انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 941 100 1

خاورمیانه

/xAvarmiyAne/

معنی خاورمیانه به فارسی

خاورمیانه
آسیای باختری، کشورهای ایران عربستان عراق هند، افغانستان پاکستان شرق میانه وشرق وسطی هم گویند

خاورمیانه در دانشنامه اسلامی

خاورمیانه
خاورمیانه، منطقه ای در غرب آسیا و شمال افریقا است.
اصطلاح خاورمیانه را برای نخستین بار آلفرد ماهان (مورخ و جغرافیدان وابسته به نیروی دریایی امریکا )، در ۱۳۲۰/ ۱۹۰۲ به کار برد. او که از قاره اروپا به این منطقه می نگریست، این اصطلاح را به منطقه پیرامون خلیج فارس اطلاق کرد، زیرا از نظر او اصطلاح خاور نزدیک و خاور دور برای این منطقه مناسب به نظر نمی رسید. در ۲۰ ربیع الاول ۱۳۲۹/ ۲۲ مارس ۱۹۱۱، لرد کرزن در مجلس اعیان انگلستان به هنگام بررسی مسائل ایران ، ترکیه و خلیج فارس این اصطلاح را به کار برد و در جنگ جهانی اول (۱۹۱۴ـ۱۹۱۸)، نیروهای متفقین اعزامی به عراق که از طریق هند هدایت می شدند، نیروهای خاورمیانه نامیده شدند. همچنین در آغاز جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵)، ستاد فرماندهی نظامی انگلیس در قاهره ، ستاد کل فرماندهی خاورمیانه نام گرفت و به تدریج این اصطلاح در میان عموم رایج شد.
← حدود جغرافیایی خاورمیانه
اندیشه ملیگرایی در نیمه دوم قرن سیزدهم/ نوزدهم به خاورمیانه راه پیدا کرد و منشأ بسیاری از تحولات خاورمیانه گردید. فروپاشی حکومت عثمانی و شکل گیری دولتهای جدید و همچنین تأسیس مدارس جدید و افزایش آگاهیهای سیاسی، در تقویت ملی گرایی در جهان اسلام، به ویژه در خاورمیانه، مؤثر بود که به طور همزمان سبب پیدایش ملی گرایی عرب ، ترک ، ایرانی و یهودی در این منطقه شد ملی گرایی عرب پس از جنبش ترکهای جوان در ۱۳۲۶، در واکنش به سیاست ترکسازی عثمانیها تقویت شد. تأسیس احزاب و جمعیتهای مختلف در شهرهای بیروت ، دمشق ، بغداد و قاهره در گسترش ملی گرایی عرب و اعمال فشار بر سران عثمانی مؤثر بود. برخی از آن ها خواهان خودمختاری در چهارچوب حکومت عثمانی شدند و شماری دیگر خواهان تحول در حکومت عثمانی و حتی جدایی از آن بودند. ملی گرایی ترک که با جنبش ترکهای جوان، خود را جنبشی اصلاح طلب معرفی کرد، با گرایشهای پانترکیسم تندرو، سبب تحریک تمایلات تجزیه طلبانه ملیتهای دیگر شد. ملی گرایی ترک پس از جنگ جهانی اول تقویت گردید و مبنای تأسیس جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال آتاتورک شد.
← ملی گرایی ایرانی
پیش از آغاز جنگ جهانی اول، چهار نوع قلمرو سیاسی در خاورمیانه وجود داشت که عبارت بودند از: قبیلهای، کشور مستقل، حکومت هایی با قلمرو گسترده، و مستعمراتی.۱) قلمرو قبیلهای، شامل کوچنشینان و یکجانشینان بود که در مجاورت چراگاهها سکونت داشتند، مرزهای این قلمرو بهطور دقیق مشخص نبود.۲) کشور مستقل، به هر واحد سیاسی که نه قبیلهای بود و نه گسترده اطلاق می شد. دولتها در این کشورها به اخذ مالیات ، اجرای قوانین و تأسیس ارتش منظم اقدام می کردند.۳) امپراتوریها و حکومتهای دارای قلمرو گسترده، که با لشکرکشی و تسلط بر سایر واحدهای سیاسی موجود به وجود آمده بودند.۴) قلمروهای مستعمراتی، که در نتیجه رقابت قدرتهای بزرگ استعماری در قرون اخیر، شکل گرفتند.
← جنگ حکومت عثمانی بر ضد متفقین
...

خاورمیانه در دانشنامه ویکی پدیا

خاورمیانه
خاورمیانه بزرگ یک اصطلاح سیاسی است که توسط دولت بوش ابداع گردید. خاورمیانه بزرگ گاهی اوقات "خاورمیانه جدید" یا "طرح خاورمیانه بزرگ" خوانده می شود.
آشپزی خاورمیانه یا آشپزی غرب آسیا به آشپزی کشورهای مختلف و مردم منطقه خاورمیانه و غرب آسیا اطلاق می شود. آشپزی این منطقه ضمن دارا بودن تنوع از درجه بالایی از همگونی نیز برخودار است. برخی از افزودنی های معمول این آشپزی عبارتند از: زیتون و روغن زیتون، نان پیتا، عسل، دانه کنجد، خرما، سماق، نخود، نعناع و جعفری.
سیاست دفاع از  یکپارچه سازی اقتصادی خاورمیانه  باهدف صلح و ثبات و رفاه خاورمیانه که تنها می تواند در دراز مدت از طریق همکاری های اقتصادی منطقه ای پایدار بماند.
سازمان دارای مقام مشورتی خاص از شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC)
فهرست بزرگترین کلان شهرهای خاورمیانه با جمعیتشان بر طبق منابع مختلف که شامل شهرهایی با جمعیت بالای ۱٫۵ میلیون نفر می باشد.
بانک خاورمیانه بانک ایرانی می باشد، که در سال ۱۳۹۱ به عنوان هجدهمین بانک خصوصی کشور تأسیس شد. مؤسس و مدیرعامل این بانک پرویز عقیلی کرمانی است که پیش از این مدیرعامل بانک کارآفرین بود. این بانک در حال حاضر دارای سیزده شعبه در ایران است که نه شعبه در تهران و چهار شعبه در اصفهان و تبریز، شیراز و مشهد می باشد.
نماد معاملاتی بانک خاورمیانه در روز ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ در بازار بورس تهران گشایش یافت. جهت گیری کلی بانک خاورمیانه در راستای ارایه خدمات و تسهیلات به شرکت های کلان و خاص بوده و کمتر قصد پرداخت تسهیلات خُرد را دارد.
این نوشتار مروری کلی بر تاریخ خاور میانه است. برای فراگیری بهتر موضوع، تعریف منطقه را در نوشتار خاور میانه ببینید.
جنبش های حقوق زنان در منطقه خاورمیانه از دو سده پیش وجود داشته است و هر کشور یا قوم به فراخور شرایط اجتماعی و سیاسی خود شاهد جنبش های اجتماعی برای به دست آوردن حقوق زنان و از بین بردن موقعیت فرودست زنان بوده است.
جنگ های عثمانی در خاورمیانه به سلسله درگیری هایی اطلاق می شود که در شام ، آناتولی ، میان رودان و قفقاز درگرفت.
در اوت ١٤٠٠ میلادی ، تیمور لنگ به خاک عثمانی یورش برد و در نبرد آنکارا به سال ١٤٠٢ میلادی بر ترکها غلبه کرد. جنگ بعدی در این ناحیه در ١٥ اوت ١٤٦١ میلادی رخ داد که اوزون حسن با مغلوب کردن سلسله اسفندیاریان ، موفق شد امپراتوری طرابوزان را از میان ببرد.
زمانی که سلطان بایزید دوم به حکومت عثمانی رسید ، با شورش برادرش ، جم سلطان ، و ادعای او در مورد سلطنت مواجه شد. جم که از حمایت مملوکان مصر برخوردار بود ، با کمک نیروی نظامی آنان به عثمانی هجوم برد ولی پس از شکست ، به رودس گریخت.
در زمان سلطان سلیم دوم ، جنگ با مملوکان دوباره آغاز شد و این بار به سقوط مصر و تسلط عثمانی ها بر آنجا انجامید. همچنین ، سلطان سلیم با پیروزی بر صفویان در نبرد چالدران ، درگیری های طولانی با ایران را آغاز کرد. (جنگ های ایران و عثمانی)
حراج کریستی خاورمیانه سالانه دوبار توسط خانه حراج کریستی در دبی برگزار شده و عمدتا آثاری از هنر معاصر کشورهای خاورمیانه در آن عرضه می شود. هنرمندان ایرانی در دوره های مختلفی از این حراج رکورد دار بوده اند.فرهاد مشیری، کوروش شیشه گران، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، شیرین نشاط، سهراب اسکندری کلهر، فرامرز پیلارام، رضا درخشانی، صداقت جباری، رکنی حائری زاده، صادق تبریزی،عذرا عقیقی ، گلناز فاتحی و مسعود عربشاهی برخی از هنرمندانی بودند که آثارشان در این حراجی عرضه شده است.
موفقیت هنرمندان ایرانی سبب شده است که این موسسه آثار ایرانیان را در اروپا نیز عرضه کند.
جکوی انگشت کوتاه خاورمیانه (نام علمی: 'stenodactylus doriae') گونه ای جکو است که در نواحی بیابانی یا ساحلی خشک، در تپه های شنی کوچک با پوشش گیاهی بوته ای پراکنده و اندک و در کشورهای ایران، عراق، عربستان، امارات، عمان، اردن زندگی می کند.
دانشگاه خاورمیانه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
دانشگاه خاورمیانه؛ دانشگاهی در آنکارا، کشور ترکیه
دانشگاه فنی خاورمیانه قبرس شمالی؛ دانشگاهی در کاپوتی، کشور جمهوری ترک قبرس شمالی
مختصات: ۳۹°۵۳′۲۹″ شمالی ۳۲°۴۷′۰۵″ شرقی / ۳۹.۸۹۱۳۹° شمالی ۳۲.۷۸۴۷۲° شرقی / 39.89139; 32.78472
دانشگاه فنی مهندسی خاورمیانه (در انگلیسی: Middle East Technical University و در ترکی:Orta Doğu Teknik Üniversitesi) به عنوان یک دانشگاه و مرکز تحقیق در آنکارا و ترکیه واقع شده است. آموزش و تحقیقات انجام شده در این دانشگاه بیشتر در زمینه های مهندسی و علوم پایه است و زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی می باشد.
دیزنی کانال خاور میانه زیر مجموعه ای از شرکت والت دیزنی متعلق به کانال دیزنی (کانال تلویزیونی) که خاورمیانه و آفریقای شمالی را پوشش می دهد.
سیاست آب در خاورمیانه به کنترل آب در خاورمیانه می پردازد که منطقه ای خشک است و در آن مسئلهٔ استفاده، ذخیره، کنترل و تخصیص آب اهمیت بنیادی دارد.
تایدواتر خاورمیانه، شرکت ایرانی است، که در زمینه ارائه خدمات بندری، دریایی و کشتیرانی، لایروبی، ترانزیت، عمران و فناوری اطلاعات فعالیت می نماید. این شرکت در حال حاضر، یکی از شرکت های زیرمجموعه بانک مهر اقتصاد میباشد. این شرکت در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۴۷ با سرمایه ده میلیون ریال و با هدف فعالیت در زمینه های نصب و تعمیر لوله های زیر دریایی، ساخت اسکله و حوضچه های تعمیراتی و نیز حمل ونقل دریایی، در شهر تهران به ثبت رسید.
شورش ها غذا در خاورمیانه (انگلیسی: Food riots in the Middle East) شورش ها غذا به اعتراضات و تنش های اجتماعی اطلاق می شود که به دلیل کمبود مواد غذایی و قیمت بالای مواد در سطح جامعه بوجود می آید. در قرن بیستم و بیست و یکم چندین شورش غذا در کشورهای خاورمیانه بوجود آمد.
دلایلی که به شورش غذا منجر شده می توانند ذخیره مواد غذایی، تورم و ضعف اقتصادی در یک کشور باشد. شورش های غذا حتی به خیزش های اجتماعی نیز منجر شده است. مانند شورش سال ۱۹۸۸ در الجزایر. شورش غذا همچنین به صورت انتقاد از ریاضت کشی اقتصادی، و سیاست های تعدیل ساختاری مرتبط با صندوق بین المللی پول نیز نمود پیدا می کند. شورش نان در سال ۱۹۷۷ در مصر یکی از این نمونه هاست.
ابن رحیق
ابوریحان بیرونی
عبدالرحمان صوفی
شیخ بهایی
مولانا عبدالعلی بیرجندی
احمد بن کثیر فرغانی
ابو سعید گرگانی
ابپالفضل هروی
عمر خیام
محمد خوارزمی
ابو محمود خجندی
حبش حاسب
نوبخت اهوازی
ابن هیثم
ابن طفیل
احمد بنو موسی
محمد بنو موسی
حسن بنو موسی
احمد نهاوندی
ابو حامد احمد بن محمد ساجانی
شمس الدین سمرقندی
الغ بیگ
قطب الدین شیرازی
قورباغه درختی خاورمیانه (نام علمی: Hyla savignyi) نام یک گونه از خانواده قورباغه های درختی حقیقی است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های خاورمیانه

خاورمیانه منطقه ای است که سرزمین های میان دریای مدیترانه و خلیج فارس را شامل می شود. خاورمیانه بخشی از آفریقا-اوراسیا یا به طور خاص آسیا شمرده می شود و در برخی موارد جزیی از آفریقای شمالی را در برمی گیرد.
• زمانی در خاورمیانه صلح برقرار خواهد شد که عشق عربها به فرزندانشان بیش تر از میزان نفرتی باشد که از ما دارند. نفل قول از "رسانه و خاورمیانه " نوشته پائول کارسون صفحهٔ ۱۰ -> گلدا مایر
• «من عاشق خاورمیانه هستم و به اندازه کافی خوش شانس بودم که به بازدید تعداد کمی از کشورها مانند مصر، لبنان، اردن و امارات متحده عربی رفتم.» -> نادیا علی
• «این روزها لنز دوربین عکاسان و فیلمبرداران از افغانستان تا شاخ آفریقا را نشانه گرفته است. این منطقه دستخوش اتفاقات زیادی است؛ از جنگ های شهری تا نبردهای هوایی نظیر آنچه در غزه شاهدیم… کشته شدن انسان ها در این محدوده، به یک امر عادی تبدیل شده است. تلویزیون را که روشن می کنیم با ده ها عکس و فیلم از آدم های غرقه در خون روبه رو می شویم. آن قدر همه چیز عادی شده انگار مرگ انسان ها، به راحتی آب خوردن شده است.» -> پل هانسن
• «در منطقه، گرفتار جریان های واپس گرایِ ارتجاعیِ خشونت گرایِ عقب مانده از زمان هستیم و غرب همین جریان ها را به عنوان نمونه هایی ذکر می کند و آن را خطری می داند که باید با آن مبارزه کرد و جالب آنکه بزرگترین حملهٔ آن ها به ایرانی است که اسلامش منادی جمهوری اسلامی است. غربیها از یک طرف برای رسیدن به اهدافشان به جریان های ارتجاعیِ واپسگرا کمک می کنند و از طرف دیگر با بزرگ جلوه دادن خطر اینها حمله خود را متوجه جایی می کنند که جریان ارتجاعی با آن دشمن است.» ۲۲ آوریل ۲۰۱۷/ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶؛ «در یکصدودهمین نشست تخصصی ماهانه بنیاد باران» -> محمد خاتمی

خاورمیانه در جدول کلمات

جاده بین خاورمیانه و چین
جاده ابریشم
دومین شرکت تجاری چین در خاورمیانه در دو سال گذشته
ایران
یکی از بزرگترین شهرک های خاورمیانه که در غرب و شمال غرب تهران و منطقه 5 شهرداری تهران قرار گرفته است
اکباتان

معنی کلمه خاورمیانه به عربی

خاورمیانه
الشرق الأوسط

خاورمیانه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی خاورمیانه

امیر ٢٢:١١ - ١٣٩٧/٠٨/٢٧
Midde Eaest
|

پیشنهاد شما درباره معنی خاورمیانهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خاورمیانه بانک   • نقشه کشورهای خاورمیانه   • کشورهای خاورمیانه عبارتند از   • خاورمیانه بزرگ   • خاورمیانه جدید   • شعب بانک خاورمیانه   • خاورمیانه کجاست   • خاور دور   • معنی خاورمیانه   • مفهوم خاورمیانه   • تعریف خاورمیانه   • معرفی خاورمیانه   • خاورمیانه چیست   • خاورمیانه یعنی چی   • خاورمیانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خاورمیانه
کلمه : خاورمیانه
اشتباه تایپی : oh,vldhki
آوا : xAvarmiyAne
نقش : اسم خاص مکان
عکس خاورمیانه : در گوگل


آیا معنی خاورمیانه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )