انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1002 100 1

خاندان هدایت

خاندان هدایت در دانشنامه اسلامی

خاندان هدایت
خاندان هدایت یکی از خاندان های قدیمی ایران است. این خانواده خود را از اولاد کمال خجندی که معاصر حافظ شیرازی بوده است، می دانند. این خانواده در کلانه که از مضافات دامغان است سکونت، و از قدیم با ایل قاجار مراوده داشته و جزء طرفداران پر و پا قرص آن ها بوده اند.
جد آن ها اسماعیل کمال در جنگ با زکی خان زند، ناجوان مردانه کشته شد. فرزند وی محمدهادی خان بعدها مورد توجه آقامحمدخان قاجار قرار گرفت. فرزند محمدهادی خان، رضاقلی خان بود که در زمان وفات پدر هفت ساله بود و در معیت مادرش عازم بارفروش (بابل) نزد خویشاوندان می روند. بعد از آن به فارس برمی گردند و مادرش با محمدمهدی خان شحنه ازدواج می کند. وی مورد توجه فتحعلی شاه بوده و در زمان محمدشاه هم بعد از قتل قائم مقام حاج میرزا آقاسی به صدارت می رسد. در زمان امیر کبیر با سمت ایلچی به خوارزم می رود. سرانجام در ۱۲۸۸ (ه. ق) وفات می کند.
← مهم ترین تالیفات رضاقلی
پسر ارشد رضاقلی خان که در ۱۲۴۵ (ه. ق) در شیراز متولد شد. مدتی حاکم فیروزکوه بود و بعد به همراه پدر به خوارزم رفت. پس از افتتاح دارالفنون جزء محصلین آن جا می شود. بر اثر خوش خدمتی به علیقلی میرزا اعتضادالسلطنه (در تلگرافخانه)، مخبرالدوله لقب گرفت و در سفر فرنگ نیز همراه ناصرالدین شاه برای ادامه تحصیل به اروپا رفت. بعد از عزل اعتضادالسلطنه از تلگرافخانه، امور به مخبرالدوله واگذار می شود. علاوه بر وزارت تلگراف، وزارت علوم، وزارت معادن در ۱۲۹۹ به او تفویض می شود. مدتی هم برخی از این مشاغل را بین پسران و بستگان خود تقسیم کرد. مخبرالدوله در ۱۳۱۵ (ه. ق) در تهران درگذشت و در تکیه رضاقلی خان نزدیک قبر پدرش به خاک سپرده شد.وی حین وفات چهار پسر داشت: ۱- حسینقلی خان (بعد از پدر مخبرالدوله لقب گرفت)، ۲- مرتضی قلی خان (داماد مظفرالدین شاه صنیع الدوله لقب گرفت)، ۳- مهدیقلی خان (از طرف مظفرالدین شاه مسمّی به مخبرالسلطنه گردید)، ۴- محمدقلی خان (مخبرالملک نامیده شد.) پسر دیگرش عباسقلی خان بود که وقتی هفت ساله بود بر اثر سوختگی از آب جوش درگذشت. علیقلی خان سه دختر نیز داشت. میرزا جوادخان سعدالدوله در جوانی با دختر مخبرالدوله ازدواج کرد ولی به علت اختلاف بین داماد و پدرزن این ازدواج گسیخته شد. مخبرالسلطنه به علت اختلاف با سعدالدوله در یادداشت های خود حملات زیادی به او نموده است.
جعفر قلی خان هدایت
جعفرقلی معروف به نیرالملک، فرزند رضاقلیخان هدایت، متولد ۱۲۴۷ (ه. ق) در تهران است. تحصیلات خود را نزد پدر در ادبیات فارسی و مقدمات زبان عربی آموخت. پس از تاسیس دارالفنون بدآنجا رفت و به آموختن زبان فرانسه، حساب، هندسه، علوم طبیعی و نظام پرداخت. سپس به معلمی دارالفنون درآمد. وی ابتدا در آن جا کمک معلم بود. چند سال بعد ناظم آن جا شد و تدریجاً رتبه سرهنگی گرفت. در ۱۲۷۸ (ه. ق) به ریاست دارالفنون رسید و در همین سمت لقب نیرالملک و منصب سرداری گرفت. در ۱۳۱۶ (ه. ق) به وزارت علوم منصوب شد و هفت سال در آن سمت باقی بود. بعد از مشروطیت در کابینه مشیرالسلطنه مجدداً وزارت علوم را عهده دار شد. وی در ۱۳۳۳ (ه. ق) در ۸۶ سالگی وفات می کند. وی از فضلا و دانشمندان قرن اخیر است که به توسعه فرهنگ کمک بسیار کرده است. اصولاً خانواده هدایت در کار نشر معارف و فرهنگ خدماتی انجام داده اند. از وی چهار پسر و چهار دختر باقی ماند. پسران وی عبارت بودند از: رضاقلی، هدایتقلی، کریم و سلیمان. رضاقلی پس از وفات پدر نیرالملک لقب گرفت. هدایتقلی اعتضادالملک لقب داشت و فرزندانش محمود، صادق و سرلشگر عیسی هدایت بودند. کریم طبیب شد و درجه سرلشگری در ارتش یافت. سلیمان دانشکده سن سیر فرانسه را طی کرد و در جوانی درگذشت.
حسینقلی خان مخبرالدوله
...

خاندان هدایت در دانشنامه ویکی پدیا

خاندان هدایت
هدایت نام خانوادگی نوادگان رضاقلی خان هدایت طبرستانی، شاعر و نویسنده عصر قاجار و مؤلف کتاب های روضةالصفای ناصری و مجمع الفصحا، است. اعضای خاندان هدایت از نخستین ایرانیانی به شمار می رفتند که در دوران قاجار با ساختارهای جدید غرب در عرصه های صنعتی و فکری آشنا شدند و نقش قابل توجهی در تأسیس ادارات و خدمات جدید، از جمله تلگراف و اداره مخابرات و نیز استقرار مشروطیت در ایران ایفا کردند. امروزه در نزد بسیاری شهرت اصلی این خاندان به سبب صادق هدایت نویسنده معاصر است که از همین خانواده بود. علاوه بر وزرا، نمایندگان مجلس و دیپلمات های معروفی که از این خانواده بودند، افراد صاحب نامی چون علی اکبر دهخدا، صادق چوبک و بیژن جلالی نیز با خانواده هدایت نسبت خویشاوندی داشتند.
رضاقلی خان هدایت، نویسنده، شاعر و معلم مظفرالدین شاه قاجار
علی قلی خان مخبرالدوله، وزیر پست و تلگراف، وزیر علوم و رئیس دارالفنون
جعفرقلی خان نیرالملک، وزیر علوم و رئیس دارالفنون
حسین قلی خان مخبرالدوله، وزیر پست و تلگراف
مهدی قلی هدایت، نخست وزیر ایران
مرتضی قلی خان صنیع الدوله، اولین رئیس مجلس شورای ملی ایران
محمدقلی خان مخبرالملک، نمایندهٔ دورهٔ نخست مجلس شورای ملی و وزیر دارایی
غلامرضاخان مخبرالدوله، وزیر پست و تلگراف، فرماندار همدان
مصطفی قلی کمال هدایت، نمایندهٔ تهران در دورهٔ نخست مجلس شورای ملی، وزیر پست و تلگراف، وزیر امورخارجه وزیرمختار ایران در سوئیس
حسنعلی کمال هدایت، وزیر پست و تلگراف، وزیر تجارت و فوائد عامه و وزیر دارایی
رضاقلی هدایت، رئیس دارالفنون، وزیر پست و تلگراف، وزیر معارف و کفیل دیوان عالی کشور
اعتضادالملک هدایت، رئیس دفتر محمدعلی فروغی
کریم هدایت، رئیس بیمارستان ارتش
ارتشبد عبدالله هدایت، رئیس دانشگاه جنگ و دانشکده افسری، وزیر جنگ
عیسی هدایت، رئیس دانشگاه جنگ
صادق هدایت، نویسنده، مترجم و روشنفکر
محمود هدایت، قاضی، نقاش و مترجم
خسرو هدایت، معاون پارلمانی نخست وزیر، سفیرکبیر ایران در بلژیک
علیقلی هدایت، نماینده مجلس شورای ملی و مؤسس کارخانه صنایع غذایی یک و یک
سلیمان هدایت، نظامی و دارنده نشان لژیون دونور
جهانگیر هدایت، نویسنده
سیما هدایت، نویسنده
در دوره قاجار نسب این خانواده را به کمال خجندی، عارف و شاعر قرن هشتم هجری قمری، می رساندند.
در دوره قاجار مردان خانواده هدایت، مانند بسیاری، به القاب درباری خوانده می شدند. در سال ۱۹۲۵ که بر اساس مصوبات مجلس شورای ملی، استفاده از القاب ممنوع شد و داشتن نام خانوادگی اجباری گردید، بیشتر اعضای خانواده، نام هدایت را که تخلص نیای آنان رضاقلی خان هدایت طبرستانی بود، برگزیدند. نصرالملک هدایت و فهیم الدوله هدایت، فرزندان حسین قلی خان مخبرالدوله نام خانوداگی «کمال هدایت» را انتخاب کردند که «کمال» برگرفته از نام کمال خجندی بود.
اسماعیل کمال جد اعلای خانواده هدایت از بزرگان چهارده هزارجریب مازندران بود ، که امروزه تبدیل به شهری در شهرستان دامغان شده است . او در زد و خوردهای مابین قاجاریه و زندیه شرکت داشت و در بهار سال ۱۷۷۹ میلادی به دستور زکی خان زند کشته شد. آقا هادی فرزند او به ریاست عمله خلوت و صندوقداری آقامحمدخان قاجار رسید. او پس از آقامحمدخان به ملازمت فتحعلی شاه درآمد و به همراه او به خراسان رفت. آقاهادی علاوه بر این به سبب ازدواج خواهرش، حاجیه اُستاد، با فتحعلی شاه، با شاه نسبت خویشاوندی داشت. آقاهادی در سال ۱۲۱۵ هجری قمری به صاحب جمعی کل دیوان فارس رسید و هنگامی که حسینعلی میرزا فرمانفرما حاکم فارس بود در ۱۲۱۸ هجری قمری درگذشت. فرزندش رضاقلی خان در این زمان خردسال بود و به همراه مادرش نزد بستگان مادری خود در بارفروش زندگی می کرد. یک سال بعد (۱۲۱۹) مادر رضاقلی خان به قصد زیارت مکه عازم شیراز گردید. او در شیراز با محمدمهدی خان مازندرانی ازدواج کرد و سفر خود را در پیش گرفت، ولی در میانه راه درگذشت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با خاندان هدایت

خاندان هدایت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی خاندان هدایتنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خاندان هدایت   • مفهوم خاندان هدایت   • تعریف خاندان هدایت   • معرفی خاندان هدایت   • خاندان هدایت چیست   • خاندان هدایت یعنی چی   • خاندان هدایت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خاندان هدایت
کلمه : خاندان هدایت
اشتباه تایپی : ohknhk inhdj
عکس خاندان هدایت : در گوگل


آیا معنی خاندان هدایت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )