انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1034 100 1

خرم آباد

/xorramAbAd/

معنی خرم آباد در لغت نامه دهخدا

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ] (اِ مرکب ) هر جای مزروع و دلکش. (ناظم الاطباء).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) نام قریه ای است از قرای بلخ. (معجم البلدان ).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) نام قریه ای است از قرای ری. (معجم البلدان ).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) شهری بوده است در خوزستان که شاپور ذوالاکتاف آنرا بنا کرد :
زبهر اسیران یکی شهر کرد
جهان رااز آن بوم پربهر کرد
کجا خرم آباد بد نام شهر
از آن بوم خرم کرا بود بهر.
فردوسی.

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) نام رودیست که از قریه ٔ باباکمال وارد نهاوند میشود و تا قریه ٔ طایمه جریان دارد. سرچشمه ٔ آن از کولانست. (یادداشت بخط مؤلف ).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) نام یکی از دهستانهای شهرستان شهسوار (تنکابن ) و همچنین نام قصبه ٔ مرکز دهستان است. این دهستان در قسمت جنوب و جنوب خاوری شهسوار واقع و هوای آن معتدل و مرطوب و آب قراء آن از رودخانه ٔ سه هزار و دوهزار معروف به چشمه کیله تأمین می گردد. محصول عمده ٔ دهستان مرکبات و برنج و چای میباشد. یک کارخانه ٔ چای سازی در آبادی بلده دایر است. راه شوسه ٔ چالوس از شمال دهستان و راه شوسه ٔ شهسوار بکارخانه ٔ چای سازی قلعه گردن ازوسط آن میگذرد. این دهستان از 47 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و جمعیت آن در حدود 14هزار نفر و مرکز دهستان خرم آباد و قراء مهم آن بلده ، سیاه زر، کاردگرمحله ، شیرج محله است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 3).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ](اِخ ) قصبه ٔ مرکزی دهستان خرم آباد شهرستان شهسوار، واقع در 5هزارگزی جنوب شهسوار. دشت ، معتدل ، مرطوب. آب از رودخانه ٔ چشمه کیله. محصول آن برنج و مرکبات و چای و جالیزکاری. شغل اهالی زراعت و کسب. راه شوسه به شهسوار دارد. در مرکز قصبه فلکه ای وجود دارد که چهار خیابان از آن منشعب میگردد: خیابان باختری بجاده ٔ شهسوار، خیابان خاوری به کاردگر محله ، خیابان شمالی براه قدیم شهسوار به پسکلایه ، خیابان جنوبی به کارخانه ٔ چای قلعه گردن. در حدود 140 باب دکان و مغازه در طرفین این چهار خیابان واقع شده و روزهای سه شنبه و شنبه بازار عمومی دارد. ادارات دولتی آن پاسگاه شهربانی ، فرهنگ ، آمار، دفتر پست ، شعبه ٔ کشاورزی و بهداری است. تابستان عده ای از ساکنین به ییلاق دوهزار و سه هزار میروند. سکنه ٔ مرزدشت ، مرزک ، نظرآباد، پسکلایه جزء خرم آباد منظور شده. این قصبه از دو محله ٔ بالا و پایین تشکیل شده است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 3).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) شهرستان خرم آباد یا منطقه ٔ لرستان ، یکی از شهرستانهای مهم استان ششم کشور بوده و خلاصه ٔ مشخصات آن بشرح زیر است :
حدود: از شمال به شهرستان نهاوند، از شمال خاوری بشهرستان بروجرد، از خاور برودخانه ٔ سزار و آب دورود مخمل کوه ، از جنوب خاور برودخانه ٔ صیمره و کبیرکوه ، از باختر برودخانه ٔ صیمره و شهرستان کرمانشاه ، از شمال باختر به بخش هرسین کرمانشاه.
موقعیت طبیعی : بطور کلی منطقه ٔ شهرستان خرم آباد یک منطقه ٔ کامل کوهستانی است که جهت رشته های متعدد و متوالی آن از شمال باختر بجنوب خاوری کشیده شده ، کوهها اکثر در موازات هم واقعند و جلگه های کوچکی بین کوههای مذکور بوجود آمده که در برخی نقاط وسعت آنها زیاد و در بعضی نقاط کم است. در دره و دامنه ٔ کوههای مذکور چشمه سارهای متعدد و پرآبی وجود دارد.
آب و هوا: هوای قسمتی از منطقه ٔ شهرستان (بخشهای طرحان ، چگنی ، ملاوی ، الوارپاپی ) گرمسیر و قسمت دیگر (بخشهای زاغه ، چقلوندی ، سلسله ، دلفان ) سردسیر و منطقه ٔ بخشهای ویسیان و حومه معتدل است. آبادیهای این شهرستان از رودخانه ،قنوات و چشمه سارها مشروب میگردد.
ارتفاعات : مرتفعترین کوه های شهرستان عبارتند از کوه گرون ، پونه ، دیمله ، سیاه کمر یا مخمل کوه ، اشترمل ، چقادزدان ، بزکن ، سرخه کوه ، مهراب کوه ، مشکین کوه ، سفیدکوه ، کوه وراز، ملاتخت ، گیالان ، هشتادپهلو، بهشت کوه و کوه طاف است.
رودخانه : سه رودخانه ٔ مهم در منطقه ٔ لرستان جریان داردکه کلیه ٔ رودهای کوچک و جویبارها به آن سه رودخانه منتهی میشوند و عبارتند از: 1 - رودخانه ٔ صیمره ، شعب متعدد آن از بخشهای چقلوندی ، هرو، سلسله ، دلفان ، طرهان ، چگنی ، خرم آباد سرچشمه گرفته به این رودخانه منتهی میگردند که مهمترین آنها رودخانه ٔ کشکان است. 2 -رودخانه ٔ زال ، جویبارهای قسمت گرمسیری لرستان وارد آن میشود. 3 - رودخانه ٔ مزار و دز، کلیه ٔ جویبارهای خاوری لرستان حدود سیلاخور، پاپی ، سگوند، زاغه وارد این رودخانه می شوند. رودهای مذکور سیلابی اند و بمحض نزول باران عبور از آنها مشکل میشود. چون در عمق زیادی جریان دارند تاکنون استفاده ٔ قابل ملاحظه ای از آنها بعمل نیامده ولی چنانچه در برخی نقاط سدبندی شود استفاده ٔ شایانی خواهند داشت.
سازمان اداری :شهرستان خرم آباد از 11 بخش بنام ویسیان ، ملاوی ، الوار گرمسیری ، پاپی ، زاغه ، چقلوندی ، سلسله ، دلفان ، طرهان ، چگنی و بخش حومه تشکیل شده ، جمع قراء و قصبات آن 1130 و جمعیت آن در حدود 259هزار نفر است. مذهب ساکنین شهرستان شیعه ٔ اثناعشری است و زبان مادری دهستانهای بیرالوند، حسنوند، دلفان ، لکی و فارسی و سایر بخشها و دهستانها لری است. ریشه ٔ اصلی زبان لکی و لری فارسی میباشد و اکثر سکنه بفارسی تکلم می نمایند.
محصولات : محصولات عمده ٔ شهرستان عبارتست از غلات ، صیفی ، حبوبات ، توتون ، میوه.
معادن : در قسمت جنوب خاوری منطقه بویژه کوهستان منطقه ٔ پاپی معادنی از قبیل ذغال سنگ ، قیر، گوگرد، سرب ، مومیایی ونفت وجود دارد. بعلاوه در قسمت شمالی لرستان معادن سرب و مس دیده شده همچنین در حومه ٔ شهر و بخش طرهان علائم معدن نفت موجود است و در اغلب نقاط معادن نمک و گچ نیز وجود دارد و در بعضی نقاط جهت مصرف حمل و استخراج میشود.
شغل زنان عشایر: بافتن قالیچه و جاجیم و سیاه چادر و طناب. راههای شوسه بشرح زیراست و همه از خرم آباد منشعب میگردد: خرم آباد به بروجرد، شوسه ٔ خرم آباد به اندیمشک ، خرم آباد به هرسین و کرمانشاه ، خرم آباد به کوهدشت ، خرم آباد به بروجرد از چقلوندی. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) شهر خرم آباد، مرکز لرستان ، یکی از شهرهای مهم استان ششم است. این شهر در 553هزارگزی جنوب باختری تهران واقع میباشد با مختصات جغرافیایی بشرح زیر: طول 48 درجه و 21 دقیقه وعرض 23 درجه و 33 دقیقه ، اختلاف ساعت با طهران 12 دقیقه و 18 ثانیه است ، یعنی اگر در طهران ساعت 12 باشدخرم آباد ساعت 11 و 47 دقیقه و 42 ثانیه است. فاصله ٔخرم آباد نسبت بشهر و قصبه های مجاور بشرح زیر است : بروجرد 111، اندیمشک 249، هرسین 144، نورآباد 16، الشتر 56، کوهدشت 98، چگنی 36، ملاوی 108، زاغه 41، چقلوندی 42هزار گز. از سبزه میدان مرکز شهر چهار خیابان تقریباً به چهار جهت اصلی منشعب و بنام های رضاشاه کبیر، شاهپور، خرم شاه و سربازخانه نامیده میشود. طرفین خیابانها نزدیک سبزه میدان مغازه و دکاکین وجود دارد و برخی از ساختمانهای آن قابل ملاحظه است. از چهار خیابان بالا چندین خیابان منشعب میشود که آبادتر از همه خیابان سوم اسفند است. آب آشامیدنی شهر از رودخانه ٔ خرم آباد تأمین میشود و سکنه ٔ خرم آباد طبق صورت اداره ٔ آمار در حدود 26هزار نفر است. در این شهر در حدود700 باب مغازه و دکان و دوهزار عمارت مسکونی وجود دارد. روشنایی شهر بوسیله ٔ مولد برق که با شرکت سهامی تشکیل شده تأمین می شود. خرم آباد مرکز لشکر 5 لرستان است و ادارات دولتی آن بشرح زیر است : فرمانداری ، دارائی ، شهربانی ، فرهنگ ، شهرداری ، آمار، پست و تلگراف ، ژاندارمری ، کشاورزی ، دادگستری ، ثبت اسناد، بهداری ،بانک ملی و یک باغ کشاورزی که در شمال باختری شهر واقع شده و بزمان رضاشاه احداث گردیده است. این باغ مورد توجه و محل تفرج و گردشگاه سکنه ٔ شهر میباشد.
ابنیه ٔ قدیمه : بناهای قابل ملاحظه ٔ تاریخی بشرح زیر میباشد: 1 - قلعه ٔ فلک الافلاک در جنوب باختری شهر روی تپه ای واقع شده و فعلاً لشکر از بنای مستحکم آن استفاده میکند. 2 - پل معروف چهل چشمه روی رودخانه ٔ خرم آباد که خیابانهای مرکزی را به خیابان شمشیرآباد متصل می نماید. 3 - پل شکسته معروف به پل شاهپوری در جنوب شهر واقع و چند چشمه ٔ آن برپاست و از بناهای شاهپور ذوالاکتاف میباشد. 4 - منار مرتفع واقع در یک کیلومتری جنوب خاوری شهر که تاریخ بنای آنرا بعهد سلاجقه نسبت میدهند، اطراف این بنا خرابه های زیادی مشاهده میشود و مشهور است که شهر قدیم خرم آباد در این مکان بوده. 5 - سنگ چهارپهلو بنام سنگ نوشته که نزدیک شهر و کنار راه خرم آباد به اهواز قرار دارد.بعلاوه در طول رودخانه ٔ کشکان آثار چندین پل معظم بنامهای پل معمولان ، پل دختر، پل گاومیشان ، پل مال و غیره وجود دارد که عموماً از آثار دوره ٔ ساسانیان بوده و فعلاً خراب است و پایه های آن حکایت از اهمیت و استحکام آن مینماید. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

خرم آباد.[ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از بخش ابرقوی شهرستان یزد واقع در 15هزارگزی جنوب ابرقو و 14هزارگزی جنوب راه ابرقو بفخرآباد و سریزد. این ده در جلگه واقع و معتدل است. آب آن از قنات و محصول آنجا غلات ، پنبه و تره بار و شغل اهالی زراعت و صنایع دستی زنان قالی بافی. راه فرعی است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 10).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از بخش حومه ٔ شهرستان یزد، واقع در 16هزارگزی شوسه ٔ یزد. این ده در جلگه واقع و معتدل است. آب آن از قنات ، محصول آن غلات و شغل اهالی زراعت ، صنایع دستی زنان کرباسبافی. راه فرعی است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 10).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) ده کوچکی است از بخش حومه ٔ شهرستان نائین واقع در دوهزاروپانصدگزی باختری نائین و 4هزارگزی شوسه ٔ نائین به کوهپایه. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 10).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) ده کوچکی است از دهستان گرکن بخش فلاورجان شهرستان اصفهان. جلگه ، معتدل.آب از زاینده رود و محصول آن غلات و شغل اهالی زراعت و راه فرعی است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 10).

خرم آباد. [خ ُرْ رَ ] (اِخ ) ده مخروبه ای است از بخش سمیرم بالای شهرستان شهرضا. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 10).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان کاریزنو بالاجام بخش تربت جام شهرستان مشهد، واقع در 15هزارگزی شمال مشهد و یک هزارگزی باختر راه مشهد به کبودگنبد. این دهکده در جلگه قرار دارد با آب و هوای معتدل. آب آن از قنات و محصولات آن غلات و چغندر. شغل اهالی زراعت و راه اتومبیل رو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان چناران بخش حومه ٔ شهرستان مشهد واقع در 56هزارگزی شمال باختری مشهد کنار راه مالرو عمومی مشهد به اخلمد. این ده در دامنه ٔ کوه واقع و معتدل است. آب آن از قنات و محصول آن غلات و چغندر و لوبیا می باشد. شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان کاریزنو بالاجام بخش تربت جام شهرستان مشهد واقع در 84هزارگزی شمال باختری تربت جام بر سر راه شوسه ٔ عمومی مشهد به تربت جام. این دهکده در جلگه قرار دارد با آب و هوای معتدل. آب آن از قنات و محصول آن غلات و پنبه. شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ](اِخ ) دهی است از دهستان مرکزی بخش قاین شهرستان بیرجند واقع در 45هزارگزی شمال قاین و 15هزارگزی باختراتومبیل رو قاین به رشخوار. این ده در جلگه قرار دارد و گرمسیر است. آب آن از قنات و محصول آن غلات و شلغم می باشد. شغل اهالی زراعت و مالداری و قالیچه بافی. راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است ازدهستان بالاخواف بخش خواف شهرستان تربت حیدریه ، واقع در 44هزارگزی شمال باختری رود و 8هزارگزی باختر سلامی. این ده در جلگه واقع و گرمسیر است. آب از قنات و محصول آن غلات و پنبه و شغل اهالی زراعت و گله داری و قالیچه و کرباس بافی. راه آن مالرو است و از سلامی می توان اتومبیل برد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مایوان بخش حومه ٔ شهرستان قوچان واقع در 37هزارگزی جنوب باختری قوچان سر راه مالرو عمومی قوچان به خرق. این ده در جلگه واقع و معتدل است. آب آن از قنات و محصول آن غلات و پنبه و کنجد و شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو و از ابراهیم آباد می توان بدانجا اتومبیل برد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان نقاب بخش جغتای شهرستان سبزوارواقع در 55هزارگزی خاور جغتای و 3هزارگزی شمال اتومبیلرو جغتای به سبزوار. جلگه ، معتدل. آب آن از قنات و محصول آن غلات و پنبه و کنجد و شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ )دهی است از دهستان رقه ٔ بخش بشرویه ٔ شهرستان فردوس واقع در 22هزارگزی باختر بشرویه و 8هزارگزی شمال مالرو عمومی بشرویه بگلشن. این ده در دامنه ٔ کوه واقع وگرمسیر است. آب آن از قنات و محصول آن غلات و پنبه وارزن و محصول باغی. شغل اهالی زراعت و کرباسبافی و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان ماروسک بخش سرولایت شهرستان نیشابور، واقع در 14هزارگزی جنوب خاوری چکنه بالا. این ده کوهستانی و معتدل است. آب آن از قنات و محصول آن غلات و پنبه و شغل اهالی زراعت و مالداری و راه آن مالرو است. مزرعه ٔ قلعه نوجزء این ده است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان دربقاضی بخش حومه ٔ شهرستان نیشابور واقع در 12هزارگزی جنوب خاوری نیشابور. این ده در جلگه واقع و معتدل است. آب آن از قنات و محصول آن غلات و شغل اهالی زراعت و مالداری. راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان کنارشهر بخش بردسکن شهرستان کاشمر واقع در 23هزارگزی جنوب بردسکن و سر راه مالرو عمومی بردسکن به نیگنان. این ده در جلگه واقع و معتدل است. آب آن از قنات و محصول آن غلات و پنبه وزیره ٔ سبز و گاورس و انگور است. شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) ده کوچکی است از دهستان حومه ٔ باختری رفسنجان واقع در 6هزارگزی شمال باختری رفسنجان و 5هزارگزی شمال شوسه ٔرفسنجان به یزد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 8).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) ده کوچکیست از دهستان سیریز بخش زرند شهرستان کرمان ، واقع در 40هزارگزی شمال باختری زرند و 6هزارگزی خاور فرعی زرند به راور. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 8).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) ده کوچکی است از دهستان سرنبان بخش زرند شهرستان کرمان ، واقع در 30هزارگزی شمال خاوری زرند و 10هزارگزی خاوری فرعی زرند به راور. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) ده کوچکی است از دهستان کوهبنان بخش راور شهرستان کرمان ، واقع در 93هزارگزی باختر راور کنار راه فرعی راور به یزد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 8).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) ده کوچکی است از دهستان سیرج بخش شهداد شهرستان کرمان ، واقع در 62هزارگزی جنوب باختری شهداد سر راه مالرو سیرج به کرمان. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 8).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان کوهک بخش کوهک شهرستان جهرم ، واقع در 20هزارگزی خاور جهرم و یکهزارگزی شوسه ٔ جهرم به لار. این ده کوهستانی و گرمسیری و آب آن از چشمه و محصولش خرما ولیمو و ذغال و انار و شغل اهالی زراعت و باغداری و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است کوچک از دهستان کربال بخش زرقان شهرستان شیراز، واقع در 62هزارگزی جنوب خاوری زرقان ، کنار راه فرعی بندامیر به سلطان آباد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان حومه ٔ بخش مرکزی شهرستان اهر واقع در 17هزارگزی جنوب باختری اهر و 6هزارگزی شوسه ٔ تبریز به اهر. این ده کوهستانی است. آب آن از چشمه و محصول آن غلات و حبوبات و شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی آن گلیم بافی و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 4).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مشکین باختری بخش مرکزی شهرستان خیاو، واقع در 6هزارگزی باختر مشکین شهر و 4هزارگزی شوسه ٔ مشکین شهر به اهر. جلگه ، معتدل. آب آن از رودخانه ٔ خیاوچایی و محصول آن غلات و حبوبات و شغل اهالی زراعت و گله داری و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 4).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان باراندوزچای بخش حومه ٔ شهرستان ارومیه ، واقع در 15هزارگزی جنوب ارومیه و شش هزاروپانصدگزی باختر شوسه ٔ ارومیه به مهاباد. این ده در دره واقع است. آب آن از باراندوزچای و محصول آن غلات و توتون و چغندر و انگور و حبوبات و شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 4).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از بخش روانسر شهرستان سنندج واقع در هفت یا نه هزارگزی جنوب روانسر و 2 الی سه هزارگزی باختر راه اتومبیل رو کرمانشاه به روانسر. این ده در جلگه واقع و سردسیر است. آب آن از سراب جاورود و محصول آن غلات و چغندرقند و پنبه و لبنیات و صیفی و شغل اهالی زراعت و گله داری و راه آن مالرو است. در این ناحیه در تابستانها می توان اتومبیل برد. این ده در دو قسمت واقع شده که بفاصله ٔدوکیلومتری از یکدیگر قرار دارند و به خرم آباد بالا و پایین مشهورند. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 5).

خرم آباد. [ خ ُرْرَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان خسروآباد شهرستان بیجار واقع در 21هزارگزی جنوب باختری بیجار و سه هزارگزی حسین آباد به گرگان. این ده تپه ماهور و سردسیر و آب آن از چشمه و محصول آن غلات و لبنیات و شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان گلیم و جاجیم بافی وراه آن مالروست. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 5).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان کنگاور بخش کنگاور شهرستان کرمانشاه ، واقع در12هزارگزی شمال باختری کنگاور. این ده در دشت واقع و سردسیر است. آب آن از سراب فش و محصول آن غلات و قلمستان و چغندرقند و شغل اهالی زراعت و جاجیم و جوال بافی و راه آن مالرو و از طریق خسروآباد گردکانه اتومبیل میتوان برد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 5).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است جزء دهستان افشاریه ٔ ساوجبلاغ بخش مرکزی کرج شهرستان تهران ، واقعدر 44هزارگزی باختر کرج و 12هزارگزی جنوب راه شوسه ٔکرج به قزوین. این دهکده در جلگه قرار دارد و معتدل است. آب آن از قنات و محصولش غلات و بنشن و چغندرقندو لبنیات و شغل اهالی زراعت و گله داری. از طریق تنکمان ماشین رو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است جزء دهستان زهرای بخش بوئین شهرستان قزوین ، واقع در 9هزارگزی خاور بوئین. این دهکده در جلگه قراردارد و معتدل است. آب آن از قنات و محصول آن غلات و شغل اهالی زراعت و گلیم و جاجیم بافی است. میتوان به آنجا ماشین برد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است جزء دهستان دشتابی بخش بوئین شهرستان قزوین ، واقع در 36هزارگزی شمال باختری بوئین و 12هزارگزی راه عمومی. این دهکده در جلگه قرار دارد و معتدل است. آب آن از قنات و رودخانه و محصول آن غلات و چغندرقند و انگور و بادام و سیب و قیسی و شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است جزء بخش جعفرآباد شهرستان ساوه. این دهکده در جلگه قرار دارد و معتدل است. آب آن از قنات و محصول آن غلات و بنشن و پنبه و شغل اهالی زراعت و گله داری و گلیم و جاجیم بافی است. راه آن مالرو است. ساکنین آنجا از ایل بغدادی اند. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است جزء دهستان رزقچای بخش نوبران شهرستان ساوه ، واقع در 9هزارگزی جنوب نوبران و 6هزارگزی راه عمومی. این دهکده سردسیر است. آب آن از چشمه و محصول آن غلات آبی و دیمی و بادام و گردو و میوه و بنشن. شغل اهالی زراعت و گله داری و قالیچه و جاجیم بافی. راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1).

خرم آباد.[ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است جزء دهستان قره کهریز بخش سربند شهرستان اراک ، واقع در 43هزارگزی خاور آستانه سر راه فرعی خمین به شاه زند. کوهستانی و سردسیر است. آب از قنات و رودخانه ٔ محلی. محصول آن غلات و بنشن و پنبه و چغندرقند و انگور. شغل اهالی زراعت و گله داری و قالیچه بافی. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است جزء دهستان طارم بالای بخش سیروان شهرستان زنجان ، واقع در 42هزارگزی شمال باختری سیروان و 2هزارگزی راه مالرو عمومی. کوهستانی و معتدل است. آب از قنات و رودخانه ٔ شاهنشین. محصول آن غلات ، پنبه ، انار، گردو و ماش. شغل اهالی زراعت ، گله داری و مکاری و گلیم و جاجیم بافی.راه آن مالرو است. معدن نمک در شمال ده واقع است ولی استخراج نمیشود. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 5).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان شهرخواست بخش مرکزی شهرستان ساری ، واقع در 4هزارگزی باختری ساری. دشت ، معتدل و مرطوب است. آب آن از چشمه ٔ زرگرباغ و محصول آن برنج ، غلات و صیفی. شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 3).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان فریم بخش دودانگه ٔ شهرستان ساری ، واقع در 8هزارگزی باختر کهنه ده. کوهستانی ، جنگلی و معتدل است. آب آن از چشمه. محصول آن برنج و غلات. شغل اهالی زراعت. راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 3).

خرم آباد. [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) ده کوچکی است از دهستان کچرستاق بخش مرکزی شهرستان نوشهر، واقع در 6هزارگزی جنوب باختری المده. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 3).

معنی خرم آباد به فارسی

خرم آباد
دهی کوچکی است از دهستان کچرستاق بخش مرکزی شهرستان نوشهر واقع در ۶ هزار گزی جنوب باختری المده .
[ گویش مازنی ] /Khorrem aabaad/ روستایی از دهستان کالج نور - روستایی در شرق کردکوی که نام قبلی آن خراب مسجد بوده است۳بخش اصلی و قدیمی شهرستان تنکابن & روستایی در حومه ی نور
[ گویش مازنی ] /Khorrem aabaad baaker/ روستایی از توابع دهستان فریم ساری
دهی از دهستان تبادکان بخش حومه شهرستان مشهد . این دهکده در جلگه قرار دارد با آب و هوای معتدل .
دهی است از دهستان فریم بخش دودانگه شهرستان ساری واقع در ۷ هزار گزی جنوب خاوری دینه سر .
ده کوچکی است از دهستان سیریز بخش زرند شهرستان کرمان واقع در ۴٠ هزار گزی شمال باختری زرند و ۶ هزار گزی شمال باختر راه فرعی زرند راور .

خرم آباد در دانشنامه اسلامی

خرم آباد ممکن است اسم برای مکان های ذیل باشد: • خرم آباد لرستان، شهرستان، شهر و مرکز استان لرستان• خرم آباد مازندران، شهری در بخش مرکزی شهرستان تنکابن، در استان مازندران
...
خرم آباد از شهرهای قدیمی ایران است. قدمت تاریخی این شهر به دوره های پیش از اسلام می رسد و پس از گرایش به دین مبین اسلام همواره از مدافعان فرهنگ تشیع بوده اند.از معروف ترین علمای خرم آباد می توان به آیت الله کمالوند که تا سال ۱۳۶۶ق در آن دیار مشغول تحصیل بود نام برد، ایشان در سال ۱۳۶۹ق دست به تاسیس حوزه علمیه زد و با دعوت از علمای قم را ه پیشرفت را برای حوزه علمیه خرم آباد هموار ساخت و بعد از این اتفاق نام علمای خرم آباد به گوش می رسد.
از بزرگ مردان علم و عمل که نام خرم آباد را در یادها جاودانه نموده است حضرت آیت الله روح الله کمالوند است که به سال ۱۳۱۹ق در آن شهر متولد شد. وی تا سال ۱۳۳۶ق در خرم آباد به تحصیل مشغول بود آن گاه به بروجرد رفته و از محضر آیت الله العظمی بروجردی استفاده نموده و با عزیمت آیت الله حایری از عراق به اراک به مکتب درسی وی پیوسته و با ایشان به قم مهاجرت نموده است.آیت الله کمالوند علاوه بر دروس فقه و اصول، علوم عقلی را از میرزا علی اکبر یزدی در قم آموخته و در سال ۱۳۴۶ق به خرم آباد مراجعت نموده است. با مرجعیت آیت الله بروجردی و تدریس در قم، ایشان دیگر بار به قم آمده و مدت پنج سال از حوزه درسی ایشان بهره برده است. معظم له در سال ۱۳۶۹ق به خرم آباد مراجعت و به تاسیس حوزه علمیه اقدام می نماید.
علمای مدعو به خرم آباد
مدرسه علمیه کمالوند، برای تربیت طلاب خرم آباد و لرستان، گروهی از فضلای حوزه علمیه قم را برای همکاری به منطقه دعوت می نماید که برخی از آنان عبارتند از: ۱. حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمدتقی صدیقین۲. حجت الاسلام آقا رضا یزدی اصفهانی۳. حجت الاسلام محمدتقی مجلسی۴. حجت الاسلام سیدمهدی حجازی۵. حجت الاسلام محمدعلی خلیق شیرازی با ارتحال آیت الله کمالوند در سال ۱۳۸۳ق مدرسه کمالوند، تحت نظارت علمای محل اداره می گردد تا اینکه با تبعید آیت الله سیداسدالله مدنی به خرم آباد، از سال ۱۳۹۲ق مدیریت مدرسه کمالوند به دست ایشان سپرده می شود.
برخی علمای خرم آباد
برخی دیگر از رجال علم در خرم آباد به قرار زیر هستند: ۱. حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا عیسی جزایری۲. حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا جواد جزایری۳. حجت الاسلام و المسلمین حاج آقاحسین جزایری۴. حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا عماد جزایری۵. حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا سیدنورالدین جزایری۶. حجت الاسلام و المسلمین حاج سیدابوطالب طاهری خرم آبادی۷. حجت الاسلام و المسلمین حاج سیدمحمدصالح طاهری۸. حجت الاسلام و المسلمین حاج سیدحیدر طاهری خرم آبادی۹. حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن طاهری خرم آبادی۱۰. حجت الاسلام و المسلمین حاج سیداحمد طاهری
شریف رازی، محمد، گنجینه دانشمندان، ج۵، ص۲۲ـ۲۹.
...خرم آباد در دانشنامه ویکی پدیا

خرم آباد
نمایی از مرکز شهر از فراز قلعه فلک الافلاک   پوشش درختان مرکز شهر   میدان گپ (بزرگ)، محله پشت بازار، هم زمان با جنگ جهانی دوم   مرکز و شمال شهر خرم آباد از قلعه فلک الافلاک
خُرَّم آباد ( تلفظ راهنما·اطلاعات) (به لری: خورمووه) بزرگترین شهر لرنشین، بیست و سومین شهر پرجمعیت ایران و مرکز استان لرستان است. جمعیت خرم آباد طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، ۳۷۳٬۴۱۶ نفر بوده است. شهر در ارتفاع ۱۱۴۷٬۸ متری از سطح دریا و در میان دره های زاگرس قرار دارد. فاصله خرم آباد تا تهران ۴۹۰ کیلومتر است و به دلیل قرار گرفتن در مسیر تهران - جنوب دارای اهمیت ارتباطی و راهبردی است. آزادراه شماره پنج ایران از این شهر عبور می کند. در محل کنونی خرم آباد از دوره ایلامیان شهری با نام خایدالو وجود داشته و شهر شاپورخواست به دستور شاپور دوم بر خرابه های آن و در حدود محل کنونی شهر ساخته شده است. آثار تاریخی به جای مانده نشان می دهد خرم آباد یکی از شهرهای مهم غرب ایران در دوره ساسانیان بوده و فلک الافلاک یا دژ شاپورخواست از آثار به جای مانده دوره ساسانیان نماد شهر است. خرم آباد همچنین یکی از پایتخت های هزاراسپیان و آل حسنویه بوده است.جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی متعددی در سطح شهر خرم آباد وجود دارد که از آن جمله می توان به فلک الافلاک، مناره آجری، پل شاپوری، گرداب سنگی، سنگ نبشته، آرامگاه باباطاهر و دریاچه کیو اشاره کرد به طوری که این شهر برای نخستین بار در ایران از سوی دفتر منطقه ای سازمان ملل به عنوان یک شهر نمونه گردشگری انتخاب شده است. شهر خرم آباد دارای آب و هوایی مدیترانه ای با میزان بارندگی بسیار به ویژه در فصل های بهار و زمستان است و از این روی ششمین مرکز استان پربارش در ایران محسوب می شود. خرم آباد پس از جدایی استان لرستان از خوزستان در سال ۱۳۰۴ خورشیدی به عنوان مرکز استان تعیین و شهرداری آن نیز در سال ۱۳۰۵ تأسیس شد. مردم لر و لک در این شهر ساکن هستند و به طور کلی اهالی خرم آباد بخشی از مردم فیلی به شمار می آیند. گویش اصلی مردم این شهر لری خرم آبادی است. وضعیت اشتغال در خرم آباد از شرایط مطلوبی برخوردار نیست و نرخ بیکاری در بین سنین ۱۹ تا ۲۴ سال ۳۵/۵ درصد است. پتروشیمی خرم آباد و شرکت صدر فولاد از جمله مهم ترین صنایع فعال در خرم آباد هستند. این شهر دارای ده بیمارستان، پنج کتابخانهٔ عمومی، دو سینما، دوازده هتل، ده پارک درون شهری و شش مرکز آموزش عالی است.
خایدالو یکی از شهرهای مهم تمدن ایلام و نام باستانی شهر خرم آباد بوده و گفته می شود شهر شاپورخواست به دستور شاپور دوم ساسانی بر خرابه های آن ساخته شده است. از شهرهای مهم تمدن ایلام می توان به خایدالو، ماداکتو، اهواز و شوش اشاره کرد. بسیاری از صاحب نظران معتقدند، هسته اولیهٔ شهر کنونی خرم آباد، خایدالو بوده و در متون مرتبط با آشوریان توضیحاتی در خصوص این شهر وجود دارد که با مکان فعلی خرم آباد مطابقت بسیاری دارد. محتمل است که خرم آباد در این دوره پایگاه سیاسی پادشاهی سیماشکی از سلسله های تشکیل دهنده حکومت ایلام بوده است.
در سال ۶۴۶ پیش از میلاد، آشور بانی پال پادشاه آشور، تمدن ایلام و شهر خایدالو را تصرف و دولت ایلام را نابود کرد. تمدن دیرینه ایلام و شهر خایدالو، پس از هزاران سال مقاومت در برابر اقوام نیرومندی چون سومری ها، اَکَدی ها، بابلی ها و آشوری ها از دشمن خود آشور شکست خورد.
عکس خرم آباد
خرم آباد روستایی از توابع بخش بهمن شهرستان ابرکوه در استان یزد ایران است. اکثر مردم روستا کشاورز هستند و بیشتر محصولات گندم و پسته می باشد. روستای خرم آباد در فاصله ۲۱ کیلومتری شرق ابرکوه و در ارتفاع ۱۴۹۰ از فاصله دریا قرار دارد.
این روستا در دهستان اسفندار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۵۶ نفر (۲۲۳خانوار) بوده است.
خرم آباد نام مکان های زیر است.
شهرستان خرم آباد، از شهرستانهای استان لرستان در ایران است.
مختصات: ۳۳°۴۷′۲۶″ شمالی ۴۹°۴۲′۵۳″ شرقی / ۳۳٫۷۹۰۵۶°شمالی ۴۹٫۷۱۴۷۲°شرقی / 33.79056; 49.71472
خرم آباد روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اراک در استان مرکزی ایران است.
این روستا در دامنه کوه الوند (الوند دالخانی) و در فاصله ۴۰ کیلومتری اراک قرار دارد. با روستاهای شمس آباد علیم آباد رباط پایین و ساکی پایین هم مرز است. منابع آب زیرزمینی خرم آباد به نسبت سایر روستاهای منطقه غنی است، لیکن استفاده نادرست از منابع تهدیدی برای آینده روستا محسوب می شود
در قبرستان روستا امامزاده ای وجود دارد که به اعتقاد سازمان اوقاف قدمت آن به قرن سوم و چهارم هجری می رسد. امامزاده از نوادگان حسن بن علی است و به زمان حکومت آل بویه برمیگردد. گفتنی است که در زمان آل بویه شهر کرج ابودلف (آستانه کنونی-نزدیک شازند) در فاصله ۳۰–۴۰کیلومتری روستا شهر مهم و پایتخت سیاسی-نظامی غرب کشور بوده است.
خرم آباد روستایی از توابع بخش مهاباد شهرستان اردستان در استان اصفهان ایران است.
این روستا در دهستان گرمسیر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۶ نفر (۱۹خانوار) بوده است.
خرم آباد روستایی از توابع شهرستان بافت در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان ارزوئیه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۴ نفر (۱۶خانوار) بوده است.
خرم اباد، روستایی است از توابع بخش انزل و در شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران.
این روستا در دهستان انزل جنوبی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۳۷۶ نفر (۷۴ خانوار) بوده است.
خرم آباد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده است.
خرم آباد روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران است.
این روستا در دهستان باراندوز قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیّت آن ۲۵۳ نفر (۶۲ خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۵°۰۹′۵۹″ شمالی ۵۷°۵۶′۰۴″ شرقی / ۳۵٫۱۶۶۳۹°شمالی ۵۷٫۹۳۴۴۴°شرقی / 35.16639; 57.93444
خرم آباد روستایی واقع در استان خراسان رضوی، شهرستان بردسکن، بخش شهرآباد، دهستان شهرآباد است.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۶۷۶ نفر با ۱۷۴ خانوار بوده است.
خرم آباد یک منطقهٔ مسکونی در ایران است که در دهستان رقه واقع شده است. خرم آباد ۹ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ایران
آب انبار خرم آباد مربوط به اوایل دوره قاجار است و در شهرستان بردسکن، بخش شهرآباد، دهستان شهرآباد، روستای خرم آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۲۰۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار تاریخی شهرستان بردسکن
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
آبچنار، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان خرم آباد در استان لرستان ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان کاکاشرف قرار دارد و در سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن اعلام نشده است.

خرم آباد یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر بستاب استان کرمان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، سرب و روی است.
فهرست اندیس های استان کرمان
انفجار در پادگان امام علی خرم آباد
انفجار در پادگان امام علی خرم آباد که ساعت ۱۱ صبح روز ۲۰ مهر ۱۳۸۹ به دلیل نامعلومی صورت گرفت منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این پادگان شد. این پادگان در ۲۰ کیلومتری غرب خرم آباد واقع است.تعداد افراد کشته شده در این انفجار به طور دقیق مشخص نیست اما منابع غیر رسمی کشته شدن ۳۰ تا ۴۰ نفر در این انفجار را اعلام کرده اند. روابط عمومی و فرمانده هان سپاه پاسداران استان لرستان در این خصوص اعلام کردند که این انفجار در پی سرایت آتش به انبار مهمات صورت گرفته است.
انفجار بیدگنه
یک روز پس از انفجار در پادگان امام علی فرماندهان سپاه پاسداران استان لرستان اعلام کردند که در این انفجار تنها ۱۸ نفر کشته و ۱۴ نفر نیز مجروح شده اند که برخی از مجروحان نیز پس از درمان به خانه های خود بازگشته اند.سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و خبرگزاری های داخلی ایران تاکنون اطلاعات دقیقی از این انفجار منتشر نکرده اند.
در پی این انفجار روزهای ۲۱ مهر ۱۳۸۹ و ۲۲ مهر ۱۳۸۹ در استان لرستان عزای عمومی اعلام شد.
روزنامه دیلی تلگراف به نقل از وبلاگ نویسی که با محافل امنیتی اسرائیل ارتباط دارد نوشته است موساد با همکاری «مجاهدین خلق» عملیاتی که منجر به انفجار بیدگنه شد را اجرا کرده و همچنین به انفجار در در پادگان امام علی خرم آباد اشاره کرده: « یک سال پیش نیز انفجاری در محل نگهداری موشک های دوربرد شهاب ۳روی داد که ۱۸ نفر در آن حادثه کشته شدند. مقامات جمهوری اسلامی در آن زمان نیز علت این رویداد را وقوع آتش سوزی در انبار مهمات این پادگان اعلام کرد.»
خیبر خرم آباد">باشگاه فوتبال خیبر خرم آباد
باشگاه فوتبال خیبر خرم آباد یک باشگاه فوتبال ایرانی واقع در شهر خرم آباد است که در سال ۱۳۶۳ تأسیس شده است. این باشگاه هم اکنون در لیگ دسته دوم فوتبال ایران بازی می کند.
جام حذفی فوتبال ایران
نایب قهرمانی (۱): ۱۳۶۵
این باشگاه در طول حیات خود تنها یک بار در جام قدس ۶۹–۱۳۶۸، موفق به حضور در بالاترین سطح فوتبال ایران شده است خیبرخرم اباد در لیگ ۲۲ ماند.
همچنین تیم خیبر در سال1365 موفق به حضور در فینال مسابقات جام حذفی شد که در آن بازی با نتیجه ۲–۰ برابر ملوان بندر انزلی مغلوب شد و به مقام دوم جام حذفی در آن سال دست یافت. خیبر پیش از بازی پایانی، در بازی نیمه نهایی همین مسابقات، توانست تیم پرسپولیس تهران را از پیش رو بردارد.
بخش خرم آباد یکی از بخش های شهرستان تنکابن در استان مازندران در شمال ایران است. دارای بیش از۱۷۲ روستا می باشد. در سال ۹۴ بیش از ۴۵ هزار نفر جمعیت دارد
بخش خرم آباد
دهستان بلده
دهستان دوهزار
دهستان سه هزار
شهر: خرم آباد
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش خرم آباد شهرستان تنکابن در سال ۱۳۸۵ برابر با ۳۷٫۵۸۲ نفر بوده است.
بخش مرکزی شهرستان خرم آباد یکی از بخش های شهرستان خرم آباد در استان لرستان است.
دهستان ازنا
دهستان ده پیر
دهستان ده پیر شمالی
دهستان رباط
دهستان کرگاه غربی
دهستان کرگاه شرقی
دهستان کاکاشرف
این بخش دارای هفت دهستان است که عبارتند از:
بنا بر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان خرم آباد در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۲۸٫۴۰۶ نفر بوده است که از این میان ۲۱۸٫۶۰۹ نفر مرد و بقیه زن بوده اند. این بخش ۹۴۳۰۱ خانوار دارد.

مختصات: ۳۳°۲۹′۲۷٫۶۱″ شمالی ۴۸°۲۲′۳۱٫۲۴″ شرقی / ۳۳٫۴۹۱۰۰۲۸°شمالی ۴۸٫۳۷۵۳۴۴۴°شرقی / 33.4910028; 48.3753444
بیمارستان اعصاب و روان یکی از بیمارستان های دولتی شهر خرم آباد است.
مختصات: ۳۳°۲۸′۶٫۳۴″ شمالی ۴۸°۲۱′۲۵٫۳۵″ شرقی / ۳۳٫۴۶۸۴۲۷۸°شمالی ۴۸٫۳۵۷۰۴۱۷°شرقی / 33.4684278; 48.3570417
بیمارستان توحید یکی از بیمارستان های خصوصی شهر خرم آباد است. این بیمارستان دارای ۹۶ تخت خواب است و در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده است.
این بیمارستان در شهرستان خرم آباد واقع شده و بیمارستانی خصوصی – درمانی است که در سال ۱۳۷۰باظرفیت ۹۶تخت ثابت، تأسیس، و در حال حاضر ۶۰ تخت دایر دارد. تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: جراحی مغز و اعصاب، جراحی، زنان وزایمان، کودکان، اورژانس، چشم پزشکی، گوش و حلق و بینی، ارولوژی، ارتوپدی
حامد امیری قوی ترین مرد لرستان که در اثر خاطر تصادفی دچار آسیب دیدگی شدید از ناحیه نخاع و ستون فقرات شده بود چند بار در این بیمارستان مورد عمل جراحی قرار گرفت.
مختصات: ۳۳°۲۹′۵۳.۰۷″ شمالی ۴۸°۲۲′۱۳.۶۵″ شرقی / ۳۳.۴۹۸۰۷۵۰° شمالی ۴۸.۳۷۰۴۵۸۳° شرقی / 33.4980750; 48.3704583
بیمارستان شفا یکی از بیمارستان های خصوصی شهر خرم آباد است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های خرم آباد

خُرَّم آباد مرکز استان لرستان از شهرهای ایران.
• «به تخت کیان اندر آورد پای // همی بود چندی جهان کدخدای
• از آن پس ابر کشور خوزیان // فرستاد بسیار سود و زیان
• زبهر اسیران یکی شهر کرد // جهان را از آن بوم و بر بهر کرد
• کرا خرم آباد بود نام شهر // از آن بوم خرم کرا بود بهر
• کسی را که از پیش ببریددست // براین مرز بودیش جای نشست
• برو بوم آن یکسر او را بدی // سرسال نو خلعتی بستدی» -> فردوسی، شاهنامه
• «خرم آباد شهری نیک بوده، اکنون خراب است.» -> حمدالله مستوفی

ارتباط محتوایی با خرم آباد

خرم آباد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

حقگویان ٠٠:٣٤ - ١٣٩٧/٠١/١٣
خرم آباد مرکز ایالت مهرگان(لرستان امروزی و استانهای همجوارش) بوده و هست، خرم آباد یعنی مکان خرم و آباد و از نامهای قبلی آن می توان به خرما آباد* شاپورخواست* خایدالو*ماداکتو* کاسیو اشاره کرد. خرم آباد را ونیز ایران می نامند زیرا سراسر این شهر از چشمه های آب زلال بهره مند است و دژ شاپورخواست همچون نگینی بر انگشتر شهر خرم آباد سر به فلک افلاک کشیده است، دریاچه زیبا و بی نظیر کیو(آبی رنگ) ، گرداب سنگی، مناره آجری، پل شاپوری(شکسته)، پل صفوی، پارک جنگلی مخمل کوه، پارجنگلی شوراب،خانه تاریخی آخوندابو،بام شهر، مقبره باباطاهر شاعر ، حمام گپ ، محلات بافت قدیمی شهر ، پارکها و آبشار بیشه در نزدیکی آن و... از دیدنیهای قلب ایران شهر خرم آباد است، ۶۷درصد خرم آباد را پهلکها(لک زبانان) از طوایف بزرگ حسنوند، بیرانوند، دلفان ، سپهوند، باجول وند و... و۳۷درصد را لولربی ها(لرزبانان) از طوایف چگنی و بالاگریوه تشکیل می دهند، همدلی مردم خرم آباد بیش از هم زبانی ایشان در جهان بی نظیر است، زنده باد خرم آباد
|

حسنا ٠١:٣٣ - ١٣٩٨/٠٣/٢٧
نام باستانی خرم آباد مرکز لرستان

خایدالو یکی از شهر‌های تمدن ایلام و هسته اولیه شهر خرم‌آباد است. این شهر تاریخی در سال ۶۴۰ قبل از میلاد مسیح به دست آشور بانیپال، پادشاه آشور تصرف و نابود شد

بنا بر این گزارش، کتیبه آشور بانیپال درباره فتح و نابودی تمدن ایلام چنین می‌گوید: در مدت یک ماه و یک روز کشور ایلام (عیلام) را با همه پهنای آن، جاروب کردم.

شایان ذکر است؛ شهر خایدالو پس از این، بخشی از دولت آشور شده و در زمان هخامنشیان به همراه لرستان، ایلام کنونی و خوزستان به عنوان سومین ایالت این امپراطوری مطرح شده است

گفتنی است؛ شهر خایدالو که در زمان حکومت اشکانیان یکی از ایالت های شناخته شده بوده، در زمان ساسانیان جای خود را به شهر شاپورخواست می‌دهد.
|

حسنا ٠١:٣٧ - ١٣٩٨/٠٣/٢٧
مقاله ایی که می‌خوانید نوشته استاد �اسحاق عیدی� از پژوهش‌گران خرم‌آبادی است. مقاله‌ای مهم درباب شناخت پیشینه شهر خرم‌آباد.

اشاره‌ای کوتاه به تاریخ خرم‌آباد در هزاره سوم پیش از میلاد

پیش از ظهور دولت ماد، بزرگترین امپراطوری جهان روزگار باستان یعنی سلسله شاهان ایلام بر بخش بزرگی که از شمال لُرستان تا بوشهر امروزی را در بر می‌گرفته است، فرمان می‌رانده‌اند.
ظهور فرمانروایان ایلام به هزاره سوم یعنی ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. در هزاره نخست حکومت شاهان ایلام، سه سلسله روی کار آمده‌اند که عبارتند از: شاهان آوان، شاهان سیماشکی و نایب‌الحکومه‌های بزرگ که منشا آنان نیز به شاهان سیماشکی می‌رسد.

سیماشکی
پژوهش‌های به عمل آمده نشان می‌دهد که خاستگاه شاهان سلسله آوان، دزفول امروزی بوده است و مقر فرمانروایی شاهان سیماش یا سیماشکی به نقطه ای از ایلام گفته می‌شده است که نزدیک خرم‌آباد امروزی قرار داشته است. پای‌تخت نایب‌الحکومه‌های بزرگ نیز شهر باستانی شوش بوده است. متاسفانه بیشتر مورخان ایرانی و لُرستانی که تا امروز در زمینه تاریخ لرستان قلم زده‌اند، از تاریخ این سرزمین در عصر شاهان ماد و ایلام کمتر سخن گفته‌اند و از آثار مورخان بیگانه تنها دو اثر درخور توجه را می‌توان نام برد که در این زمینه اشاراتی کرده‌اند.
۱٫ تاریخ عیلام، نوشته پیرآمیه Pier Amie که آن را خانم شیرین بیانی در سال ۱۳۴۹ به فارسی برگرداند و دانشگاه تهران منتشر کرد.
۲٫ امپراطوری ایلام Das Reich Elan، اثر والتر هنتیس Walter Hinz که در سال ۱۹۶۴ به زبان آلمانی منتشر گردید، و در سال ۱۹۷۲ توسط خانم جنیفربارنز Jennifer Barnes تحت عنوان �دنیای فراموش شده ایلام� به زبان انگلیسی ترجمه و انتشار یافته است.
پیرآمیه، سیماش را یکی از ایالت‌های شمالی ایلام می‌داند که �برسایر ایالات متحده این مملکت برتری و پیشی� گرفته‌اند.(۱)
از طرفی والتر هنتیس از سه نقطه‌ی مهم به عنوان پایتخت‌های سه گانه ایلام در ادوار مختلف تاریخ این سرزمین نام برده است که عبارتند از: سیماشکی (خرم‌آباد)، آوان (دزفول) و شوش.
در متن کتاب موقعیت و محدوده جغرافیایی سیماشکی کاملا مشخص نشده است. و قرائنی که بتوان با اتکا به آنها به شناسایی این محل دست زد، دقیقا ارائه نگردیده است.
به نظر این نگارنده سیماشکی یا سیماش، یعنی پایتخت، نخستین شاهان ایلام باستان یعنی سلسله‌ی ایگه هالکیان Igehalkids در منطقه چگنی امروزه قرار داشته که نام یکی از بخش‌های لُرستان است و در جنوب غربی خرم‌آباد قرار دارد. این اظهار نظر متکی به قرائن زیر است:
۱- یکی از دهستان‌های این بخش به نام �سماق� معروف است که تحریف شده کلمه ایلامی �سیماک� و بازمانده از دو واژه سیماش یا سیماشکی ایلام باستان است. (۲)
۲- مرکز این بخش امروزه دوره Dura نام دارد که یادآور واژه (Dru) به معنای: کاخ و شهر در زبان ایلام باستان است و نام دور اون‌تاش Dur un tash ایلامی شاهد این ادعا است. دور اون‌‌تاش در زبان ایلام باستان به معنای شهر اون‌تاش است. هرچند این تپه تاکنون خاکبرداری و کاوش نشده است، ولی آثار مشهود در آن نشانگر آن است که این دژ عظیم، روزگاری از موقعیت ویژه‌ای برخوردار بوده است.
۳- علاوه بر دو مورد فوق، در منطقه چگنی اسامی خاص جغرافیایی بسیاری وجود دارد که معنای مشخص آنها در گویش لُری امروز، فراموش شده است. ولی با کمی دقت میتوان ردپای تاریخی آنها را تا روزگار ایلام باستان پی گرفت. از جمله:
الف) ترهان Tarhan که به احتمال قریب به یقین تحریف شده واژه “دورهان” Durhan یا “دوران” Duran در زبان ایلامی است.
ب) کشکان، کش ماهور، نای‌کش که هریک به نوبه خود نام کش کوشا Kash Kusha فرمانروای ایلامی را تداعی می‌کند.
امید است این فرضیات بتواند راه‌گشای پژوهشگرانی باشد، که در آینده در زمینه تاریخ خرم‌آباد و لُرستان در هزاره‌های سوم، دوم و اول پیش از میلاد کار خواهند کرد. شاید در این راه بتوان گوشه‌ای از تاریخ پنهان و فراموش شده لُرستان را کشف نمود.

ماداکتو
از طرفی، مورخان و پژوهشگران بسیاری، اسامی برخی از اماکن و شهرها را در ارتباط با تاریخ ایلام ذکر کرده‌اند که والتر هنتیس آنها را در کتاب خود نیاورده است. از جمله ماداکتو Madaktu است که سرپری مایکن آن را �واقع در منتصف مجرای رودخانه کرخه� (۳) می‌داند و از نظر قدرت و اهمیت �رقیب شوش بوده است�. (۴)
شادروان رشید یاسمی نیز این شهر را با نام مدکتو، دومین پای‌تخت کودورناخونته Kudur Nakhanta (692- 693)، پس از شوش آورده است. و محل آن را در کرخه علیا (نزدیک محلی موسوم به دره‌شهر در دشت سیمره) ذکر کرده است. (۵)
ژاک دومرگان Jaque de morgan، مدعی است که در دره‌شهر خرابه‌های ماداکتو ا بازیافته و آن را دومین پایتخت ایلام می‌داند. (۶)

خایدالو
دومین شهر، شهری است به نام �خایدالو� که ظاهرا در محل خرم‌آباد امروزی قرار داشته است. از مورخین ایرانی، نخستین کسی که از خایدالو – بدون ذکر ماخذ- نام برده است شادروان پیرنیا است. (۷).
گریشمن این نام را �هیدالو� نوشته است و ان را ناحیه پر ثروت شوشتر می‌داند. (۸). این نام به نگارش �میدالو� به گفته شادروان رشید یاسمی: درکنار شط کارون در طرف بالا واقع بوده است، و از شوش به آنجا” ۲۲ فرسنگ به خط مستقیم مسافت بوده است. چنانکه میان میدالو مالمیر (ایذه) ۱۳ فرسخ می‌شمرده‌اند. محل فعلی آن شهر را دز ملکان می‌دانند.(۹)
ژاک دومرگان از قول ژ. ماسپرو G.Maspero خای‌دالو را در بخش‌های گمنامی که ماد را احاطه کرده است دانسته و اضافه می‌کند که �در جنوب خرم‌آباد جلگه زیبایی است، و در آن دیه‌های چندی وجود دارد. نزدیک این دهات تپه‌های مصنوعی بزرگی است که تحقیق و کاوش در آنها بسیار جالب توجه است. و من فکر می‌کنم با خای‌دالوی متون آسوری مطابقه می‌کند. در آنجاست که متحملاً، شاه ایلام (کدورنان خونتا) به هنگام حمله فاتحین شمال و اشغال ماداکاو به آن گریخته و پناه جسته است� (۱۰).
پیرآمیه نویسنده تاریخ عیلام نیز مانند والتر هنتیس نه از ماداکتو ذکری به میان آورده است و نه اشاره به خایدالو یا هیدالو دارد.

شاپورخواست
و اما شاپورخواست، در این زمینه به خاطر جلوگیری از تطویل کلام و رعایت گنجایش صفحات نشریه از اشاره به شاپورخواست و ارتباط آن با شهر خرم‌آباد، خود‌داری می‌شود. خوانندگان عزیز می‌توانند به جلد نخست کتاب گرانقدر �آثار باستانی و تاریخی لرستان� نوشته آقای حمید ایزدپناه مراجعه فرمایند.

نتیجه
ماحصل سخن آنکه در مجموع، به استثنای شادروان پیرنیا هیچ‌یک از مورخین و پژوهش‌گران خایدالو و ماداکتو را نه تنها در لُرستان بلکه در محل فعلی خرم‌آباد امروزی محسوب نمی‌دارند و آنچه تا حدودی مسلم است سیماشکی است که در هزاره دوم پیش از میلاد پای‌تخت امپراطوری بزرگ ایلگه‌ها لکیان یعنی نخستین شاهان بزرگ ایلام بوده است و نام شاپورخواست نیز با توجه به ماخذ موجود نام خرم‌آباد در عصر شاهان ساسانی بوده است.

پی‌نوشت‌ها:
یک: تاریخ عیلام، پیرآمیه، ترجمه شیرین بیانی، ص ۴۱- ۴۵٫

دو: این نظریه مورد تایید و تصدیق شادروان حسام‌الدین ضیایی نیز قرار گرفت. نامبرده که از محققین و پژوهش‌گران صاحب نام و عنوان خرم‌آباد بود چندی است که چهره در نقاب خاک کشیده، یادش گرامی و روانش شاد باد.
سه: تاریخ ایران، سرپرسی سایکس، ترجمه سید محمد تقی فخر داعی گیلانی، جلد ۱، ص ۵۵٫
چهار: همان جا.
پنج: کُرد و پیوستگی نژاد او، رشید یاسمی، تهران، امیرکبیر، بی‌تا، ص ۶۰٫
شش: جغرافیای غرب ایران، ژاک دومرگان، ترجمه و توضیح دکتر کاظم ودیعی، تبریز، بی�تا، ۱۳۳۹، ص ۲۴۹- ۲۵۰٫
هفت: ایران باستان، حسن پیرنیا، مشیرالدوله، ج ۱، ص ۱۳۰٫
هشت: مقدمه‌ای در مسجد سلیمان گریشمن، ترجمه مسعود رجب‌نیا.
نه: کرد و پیوستگی نژاد او، ص ۶۰٫
ده: جغرافیای غرب ایران، ص ۲۴۹ و ۲۵۰٫

منبع: �شقایق� نشریه لُرستان‌شناسی، سال اول، شماره ۳ و ۴، پاییز و زمستان ۱۳۷۶٫ این نوشته در شقایق با عنوان �سیماشکی، ماداکتو و خایدالو� منتشر شده است.

|

یگانه ٠٢:٤٠ - ١٣٩٨/٠٣/٢٧
خرم‌آباد شناسی – تاریخ باستان
خایدالو یکی از شهرهای مهم تمدن ایلام و نام باستانی شهر خرم‌آباد بوده و گفته می‌شود شهر شاپورخواست به دستور شاپور دوم ساسانی بر خرابه‌های آن ساخته شده‌است. از شهرهای مهم تمدن ایلام می‌توان به خایدالو، ماداکتو، اهواز و شوش اشاره کرد. بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند، هسته اولیهٔ شهر کنونی خرم‌آباد، خایدالو بوده و در متون مرتبط با آشوریان توضیحاتی در خصوص این شهر وجود دارد که با مکان فعلی خرم‌آباد مطابقت بسیاری دارد. محتمل است که خرم‌آباد در این دوره پایگاه سیاسی پادشاهی سیماشکی از سلسله‌های تشکیل دهنده حکومت ایلام بوده‌است.

در سال ۶۴۶ پیش از میلاد، آشور بانی‌پال پادشاه آشور، تمدن ایلام و شهر خایدالو را تصرف و دولت ایلام را نابود کرد. تمدن دیرینه ایلام و شهر خایدالو، پس از هزاران سال مقاومت در برابر اقوام نیرومندی چون سومری‌ها، اَکَدی‌ها، بابلی‌ها و آشوری‌ها از دشمن خود آشور شکست خورد.


نام شاپورخواست در کتاب‌های قدیمی تا سال ۶۲۲ هجری (اوایل قرن هفتم) قابل رویت است اما پس از قرن هشتم تنها می‌توان نام خرم‌آباد را مشاهده کرد. احتمالاً در اواخر قرن هفتم هجری شهر شاپورخواست به کلی ویران و خالی از سکنه شده و مردم آن به قسمت غربی قلعهٔ فلک الافلاک که از لحاظ داشتن آب فراوان و موقعیت مناسب تر و همچنین امنیت، برتری داشت نقل مکان کردند، در حقیقت فلک الافلاک در این زمان هسته اصلی شهر خرم‌آباد فعلی را تشکیل داد و موجب شکل‌گیری آن در این منطقه شده‌است. البته به نظر می‌رسد که آب شهر شاپورخواست از طریق نهری که از قسمت شرقی شهر می‌آمده تأمین می‌شده‌است که شاید خشک شدن این نهر عامل ترک این منطقه شده‌است. عوامل متعددی دیگری چون موقعیت سیاسی، ارتباطی و جغرافیایی در شکل‌گیری شهر خرم‌آباد دخیل بوده‌است
|

تیادا ١٩:١٤ - ١٣٩٨/٠٤/٠٦
خُرمَوه《xormowa》نام خرم آباد که توسط شاپور اول ساسانی (شاپورخواست یعنی به خواست و اراده شاپور ) ساخته شده و قبلاً در دوره عیلامی خایدالو و خارتیش (خوار کننده تشنگی به دلیل چشمه های فراوان ) نام داشته است دکتر امان اللّه قُرَشی در ایران نامک ، صفحه ۳۱۰ مینویسد : خُرم در زبان پهلوی ساسانی hu - ream یا هورم / خورم xurm به معنای آباد / شاد / خوش / و در آرامش نام داشته است و آباد بعنوان جزء دوم در واقع مکمل بخش نخست است و دوره ساسانی لفظ آباد 《apat》در اسامی مرکب شهرها معمول بود مثل : شاپورخواست / یزدخواست / یزدکرت خواست و...تا آنکه لفظ آپات : آباد بکار رفت.لذا خُرمَوه یعنی جای شاد و آباد.
|

آریا ایرانی ٢١:٥٧ - ١٣٩٨/٠٧/٠٨
خرم آباد یعنی قلب ایران در نقشه جغرافیای میهن ، یعنی نخستین سکونتگاه انسانهای هوشمند در ۵۴۴۰۰ سال پیش( غار کلدر حسنوند) ، مهد تاریخ و تمدن جهان و خواستگاه قوم بزرگ پهلک(لکستان) به نام نامی کاسیت نخستین رام کنندگان اسب در جهان و سازندگان ارابه و ادوات جنگی، خرم آباد یعنی جنگجویان کوهستان
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جاهای دیدنی خرم اباد   • سوغات خرم آباد   • نقشه خرم آباد   • خرم آباد تنکابن   • عکس خرم آباد   • جمعیت لرستان   • هتل های خرم آباد   • عکس لات های خرم اباد   • معنی خرم آباد   • مفهوم خرم آباد   • تعریف خرم آباد   • معرفی خرم آباد   • خرم آباد چیست   • خرم آباد یعنی چی   • خرم آباد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خرم آباد
کلمه : خرم آباد
اشتباه تایپی : ovl Hfhn
آوا : xorramAbAd
نقش : اسم خاص مکان
عکس خرم آباد : در گوگل


آیا معنی خرم آباد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )