برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1215 100 1

خان والده

معنی خان والده در لغت نامه دهخدا

خان والده. [ ل ِ دَ ] (اِخ ) نام محلی است به اسلامبول که اغلب تجارایرانی در آنجا مسکن دارند. (از پاورقی ص 321 تاریخ ادبیات پروفسور ادوارد براون ترجمه ٔ رشید یاسمی ).

معنی خان والده به فارسی

خان والده
نام محلی است باسلامبول که اغلب تجار ایرانی در آنجا مسکن دارند .

خان والده در دانشنامه ویکی پدیا

خان والده
خانِ والده نامی است که در نوشته های فارسی به کاروان سرای بزرگ ملکه مادر (به ترکی عثمانی: بیوک والده هان. به ترکی Büyük Valide Han) گفته شده است. خان والده کاروان سرای بزرگی در بازار بزرگ استانبول است. این کاروان سرا را کوسم سلطان در سده شانزدهم میلادی بنا کرد.
این کاروانسرا و محله اطراف آن سال ها محل زندگی ایرانیان مقیم استانبول و جای اقامت بازرگانان ایرانی بود که به طور عمده از خوی، تبریز و شبستر به استانبول می آمدند. در دوران سلاطین عثمانی و پیش از ممنوع شدن مراسم مذهبی در دوران آتاتورک، شیعیان و به ویژه ایرانیان مقیم استانبول مراسم عزاداری محرم و سینه زنی و قمه زنی را در این کاروان سرا برپا می کردند و اهالی استانبول و خارجیان به تماشای انان می آمدند.
در صحن بزرگ میانی این کاروانسرا مسجد ایرانیان قرار دارد که همچنان دایر است و زیر نظر موسسه خیریه ایرانیان ترکیه اداره می شود.
سید حسن تقی زاده و دیگر نویسندگان مجله کاوه در مقالاتی که در نقد کوشش های تجدد خواهانه ادبی تقی رفعت و دیگران می نوشتند از آثار آنان با نام ادبیات خان والده نام می بردند که اشاره ای است به دوران اقامت برخی از نویسندگان تجددخواه آن دوره، به خصوص تقی رفعت، در استانبول و احتمالا در خان والده.
عکس خان والده


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با خان والده

خان والده را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خان والده   • مفهوم خان والده   • تعریف خان والده   • معرفی خان والده   • خان والده چیست   • خان والده یعنی چی   • خان والده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خان والده
کلمه : خان والده
اشتباه تایپی : ohk ,hgni
عکس خان والده : در گوگل

آیا معنی خان والده مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )