انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1063 100 1

خاندان وثوق

خاندان وثوق در دانشنامه اسلامی

خاندان وثوق
این خاندان نیز مانند خانواده های قوام، شکوه، ارفع قوامی منسوب به میرزاهاشم از فرزندان میرزامحسن آشتیانی می باشند. هاشم خان در دربار آقامحمدخان به فرماندهی سواران مازندران منصوب شد و فرزند او میرزاتقی خان قوام الدوله به مناصب بزرگ در زمان محمدشاه و ناصرالدین شاه منصوب گردید.
میرزاحسن خان فرزند ارشد میرزاابراهیم خان معتمدالسلطنه پسر میرزامحمد قوام الدوله، پسر میرزاتقی قوام الدوله، پسر آقاهاشم آشتیانی، پسر آقامحسن آشتیانی و خواهرزاده حاج میرزاعلی خان امین الدوله (صدراعظم مشهور مظفرالدین شاه قاجار بود). وی در فروردین ۱۲۵۴ش (ربیع الاول ۱۲۹۲ق) متولد شد. او از هفت سالگی به فراگرفتن درس فارسی و مقدمات عربی پرداخت و در جوانی در مدرسه مروی قسمتی از فلسفه را نزد شیخ علی نوری و قسمتی از فقه را نزد سید عبدالکریم لاهیجی فراگرفت و سپس به آموختن زبان فرانسه و تتبع در ادبیات فارسی پرداخت.
خانواده
وی از همسر اول خود یک پسر و هشت دختر داشت که عبارتنداز: افسر همسر دکتر امیراعلم، عشرت همسر امیراکرم قراگزلو، توران همسر یدالله عضدی، ملکه وثوق همسر نظام الدین امامی، قمر همسر دکتر جواد آشتیانی، منصوره همسر دکتر معاون، بتول همسر دکتر امینی، مهین همسر سابق دکتر طبا و بعداً همسر غلام اسفندیاری و پسرش علی وثوق که در نخست وزیری دکتر امینی مدتی معاون نخست وزیر بود. وثوق الدوله در اواخر عمر با یک خانم جوان ازدواج کرد که از او نیز دو فرزند داشت.
ورود به سیاست
در ۱۳۱۳ق از طرف ناصرالدینشاه وثوقالدوله لقب گرفت. (البته دو سال قبل یعنی در ۱۸۹۵م لقب «وثوقالملک» گرفته بود) و در کنار پدر به استیفای آذربایجان پرداخت. در شعبان ۱۳۲۴ش و همگام با مشروطهخواهان به مجلس اول شورای ملی راه یافت و به نیابت ریاست و نیز ریاست کمیسیون مالیه و بودجه مجلس رسید. از این پس برادرش (قوام-حضور) با پدر همکاری میکرد و رفته رفته استیفای آذربایجان به قوام حضور (عبدالله وثوق) محول شد. در اینوقت وثوقالدوله کردستان و خمسه را هم ضمیمه آذربایجان کرده بود. اهمیت کمیسیون مالیه در مجلس اول از آن جهت بود که مامور جرح و تعدیل حقوقات مردم بود. پس از توپ بستن مجلس در ۱۳۲۶ق بدون شغل در تهران زندگی میکرد. در فتح تهران در ۱۳۲۷ق اول دفعه وزیر مالیه شد و تا ۱۳۳۵ق اغلب وزیر مالیه یا خارجه بود. در ۱۳۳۵ق به ریاست وزراء منصوب گردید و بعد از ده ماه منفصل گردید. از دیگر کارهای وثوق در این کمیسیون به همراه سایر اعضای آن، کاهش حقوق اعضای خاندان سلطنتی در شوال ۱۳۲۵ق (زمان محمدعلی شاه) بود. تحرکات خیابانی در زمان وزارت خارجه وثوق رخ داد. همچنین یکی از اعضای محکمه انقلابی شیخ فضلالله نوری، وثوقالدوله فراماسونر بوده است. کابینه او که کابینه هفتم از ابتدای جنگ و کابینه چهل و چهارم از ابتدای مشروطیت بود معروف به کابینه قرارداد بود. به گفته بهار کابینه وثوق دو سال خوب کار کرد. غائله گیلان و اصفهان و کاشان ختم شد. غائله تبریز هم میرفت حل شود که دولت سقوط کرد و دولت مشیرالدوله روی کار آمد. ضربت جدید در این دو سال و اختلاف جدید مربوط به عقاید افراد، راجع به قرارداد و هرج و مرج بعد از آن بود. در باب غائله گیلان ابتدا وثوقالدوله محسن صدر (صدرالاشراف) را که از اعضای کابینهاش بود مامور کرد تا میرزاکوچک خان جنگلی را با مذاکره به همراهی با دولت وادارد. عمده کاری که وثوقالدوله شروع کرد دستگیری افراد کمیته مجازات بود. کمیتهای که با انگیزههای شخصی و حس وطن-دوستی شروع به کشتن افراد مورد سوءظن خود میکردند. سرانجام با عزم وثوقالدوله در ۱۲۹۷ ش بساط یکساله این کمیته برچیده شد و غیر از دو نفر از عاملین که فرار کردند بقیه اعدام یا تبعید شدند. از دیگر اقدامات او میتوان به دستگیری و مجازات یاغیان و گردنکشان و غارتگران اموال مردم و نیز اعزام نمایندگانی به کنفرانس صلح پاریس نام برد.
وثوق و قراداد
...

ارتباط محتوایی با خاندان وثوق

خاندان وثوق را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خاندان وثوق   • مفهوم خاندان وثوق   • تعریف خاندان وثوق   • معرفی خاندان وثوق   • خاندان وثوق چیست   • خاندان وثوق یعنی چی   • خاندان وثوق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خاندان وثوق
کلمه : خاندان وثوق
اشتباه تایپی : ohknhk ,e,r
عکس خاندان وثوق : در گوگل


آیا معنی خاندان وثوق مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )