انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1090 100 1

خداباوری

خداباوری در دانشنامه ویکی پدیا

خداباوری
خداباوری در کلی ترین حالت به معنای باور به وجود حداقل یک خدا و الهه می باشد. خداانگاری، یکتاپرستی، یکتاپرستی نوبتی، یکتاپرستی گزینشی، دوگانه پرستی، سه گانه پرستی، چندخدایی، خدافراگیردانی و همه خدایی؛ همگی می توانند به عنوان صورت های گوناگون خداباوری قلمداد گردند؛ هرچند این واژه عمدتاً به معنای یکتاپرستی به کار می رود.
خداباوری در برخی باورها در ارتباط مستقیم با خلقت گرایی می باشد اما در باورهایی مانند همه خدایی از جمله دیدگاه های مذهبی آلبرت انیشتین خداباوری ارتباطی با خلقت گرایی ندارد و خدا را خالق جهان نمی پندارند.
اعتقادی در الهیات به وجود یک خداوند است. برخی از انواع یکتاپرستی های مدرن شامل زرتشتی، مسیحیت، اسلام، اکنکار، یهودیت، بهایی و برخی از انواع هندوئیسم است.
چندخدایی گونه ای از خدا باوری با اعتقاد به وجود چندین خدا است.
خداباوری ندانم گرا، دیدگاهی فلسفی است که خداباوری و ندانم گرایی را در بر می گیرد. یک خداباور ندانم گرا، به وجودِ حداقل یک خدا، اعتقاد دارد؛ ولی معتقد است که پایه این گزاره، ناشناخته یا ذاتاً، ناشناختنی است. خداباور ندانم گرا ممکن است نسبت به ویژگی های خدایی که به آن معتقد است نیز، ندانم گرا باشد.
بی خدایی ندانم گرا
برهان علیت
دادارباوری
معرفت شناسی
ایمان
الهیات منفی
شرط بندی پاسکال
الهیات سکولار
حقیقت
جهان گرایی توحیدگرا
خدای ناشناخته
کتاب تاریخ خداباوری(به انگلیسی: A History of God) توسط کارن آرمسترانگنویسنده و پژوهشگر انگلیسی نوشته شده است. در این کتاب تاریخ سه سنت دینی توحیدی، یهودیت، مسیحیت، و اسلام در کنار آیین بودایی و آیین هندو شرح داده شده است.
در این کتاب کارن آرمسترانگ به شرح ماهیت خدا در سه دین توحیدی که ریشه همه آنها به حضرت ابراهیم می رسد پرداخته است. همچنین به چالش هایی اشاره می کند که در سه دین توحیدی و متون کتاب مقدس و عهد عتیق وجود دارد. کارن آرمسترانگ معتقد است علی رغم بحث های متعدد، هنوز نظریه ای رضایت بخشی عرضه نشده است که بتواند شرح دهد چرا بشر همواره با این چالش مواجه است که در کتاب مقدس تناقض هایی به چشم می خورد. در حال حاضر، بررسی تاریخ ادیان حاکی از این است که موجودات بشر از ابعاد روحانی نیز برخوردارند؛ و دلایلی هم مبنی بر این استدلال که انسان هوشمند، انسان دینی است نیز وجود دارد و افراد بشر به محض اینکه به خصوصیات انسانی می رسند، به ستایش خداوند می پردازند. کارن آرمسترانگ در این کتاب، سعی می کند نشان دهد که تاریخ نمی تواند واقعیت خدا را که توصیف ناپذیر است بیان کند، بلکه فقط شیوه اندیشه ای است که انسانها از زمان ابراهیم تا به امروز توانسته اند از طریق آن خدا را به تصویر دربیاورند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با خداباوری

خداباوری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خداباوری   • مفهوم خداباوری   • تعریف خداباوری   • معرفی خداباوری   • خداباوری چیست   • خداباوری یعنی چی   • خداباوری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خداباوری
کلمه : خداباوری
اشتباه تایپی : onhfh,vd
عکس خداباوری : در گوگل


آیا معنی خداباوری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )