
فهرست شخصیت ها، مکان ها و رویدادهای افسانه ای یونان باستان
نقش مایه نبرد با خائوس در همهٔ این افسانه ها دیده می شود که حاکی از مبارزهٔ یک خداوند دلاور با هیولای آشوب و بی سامانی و هرج و مرجی (اغلب در قالب یک مار یا اژدها) است. لفظ مذکور در دین های باستانی خاور نزدیک به مفهوم های مشابه بسط یافته است. این مفهوم نخستین بار در آثار هزیود، شاعر مشهور یونانی مطرح شده است، اما احتمال دارد که هزیود این مفهوم را از بابل باستان گرفته باشد.
در افسانه های یونان در ابتدای آفرینش خلاء یا خائوس به وجود آمد یا در واقع به وجود نیامد، زیرا خائوس چیزی نیست که وجود داشته باشد یا نداشته باشد. البته در آن دسته از داستان هایی که خائوس دارای شخصیت است احتمالاً این برداشت می شود که وجود او چیزی نزدیک به وجود خدا بوده باشد (یعنی وجود دارد ولی جسم ندارد). از خائوس زمین یا گایا به وجود آمد بعد به ترتیب تارتاروس که دنیای زیرین است و اروس یا شهوت از خلاء به وجود آمدند. دیگر خدایان به وجود آمده از خائوس عبارتند از تاریکی یا اربوس و الههٔ شب یا نوکس، و اما از ازدواج آن ها همرا (روز) و روشنایی یا آیتر متولد شدند. از ازدواج گایا و اورانوس یا همان آسمان نخستین ایزدان پدید آمدند: تایتان های غول آسا، سیکلوپ ها و سه هکاتونکایر (غولانی که هر یک صد دست و پنجاه سر داشتند). وقتی اورانوس آن ها را در جهان زیرزمینی به بند کرد، گایا جوان ترین تیتان، یعنی کرونوس را وا داشت که پدرش را اخته کند و قدرت را برباید.
خائوس منبع الهامی برای نام گذاری سیستم خاصی در ریاضی شده که گاه به صورت آشوبی هم برگردانده شده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با خائوس

خائوس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
خائوس، نخستین مخلوقی است که در افسانه‌های یونان در ابتدای آفرینش خلاء یا خائوس به وجود آمد که به آشفتگی ازلی گویند.
از خائوس زمین(گایا)و بعد به ترتیب تارتاروس که دنیای زیرین است و اروس یا شهوت به وجود آمدند.
دیگر خدایان به وجود آمده از خائوس عبارتند از تاریکی یا اربوس و الههٔ شب یا نوکس، و اما از ازدواج آن‌ها همرا (روز) و روشنایی یا آیتر متولد شدند. از ازدواج گایا و اورانوس یا همان آسمان نخستین ایزدان پدید آمدند: تایتان‌های غول‌آسا، سیکلوپ‌ها و سه هکاتونکایر (غولانی که هر یک صد دست و پنجاه سر داشتند).
وقتی اورانوس آن‌ها را در جهان زیرزمینی به بند کرد، گایا به جوان‌ترین تیتان، یعنی کرونوس امر کرد که پدرش را اخته کند و قدرت را برباید.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گايا   • کرونوس   • تارتاروس   • زئوس   • معنی خائوس   • مفهوم خائوس   • تعریف خائوس   • معرفی خائوس   • خائوس چیست   • خائوس یعنی چی   • خائوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خائوس
کلمه : خائوس
اشتباه تایپی : ohm,s
عکس خائوس : در گوگل

آیا معنی خائوس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )