انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1012 100 1

خاکستری

/xAkestari/

مترادف خاکستری: به رنگ خاکستر، سربی رنگ، طوسی، خاکستری رنگ، خاکسترگون، آلوده به خاکستر، آغشته به خاکستر

معنی خاکستری در لغت نامه دهخدا

خاکستری. [ ک ِ ت َ ] (ص نسبی ) برنگ خاکستر. رنگ سربی. رنگ سنجابی. اَقتَم. (اقرب الموارد). رَمادی ّ. اَشهَب. شهباء. عَوهَق. (تاج العروس ).

خاکستری. [ ک ِ ت َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان کاریزنو بخش تربت جام شهرستان مشهد واقع در 54 هزارگزی شمال باختری تربت جام و 2 هزارگزی خاور مالرو عمومی تربت جام به فریمان. ناحیه ای است جلگه ای و گرمسیری دارای 208 تن سکنه که مذهبشان شیعه و زبانشان فارسی است. آب آنجا از قنات و محصولاتش غلات و پنبه و شغل اهالی زراعت و مالداری است و راه مالرو میباشد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

معنی خاکستری به فارسی

خاکستری
(صفت) منسوب به خاکستر برنگ خاکستر خاکستر گون سربی .
دهی است از دهستان کاریزنو بخش تربت جام شهرستان مشهد .
برنگ خاکستری
[ashy rot] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] نوعی بیماری قارچی که اولین نشانۀ آن لکه های کوچک فرورفتۀ خاکستری است که ممکن است گسترش یابد و موجب از بین رفتن گیاه شود
[grey propaganda] [علوم نظامی] تبلیغاتی که منبع مشخصی ندارد
[grayscale image] [مهندسی نقشه برداری] تصویری که در آن رنگ ها تنها سایه هایی از خاکستری هستند
حسن صورتی که رنگ آن چنان باشد که گوئی خاکستر بر آن مالیده باشند
دهی است از دهستان القورات بخش حومه شهرستان بیرجند
[grey attack, black-top] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] حملۀ سوسک چوب خوار به درختی که از مرگ آن دو یا چند سال گذشته و بدون شاخ و برگ است
[Lagenorhynchus obscurus] [زیست شناسی- علوم جانوری] گونه ای از تیرۀ دولفینیان و راستۀ آب بازسانان که بدنی خاکستری تیره تا روشن دارد
دهی است از بخش فریمان شهرستان مشهد .
[Brotogeris pyrrhopterus] [زیست شناسی- علوم جانوری] گونه ای از طوطی ایان و راستۀ طوطی سانان به رنگ سبز که نابالغ آن دایره ای کم رنگ تر از رنگِ سبز بدن بر روی صورت دارد و دایرۀ روی صورت بالغ آن خاکستری است
[grey water, grey wastewater, sullage] [مهندسی محیط زیست و انرژی] فاضلاب عاری از ادرار و مدفوع
[Halichoerus grypus] [زیست شناسی- علوم جانوری] گونه ای از تیرۀ فکیان و راستۀ گوشت خوارسانان که رنگ نرِ آنها عموماً سیاه با رگه های خاکستری و رنگ ماده خاکستری روشن با رگه های سیاه است
آن که موی به رنگ خاکستر دارد .
[Procellaria cinerea] [زیست شناسی- علوم جانوری] گونه ای از کبوتردریائیان و راستۀ کبوتردریایی سانان که پرهای دودی مایل به خاکستری یکدست دارد
[grey mould/ grey mold] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] بیماری قارچی ناشی از گونه های بوتریتیس (Botrytis) که به پوسیدگی نرم و تشکیل تودۀ خاکستری رنگ جُلینه در اندام های ذخیره ای منجر می شود

معنی خاکستری در فرهنگ معین

خاکستری
( ~.) (ص نسب .) به رنگ خاکستر.

معنی خاکستری در فرهنگ فارسی عمید

خاکستری
۱. آلوده به خاکستر.
۲. (اسم) از رنگ های ترکیبی، مرکب از سفید و سیاه.
۳. به رنگ خاکستر.
۴. (حاصل مصدر) [قدیمی، مجاز] فنا، نیستی.

خاکستری در دانشنامه ویکی پدیا

خاکستری
خاکِستَری به هرگونه طیف از رنگ های میان سیاه و سفید گفته می شود. در کل به رنگ سیاه، سفید، و پرده های گوناگونِ خاکستریِ میان آن دو، رنگ های خنثی گفته می شود.
فهرست رنگ ها
اگر نور سبز و شیء قرمز باشد رنگ حاصل مایل به خاکستری خواهد شد، برای این که نور رنگ مکمل بیشتری از شیء دارد که رنگ شیء را مهار می کند. رنگ خاکستری بیشتر در طبیعت و در صنعت مُد دیده می شود. تصاویری که در آنها تماماً از رنگ های خنثی استفاده شده، تصاویر سیاه وسفید یا تک فام نامیده می شوند.
نام این رنگ از مقایسهٔ آن با رنگی که معمولاً خاکستر دارد مشتق شده است.
با رنگ خاکستری معمولاً اندوه، افسردگی و ناامیدی تداعی می شود.
عکس خاکستری
خاکستری یک رنگ است.
خاکستری (فیلم ۱۳۷۹) فیلمی به کارگردانی مهرداد میرفلاح
خاکستری (فیلم ۱۳۵۶) فیلمی به کارگردانی مجید صفار
خاکستری (فیلم ۲۰۱۲) فیلمی به کارگردانی جو کارناهان
خاکستری همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
خاکستری فیلمی به کارگردانی مجید صفار و نویسندگی محمد صفار محصول سال ۱۳۵۶ است.
سعید راد
نوش آفرین
بلیش
علی سعادت
کاظم صادقیان
کاشانی
سیدفخرالدین
الیاس امینی
بهلولی
منیژه
محسن مهدوی
ایرج سمندی
زینل جوانی است تنها و با احوال مالیخولیایی، كه لكنت زیادی دارد و كارش گرفتن عكس برای روزنامه و نوشتن داستان برای مجلات است. زینل فكر و توجه اش به مینو، منشی شركتی، است كه محل كارش در نزدیک آپارتمان او قرار دارد. او مینو را می رباید و وی را در خانه ی ییلاقی عمویش امجد، در خارج از شهر، زندانی می كند. كوشش های مینو برای فرار نتیجه ای نمی دهد، تا این که یک مرد مسلح زخمی جلو اتومبیل زینل را می گیرد و با تهدید از او می خواهد كه او را در ویلایش جا بدهد. مرد از هوش می رود و زینل او را به بيمارستان می رساند و می گریزد. مینو برای رهایی از دست زینل وانمود می کند كه به او علاقمند است؛ اما در موقعیتی كه چند تن از روستاییان و ژاندارم ها برای رها کردن او تلاش کرده اند با زینل گلاویز می شود و می گریزد. زینل در موقع تعقیب مينو به ضرب گلوله ی ژاندارمی از پا در می آید.
خاکستری فیلمی به کارگردانی مهرداد میرفلاح، نویسندگی تهمینه میلانی و تهیه کنندگی علی رضا بهشتی محصول سال ۱۳۷۹ است.
این فیلم، داستان یک زوج دانشجوست که قصد ازدواج دارند و به دلیل این که از دو خانواده سنتی و غیرسنتی هستند با مشکل روبرو می شوند. درگیری بین دو خانواده که هریک می خواهند شرایط خود را تحمیل کنند موجب دردسر برای زوج جوان می شود.
فیلم خاکستری در پنجمین دوره جشن خانه سینما (۱۳۸۰) حضور داشته است.
خاکستری (به انگلیسی: The Grey) نام فیلمی است به کارگردانی جو کارنهان. این فیلم محصول ۲۰۱۱ و در ژانر تریلر روانشناسانه است. فیلمنامهٔ خاکستری برپایهٔ رمانی به نام Ghost Walker اثر ایان مکنزی جفرز و با هم کاری نویسندهٔ رمان و کارگردان نگاشته شده است. از بازیگران این فیلم می توان از لیام نیسون و فرانک گریلو نام برد.
لیام نیسون
فرانک گریلو
دلمرت ملرنی
دالاس رابرتز
جو اندرسن
مونسو آنوزی
جیمز بج دیل
جان رالف اتوی (با بازی لیام نیسون) در یک پالایشگاه در آلاسکا به پیشهٔ کشتن گرگ های خاکستری مزاحم کارکنان اشتغال دارد. او که همسرش را از دست داده تصمیم به خودکشی با شلیک گلوله به دهانش می گیرد، ولی از تصمیمش پشیمان می شود. روز پس از آن او با شماری از کارکنان استخراج کنندهٔ نفت سوار هواپیما می شود تا به منزل بازگردند، ولی هواپیما سقوط می کند و همهٔ سرنشینانش به جز هفت تن -که اتوی هم یکی از آنان است- کشته می شوند. بازماندگان خود در احاطهٔ سرما و گرسنگی می یابند، ولی به زودی درمیابند که مشکل بزرگتری دارند و آن مشکل وجود گله ای از گرگهاست.
گرگ ها دو تن از بازماندگان را می درند، دیگران برای نجات و با رهبری اتوی-که از گرگ ها شناخت دارد- به جنگلی در آن نزدیکی پناه می برند. در جنگل یکی دیگر از گرگ ها به گروه که دور آتش گردآمده اند می تازد، ولی آنان گرگ را کشته و در آتش پخته برای زدودن گرسنگی می خورند. شب هنگام آنان به بحث و گفتگو از جمله دربارهٔ باورهایشان می پردازند و اتوی می گوید که بی خداست ولی دوست داشت که می توانست ایمان آورد.
در روز پس از آن، نجات یافتگان به سوی جنوب رهسپار می شوند، برک (با بازی نونسو آنوزی) بر اثر هیپوکسی دچار هذیان گویی می شود و گروه با افروختن آتشی توقف می کنند. آنان باز به گفتگو می نشینند و از دلبستگی هایشان سخن می گویند، از جمله اتوی از پدر الکلی اش می گوید و شعری که او گفته و به دیوار آویخته بود.
خاکستری مجموعه شعری است از هوشنگ ایرانی که در خرداد ۱۳۳۱ در ۱۱۰ نسخه در ۲۵ صفحه منتشر شد.
این کتاب دومین مجموعه شعر هوشنگ ایرانی است. در سال ۱۳۳۱ چندین مجموعهٔ شعر نو منتشر می شود که دو مجموعه از این میان، به لحاظ نوآوری در شکل و محتوا، و عمق و پختگی و شور و حال، برتری چشمگیری نسبت به دیگر مجموعه ها دارد. این دو مجموعه «خاکستری» و «شعله ای پرده را برگرفت و ابلیس به درون آمد» هر دو از هوشنگ ایرانی هستند. مزیت این دو مجموعه بر مجموعهٔ پیشین ایرانی، اندک تحول زبانی اوست.
unio mystica
آ آ، یا «آ» بون نا «آ»، «یا»، بون نا آ اوم، آ اومان، تین تاها، دیژ داها میگ تا اودان: ها هوماهون: ها یندو: ها ها
خاکستری لیسه سانان (نام علمی: Glaucidae) نام یک تیره از لیسه دریایی است.
در یوفوشناسی خاکستری ها یا Greys گونه هایی از زیست فرازمینی هستند.
دگرزیست شناسی
در تعدادی از فیلم های سینمایی مربوط به موجودات فضایی، با الهام گرفتن از بیگانگان رازول، فضایی ها موجوداتی نحیف، با چشمانی درشت و مشکی رنگ و قد کوتاه نمایش داده شده اند که از این موجودات به عنوان خاکستری ها یاد می شود.
بیشتر مردم ایالات متحده و یوفوشناس ها، از خاکستری ها به عنوان موجوداتی باهوش اما مرموز یاد می کنند.
خاکستری ها نزدیک ترین گزینه برای توصیف بیگانگان هستند، زیرا ویژگی های فیزیکی آن ها به مشاهدات بیشتر افرادی که با فضایی ها برخورد داشته اند نزدیک است.
«۵ قسمت خاکستری» آلبومی از گروه موسیقی موسیقی هوی متال اسلیپ نات است که در سال ۲۰۱۴ میلادی منتشر شد.
این آلبوم در چارت های، استرالیا، آمریکا، سوئیس، در رتبه اول و در چارت های فرانسه، ایرلند، نروژ، دانمارک، فنلاند، سوئد، نیوزلند، پرتغال، اتریش، بریتانیا، جزو ده آلبوم اول قرار گرفت.
آب خاکستری، (به انگلیسی: Greywater) آب بازیافتی یا فاضلاب های خانگی، به آب های ضایعاتی (پساب) ایجاد شده توسط افراد در خانه ها یا ساختمان های اداری اطلاق می شود که دربرگیرندهٔ تمام جریان ها به استثنای فاضلاب خروجی از سرویس های بهداشتی (فاضلاب مدفوعی که به آن آب سیاه می گویند) استحصال شده از فعالیت های معمول روزانه نظیر رخت شویی، شستشوی ظروف و حمام کردن است، که می توانند برای اموری مثل آبیاری فضاهای سبز، سیفون توالت و ساختمان های نیازمند رطوبت زیاد همچون گلخانه ها، به مصرف مجدد برسند.
تصفیه آب
آب خاکستری یا فاضلاب های خانگی تفاوت های زیادی با فاضلاب توالتی دارند، زیرا مورد اخیر را با نام گنداب ها (یا آب سیاه) می شناسند که حاوی فضولات انسانی هستند.
آب خاکستری اصولاً نام خویش را از ظاهر تیره ای دریافت کرده اند، که حد واسط آب آشامیدنی با مفهوم «آب سفید» و «گنداب های توالتی» یا «آب سیاه» می باشند.
در سیاق خانگی، آب خاکستری همان آب های مصرفی حمام، دوش گرفتن، روشویی و ماشین های لباسشویی هستند، اما گاهی آب سینک آشپزخانه و ظرفشویی نیز از نظر فنی آب بازیافتی به حساب می آیند، اگر چه تمرکز بالای پسماندهای غذایی و شیمیایی به این معناست که این آب برای استفاده مجدد، کمتر مناسب است. کمیت بالغ بر ۶۵ الی ۷۵ درصد فاضلاب تولید شده در خانه ها آب خاکستری می باشد و این می تواند منبع مناسبی برای استفاده مجدد باشد چرا که رابطهٔ مستقیمی میان آب خاکستری تولید شده و آب مورد نیاز برای استفاده در فلاش تانک ها وجود دارد.
آهن خاکستری (انگلیسی: Gray iron) یا چدن خاکستری، نوعی از چدن است که دارای ریزساختاری گرافیتی می باشد. این نام بعلت رنگ خاکستری این محصول است که به دلیل وجود گرافیت در آن می باشد. آهن خاکستری بالاترین میزان چدن تولیدی را به خود اختصاص می دهد و اغلب بعلت وزن آن، مورد استفاده قرار می گیرد. آهن خاکستری اغلب برای محفظه هایی استفاده می شود که سختی آن، مهم تر از استحکام کششی آن می باشد، مانند موتورهای درون سوز، بلوک های سیلندر، محفظه پمپ، جک های سوپاپ، جعبه های الکتریکی و ریخته گری فلز.
آهوچه خاکستری (نام علمی: Mazama gouazoubira) نام یک گونه از سرده آهوچه است.
ادبیات خاکستری (به انگلیسی: Grey literature) به نوشته هایی اطلاق می شود که به راحتی از طریق مجاری معمول و ناشران قابل دسترس نیستند اما غالباً بکر و جدید هستند. اطلاعات این نوع از منابع معمولاً در منابع کتابشناختی قابل دسترس نیست و نمی توان آن ها را از کتاب فروشان یا از طریق اشتراک دریافت کرد. مدارکی که تحت عنوان گزارش فنی دسته بندی می شوند، از این دسته از منابع به شمار می آیند.
چهارمین کنفرانس ادبیات خاکستری در واشینگتن د ر اکتبر سال ۱۹۹۹، آن را به این صورت تعریف کرده است: «چیزی که در سطح دولتی، دانشگاهی، سازمان های تجاری و صنعتی به صورت چاپی یا الکترونیکی تولید شده است اما تحت کنترل ناشران تجاری نیست.»
باید توجه داشت که بین منابع زودگذر (ephemera) مثل یک تحقیق کلاسی دانشجو با ادبیات خاکستری تفاوت وجود دارد. منابع زودگذر ارزش حفظ و نگهداری ندارند در حالی که این گونه منابع ارزش این کار را دارند.
الیکایی چمنی خاکستری (نام علمی: Amytornis barbatus) نام یک گونه از سرده الیکایی چمنی است.
الیکایی خاکستری (نام علمی: Cantorchilus griseus) نام یک گونه از سرده کنارخوان ها است.
الیکایی درختی سینه خاکستری (نام علمی: Henicorhina leucophrys) نام یک گونه از سرده الیکایی های درختی است.
اکالیپتوس خاکستری (نام علمی: Eucalyptus cinerea) نام یک گونه از سرده اوکالیپتوس است.
بادخورک کفل خاکستری (نام علمی: Collocalia marginata) نام یک گونه از سرده بادخورک های لانه چسبی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با خاکستری

خاکستری در جدول کلمات

خاکستری
ارمد
خاکستری روشن
فیلی
پرنده ای با سر بلوطی رنگ | پیشانی و تارک زرد مایل به نخودی | بدن خاکستری و سینه صورتی رنگ
گیلار
پرنده ای خاکستری رنگ با منقاری دراز
هوبره
رنگ خاکستری با ته رنگ آبی
فیلی
رنگ خاکستری مایل به سیاه
سول
فلزی نرم و خاکستری رنگ
سرب

معنی خاکستری به انگلیسی

gray (صفت)
بی رنگ ، پیر ، کهنه ، باستانی ، خاکستری ، سفید ، سفید مایل بخاکستری ، سفید شونده ، رو به سفیدی رونده ، بد بخت
ashen (صفت)
خاکستری ، دارای رنگ خاکستری ، شبیه خاکستر ، مربوط به چوب درخت زبان گنجشک
ashy (صفت)
خاکستری
drab (صفت)
خاکستری ، کسل کننده
cinereous (صفت)
خاکستری ، خاکستری رنگ ، خاکستروار ، خاکستری مایل به ابی
grizzle (صفت)
خاکستری ، سرخ تیره

معنی کلمه خاکستری به عربی

خاکستری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی خاکسترینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خاکستری در جدول   • خاکستری لیتو   • خاکستری فیلم   • رنگ خاکستری مو   • فرق رنگ طوسی و خاکستری   • خاکستری فیلم ۲۰۱۲   • معنی خاکستری   • مفهوم خاکستری   • تعریف خاکستری   • معرفی خاکستری   • خاکستری چیست   • خاکستری یعنی چی   • خاکستری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خاکستری
کلمه : خاکستری
اشتباه تایپی : oh;sjvd
آوا : xAkestari
نقش : صفت
عکس خاکستری : در گوگل


آیا معنی خاکستری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )